۱۵۹۳۱۳
۵۰۶۴۸
۵۰۶۴۸

چیدمان اتاق نوزاد، همه نکاتی که باید بدانید

مادرها و پدرها از همان روز اول که متوجه می‌شوند نوزادی توی راه دارند به فکر درست کردن یک چیدمان اتاق نوزاد مناسب و امن برای فرزندشان می‌افتند. در این مطلب، نکات کلیدی چیدمان اتاق نوزاد را برای شما بیان می‌کنیم.

چیدمان اتاق نوزاد، همه نکاتی که باید بدانید
نی‌نی‌بان: مثل ساختن یک خانه می‌ماند. انگار که بخواهید آجر به آجر آن را خودتان روی هم بگذارید. برای همین هم هست که اینقدر شوق و علاقه پشت آن است. شوق پدرها و مادرها از درست کردن بهترین چیدمان اتاق نوزاد دنیا برای اولین فرزندشان. مادرها و پدرها از همان روز اول که متوجه می‌شوند نوزادی توی راه دارند به فکر درست کردن یک فضای مناسب و امن برای فرزندشان می‌افتند.

نکاتی درباره چیدمان اتاق نوزاد

لازم است قبل از تزئین چیدمان اتاق نوزاد، این نکات را بدانید:
 • وسایل در دسترس باشند

شما باید به در دسترس بودن چیزهایی مانند پوشک، دستمال مرطوب، دستمال مرطوب ذخیره، پارچه‌های آروغ زدن، پستانک و... فکر کنید.
با در دسترس بودن این وسایل، شما مطمئن می‌شوید که نزدیک کودکتان هستید و در روزهای ابتدایی تولدش، خیالتان کاملا راحت است.
 • از به هم ریختگی خودداری کنید

از اتاق خیلی شلوغ پرهیز کنید. ممکن است در نیمه شب مجبور شوید، نوزاد را که از خواب بیدار شده، بغل کنید و راه ببرید. اتاقی با دکوراسیون شلوغ می‌تواند این کار را با مشکل مواجه کند. مطمئن شوید که در اتاق، فضای ذخیره‌سازی کاربردی زیادی دارید تا وسایل را به جای پخش کردن در زمین، توی کمدها و قفسه‌ها قرار دهید.
 • استفاده از کاغذ دیواری قابل شستشو

هنگامی که ادرار نوزاد به دیوار بپاشد، شما از داشتن اتاقی با کاغذ دیواری قابل شستشو سپاسگزار خواهید بود. حتی وقتی نوزاد بزرگ‌تر شود و دست‌هایش را به دیوارها بمالد، دیگر خیالتان راحت است که می‌توانید کاغذ دیواری را به راحتی بشویید.
 • از تاریک کردن اتاق نترسید

مطمئن شوید که نور اتاق نوزاد شما می‌تواند در طول شبانه‌روز تغییر کند. به همین دلیل هم لازم است پرده‌هایی مناسب تهیه کنید تا بتوان با تغییر دادن آنها، کنار زدن یا باز کردنشان نور اتاق را تغییر داد. شاید بخواهید نوزاد در طول روز خوب بخوابد در این صورت باید بتوانید نور اتاق را تاریک‌تر کنید.
 • برای اتاق نوزاد یک چراغ خواب تهیه کنید

با تهیه چراغ‌خواب مورد علاقه‌تان اتاق نوزاد را در شب به فضایی رویایی تبدیل کنید.
 • یک موضوع را انتخاب کنید
برای اتاق نوزاد، یک موضوع انتخاب کنید تا بتوانید دکوراسیونی زیبا برای آن تدارک ببینید. این موضوع، بسته به روحیات هر شخص می‌تواند متغیر باشد، شاید بخواهید برای اتاق دختر، یک تم صورتی با پروانه‌ها و گل‌ها در نظر بگیرید، یا برای اتاق پسر، رنگی آبی انتخاب کنید با تختخوابی که مثلا شبیه یک ماشین است. انتخاب با شماست.
 • با توجه به فضای اتاق، تخت انتخاب کنید

اگر فضای اتاق کوچک است، باید تختی کوچک‌تر انتخاب کنید. هیچ اشکالی ندارد زمانی که نوزاد بزرگ‌تر شد، می‌توانید تخت او را تعویض کنید.
 • هنر تفاوت ایجاد می‌کند

باز هم یک نکته دیگر درباره تزئین اتاق نوزاد، شما می‌توانید برای دکوراسیون فرزند دلبندتان از روش‌های هنری استفاده کنید. شاید بخواهید روی دیوارها عکس نصب کنید، مثلا نصب عکس‌های نوزادان، ایده خوبی است، یا آویزان کردن برخی از اسباب‌بازی‌های نوزاد از سقف و دیوارهای اتاق.
دراین‌باره یک قانون کلی وجود ندارد، شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود عمل کنید.
چیدمان اتاق نوزاد، همه نکاتی که باید بدانید
 • یادگاری‌هایی از افرادی که دوستشان دارید، در اتاق بگنجانید

منظورمان این نیست که با هر چیزی که کسی به عنوان یادگاری به شما داده، اتاق را شلوغ کنید. فقط می‌توانید با قرار دادن برخی از وسایل افرادی که خیلی برایتان مهم‌اند اتاق را تزئین کنید.
ترکیب آنها در دکوراسیون می‌تواند گرما و عشق بیشتری به فضا ببخشد.
 • رنگ طوسی، دوست شماست

برای وسایل، رنگی را انتخاب کنید که تمیز کردن آن آسان باشد، یا دارای پوششی باشد که بتوانید آن را جایگزین کنید یا لکه‌ها را پنهان سازید. می‌دانید که لکه‌ها اجتناب‌ناپذیرند. انتخاب رنگ طوسی برای برخی از وسایل می‌تواند ایده مناسبی باشد.
چیدمان اتاق نوزاد، همه نکاتی که باید بدانید
 • ایمنی تختخواب را در نظر بگیرید

به موارد ایمنی تختخواب یا گهواره نوزاد توجه کنید. در اولین سال تولد نوزاد، نباید پتوی اضافه یا وسیله دیگری در تختخواب وجود داشته باشید.
 • لازم نیست کودک خود را با کلیشه‌های جنسیتی محاصره کنید

گفتیم که می‌توانید برای دخترها از تم صورتی و برای پسرها از تم آبی استفاده کنید، اما واقعا لازم نیست کودک خود را با کلیشه‌های جنسیتی محاصره کنید.
 • وسایل نوزاد لازم نیست فقط در اتاق نوزاد باشند

شما اغلب می‌توانید نسخه‌های نسبتا ارزان و شیک کمدها را تهیه کنید، اما اگر در اتاق نوزاد، جای زیادی در اختیار ندارید، شاید بتوانید برخی از این وسایل را در سایر قسمت‌های خانه هم جای بدهید.
 • درباره ایده‌هایتان عقب‌نشینی نکنید

تا وقتی فرزندتان به سن تصمیم‌گیری نرسیده، درباره دکوراسیون اتاق، سختگیری نکنید. نوزاد نمی‌تواند از انتخاب شما در دکوراسیون اتاقش شکایت کند. چیزی را که خودتان دوست دارید انجام دهید. نوزاد معمولا می‌خوابد، این شمایید که ساعت‌ها باید به دیوارهای اتاقش زل بزنید. بنابراین شاید بخواهید دیوار اتاق نوزاد را به شکل یک جنگل با انواع حیوانات دربیاورید. ایده خودتان را انجام دهید.
چیدمان اتاق نوزاد، همه نکاتی که باید بدانید
 • نوزادان به فضای زیادی احتیاج ندارند

شاید خانه‌ای کوچک با اتاق خواب‌هایی کوچک دارید. نگران نباشید. نوزادان فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. آنها به فضای زیادی احتیاج ندارند.
 • نوزادان به شکل اتاقشان اهمیتی نمی‌دهند

درست است که دوست دارید بهترین دکوراسیون را برای اتاق نوزاد در نظر بگیرید، اما واقعیت این است که نوزادان به شکل اتاقشان اهمیتی نمی‌دهند.
 • خودتان را خسته نکنید

تزئین دکوراسیون اتاق نوزاد و خرید وسایل برای او، اتفاق هیجان‌انگیزی است، اما نباید به شما استرس وارد کند یا باعث خستگی‌تان شود. خودتان را خسته نکنید، مهم سلامتی شما است.

برای اطمینان از سلامتی خود لازم است در طول بارداری به پزشک مراجعه کنید. متخصصان کلینیک نی نی بان هم انتخاب خوبی هستند.
 • اگر فضای کافی ندارید

وقتی از اتاق صحبت می‌کنیم یعنی یک فضای محصور با چهار دیوار و یک در و یک پنجره اما خیلی از پدرها و مادرها فضای کافی برای درست کردن اتاق جداگانه ندارند. بیشتر زوج‌های جوان که منتظر اولین فرزندشان هستند در خانه‌هایی یک‌خوابه زندگی می‌کنند و نمی‌توانند اتاق جداگانه‌ای برای فرزندشان در نظر بگیرند.
در چنین وضعیتی دو راه پیش رو دارید. اول اینکه در اتاق خودتان یک فضای کوچک به فرزندتان اختصاص بدهید. راه دوم هم این است که گوشه‌ای از هال یا پذیرایی را برای فرزندتان در نظر بگیرید.
 • رنگ کردن اتاق

حواستان باشد حتما یک ماه قبل از به دنیا آمدن فرزندتان اتاقش را رنگ کنید. نباید هیچ اثری از بوی رنگ در فضای اتاق باقی بماند. رنگ خیس در هوا تبخیر می‌شود و می‌تواند باعث مشکلات تنفسی در نوزاد شود.
 • انتخاب فرش و موکت

انتخاب فرش و موکت، یا حتی کفپوش مناسب، قدم بعدی چیدمان دکوراسیون اتاق نوزاد توی راه است. کارشناسان نی نی بان معتقدند موکت و فرش بهترین انتخاب برای پوشاندن کف اتاق نوزاد هستند.
برای انتخاب موکت اتاق نوزاد حتما به این نکات توجه کنید؛ سراغ موکت‌هایی بروید که برای رده سنی کودک تولید شده است. موکتهای نرم و بدون پرز و بدون رنگهای شیمیایی حساسیت زا.
 • پوشاندن رادیاتور

یکی از مواردی که حتما باید حواستان به آن باشد پوشاندن رادیاتور با چوب است. رادیاتور به دلیل داشتن پره و لبه‌های آهنی می‌تواند برای کودک نوپای شما خطر ساز باشد. قبل از اینکه به فکر خرید فرش و موکت باشید حتما یک نجار بیاورید و از او بخواهید یک محافظ رادیاتور برایتان بسازد. روی محافظ رادیاتور را هم می‌توانید با عروسک یا آباژور تزئین کنید.
 • خارج کردن وسایل الکترونیکی از اتاق

یکی دیگر از کارهایی که قبل از چیدمان اتاق کودک باید انجام بدهید خارج کردن هر نوع وسیله الکترونیکی غیرضروری است. مثلا اگر مودم اینترنت شما در این اتاق است حتما یک جای دیگری برای آن در نظر بگیرید.
چیدمان اتاق نوزاد، همه نکاتی که باید بدانید
 • محل قرار دادن تخت یا گهواره

جایی که تخت یا گهواره را می‌گذارید هم خیلی مهم است. تختخواب کودک باید از پنجره‌ها، رادیاتور‌ها، چراغ‌های دیواری و پرده‌ها فاصله داشته باشد. تخت کودک را به دیوار بچسبانید. دور از در ورودی اتاق که وقتی در باز می‌شود به تخت برخورد نکند. تخت خواب نوزاد باید روبه‌روی در اتاق باشد. مثلا وقتی مادر توی هال روی مبل نشسته است دید خوبی داشته باشد و بتواند نوزادش را ببیند.
 • نصب تاقچه

خیلی از پدرها و مادرها دوست دارند دیوار اتاق فرزندشان را طبقه‌بندی کنند یا به اصطلاح در آن تاقچه درست کنند، اما کارشناسان نی نی بان معتقدند تا جاییکه می‌شود از نصب طبقه‌ها در ارتفاع پایین خودداری کنید. کودکان کنجکاو هستند و برای برداشتن و دیدن وسایل روی آن سعی می‌کنند که از طبقات بالا بروند.
 • محافظ برای پریزهای برق

تجهیز کردن اتاق نوزاد یعنی اینکه حواستان به همه چیز باشد. نوزاد شما همیشه نوزاد نمی‌ماند و بعد از چند ماه اتاق را روی سرش می‌گذارد. پس حواستان به به پریزهای برق هم باشد. یادتان باشد محافظ‌هایی که استفاده می‌کنید تمام پریز را بپوشاند، بچه‌های نوپا به راحتی می‌توانند محافظ‌های کوچک را از جا دربیاورند.
 • جدا کردن فضاهای مختلف

بهتر است دراتاق کودک، فضاهای مختلف را از هم جدا کنید. فضای خواب کودک باید آرامش بخش باشد، از فضای بازی، مانند مکانی برای حرکت ماشین‌های مسابقه‌ای یا ریل قطار یا اتاق عروسک یا چادرهای مسافرتی اسباب بازی و… جدا باشد. خیلی خوب می‌شود اگر بتوانید مکانی برای انجام کارهای هنری و کار دستی کودک در نظر بگیرید، زیرا در رشد خلاقیت کودک تأثیر گذار است.
یادتان باشد اتاق فرزندتان را طوری طراحی کنید که حداقل تا هفت هشت سالگی بتواند از آن استفاده کند. چشم روی هم بگذارید فرزند شما بزرگ شده است و خیلی زود باید در اتاق او تغییراتی به وجود بیاورید.
منبع: today

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.