۹۷۰۷۱
۹۰۳۱
۹۰۳۱

مردان قبل از بارداری، کارهایی که باید انجام دهند

اگر به فکر فرزند دار شدن هستید و برای پدر و مادر شدن نقشه کشیده اید، برای داشتن فرزندی سالم بهتر است این بار مردان با نقش مؤثر خود در سلامت فرزندشان آشنا شوند.

زمانی که نام بارداری و حاملگی به گوشمان می خورد تصویر یک خانم جوان و باردار را مجسم می کنیم، احتمالاً با شکمی گرد و بزرگ. بعد از آن هم نوزادی در آغوشش و... . کمتر اسمی از مردان در بارداری برده می شود. این در حالی است که نقش مردان کمتر از نقش زنان در روند بارداری نیست. سلامت نوزاد به سلامت پدر و مادر وابسته است. به همین خاطر مردان نیز در بارداری سالم نقش بسزایی دارند و با رعایت مواردی جزئی می توانند در سلامت نوزاد و حتی همسر خود تأثیرگذار باشند.

اگر به فکر فرزند دار شدن هستید و برای پدر و مادر شدن نقشه کشیده اید، برای داشتن فرزندی سالم بهتر است این بار مردان با نقش مؤثر خود در سلامت فرزندشان آشنا شوند. ما به شما کمک می کنیم.

مشکلات خود را با پزشک در میان بگذارید
از پزشک متخصص در زمینه اورولوژی وقت بگیرید و قصد پدر شدن خود را با او در میان بگذارید. اگر بیماری خاصی دارید، داروی خاصی مصرف می کنید، و یا مشکلاتی در دستگاه تناسلی خود دارید ( بیماری های پوستی، نعوض، انزال، و ...) حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.

معاینات پزشکی
یک سری معاینات پزشکی باید انجام شود تا بتوان از سلامت فیزیکی شما مطمئن شد. با انجام این معاینات، مشکلات احتمالی تأثیرگذار در بارداری نظیر واریکوسل، عفونت در دستگاه تناسلی، مشکلات پروستات یا اوریون، و ... مشخص خواهد شد.

بررسی تاریخچه پزشکی خانوادگی خود و همسرتان
می توانید برای این مورد از خانواده خود کمک بگیرید. از آن ها بپرسید آیا بیماری هایی نظیر سندرم داون، کم خونی سلول های داسی شکل، فیبروکیستیک، بیماری تاری ساکس و اختلالات خونریزی در خانواده یا اقوام وجود داشته است؟ آیا کسی دچار عقب ماندگی ذهنی، یا دیگر اختلالات از این قبیل و کند بودن سرعت رشد بوده است؟ آیا کسی با نقص عضو (ظاهری یا درونی) متولد شده است؟ با دانستن این اطلاعات احتمالاً پزشک یک سری آزمایشات ژنتیک برای شما تجویز خواهد کرد.

احتیاط در مصرف دارو و مکمل
برخی از داروها ممکن است مشکلات ناباروری ایجاد کنند. به همین خاطر ضروری است لیستی از داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید را به پزشک خود ارائه دهید. هرگونه داروهای استروئیدی و هورمونی، برخی از داروهای فشار خون بالا، برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای مخصوص درمان بعضی از بیماری ها نظیر عفونت های قارچی، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، زخم معده و تشنج و ... از جمله این داروها هستند. لازم به ذکر است اثر داروهای استروئیدی آنابولیک که در پرورش اندام مورد استفاده قرار می گیرند، بر روی کوچک شدن بیضه ها و کاهش اسپرم ها ثابت شده است.

بررسی خطرات و مشکلات بالقوه پیرامون
مواد شیمیایی مانند آفت کش ها، حلال های آلی، فلزات سنگین، و ... می توانند بر روی تعداد و کیفیت اسپرم ها و حتی عملکرد دستگاه تناسلی اثر سوء داشته باشند. برخی از این مواد حتی می توانند باعث تغییر ترکیب اسپرم و در نهایت باعث نقص در هنگام تولد نوزاد شوند. سعی کنید حداقل 3 ماه پیش از اقدام به بارداری تماس خود را با این گونه مواد شیمیایی کم و یا قطع کنید. اگر در محل کار خود در معرض این گونه مواد شیمیایی هستید، پزشک خود را در جریان بگذارید. فعالیت هایی نظیر ساخت سفال، مدل، پنجره های شیشه ای، تعمیر خودرو، نقاشی، کار کردن با چسب های غیر آبکی، رنگ و فلزات سنگین همگی شما را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار می دهند.

مصرف مواد غذایی سالم
اگر فکر می کنید فقط مادر باید برای سلامت جنین غذای سالم بخورد و شما می توانید کماکان به فست فود، چیپس، وغذای چرب خوردن خود ادامه دهید سخت در اشتباهید. تغییر برنامه غذایی هم برای پدر و هم برای مادر توصیه شده است. با داشتن یک برنامه غذایی سالم اسپرم های سالم و با کیفیت بهتری تولید خواهید کرد.

فولیک اسید
بنا بر مطالعات انجام شده، تغذیه ضعیف می تواند تعداد و کیفیت اسپرم ها را تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال هرچه میزان فولیک اسید در مردان کمتر باشد، اسپرم کمتری تولید می شود. مردانی قصد پدر شدن دارند روزانه به 400 میکروگرم فولیک اسید نیاز دارند. در صورت داشتن یک برنامه غذایی کامل و سالم که شامل تمام گروه های غذایی باشد، این مقدار فولیک اسید تأمین می شود. در غیر این صورت با مشورت پزشک می توان از مکمل های فولیک اسید یا مولتی ویتامین استفاده کرد.

روی
بدن شما روزانه به ۱۱ میلی گرم روی نیاز دارد که با خوردن گوشت، ماهی، غلات سبوس دار، و تخم مرغ تأمین می شود. اهمیت روی آنقدر زیاد است که کمبود آن حتی برای مدت زمان کوتاه می تواند باعث کاهش حجم نطفه و سطح تستوسترون شود. کمبود روی همچنین می تواند بر متابولیسم فولیک اسید اثر سوء داشته باشد.

ویتامین های آنتی اکسیدان
ویتامین هایی مانند C و E می توانند باعث تقویت تحرک اسپرم ها شوند. به خاطر داشته باشید پیش از مصرف هر مکمل ویتامین یا هر دارویی حتماً با پزشک مشورت کنید. زیرا مصرف بیش از حد ویتامین C و E می تواند بر DNA اسپرم تأثیر سوء داشته باشد.

بهتر است روزانه از یک برنامه غذایی سالم و کامل پیروی کنید، که شامل انواع میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب، پروتئین های بدون چربی، و غلات سبوسدار باشد. به شرطی که طبخ مواد غذایی و حتی زمان و روش خوردن آن طوری باشد که خواص این مواد از بین نرود.

حذف برخی تفریحات و فعالیت ها
بسیاری از فعالیت ها پیش از بارداری، در زمان بارداری، و حتی پس از بارداری برای مادران ممنوع می شود. پدران هم از این قاعده مستثنی نیستند . مواردی نظیر مصرف دخانیات، الکل، و مواد مخدر هم بر روی تخمک زنان و هم بر روی اسپرم مردان اثر سوء دارند. مواد از این قبیل باعث کاهش تحرک اسپرم ها و همچنین تعداد آنان می شوند. بنابراین ترک سیگار، الکل، و مصرف تفننی مواد مخدر نظیر ماریجوانا، و ... از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تحقیقات نشان داده است مردانی که روزانه ۲ بار الکل مصرف می کرده اند و حداقل ۲ ماه قبل از بارداری اقدام به ترک آن نکرده اند، هنگام تولد با نوزادانی با وزن کم مواجه شده اند که همین وزن کم می تواند سلامت نوزاد را در بدو تولد به خطر بیاندازد و در طول زندگی هم بر سلامت وی تأثیرگذار باشد.

پوشیدن لباس زیر راحت
درباره پوشیدن شورت های تنگ و احتمال کاهش اسپرم ها به دلیل گرم شدن بیضه ها اختلاف نظر های زیادی وجود دارد. برخی معتقدند که پوشیدن لباس زیر تنگ تأثیر چندانی بر روی تعداد اسپرم ها ندارد. اما برای احتیاط می توان در این دوران از زیر پوش ها و شورت های راحت و خنک استفاده کرد.

فعلاً وان داغ را فراموش کنید!
آب داغ و یا جکوزی به دلیل گرما می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شوند. دوره زمانی مورد نیاز برای بازسازی اسپرم ها حداقل ۳ ماه است. به همین خاطر سعی کنید ۳ ماه پیش از اقدام به بارداری از وان داغ و یا جکوزی اجتناب کنید. هرچند اکثر مردان استحمام با آب خنک را ترجیح می دهند.

دوچرخه سواری، تنها برای مدت کوتاه
نشستن طولانی مدت بر روی صندلی دوچرخه باعث کاهش مقدار مایع منی، کاهش تعداد اسپرم ها، و کند شدن تحرک اسپرم می شود. افرادی که بیش از 2 ساعت در روز و 6 روز در هفته دوچرخه سواری می کنند ممکن است در معرض مشکلات ناباروری قرار بگیرند. اگر قصد دوچرخه سواری دارید از لباس زیر نرم و گشاد و صندلی نرم و راحت استفاده کنید.

حفظ آرامش خود و همسرتان
دوران بارداری برای زوج ها به خصوص زنان هیجان انگیز و استرس زاست. با حفظ آرامش می توانید محیط دلپذیری را برای خود و همسرتان ایجاد کنید و به او نیز در حفظ آرامش کمک کنید. برای این امر می توانید ورزش هایی مانند شنا و پیاده روی و مصرف غلات و حبوبات را در برنامه خود قرار دهید.


محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.