۱۲۴۲۷۱
۱۰۳۱۷
۱۰۳۱۷

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

تقریباً از هر ۷ زوج، ۱ زوج نابارور هستند و در نیمی از این زوج‌ها، ناباروری مردان حداقل نقشی جزئی را دارا است. راه‌های مختلفی برای تشخیص ناباروری در مردان وجود دارد. روی این مقاله کلیک کنید تا با روشهای تصویر برداری تشخیص ناباروری در مردان آشنا شوید.

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

ناباروری مردان می‌تواند ناشی از تولید کم اسپرم، عملکرد غیرطبیعی اسپرم یا انسدادی باشد که از تحویل اسپرم جلوگیری می‌کند. بیماری‌، جراحت، سبک زندگی و عوامل دیگر نیز ممکن است در ناباروری مردان نقش داشته باشند. با ما همراه باشید تا با روشهای تصویر برداری تشخیص ناباروری در مردان آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: عوامل تاثیرگذار در ناباروری

در این مقاله می‌خوانید:

 • علائم ناباروری مردان
 • علل ناباروری مردان
 • تشخیص ناباروری در مردان
 • روشهای تصویر برداری تشخیص ناباروری در مردان
 • درمان ناباروری در مردان

علائم ناباروری مردان

نشانه اصلی ناباروری مردان ناتوانی در بچه دار شدن است. حتی گاهی اوقات ممکن است هیچ علامت یا نشانه واضح دیگری به جز این وجود نداشته باشد. با این حال، در برخی موارد، یک مشکل زمینه‌ای مانند اختلال ارثی، عدم تعادل هورمونی، گشاد شدن سیاهرگ‌های اطراف بیضه یا شرایطی که عبور اسپرم را مسدود می‌کنند، باعث ایجاد علائم و نشانه‌هایی می‌شوند که عبارتند از:

 • مشکل در عملکرد جنسی، به عنوان مثال، مشکل در انزال یا حجم کم مایعات انزالی، کاهش میل جنسی، یا مشکل در حفظ نعوظ (اختلال نعوظ)
 • درد، تورم یا توده در ناحیه بیضه
 • عفونت‌های تنفسی مکرر
 • ناتوانی در بوییدن
 • رشد غیرطبیعی سینه (ژنیکوماستی)
 • کاهش موی صورت یا بدن یا سایر علائم ناهنجاری کروموزومی یا هورمونی
 • تعداد اسپرم کمتر از حد طبیعی

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

بیشتر بخوانید: علت ناباروری در مردان، مایع منی آبکی

علل ناباروری مردان

مشکلات مربوط به تولید اسپرم سالم شایع‌ترین علل ناباروری مردان هستند.

تولید مثل طبیعی مرد به چیزهای مختلفی بستگی دارد. شما باید بتوانید اسپرم سالمی بسازید که بتواند تخمک را بارور کند. علاوه بر این، باید بتوانید با نعوظ و انزال این اسپرم را به تخمک زن برسانید تا فرآیند بارداری شکل بگیرد. در زیر به برخی از دلایل اصلی ناباروری مردان اشاره شده است:

اختلالات اسپرم

مشکلات مربوط به تولید اسپرم سالم شایع‌ترین علل ناباروری مردان هستند. اسپرم ممکن است نابالغ باشد، شکل غیرعادی داشته باشد یا حتی نتواند درست شنا کند. علاوه بر این، در برخی موارد ممکن است اسپرم کافی نداشته باشید یا ممکن است هیچ اسپرمی تولید نکنید. عواملی که باعث ایجاد این مشکلات می‌شوند، عبارتند از:

 • عفونت یا التهاب، مثل عفونت با ویروس اوریون پس از بلوغ
 • مشکلات هورمونی یا غده هیپوفیز
 • بیماری‌های ایمنی که در آن آنتی بادی علیه اسپرم خودی ساخته می‌شود.
 • عوامل محیطی و سبک زندگی (به عنوان مثال، مصرف تنباکو، مصرف زیاد الکل، استفاده از ماری جوانا یا استروئیدها و قرار گرفتن در معرض سموم)
 • بیماری‌های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک یا هموکروماتوز

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

بیشتر بخوانید: آیا خودارضایی در مردان باعث نازایی می شود؟

مشکلات ساختاری

هر چیزی که دستگاه تناسلی را مسدود کند می‌تواند جریان مایع منی را متوقف کند. یک نقص ژنتیکی یا مادرزادی، عفونت یا التهاب ناشی از یک بیماری مقاربتی از جمله عواملی هستند که می‌توانند منی را مسدود کنند. علل دیگر نیز شامل بافت اسکار ناشی از جراحی یا پیچ خوردگی وریدهای متورم در کیسه بیضه است.

عوامل دیگر: سایر عوامل ممکن است شامل اختلال نعوظ یا انزال زودرس باشد. بیماری‌های کبدی یا کلیوی یا درمان اختلالات تشنج نیز از جمله نمونه‌هایی هستند که می‌توانند باعث ناباروری شوند.

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

بیشتر بخوانید: علل ناباروری مردان چیست؟

تشخیص ناباروری در مردان

وقتی برای تشخیص ناباروری به پزشک مراجعه می‌کنید، ابتدا سوالاتی درباره این‌که آیا ناحیه تناسلیتان اخیراً آسیبی دیده است یا نه، از شما پرسیده می‌شود. سپس پزشک برای بررسی ترشح یا تورم پروستات، هرگونه فتق احتمالی یا رشد تومور اضافی روی شما معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. اگر مشکل مشهودی در شما وجود نداشته باشد، تست‌های تشخیصی آورده شده در زیر پیشنهاد می‌شود:

آزمایش مایع منی

یکی از دلایل مهم ناباروری در مردان تولید اسپرم ناکافی یا تولید اسپرم‌هایی است که توانایی شنا کردن ندارند. برای بررسی این موارد، نمونه ‌ای از مایع منی مرد با انزال در ظرف مخصوص جمع آوری می‌شود تا اسپرم‌های موجود در آن، در آزمایشگاه از نظر تعداد، سلامت، شکل و تحرک مورد بررسی قرار بگیرند.
هر گونه ناهنجاری در مورفولوژی اسپرم نیز همراه با علائم مشکلات و عفونت‌های دیگر مورد آزمایش قرار می‌گیرد. تعداد اسپرم می‌تواند از یک نمونه به نمونه دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل، ممکن است تعدادی نمونه در یک دوره زمانی جمع آوری شود تا نتایج دقیق به دست آید.

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

بیشتر بخوانید: آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

تست سطوح هورمونی

هورمون‌ها لوله‌های اسپرم ساز شما را وادار به تولید اسپرم می‌کنند.

اسپرماتوژنز هورمون محور است و هورمون‌ها لوله‌های اسپرم ساز شما را وادار به تولید اسپرم می‌کنند. در واقع، اگر هورمون‌ها متعادل نباشند، اسپرم ‌زایی انجام نمی‌شود و این می‌تواند یکی از علل ناباروری در مردان باشد.
از این رو، برخی از پزشکان از طریق آزمایش خون، هورمون‌های شما را بررسی می‌کنند تا ببینند آیا مشکلی در تولید اسپرم وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید: اسپرم ضعیف و بارداری پوچ؛ معرفی و درمان

بیوپسی بیضه

این آزمایش برای تعیین طبیعی بودن تولید اسپرم استفاده می‌شود و یک آزمایش رایج برای ناباروری مردان نیست.
در این روش از اسپرم‌های شما در داخل بیضه با استفاده از سوزن مخصوص نمونه برداری می‌شود تا سپس در آزمایشگاه از نظر مشکلات ساختاری مورد بررسی قرار بگیرد.
مشکلاتی مانند شکسته شدن لایه بیرونی اسپرم یا داشتن DNA شکننده یا اختلال در حرکت، به راحتی با استفاده از این تست تشخیصی شناسایی می‌شوند.

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

بیشتر بخوانید: علل ناباروری در مردان و زنان

روشهای تصویر برداری تشخیص ناباروری در مردان

تشخیص ناباروری مردان در آزمایش‌های گفته شده خلاصه نمی‌شود. در واقع، گاهی اوقات روش‌های تصویر برداری می‌توانند در تشخیص این مسئله بسیار کمک کننده باشند. از این رو، روشهای تصویر برداری تشخیص ناباروری در مردان عبارتند از:

سونوگرافی کیسه بیضه

با سونوگرافی می‌توان پیچ خوردگی بیضه‌ها در داخل کیسه بیضه را تشخیص داد.

سونوگرافی با تصویر برداری از اندام‌های داخلی شما به پزشک این امکان را می‌دهد که هرگونه مشکل ساختاری در بیضه‌ها را بررسی کند. به عنوان مثال، مشکلاتی مانند واریکوسل که در آن وریدهای داخل کیسه بیضه بزرگ می‌شوند، با این روش به راحتی قابل تشخیص هستند.
از آن جایی که نزدیک به ۴۰ درصد ناباروری مردان ناشی از واریکوسل است، مهم است که قبل از بررسی سایر مشکلات احتمالی، این علت از میان برداشته شود.
علاوه بر این، با سونوگرافی می‌توان پیچ خوردگی بیضه‌ها در داخل کیسه بیضه را نیز تشخیص داد و به طور کلی، از وضعیت اندام‌های تناسلی تصویر برداری کرد.

بیشتر بخوانید: دلایل ناباروری زوجین، درمان و پیشگیری از آن

سونوگرافی ترانس رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال با فرکانس بالا تصاویری را از پروستات، وزیکول‌های منی و مجاری انزالی شما تهیه می‌کند که می‌تواند در تشخیص هرگونه انسداد در مسیر انتقال مایع منی کمک کننده باشد.
برای انجام این روش، یک پروب روغن کاری شده در داخل راست روده قرار داده می‌شود تا کار تصویر برداری را انجام دهد. این تست تشخیصی می‌تواند مشکل انسداد را برطرف نیز بکند.

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

بیشتر بخوانید: هشدار: مردان از این عوامل ناباروری دوری کنند

درمان ناباروری در مردان

اغلب، علت دقیق ناباروری را نمی‌توان یافت، اما حتی اگر علت دقیق آن مشخص نباشد، درمان‌ها یا روش‌هایی برای برطرف کردن آن وجود دارد. راه‌های درمان ناباروری در مردان عبارتند از:

 • عمل جراحی: به عنوان مثال، واریکوسل را اغلب می‌توان با جراحی اصلاح کرده یا مجرای دفران انسدادی را ترمیم داد. علاوه بر این، وازکتومی‌های قبلی را نیز می‌توان معکوس کرد. حتی در مواردی که هیچ اسپرمی در انزال وجود ندارد، اغلب می‌توان اسپرم را مستقیماً از بیضه یا اپیدیدیم با استفاده از تکنیک‌های خاص بازیابی کرد.
 • د رمان عفونت‌ها: درمان آنتی بیوتیکی ممکن است عفونت دستگاه تناسلی را درمان کند، اما نباید امید داشته باشید که همیشه باروری را بازیابی ‌کند.
 • درمان مشکلات رابطه جنسی: دارو یا مشاوره می‌تواند به بهبود باروری در شرایطی مانند اختلال نعوظ یا انزال زودرس کمک کند.
 • درمان‌های هورمونی و داروها: در مواردی که ناباروری به دلیل بالا یا پایین بودن برخی هورمون‌ها در بدن ایجاد می‌شود، پزشک شما ممکن است جایگزینی هورمون یا داروهای خاص را توصیه کند.
 • فناوری کمک باروری (ART): درمان‌های ART شامل گرفتن اسپرم از طریق انزال طبیعی، جراحی یا از افراد اهدا کننده است که به درخواست شما و همسرتان بستگی دارد. سپس این اسپرم به دستگاه تناسلی زن وارد می‌شود یا برای انجام لقاح آزمایشگاهی یا تزریق داخل سیتوپلاسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

بیشتر بخوانید: ناباروری مردان چگونه درمان میشود؟

کلام آخر

روشهای تصویر برداری تشخیص ناباروری در مردان شامل سونوگرافی بیضه و سونوگرافی ترانس رکتال می‌شوند. تصاویری که این روش‌ها در اختیار پزشک قرار می‌دهند، بسیار کاربردی هستند و می‌توانند در کشف علت ناباروری به پزشک شما کمک کنند.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با مراکز رادیولوژی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.