۱۹۳۱۴۹
۳۲۸۰
۳۲۸۰

گهواره و تخت نوزاد، انواع آن ها

برای سیسمونی نوزادتان ممکن است خیلی وسایل و لوازم یا چیزها تهیه کنید که بعدها ببینید به کارتان نمی‌آید اما تخت نوزاد جزء این موارد نیست.

برای سیسمونی نوزادتان ممکن است خیلی وسایل و لوازم یا چیزها تهیه کنید که بعدها ببینید به کارتان نمی‌آید اما تخت نوزاد جزء این موارد نیست، چون ممکن است تا سال‌ها کودک شما بتواند از آن استفاده کند. همچنین اگر کودکان دوقلو دارید نیز بهتر است برای هر کدامشان تخت جداگانه تهیه کنید و آنها را در یک تخت نخوابانید. انواع و مدل‌های بسیار زیادی از تخت و گهواره برای نوزادان در بازار موجود است که کاربردهایشان با یکدیگر متفاوت خواهد بود. استحکام، دوام، قیمت، تنوع رنگ و طرح تخت‌های کودکان زیاد است اما تخت‌هایی که از چوب طبیعی استفاده می‌کنند، بیشترین طول عمر و دوام را دارند. در این مطلب می‌توانید با برخی از انواع تخت‌های کودک موجود در بازار آشنا شوید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

گهوارهٔ نوزاد
گهواره یک شروع خوب برای داشتن محل خوابی امن، خوب و راحت برای نوزادان است. گهواره معمولاً برای چند ماه اول زندگی کودک استفاده می‌شود و انواع گوناگون دارد. زمان انتقال کودکتان از تخت نوزاد به تخت معمولی برای هر بچه‌ای می‌تواند متفاوت باشد. در واقع اگر کودک آن‌قدر بزرگ شود که در تخت نوزادی‌اش جای کافی نداشته باشد یا بتواند به راحتی از آن خارج شود، باید محل خواب او را به یک تخت معمولی تغییر داد. گهواره‌ها یا سبدی، کوچک و بسیار راحت قابل حمل هستند و یا به تخت والدین وصل می‌شوند.

تخت کنار مادر
یک تخت کنار مادر که از آن به عنوان تخت متصل به تخت والدین هم نام می‌برند، تختی است که کاملاً به تخت والدین می‌چسبد و هم‌سطح آن است. این تخت باید کناره‌های محکمی داشته باشد تا از غلت زدن مادر روی نوزاد جلوگیری کند. همچنین محافظ‌های کنار این تخت‌ها بهتر است از یک یا دو طرف باز و بسته شود. این تخت هم یک جای امن برای خواب کودک است و هم تا وقتی کودکتان کمی بزرگ‌ شود و در اتاق خودش بخوابد، مناسب است.

تخت پارک نوزاد
برخی والدین نیز برای کودکشان یک تخت پارک را مناسب‌تر می‌بینند، چون می‌توانند آن را همراه خود به سفر یا به خانهٔ اقوام ببرند تا کودک همیشه در تخت خودش بخوابد. این تخت‌ها به راحتی جمع می‌شود و کوچک و قابل حمل است. مزیت خوب این تخت‌ها باز و بسته شدنش است که می‌توان وقتی به ان احتیاج ندارید آن را جمع کنید. این تخت‌ها گاهی یک سبد حمل نیز دارند که می‌شود از آن برای حمل کودک استفاده کرد.

تخت قابل تبدیل نوزاد
از تخت‌هایی که قابلیت تبدیل به تختی بزرگ‌تر را ندارند فقط مدت کوتاهی می‌توان استفاده کرد ولی تخت قابل تبدیل باز می‌شود و کودکتان می‌تواند بعدها هم از آن استفاده کند. این تخت طوری طراحی‌ شده است که همزمان با رشد کودک به تخت بزرگ‌تر تغییر شکل پیدا کند. این تخت‌ها اغلب دوام بالایی دارند اما قیمتشان نیز ممکن است نسبت به دیگر تخت‌ها بیشتر باشد. همچنین در جنس‌های مختلف فلز، چوب و پلاستیک موجود هستند که بهتر است نوع چوبی آن را تهیه کنید.

تخت چندمنظورهٔ نوزاد
داشتن کشو و قفسه‌هایی برای وسایل عوض کردن پوشک کودک و لباس‌های نوزاد یکی از مواردی است که مادران همواره به آن اهمیت خاصی می‌دهند. در طراحی تخت چندمنظوره از یک یا چند بخش چوبی و کاربردی دیگر نیز که به تخت متصل می‌شوند استفاده می‌شود. چند قفسه، یک میز برای تعویض پوشک و چند کشو یا کمد از معمول‌ترین مواردی هستند که به این مدل تخت نوزاد وصل می‌شوند. برای جلوگیری از شلوغ شدن و گرفتن زیادی فضای اتاق، این بخش‌های تخت معمولاً کوچک‌تر از حد معمول آنها ساخته و در کنار تخت تعبیه می‌شوند. این مدل تخت کودک همچنین نیاز به خرید وسایل دیگری مثل یک دراور و یک کمد بزرگ و سنگین را حذف می‌کند.

تخت چرخ‌دار نوزاد
تخت نوزاد کوچکی را که مجهز به چرخ باشد می‌توان از یک مکان به مکانی دیگر در خانه جابه‌جا کرد و بعد از قرار گرفتن تخت نوزاد در محلی که می‌خواهید می‌توان با قفل‌ کردن چرخ‌ها، آن را ثابت نگاه داشت. هنگام خرید این نوع تخت باید به کیفیت چرخ‌های آن و حتماً داشتن قفل توجه و دقت کنید تا منجر به ایجاد خراش در کف‌پوش‌های خانه یا صدمه رسیدن به کودکتان با واژگون شدن نشود.
این تخت اغلب برای آپارتمان‌های کوچک مناسب است ولی یادتان باشد که این نوع تخت نیاز به بررسی مداوم ترمز چرخ‌ها دارد که نکتهٔ بسیار مهمی است و در واقع از نظر کارشناسان داشتن چرخ برای تخت کودک یک مزیت محسوب نمی‌شود.

تخت مسافرتی نوزاد
تخت مسافرتی نوزاد را می‌توان یا فقط برای رفتن به سفر خرید یا از آن به عنوان تخت اصلی کودک در اتاقش نیز استفاده کرد. این تخت جمع می‌شود و در یک کیف جا می‌گیرد. همچنین از دیگر مدل‌ها سبک‌تر است اما چون برای این سبکی از موادی مثل پارچه و آلومینیوم استفاده می‌شود، احتمال آسیب‌دیدگی و پارگی آن نیز بیشتر است. به همین دلیل، گزینۀ مناسبی برای استفادهٔ همیشگی و طولانی‌مدت محسوب نمی‌شود.

تخت دایره‌ای شکل نوزاد
این مدل تخت در میان انواع دیگر تخت‌های نوزاد کمتر محبوب است، زیرا یک تخت گرد به تشک و پتوی گرد نیز احتیاج دارد که انتخاب و گزینه‌های شما را محدود می‌کند و همچنین به دلیل شکل این مدل سرویس خواب، پیدا کردن وسایل مورد نیاز آن هم می‌تواند کمی سخت باشد. علاوه بر این موارد، فضای تخت گرد معمولاً کوچک‌تر از تخت مستطیلی شکل است ولی جای بیشتری را در اتاق خواهد گرفت. به همین دلیل، با بزرگ شدن کودکتان باید آن را عوض کنید و هزینهٔ اضافی بپردازید.

تخت حافظ‌دار یا نیمه‌ محافظ نوزاد
تختخواب کودکان گاهی محافظ‌هایی دارد که تا زمانی که کودک شروع به غلتیدن نکرده، مناسب است اما بعد از رسیدن به این نقطهٔ تکاملی رشد، محافظ تخت می‌تواند باعث صدمه به سر یا دست و پای کودک شود. برای پیشگیری از این اتفاق تخت‌ها گاهی مجهز به ضربه‌گیرهایی هستند که باعث محافظت از ضربه‌ها می‌شوند ولی خودشان ممکن است باعث خفگی نوزادان و کودکان زیر شش ماه شوند. از نظر کارشناسان یک تخت نوزاد به هیچ گونه ضربه‌گیر یا بالش‌های مختلف نیاز ندارد و خیلی بهتر است که به جای این ضربه‌گیر و محافظ‌های نرده‌ای از محافظ‌های شبکه‌ای سوراخ‌دار استفاده کنید.
تخت‌هایی به نام نیمه‌محافظ وجود دارند که در آنها محافظ‌ها از بالا تا وسط تخت وجود دارند و باعث جلوگیری از افتادن کودک خواهد شد. همچنین کودک می‌تواند با کشیدن خود با قسمت باز تخت از آن خارج شود. اما برخی تخت‌ها نیز وجود دارند که به جای اطراف پایین تخت باز است و ارتفاع کمی هم دارند و کودک هم نمی‌افتد و هم می‌تواند با کشیدن خود تا پایین تخت خیلی ایمن از آن خارج شود.

تخت‌ یک‌نفره و معمولی کودک
تختخواب یک‌نفره را همهٔ ما می‌شناسیم اما شاید تخت یک‌نفرهٔ کودکان کمی کوتاه‌تر باشد. برخی تخت‌های کودکان قابلیت تغییر شکل از تختی کوچک به تختی بزرگ‌تر را دارند و کافی است که با باز کردن و بستن دوباره، آن را به تختی بزرگ‌تر تبدیل کنید. وقتی کودکتان به دو یا سه سالگی می‌رسد و بالا رفتن از تخت را یاد می‌گیرد بهتر است او را از سرویس خواب نوزادی‌اش به یک تخت خواب معمولی و کوتاه کودک منتقل کنید. می‌توانید از قبل با کودکتان صحبت کنید و نظرش را در مورد تخت بپرسید یا او را با خودتان به فروشگاه‌های سرویس خواب کودکان ببرید یا عکس‌های تخت‌ کودک را در اینترنت به او نشان دهید تا با سلیقه‌اش آشنا شوید و بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.
یک نکته که در خرید تخت‌های یک‌نفره باید در ذهنتان داشته باشید این است که تخت‌هایی که نئوپان زیرشان پایه دارد یا روی پایه‌ای فلزی قرار می‌گیرد استحکام خیلی بیشتری دارد و به مرور زمان و بزرگ‌تر شدن کودکتان به جیرجیر نمی‌افتند یا در صورت قرار گرفتن روی سرامیک یا کف‌پوش و به صدا افتادن، می توان یک تکه موکت یا لاستیک زیر هر پایه قرار داد تا صدای آن قطع شود اما تخت‌هایی که نئوپانشان روی کناره‌های تخت قرار دارد بعد از مدتی به صدا می‌افتند و امکان اصلاح نیز ندارند.

تخت‌های دونفره یا دوطبقهٔ کودکان
تختخواب دوطبقهٔ کودک هم یک انتخاب مناسب برای اتاق خواب‌های مشترک بچه‌هاست. این تخت‌ها شامل دو تخت است که یکی در بالا و دیگری در زیر قرار دارد و با یک نردبان به یکدیگر و زمین راه دارند. بهتر است از این تخت‌ها برای کودکان بزرگ‌تر استفاده شود تا خطر سقوط نداشته باشد، پس احتمالاً برای یک کودک دو یا سه ساله مناسب نیست.

تخت کابین‌دار کودک
تخت کابین‌دار یا تخت کابینی کودکان نیز یکی از انواع تخت‌های بچه‌هاست. این تخت‌ها مشابه تخت‌خواب‌های دونفرهٔ کودکان هستند اما با این تفاوت که تخت کودک در بالا قرار گرفته است و در بخش زیر و پایین تخت فضایی برای قرار دادن وسایل، میز مطالعه یا حتی برای وقت‌گذرانی کودکتان دارد. ارتفاع این تخت‌ها معمولاً از تخت‌های دونفره کمتر است و برخی از آنها به جای نردبان یک سرسره دارند. یکی از نکاتی که این تختخواب‌ها را برای کودکان محبوب کرده این است که برخی از آنها به شکلی طراحی شده‌اند که فضای بسته‌ای را برای خواب دارند که به آنها احساس امنیت می‌دهد.
استفاده از این نوع تخت نیز مثل تخت‌ای دونفره بهتر است برای زمانی باشد که کودک شما بزرگ شده است و مطمئن هستید که از تخت سقوط نمی‌کند یا حادثهٔ دیگری رخ نمی‌دهد. این تخت‌ها جنس‌هایی مثل چوب و پلاستیک دارد که می‌توانید خودتان هم آنها را طبق سلیقهٔ خودتان سفارش دهید تا برایتان آماده کنند و بسازند.

تخت شبیه خانه یا کلبه تخت
به تازگی تخت‌هایی وارد بازار سرویس خواب نوزاد شده است که ساختاری شبیه یک کلبه یا خانه دارد. این تخت‌ها قابل سفارش دادن هستند و می‌توان ارتفاع آنها را به قدری کوتاه سفارش داد که کودکتان از آن سقوط نکند. همچنین می‌توان کناره‌های آن را باز گذاشت و ضربه‌گیر یا بالش‌هایی را که احتمال خطر ایجاد می‌کند از اطراف آن حذف کرد. به عبارت دیگر این تخت‌ها می‌تواند تنها یک چهارچوب امن دور تشک برای خواب راحت کودکان باشد.
منبع: مادر شو

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.