۱۲۱۲۶۹
۱ نظر
۵۴۵۰۹۹
۱ نظر
۵۴۵۰۹۹
پ

گریپ میکسچر برای نوزاد، چه عوارضی خواهد داشت؟

شربت گریپ میکسچر حاوی ترکیباتی از جمله قند و نعناست که برای رفع نفخ، دل درد و دل پیچه نوزادان شیر خوار استفاده می شود.

گریه های مداوم نوزاد، امانتان را بریده، بالاخره با مراجعه به پزشک متوجه می شوید که او کولیک دارد. دارویی که برایش تجویز شده؛ شربت گریپ میکسچر است.
بهتر است قبل از استفاده از گریپ میکسچر حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. از خرید کردن گریپ میکسچرهایی که توسط سایت های اینترنتی نامعتبر ارائه می شوند خودداری کنید. همچنین از درست کردن گریپ میکسچر در منزل و استفاده از آن خودداری کنید.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد با اعلام این مطلب گفت: شربت گریپ میکسچر حاوی ترکیباتی از جمله قند و نعناست که برای رفع نفخ، دل درد و دل پیچه نوزادان شیر خوار استفاده می شود.
دکتر علی خاکشور افزود: شیردهی نادرست و خارج نشدن باد گلوی نوزاد پس از شیرخوردن، باعث نفخ و دل پیچه وی می شود.به گفته وی، شیردهی نادرست و قرار گرفتن نوزاد در وضعیت نادرست و بلع هوا، احتمال بروز سکسه و نفخ را افزایش می دهد.
این پزشک نسبت به مصرف نبات داغ، عرق نعناع و آب قند برای نوزادان هشدار داد و اضافه کرد: نوزادان تا 6 ماهگی به جز شیر مادر به ماده غذایی دیگری نیاز ندارند و مصرف موادی نظیر عرق نعناع و نبات داغ که بسیاری از مادران برای رفع دل پیچه نوزادان استفاده می کنند به علت غیر استریل بودن ممنوع است.
وی اظهار داشت: آنزیم های گوارشی در دوره نوزادی به ویژه زیر یک ماهگی نارس و ناکافی است و به همین علت،مواد غذایی به جز شیر مادر در این دوران توصیه نمی شود.
لازم به ذکر است قطره ویتامین آ د، تنها دارویی است که برای نوزادان از ۱۴ روزگی لازم است و تجویز می شود.
گریپ میکسچر برای نوزاد، چه عوارضی خواهد داشت؟
گریپ واتر چیست؟
گریپ واتر یک مکمل غذایی است که بدون نسخه پزشک نیز قابل تهیه است.شربت گریپ واتر حاوی سدیم بی کربنات و مواد گیاهی مانند(رازیانه ، زنجبیل ، بابونه ، هِل ، شیرین بیان ، دارچین ، بادرنجبویه ، نعنا ، میخک ، شوید و...) میباشد. شربت گریپ واتر برای تسکین کولیک نوزادان استفاده میشود. گریپ واتر همچنین برای درمان دندان درد ، سکسکه و نفخ شکم نیز عرضه میشود.
تسکین کولیک
گریپ واتر عمدتا برای درمان کولیک در نوزادان استفاده میشود. کولیک وضعیتی است که در آن نوزاد بصورت مداوم گریه میکند. علت این گریه ناراحتی معده است که به خاطر رفلاکس اسید معده رخ میدهد و با درد و گرفتگی معده همراه است. سیستم گوارشی نوزادان نسبت به بزرگسالان کوچکتر بوده و کمتر توسعه یافته است و در برابر رفلاکس اسید آسیب پذیر تر است.(رفلاکس وضعیتی است که غذای موجود در معده همراه با اسید به مری رانده میشود). گریپ واتر در بزرگسالان میتواند جهت درمان برخی ناراحتی های روده و رفلاکس مصرف شود.
اگر نوزاد شما مبتلا به مشکلات گوراشی است که منجر به ناراحتی و علایم کولیکی در نوزاد میشود؛ گریپ واتر میتواند یک گزینه طبیعی برای تسکین علایم کولیک باشد. شوید و رازیانه گیاهان رایجی هستند که در تولید گریپ واتر از آنها استفاده میشود. رازیانه موجب کاهش گاز های دستگاه گوارش میشود و شوید نیز به هضم غذا کمک میکند.
نکات و هشدار ها
برخی از انواع گریپ واتر های موجود در بازار میتوانند حاوی موادی مانند الکل و شکر باشند. برچسب موجود روی دارو را به دقت مطالعه کنید تا از عدم وجود موارد ذکر شده در ترکیب آنها اطمینان حاصل نمایید. همچنین بعضی از انواع شربت های گریپ واتر به عنوان داروهای هومئوپاتی (همسان درمانی) توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا(FDA) پذیرفته شده اند و تابع آیین نامه این سازمان هستند. سایر انواع گریپ واتر که دارای تاییدیه FDA نیستند تنها به عنوان مکمل غذایی به حساب می آیند. گریپ واتر های دارای تاییدیه FDA اثربخشی و ایمنی قابل ملاحضه ای دارند.
اگر علاقه مند به استفاده از گریپ واتر هستید پیش از دادن آن به نوزاد حتما با پزشک متخصص اطفال در این مورد مشورت کنید. از خرید کردن گریپ واتری که توسط سایت های اینترنتی نامعتبر ارائه میشوند خودداری کنید. همچنین از درست کردن گریپ واتر در منزل و استفاده از آن اجتناب کنید. استفاده از چنین مواردی برای نوزاد از نظر ایمنی تایید نمیشود و ممکن است مضرات آن بیشتر از فوایدش باشد. در صورتی که پزشک متخصص اطفال استفاده از گریپ واتر را برای نوزاد شما تایید کرد نمونه های بدون الکل و قند آنرا خریداری و استفاده کنید. در مورد سایر روش های درمان کولیک با پزشک صحبت کنید زیرا تضمینی وجود ندارد که گریپ واتر کولیک نوزاد شما را بصورت کامل درمان کند.

نوزاد ها نمیتوانند با الکل کنار بیایند
یکی از دلایلی که موجب شده است گریپ واتر در تسکین و آرام کردن نوزادان مبتلا به ناراحتی ها و درد های شکمی به خوبی عمل کند وجود مقادیری الکل در ترکیب آن است. در واقع ۳.۶ درصد از ترکیب گریپ واتر از الکل تشکیل یافته است. بنابراین مقدار داروی پیشنهادی برای نوزادی که ۴ کیلوگرم وزن دارد مانند ۱۲۵ گرم از مشروبات الکلی میباشد. مقادیر بالای الکل میتواند برای نوزادان زیان آور باشد.
گریپ میکسچر برای نوزاد، چه عوارضی خواهد داشت؟
داروهای گیاهی و آلرژی
داروهای گیاهی مانند گریپ واتر که دارای تاییدیه FDA نیستند تضمینی در مورد امن بودن و مضر نبودنشان وجود ندارد. اثرات جانبی گیاهان موجود در گریپ واتر میتواند شامل ناراحتی خفیف معده تا واکنش های آلرژیک جدی و شدید باشد.
نحوه مصرف گریپ واتر
قدم اول: هوای داخل قطره چکان را تخلیه کنید. کلاهک قطره چکان را فشار داده و نگه دارید و آنرا داخل بطری دارو فرو کنید.
قدم دوم: کلاهک قطره چکان را رها کنید تا گریپ واتر وارد قطره چکان شود.
قدم سوم: قطره چکان را به آرامی از بطری خارج کرده و جهت تنظیم مقدار دوز دارو کلاهک قطره چکان را فشار دهید تا داروی اضافی از آن خارج شود.
قدم چهارم: دارو را به آرامی در دهان کودک بچکانید (اگر نوزاد به اندازه ای بزرگ شده است که میتواند آنرا ببلعد)
قدم پنجم: پیش از دادن گریپ واتر به نوزاد معمولا آنرا با آب مقطر مخلوط میکنند. بهترین زمان برای مصرف دارو؛ مصرف همراه با غذا یا پیش از خواب میباشد. در مقدار مصرفی دارو دقت کنید و از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنید.
گریپ واتر و رفلاکس
ناراحتی معده یک مشکل شایع بین نوزادان میباشد که میتواند برای والدین هم سخت و دردسر ساز باشد. برخی از نوزادان نوعی از ناراحتی های شدید معده موسوم به رفلاکس اسید معده را تجربه میکنند. داروهایی که برای درمان رفلاکس در بزرگسالان استفاده میشود میتواند برای نوزادان مضر باشد و در واقع بدن نوزاد قادر به تحمل این داروها نیست. تحت چنین شرایطی استفاده از گریپ واتر میتواند موجب آرامش سیستم گوارشی نوزاد شود. سدیم بی کربنات موجود در گریپ واتر میتواند موجب کاهش اسید معده شود و از بروز رفلاکس ممانعت کند. گریپ واتر همچنین میتواند به عنوان یک نوشیدنی گیاهی برای درمان گرفتگی معده نیز استفاده شود.
«رفلاکس» زمانی اتفاق می‌افتد که نوزاد شیر را از راه دهان یا بینی برمی‌گرداند. دلیل اصلی رفلاکس شل بودن ماهیچه «اسفنکتر» که ماهیچه تحتانی مری است. علایم رفلاکس اسید در نوزادان میتواند شامل گریه مکرر ، کاهش وزن ، کاهش اشتها و مشکلات خواب باشد؛ در صورتی که نوزاد شما دارای این علایم است به پزشک مراجعه کنید و در مورد مصرف گریپ واتر به عنوان یک درمان مناسب با پزشک صحبت کنید.
ملاحظات
داروهایی که برای درمان رفلاکس اسید بکار میروند میتوانند اثرات جانبی پیچیده ای برای نوزادان به دنبال داشته باشند؛ از مشکلات مربوط به روده و سیستم تنفسی. از این رو گریپ واتر جهت درمان رفلاکس میتواند جایگزین مناسبی برای این دارو ها باشد.
برخی از نوزادان ممکن است از خوردن گریپ واتر امتناع کنند مخصوصا زمانی که دچار رفلاکس هستند. در چنین شرایطی بهتر است حین شیر دادن به نوزاد مقداری از شیر مادر را با گریپ واتر مخلوط کرد و به نوزاد داد.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
کولیک حمله ای از گریه نوزاد است و آنچه که به نظر می رسد درد شکمی در دوران کودکی است. این وضعیت شایع است و تخمین زده می شود که در طی چند ماه اول تا ۵ ۱ نوزاد در ۵ سالگی تحت تاثیر قرار گیرد.
درمان ماساژ کولیک نوزاد یک ماهه
همه نوزادان گریه می کنند به دلایل مختلف، از جمله گرسنگی، سرماخوردگی، خستگی، گرما، یا به این دلیل که پوشک نیاز به تغییر دارد.اصطلاح قولنج سالهاست که وجود دارد ، که اغلب برای توصیف کودک که برای مدت طولانی گریه می کند ، استفاده می شود.درمان ماساژ کولیک نوزاد یک ماهه
بسیاری از والدین تعجب می کنند که کودکشان قولنج دارد و اگر چنین است ، چه کاری می تواند برای درمان آن انجام دهد ، به آن کمک کند یا جلوی آن را بگیرد.
کولیک چیست؟
به گفته بسیاری از متخصصان ، کولیک گریه غیرقابل تحمل در نوزادی است که روزانه و ساعت ها طول می کشد ، از هفته دوم زندگی شروع می شود و تا حدود ۳ ماهگی ادامه می یابد.
- برخی از متخصصان معتقدند که کولیک در تمام نوزادان رخ می دهد ،
- بسیاری از نوزادان کولی ممکن است پاهای خود را بالا بکشند یا پاهای خود را دراز کنند ، مشت خود را ببندند و گاز بگیرند. نظر می رسد نشانه ای از قولنج از نوزادانی است که هنگام گریه زیاد هوای زیادی را بلع می کنند.)
- گریه اغلب در ساعات عصر بدتر است.
- گریه کردن کودک کولی اغلب ناراحت کننده ، شدید و دردناک به نظر می رسد.
- کولیک معمولاً در هفته های ۶-۸ هفته پس از تولد به اوج خود می رسد.
- کولیک برای ۵۰٪ موارد حدود ۳ ماه و در ۹۰٪ موارد تا ۹ ماهگی به پایان می رسد.
- یک کودک کولیک یک نوزاد ناسالم نیست.
- نوزادان مبتلا به کولیک اغلب نیاز به نگه داشتن و آسایش بیشتر دارند.
گریپ میکسچر برای نوزاد، چه عوارضی خواهد داشت؟
چه عواملی باعث کولیک در نوزاد می شوند؟
بعد از گذشت این همه سال ، پزشکان و محققان هنوز پاسخ قطعی ندارند که علت این وقایع طولانی گریه در بعضی از نوزادان چیست.
- خلق و خوی حساس که نیاز به توجه بیشتری دارد
- سیستم عصبی نابالغ
- غیرعادی نسبت به تحریک حساس
- ممکن است نوزادان شیرده از غذاهایی که در رژیم غذایی مادرانشان قرار دارد ناراحت شوند.
- نوزادان دارای بطری شیر خشک ممکن است در فرمول خود تحمل پروتئینهای خاصی نداشته باشند.
- شیرخوار بیش از حد تغذیه کند یا خیلی سریع تغذیه کند
- به نظر می رسد کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار می کشند ،دو برابر خطر ابتلا به کولیک دارند.
- گاز روده (ناشی از بلع زیاد هوا
- دفن نکردن بعد از تغذیه یا موقعیت نادرست بعد از تغذیه
- نوزادی با وزن کم
- گرسنگی
- رفلکس اسید
- درمان
هیچ درمانی اثبات شده برای کولیک وجود ندارد زیرا هیچ دلیل قطعی وجود ندارد. بسیاری از درمان ها با هدف کاهش شدت گریه و از بین بردن عوامل انجام می شود.
برخی از شرایط پزشکی که منجر به گریه بیش از حد می شود عبارتند از:
- ریفلاکس یا GER (ریفلاکس معده)
- فتق
- آلرژی غذایی
- انسداد روده
آیا ممکن است کولیک چیزی جدی تر باشد؟
مواقعی وجود دارد که کودک که گریه زیادی می کند ، یک مشکل پزشکی یا وضعیت پزشکی واقعی دارد.
غذاهای نفاخ دوران شیردهی چیست؟
- موز
- خیار
- گوجه سبز
- انار
- زردآلو
- تمام حبوبات
-تخم مرغ
-شاه توت
- گیلاس طبیعتی
- خربزه
- زرشک
- انگور
- فندق
- کشک
- تره ، ترب و پیاز
- کاهو
- کلم
درمان خانگی کولیک نوزادان چیست؟
- نوزادتان را سوار خودرو کنید و بگردانید
- ماساژ شکم نوزاد
- موقعیت خود را در هنگام شیر دادن بررسی کنید
- آروغ آنها را بعد از شیر دادن بگیرید
- حمام آب گرم
- قنداق کردن
- شیشه شیرش را تغییر دهید
- پیش از استفاده از هر گونه قرصی با پزشک مشورت کنید
- صاف نگه داشتن نوزاد در هنگام تغذیه
- نوزاد بهانه گیر را به سرعت آرام کنید
- در هنگام شیر دادن به نوزاد او را در حالتی مناسب بغل کنید
- اجتناب از تغذیه در هنگام عصبانیت
بهتر است بدانید که
گریپ میکسچر برای نوزاد، چه عوارضی خواهد داشت؟
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • فریناز
   درباره گریپ میکسچر برای نوزاد، چه عوارضی خواهد داشت؟

   با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
   لطفا قنداق کردن را از لیست درمان خانگی کولیک حذف بفرمایید چون باعث در رفتگی سر استخوان ران در نوزادان می شود.

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند