۱۹۹۰۲۱
۱۶۸۸
۱۶۸۸

انتخاب تخت نوزاد، نکات کلیدی

تخت کودک یکی از مهمترین وسایلی است که پدر و مادر باید برای استراحت و آرامش فرزند خود خریداری می‌کنند.

تخت کودک یکی از مهمترین وسایلی است که پدر و مادر باید برای استراحت و آرامش فرزند خود خریداری می‌کنند. بنابراین این وسیله‌ی استراحت باید دارای ویژگی‌ها و فاکتورهای به خصوصی باشد. در این مقاله راهنمای انتخاب تخت کودک و هر چیزی باید در این باره بدانید، برای شما بیان شده است.

هنگام انتخاب تخت کودک چه ویژگی هایی را باید مدنظر قرار دهیم؟
در بین تمامی لوازم موجود در اتاق کودک، تخت و کمد کودک بیش از هر وسیله دیگری توجه ها را به خود جلب می‌کند. این موضوع به ان معنی نیست که در زمان خرید تخت برای کودکتان ،فقط به فاکتور زیبایی توجه داشته باشید. تخت کودک علاوه بر داشتن ظاهر و رنگ‌بندی مناسب، باید از کیفیت و استحکام مناسبی نیز برخوردار باشد و برای سن فرزند شما مناسب باشد. در صورتی که قصد خرید یک تخت خواب برای کودک خود دارید با ما همراه باشید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا با ویژگی های یک تخت کودک مناسب آشنا شده و بتوانید بهترین تخت کودک را انتخاب کنید.
پیش از اینکه برای خریدن سرویس کودک و به خصوص تخت کودک اقدامی انجام دهید، می بایست محل تخت و کمد پسر یا دختر خود را معین کنید سپس سایر وسایل را بر طبق آن‌ بچینید. وجود انواع مختلف مدل های تخت در فروشگاه ها، کار را برای انتخاب تخت‌خواب را دشوارتر کرده است. دقت داشته باشید که قرار نیست تخت کودک فقط زیبا باشد. یک سری فاکتورها و استانداردهایی هم وجود دارند که با رعایت آنها کودک عزیزتان خوابی آسوده تر را تجربه خواهد کرد و صد البته که رویاهای شیرین‌تری هم خواهد دید.

نکات کلیدی برای انتخاب تخت کودک
برای انتخاب مناسب ترین تخت برای کودک خود، به این ده نکته دقت کنید، سپس اقدام به خرید نمایید:
۱. به جنس آن توجه کنید
با توجه به اینکه اکثر کودکان تا زمانی که به سن مناسب برسند، برای نقل مکان به تخت واقعی در همان تخت کوچک می‌خوابند ، از این رو باید یک تخت استاندارد و بادوام برای آن ها انتخاب کنید.
برای این کار لازم است تختی از جنس چوب، MDF یا نئوپان برای کودک خود خریداری کنید. تخت‌های فرفورژه ، به هیچ عنوان برای کودکان مناسب نیست و حتی بزرگسالان نیز بهتر است تختی را که لبه‌های تیزی دارد انتخاب نکنند.
در صورتی که مایل نیستید جنس غالب تخت کودک شما چوبی باشد، ترکیب‌های زیبایی از تخت‌های فلزی و چوبی نیز در فروشگاه ها موجود است. مصالحی مانند چوب همواره با دکوراسیون اتاق آسان تر هماهنگ می‌شوند. درواقع می‌توان گفت چوب محصولی است برای تمام فصل‌ها که جذاب و زیبا به نظر می‌رسد. فضای زیر تخت‌هایی که به صورت کشویی است، بسیار به مرتب بودن اتاق کودک یا نوجوان شما کمک می‌کند. کشوی زیر تخت قسمتی مناسب برای قرار دادن لوازم اضافی کودک است.
۲. برای زیباتر کردن تخت کودک دست به کار شوید
برای زیبا کردن تخت کودک لازم است خودتان آستین بالا بزنید. استفاده از پارچه‌های رنگی، قرار دادن عروسک‌های نرم و شاد و حتی طراحی روی دیوار کناری تخت کودک، می‌تواند فرزند شما را با نکات مثبت شگفت انگیزی رو به رو کند و حس خلاقیت را از همان لحظه‌های نخست زندگی در او رشد دهد.
۳. تخت‌هایی با رنگ‌های شاد انتخاب کنید
مناسبترین رنگ برای تخت کودک، محدوده رنگی کرم تا استخوانی است. این رنگ، هم دکوراسیون اتاق را روشن‌تر می‌کند و هم در صورت کثیف شدن اتاق، لکه‌ها را بهتر نمایان می کند. البته دقت داشته باشید که می‌بایست بدون در نظر گرفتن رنگ تخت کودک به خصوص در نوزادی هر روز آن را نظافت کنید. سعی کنید رنگی را برای تخت‌خواب کودکتان انتخاب کنید که با دیگر لوازم او در اتاقش هماهنگی خاصی داشته باشد.
۴. خیلی به زرق و برق تخت کودک توجه نکنید
تخت کودک هر چه ساده‌تر باشد بهتر است. فریب تزئینات رنگارنگ و اغواکننده‌ای که در گاهی از اوقات روی تخت کودک به فروش می‌رسد را نخورید، زیرا ممکن است این تزئینات کنده شوند و خطر خفگی برای کودک داشته باشند. گاردهایی نیز که با تخت‌های کودک به فروش می‌رسند و به چهار طرف دیواره‌های تخت بسته می‌شوند تا از ضربه‌های احتمالی در اثر تکان خوردن نوزاد جلوگیری کنند، با وجود اینکه زیبا هستند، ولی استفاده از آن‌ها با توجه به استانداردهای جدید ایمنی لوازم کودک منسوخ اعلام شده و دیگر کارآیی چندانی ندارند.
به یاد داشته باشید که این وسایل تنها جنبه تزئینی دارند و خریدشان چندان الزامی نیست.
۵. به امنیت تخت دقت داشته باشید
در هنگام خرید مدل تخت‌خوابی را برای کودک خود انتخاب کنید که از امنیت کافی برخوردار باشد. شاید در نگاه اول زیبایی تخت نوزاد اهمیت زیادی داشته باشد ،ولی این را نیز از به خاطر داشته باشید که نوزاد شما روزها و ماه ها باید در این تخت اوقات خود را سپری کند. عدم وجود نقاط تیز و برنده ، ایمن بودن حفاظ تخت نوزاد ، عدم به کارگیری مواد حساسیت‌زا در مواد سازنده بدنه تخت، از جمله نکاتی است که می‌بایست در زمان خرید تخت کودک به آن‌ها توجه کنید.
این ایمن‌سازی می‌تواند با افزایش ایمنی در دکوراسیون اتاق نوزاد شما تکمیل شود. وجود یک پشه‌بند دور این تخت، کودک شما را از گزند حشرات دور نگه می‌دارد. لبه‌های بلند دور این تخت‌ها برای جلوگیری از افتادن کودک بر روی زمین است.
در صورتی که تخت خواب کودک شما دارای میله‌های اضافه در هر گوشه است، ارتفاع آن‌ها نباید بیشتر از ۱۶ میلی‌متر باشد (مگر در صورتی که این میله‌ها برای ایجاد سایبان بالای تخت جاگذاری شده باشند). در صورتی که ارتفاع میله‌های کناری بیشتر از ۱۶ میلی‌متر باشد، ممکن است لباس نوزاد به آن گیر کند و به او آسیب برساند.
تخت کودک باید دارای میله‌های نزدیک به‌ یکدیگر باشد تا از عبور سر کودک از میان میله‌ها یا گیر کردن سر او جلوگیری شود. از طرفی، تعدادی از تخت‌ها به سادگی از یکدیگر جدا می‌شوند یا فاصله‌ای میان چهارچوب تخت و تشک آن وجود دارد و همین موارد برای نوزاد خطرناک هستند. از این رو دقت داشته باشید که فاصله بین میله‌های تخت بیشتر از ۶ سانتی‌متر نباشد.
۶. تخت کودک متحرک انتخاب مناسبی است
سعی کنید به سراغ تختی بروید که چرخ داشته باشد. چرخ‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا تخت کودک را به هر مکانی از خانه که مایل بودید، بدون دردسر منتقل کنید؛ ولی لازم است تختی را انتخاب کنید که چرخ‌ها در آن قابل جدا شدن باشند، یا لااقل قفل مناسبی داشته باشند تا هنگامی که کودک شما به جنب و جوش افتاد ،از پایداری و محکم بودن چرخ‌ها مطمئن باشید. همچنین هنگامی که به آن‌ها نیاز ندارید، بتوانید به سادگی چرخ‌ها را جدا کنید تا پایه‌های تخت، سفت و محکم روی زمین بمانند.
۷. باید تشکی استاندارد برای تخت کودک خریداری کنید
تشک‌های فومی غالبا قیمت پایین و وزن کمتری در مقایسه با سایر تخت ها دارند. این تشک‌ها در ضخامت‌های گوناگون و متنوعی در فروشگاه ها موجود هستند و به طور معمول، ضخامت آن‌ها بین ۳ تا ۶ اینچ (۷.۶۲ تا ۱۵.۲۴ سانتی‌متر) است. موضوعی که در انتخاب تشک مناسب برای تخت کودک از ضخامت تشک مهم‌تر است، تراکم آن است. مناسب‌ترین تشک‌های فومی آن‌هایی هستند که تراکم بیشتری دارند. جای تاسف دارد که بدانید روی بسته‌بندی بیشتر تشک‌های فومی، به تراکم آن‌ها اشاره‌ای نمی‌شود؛ از این رو، دسترسی به اطلاعات دقیق، دشوار است.
فضای داخلی تخت باید در حالت دقیق، به اندازه یک تشک استاندارد باشد (حداقل ۱۳۱.۴۴ سانتی‌متر در ۷۰.۴۸ سانتی‌متر). در صورتی که بیشتر از دو انگشت بین تخت و تشک فاصله باشد، تشک شما بیش از اندازه کوچک است. این موضوع بسیار خطرناک است، زیرا ممکن است قسمتی از بدن نوزاد در این فاصله گیر بیفتد. دقت داشته باشید که بعد از قرار دادن تشک در تخت خواب، ارتفاع آن به‌حدی باشد که کودک شما در امنیت داخل تخت قرار بگیرد.
بسیاری از تخت خواب‌ها این گزینه را به شما می‌دهند که با بالا یا پایین بردن بخش زیرین تشک، ارتفاع تشک را تنظیم کنید. هر چه کودک فعال‌تر می‌شود و فعالیت بیشتری برای بلند شدن و ایستادن می‌کند، باید بیشتر مراقب افتادن او از تخت باشید و تنظیمات تخت را به خوبی انجام دهید.
۸. در زمان خرید، چوب تخت را بو کنید
هنگامی که برای خرید تخت و دیگر وسایل کودک به فروشگاه مراجعه کردید، به خاطر داشته باشید حتما چوب و قسمت های اتصال بخش‌های مختلف تخت را بو کنید! اگر بوی تند و زننده‌ای حس کردید، دقت کنید که کودک‌تان نیز با خوابیدن روی آن تخت اذیت می‌شود. بیشتر کودکان زمینه آلرژی و حساسیت دارند. بوی بیشتر رنگ‌ها و ماده‌های جلادهنده برای کودکان آزار‌دهنده است. از طرفی، برای انتخاب تخت چوبی توجه داشته باشید که سطح آن صاف بوده و شکاف نداشته باشد؛ چراکه این شکاف‌ها مکانی برای تجمع حشرات می‌شوند.
۹. تخت‌های قابل تغییر انتخاب های مناسبی هستند
در صورتی که بخواهید اقتصادی فکر کنید و تختی بخرید که تا چند سال قابل استفاده باشد، شاید خرید یک تخت کودک-نوجوان انتخاب درست‌تری باشد. این تخت‌ها به گونه ای ساخته شده‌ که تا هنگامی که کودک شما کم سن است، می‌توانید به صورت تخت کودک از آن استفاده کنید و زمانی که بزرگتر شد با جدا کردن بخش‌های اضافه، آن را به تخت بزرگتر تبدیل کنید. کودک می‌تواند تا هشت سالگی آن را استفاده کند. در زمان خرید به چند نکته دقت کنید. نخست این‌که سعی کنید تختی را انتخاب کنید که پس از گذشت چند سال از شکل و شمایلش خسته نشوید و طرح آن به گونه ای باشد که هم برای سال‌های نوزادی مناسب باشد و هم برای سال‌های کودکی. از محکم بودن اتصالات مطمئن شوید و یک بار تخت را از حالت نوزاد به نوجوان تبدیل کنید تا در صورتی که مشکلی داشت‌‌ همان لحظه متوجه شده و آن را برطرف کنید.
۱۰. ابعاد و ارتفاع تخت را در نظر بگیرید
ابعاد تخت بر طبق فاکتورهایی نظیر وزن، قد و ابعاد بدن کودک می تواند تغییر کند. تخت‌خواب یک نوزاد و شیرخوار می‌بایست لبه‌های بلندی داشته باشد. البته در صورتی که فرزند شما شیرخوار نیست، ارتفاع ۲۰ الی ۳۰ سانتی‌متری تخت از سطح زمین برای تخت او مناسب به نظر می‌رسد. برای کودکانی با سن‌ بیشتر که قد کودک بلندتر می‌شود، فاصله ۳۰ الی ۴۰ سانتی‌متر نیز ارتفاع مناسبی است. در صورتی که قد کودک شما بلندتر و یا کوتاه‌تر از میانگین کودکان هم سن و سالش باشد، این ارتفاع می‌تواند دستخوش تغییرات شود.
بهتر است فاصله تخت از سطح زمین نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. یک تخت معمولی با طرحی ساده همواره قابل استفاده است و هیچ موقع نیز از مد نمی‌افتد! در صورتی که قصد دارید تختی خریداری کنید تا کودکتان چند سال از آن استفاده کند، از انتخاب طرح‌های فانتزی اجتناب کنید.
ارتفاع تخت نباید آنقدر زیاد باشد که پای کودک به زمین نرسد و نه آنقدر کوتاه باشد که کودک زانوهایش را خم کند. کف پای کودک هنگامی که روی تخت می‌نشیند می‌بایست به سطح زمین برسد. زاویه زانو و ران باید ۹۰ درجه باشد. از طرفی دیگر، زاویه لگن و کمر نیز باید ۹۰ درجه باشد. این فرم بهترین حالت است؛ به این علت که ارتفاع تخت متناسب با قد کودک در حالتی استاندارد قرار می‌گیرد. البته برای کودکان فعال و بازیگوش و کودکانی که در خواب تحرک بالایی دارند، ترجیحا تختی با ارتفاع کوتاه انتخاب کنید.
در صورتی که قصد خرید تختخواب‌های دوطبقه را دارید، تختی را انتخاب کنید که طبقه دوم، لبه مناسبی داشته باشد. طبقه دوم تخت‌های دوطبقه نباید خیلی به سقف نزدیک باشند؛ از این رو، در خانه‌هایی که ارتفاع سقف کوتاه است، تخت دوطبقه خریداری نکنید. از طرفی دیگر نباید روشنایی مستقیمی مانند مهتابی و هر نوع چراغ دیگری در کنار دیواری که تخت را قرار می‌دهید، وجود داشته باشد.

منبع: انگیزه

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.