۷۵۳۵۱
۲ نظر
۲۹۹۰۱
۲ نظر
۲۹۹۰۱

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)

لقاح داخل رحمی که از آن با نام آی یو آی (IUI) هم نام می‌برند، نوعی لقاح مصنوعی است که به باردار شدن کمک می‌کند. در این مقاله، به شما اطلاعاتی درباره درمان نازایی با IUI ارائه می‌دهیم. 

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)

لقاح داخل رحمی که از آن با نام آی یو آی (IUI) هم نام می‌برند، نوعی لقاح مصنوعی است که به باردار شدن کمک می‌کند. در این مقاله، به شما اطلاعاتی درباره درمان نازایی با IUI ارائه می‌دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

 • درمان نازایی با IUI چرا انجام می‌شود؟
 • خطرات آی یو آی چیست؟
 • درمان نازایی با IUI چگونه انجام می‌شود؟
 • از آی یو آی چه انتظاری باید داشته باشید؟
 • نتایج آی یو آی
 • خلاصه

درمان نازایی با IUI چرا انجام می‌شود؟

توانایی یک زوج برای باردار شدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. لقاح داخل رحمی اغلب برای زوج‌هایی استفاده می‌شود که چنین شرایطی دارند:

1- اسپرم اهداکننده

آی یو آی در خانم‌های که برای باردار شدن به اسپرم اهداکننده نیاز دارند، استفاده می‌شود. نمونه‌های اسپرم اهداکننده منجمد، از آزمایشگاه‌های مورد تایید گرفته و قبل از عمل IUI ذوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)
۲- ناباروری بدون دلیل

آی یو ای اغلب اولین درمان برای ناباروری غیرقابل توضیح است و همراه با داروهای تحریک‌کننده تخمک‌گذاری انجام می‌شود.
در ارزیابی پزشکی ناباروری، یکی از برنامه‌ها تجزیه و تحلیل مایع منی همسرتان است. امکان دارد شرایطی مثل غلظت اسپرم کمتر از حد متوسط، حرکت ضعیف (تحرک) اسپرم یا ناهنجاری‌هایی در اندازه و شکل اسپرم (مورفولوژی) باعث ناباروری باشد.

۳- ناباروری مرتبط با اندومتریوز

برای ناباروری مرتبط با اندومتریوز، ابتدا داروهایی تجویز می‌شود که کیفیت تخمک بهتر شود، پس از این مرحله، درمان آی یو آی را شروع می‌کنند.

۴- ناباروری خفیف با عامل مردانه

در ارزیابی پزشکی ناباروری، یکی از برنامه‌ها تجزیه و تحلیل مایع منی همسرتان است. امکان دارد شرایطی مثل غلظت اسپرم کمتر از حد متوسط، حرکت ضعیف (تحرک) اسپرم یا ناهنجاری‌هایی در اندازه و شکل اسپرم (مورفولوژی) باعث ناباروری باشد. روش آی یو آی می‌تواند بر برخی از این مشکلات غلبه کند. آماده‌سازی اسپرم برای این روش، باعث می‌شود اسپرم‌های بسیار متحرک و طبیعی از اسپرم‌های با کیفیت پایین جداسازی شوند.

بیشتر بخوانید: لیست آزمایش های تشخیص ناباروری

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)
۵- ناباروری به دلیل مشکلات دهانه رحم

دهانه رحم، در انتهای پایین رحم، بین واژن و رحم شما قرار گرفته است. مخاط تولید شده توسط دهانه رحم در حوالی زمان تخمک‌گذاری، محیطی ایده‌آل را برای حرکت اسپرم از واژن به سمت لوله‌های فالوپ فراهم می‌کند. اما اگر مخاط دهانه رحم شما بیش از حد غلیظ باشد، ممکن است مانع از حرکت اسپرم شود. خود دهانه رحم هم ممکن است از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری کند.
اگر مخاط دهانه رحم شما بیش از حد غلیظ باشد، ممکن است مانع از حرکت اسپرم شود. خود دهانه رحم هم ممکن است از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری کند.

جای اسکار که در اثر بیوپسی یا روش‌های دیگر ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث ضخیم شدن دهانه رحم شود. در آی یو آی، اسپرم را به صورت مستقیم به داخل رحم می‌گذارند.

6- ناباروری به دلیل مشکلات تخمک‌گذاری

برای خانم‌هایی که ناباروری آن‌ها به دلیل مشکلات تخمک‌گذاری مثل عدم تخمک‌گذاری یا کاهش تعداد تخمک است، از این روش استفاده می‌شود.

7- حساسیت به منی

به ندرت، آلرژی به پروتئین‌های موجود در مایع منی می‌تواند باعث ناباروری شود. در شرایط حساسیت به منی، انزال به داخل واژن باعث قرمزی، سوزش و تورم در محل تماس مایع منی با پوست می‌شود. کاندوم می‌تواند از حساسیت به منی محافظت کند ، اما از بارداری هم جلوگیری می‌کند.
اگر حساسیت شما شدید باشد، آی یو آی گزینه موثری است، چون در این روش، بسیاری از پروتئین‌های موجود در مایع منی قبل از قرار دادن اسپرم برداشته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه ی اهدای اسپرم، چگونه است؟

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)
خطرات آی یو آی چیست؟

تلقیح داخل رحمی، یک روش نسبتا ساده و ایمن است و عوارض جدی کمی دارد که عبارتند از:

عفونت

در این روش، خطر کمی برای ایجاد عفونت وجود دارد.

لکه‌بینی

گاهی اوقات فرآیند قرار دادن کاتتر در رحم باعث کمی خونریزی واژینال می‌شود . این اتفاق معمولا تاثیری بر شانس بارداری ندارد.

حاملگی چند قلویی

آی یو آی به خودی خود، با افزایش خطر بارداری چند قلو - دوقلو، سه قلو یا بیشتر مرتبط نیست. اما زمانی که این روش با داروهای تحریک‌کننده تخمک‌گذاری ترکیب شود ، خطر بارداری چند قلو به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. بارداری چند قلو خطرات بیشتری نسبت به یک بارداری دارد که زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد، از جمله آن‌هاست.

بیشتر بخوانید: مراحل رشد جنین دوقلو، وزن نرمال

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)
درمان نازایی با IUI چگونه انجام می‌شود؟

مراحل درمان نازایی با IUI به این شکل است:

تهیه نمونه منی

همسر شما باید نمونه مایع منی را ارائه بدهد، سپس اسپرم، منجمد و بعدتر هنگام استفاده، ذوب می‌شود. به این دلیل که عناصر غیر اسپرم در مایع منی می‌توانند واکنش هایی را در بدن زن ایجاد کنند که در لقاح اختلال ایجاد می‌کند، نمونه اسپرم به گونه‌ای شسته می‌شود که اسپرم بسیار فعال و طبیعی را از اسپرم با کیفیت پایین‌تر و سایر عناصر جدا می‌کند.
نمونه اسپرم به گونه‌ای شسته می‌شود که اسپرم بسیار فعال و طبیعی را از اسپرم با کیفیت پایین‌تر و سایر عناصر جدا می‌کند.

احتمال بارداری با استفاده از یک نمونه کوچک و بسیار غلیظ از اسپرم سالم، افزایش می‌یابد.

نظارت بر تخمک‌گذاری

شما باید زمان تخمک‌گذاری‌تان را بدانید. برای انجام این کار، می‌توانید از کیت پیش‌بینی تخمک‌گذاری در خانه استفاده کنید. همچنین استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال به پزشک اجازه می‎دهد تخمدان‌ها و رشد تخمک را بررسی کند. ممکن است به شما هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) تزریق، یا داروهایی به شما داده شود تا تخمک‌گذاری مناسب داشته باشید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)
تعیین زمان آی یو آی

آی یو آی، یک یا دو روز پس از تشخیص تخمک‌گذاری انجام می‌شود. پزشک، برنامه‌ای را برای زمان‌بندی عمل و آنچه باید انتظار داشته باشید، مشخص می‌کند.

از آی یو آی چه انتظاری باید داشته باشید؟

ویزیت برای لقاح داخل رحمی (آی یو آی) حدود ۱۵ تا ۲۰دقیقه طول می‌کشد و معمولا در مطب، یا کلینیک انجام می‌شود. عمل IUI فقط یک یا دو دقیقه طول می‌کشد و نیازی به دارو یا مسکن ندارد. پزشک یا پرستار این عمل را انجام می‌دهد.
ویزیت برای لقاح داخل رحمی (آی یو آی) حدود ۱۵ تا ۲۰دقیقه طول می‌کشد و معمولا در مطب، یا کلینیک انجام می‌شود. عمل IUI فقط یک یا دو دقیقه طول می‌کشد و نیازی به دارو یا مسکن ندارد.

در طول آی یو آی

شما باید روی تخت دراز بکشید و پاهای خود را در رکاب قرار بدهید. پزشک یک «اسپکولوم» را در واژن قرار می‌دهد تا دهانه واژن شما را باز نگه دارد. دقیقا مشابه چیزی است که در طول آزمایش پاپ‌اسپمیر تجربه می‌کنید. در طول عمل، پزشک یا پرستار این اقدامات را انجام می‌دهند:

 • ویال حاوی نمونه‌ای از اسپرم سالم را به انتهای یک لوله بلند، نازک و انعطاف‌پذیر (کاتتر) متصل می‌کند.
 • کاتتر را به واژن و داخل رحم وارد می‌کند.
 • نمونه اسپرم را از طریق لوله به داخل رحم هل می‌دهد.
 • کاتتر و به دنبال آن اسپکولوم را خارج می‌کند.

  بیشتر بخوانید: تقویت تخمک گذاری با تغذیه

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)
بعد از عمل آی یو آی

پس از تلقیح، باید برای مدت کوتاهی به پشت دراز بکشید . پس از پایان عمل، می‌توانید لباس بپوشید و فعالیت‌های معمول روزانه خود را انجام دهید. ممکن است برای یک یا دو روز بعد از عمل، مقداری لکه‌بینی خفیف داشته باشید.

نتایج آی یو آی

پس از انجام آی یو آی و قبل از انجام تست بارداری خانگی دو هفته صبر کنید . آزمایش خیلی زود نتیجه‌اش را نشان می‌دهد که شامل یکی از این موارد است:

۱- منفی کاذب

اگر هورمون‌های بارداری هنوز در سطح قابل اندازه‌گیری قرار نگرفته باشند، نتیجه آزمایش ممکن است منفی شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز آزمایشگاه

درمان نازایی با IUI (آی یو آی)
۲- مثبت کاذب

اگر از داروهای تحریک‌کننده تخمک‌گذاری مانند HCG استفاده می‌کنید، دارویی که هنوز در بدن شما در گردش است، می‌تواند در زمانی که واقعا باردار نیستید، نتیجه مثبت کاذب نشان دهد.
پزشک ممکن است به شما بگوید که حدود دو هفته پس از نتیجه کیت خانگی خود، یک آزمایش خون بدهید. آزمایش خون در تشخیص هورمون‌های بارداری بعد از لقاح، حساس‌تر از کیت خانگی است.
اگر باردار نشده باشید، ممکن است لازم باشد قبل از انجام سایر درمان‌های باروری، دوباره IUI را امتحان کنید. اغلب، برای سه تا شش ماه، از همین روش درمانی استفاده می‌شود تا شانس بارداری به حداکثر برسد.

خلاصه

در روش آ یو آی، اسپرم‌هایی که شسته و غلیظ شده‌اند، دقیقا در زمانی که تخمدان، یک یا چند تخمک را برای لقاح آزاد می‌کند، در رحم شما قرار می‌گیرد.
نتیجه مورد انتظار تلقیح داخل رحمی این است که اسپرم به داخل لوله فالوپ شنا و تخمک منتظر را بارور کند که نتیجه آن حاملگی است.
درمان نازایی با IUI در مواردی مانند مشکلات تخمک‌گذاری، مشکلات دهانه رحم، مشکلات اسپرم و حساسیت به منی انجام می‌شود. در این روش، نمونه اسپرم پس از شستشو و انتخاب بهترین کیفیت، به رحم شما وارد می‌شود. لازم است پس از انجام آی یو آی و قبل از انجام تست بارداری خانگی، دو هفته صبر کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.
منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • فاطمه
   درباره درمان نازایی با IUI (آی یو آی)

   سلام من برای اولین میخام ای یو ای انجام بدم وشوهرم اسپرم هاش ۱۵ملیونه،تهران دکترقوامی عادل کسی رفته پیش این دکتر برای ای یو ای؟ب نظرتون باراول میشه؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.