۲۲۴۴۰۰
۱۰۶۵
۱۰۶۵

افزایش وزن نوزاد، چه مکملی خوبه؟

کودک شما در چند ماه اول نوزادی به سرعت رشد می کند. هر ماه، کودک شما افزایش وزن می یابد.

در حالی که افزایش وزن در کودکان یک نگرانی اساسی برای اکثر مادران است، مهم است که به یاد داشته باشید که هدف شما باید اطمینان از یک رژیم متعادل باشد که به کودک شما تمام غذاهای مورد نیاز برای رشد و سلامت او اختصاص داده شده است.
این به طور خودکار به کودک در رسیدن به وزن سالم کمک می کند. روزانه سه وعده غذایی سالم و متعادل به کودک خود بدهید و میان وعده های غذایی سالم نیز وجود دارد.
یک رژیم غذایی متنوع هم چنین باعث می شود که وی به میزان کافی مواد مغذی، ویتامین های مختلف و تمام مواد معدنی مورد نیاز برای رشد کلی مغز و بدن خود را دریافت کند.

چگونه وزن کودکان را افزایش دهیم؟
به نظر می رسد برخی از بچه ها وزن نمی گیرند و دلایل مختلفی در این امر وجود دارد.
یکی از دلایل این امر، زمینه ژنتیکی والدین کودک است. اگر هم مادر و هم پدر لاغر باشند، ممکن است کودک خصوصیات بدنی مشابه با آن ها داشته باشد. متابولیسم هم چنین نقش مهمی در الگوی افزایش وزن کودک دارد.
اگر فرزند شما در غیر این صورت فعال و سالم باشد، سرانجام برای سن خود علامت وزنی را برآورده نخواهد کرد.
شما می توانید برای کودک خود یک دفترچه یادداشت غذایی در نظر بگیرید و یادداشت های دوست داشتنی، دوست نداشتنی، ترجیحات و آلرژی ها را یادداشت کنید و برنامه های هفتگی را تهیه کنید تا وعده های غذایی را سرگرم کننده کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید برای افزایش وزن در فرزند خود امتحان کنید:
اطمینان حاصل کنید که کودک از ورزش کافی برخوردار بوده و در فعالیت های بدنی نیز افراط می کند تا اشتهای وی سالم و طبیعی باشد.مکمل وزن گیری سریع نوزادان کودکان
روی یک رژیم غذایی سالم، متعادل و مغذی تمرکز کنید و فقط روی افزایش وزن تمرکز نکنید.
با بزرگ شدن کودک، او را با ورزش هایی مانند شنا، دوچرخه سواری و غیره آشنا کنید. مشارکت فعال در ورزش به او کمک می کند تا اشتهای خود را افزایش دهد و هم چنین به رشد و نمو بدن کمک کند.

چرا خوردن برای سلامت کودک مهم است؟
سال های اولیه زندگی برای ایجاد عادات غذایی سالم در بچه ها مهم است. وقتی فرزندتان را در سنین پایین با عادت های غذایی سالم معرفی می کنید، احتمالاً آن ها برای زندگی در کنار او خواهند ماند.
هم چنین در هنگام وعده های غذایی هنگام بزرگ شدن، دعوا و چهره های کمتری را تضمین می کند.
زندگی شما را هنگام مسافرت یا بیرون غذا خوردن آسان می کند. این که آیا او باید در مورد غذاهای آشامیدنی یا میوه و سالاد میل کنند، این است که شما در این مرحله تصمیم بگیرید- البته ما می دانیم که فرزند شما چه چیزی را ترجیح می دهد!
علاوه بر غذا خوردن غذای سالم، باید از فعالیت فرزندانتان نیز اطمینان حاصل کنید و زمان کافی برای بازی کردن، به ویژه در بیرون از آفتاب را دارید. این امر به ایجاد مصونیت کمک می کند و بازدیدهای کمتر از پزشک را تضمین می کند.

مکمل وزن گیری سریع نوزادان کودکان کودک- ۰ تا ۱۲ ماهگی
کودک شما در چند ماه اول نوزادی به سرعت رشد می کند. هر ماه، کودک شما افزایش وزن می یابد. شما اغلب خرید لباس خواهید کرد. اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی می خوابد و به خوبی تغذیه می شود، طبق برنامه واکسینه شود و برای معاینات منظم برده می شود.
توصیه می شود کودک در 6 ماه اول زندگی خود به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود و در نهایت در حالی که هنوز شیر مادر تغذیه می شود، دیگر مایعات یا غذاهای نیمه جامد را ارائه دهید.
کودک باید به طور ایده آل وزن هنگام تولد خود را تا سن ۴-۶ ماهگی دو برابر کند.

مکمل وزن گیری سریع نوزادان کودکان کودک نوپا- 12 تا 36 ماهگی
این یک مرحله فعال در زندگی کودک شما است و رشد زیادی در این سن از نظر رشد عاطفی و اجتماعی اتفاق می افتد.
کودک شما شروع به کشف جهان خواهد کرد و در مهد کودک یا وقتی او را برای قدم زدن در محله می برید در معرض دید سایر کودکان قرار دهید. مصونیت و عادت های غذایی که در سال اول ایجاد شده اند اکنون نیز از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند بود.
مقیاس های نوسانات وزن را بر اساس عوامل مختلف و وضعیت روحی و روانی، اضطراب جدایی از والدین، محیط های جدید و تغییر در رژیم غذایی و عادات غذایی نشان می دهد.

مکمل وزن گیری سریع نوزادان کودکان پیش دبستانی ها- 4 تا 6 سالگی
خصوصیات، عادات و سایر جنبه های رشدی که کودک در این سن از آن خود می کند، تا یک عمر ادامه خواهد یافت.
برنامه های سرسام آور و شیوه های زندگی فعال پیش دبستانی شما، افزایش کالری و انواع مواد مغذی را افزایش می دهد. به طور متوسط، او هر سال حدود 2 کیلوگرم وزن خود را کاهش می دهد.

کودکان- ۷ تا ۱۲ سالگی
از آنجا که او از کودک پیش دبستانی به گروه سنی بزرگسالان منتقل می شود، نیازهای غذایی کودک شما افزایش می یابد و افزایش وزن وی تثبیت می شود. او اساساً در این مرحله حدود ۳ کیلوگرم در سال به دست می آورد. در این سن، او مانند سایر اعضای خانواده، غذا خواهد داشت.

غذای بهتر برای وزن گیری در نوزادان و کودکان نوپا
ضمن برنامه ریزی وعده های غذایی برای نوزادان و کودکان نوپا، والدین لازم است که نیازهای غذایی کودک را به خاطر داشته باشند.
کودکان باید یک رژیم غذایی متعادل و مناسب را مصرف کنند که کالری قابل توجه و سالم را فراهم کند.
والدین هم چنین لازم است که وعده های غذایی را جالب کنید تا فرزندتان مشتاقانه منتظر آن باشد و تبدیل به یک غذای خاص شود.
برخی والدین شیرینی های شیرین را به دلیل افزایش وزن در نوزادان برای تغذیه آن ها استفاده می کنند. با این حال، آن ناسالم است و در نهایت به فرزند شما آسیب بیشتری می رساند تا اینکه خوب باشد.
گزینه های سالم زیادی وجود دارد که می توانید برای افزایش وزن فرزندتان به آن روی آورید.
در اینجا بهترین غذاها برای افزایش وزن در نوزادان و کودکان نوپا است که باید در رژیم غذایی آن ها قرار دهید:

شیر سینه مادر
بیایید با واضح ترین پیشنهادی که وجود دارد شروع کنیم- شیر مادر را به کودک خود بدهید! توصیه می شود کودک در ۶ ماه اول پس از تولد، منحصراً از شیر مادر تغذیه شود.
این ماده مغذی ترین، به راحتی قابل هضم، کاملاً متعادل و سالم ترین ماده غذایی است که می تواند مصونیت فرزند شما را برای زندگی ایجاد کند. هم چنین پیوند بین مادر و فرزند را تقویت می کند.
اگرکودک شما فعال و سالم به نظر می رسد، عاری از آلرژی است، روزانه ۴-۶ مدفوع می کند و ۶-۸ پوشک را مرطوب می کند، این نشان می دهد که وی به میزان کافی شیر مادر دریافت می کند.
بعد از 6 ماهگی می توانید مایعات و غذاهای نیمه جامد را به همراه شیر مادر به رژیم غذایی کودک خود ارائه دهید.

موز
این میوه سرشار از پتاسیم، ویتامین C، ویتامین B۶ و کربوهیدرات است. هم چنین سرشار از کالری است و این باعث می شود که کودک برای افزایش وزن، غذایی مناسب و کامل برای خوردن است.
موزهای خمیری شده یا در اسموتی یا شیک آن ها را سرو کنید. موزهای کرالا بخار پز شده را می توان برای بدست آوردن نتایج عالی استفاده کرد.
این می تواند بخشی از کیسه کودک شما در هنگام مسافرت باشد و یک میان وعده مناسب را ایجاد کند.

سیب زمینی های شیرین
سیب زمینی های شیرین به راحتی جوشانده و پوره می شوند. آن ها خوشمزه، مغذی، آسان برای هضم و سالم هستند. آن ها هم چنین سرشار از ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B۶، مس، فسفر، پتاسیم و منگنز هستند - بهترین مواد مغذی برای کمک به بچه ها برای افزایش وزن است.
سیب زمینی شیرین نیز با فیبر رژیم غذایی پر شده است. می توانید از این سبزیجات برای تهیه پوره ها و سوپ ها استفاده کنید.

Ghe
Ghee یا کره شفاف ارزش غذایی بالایی دارد. آن را حدود ماه هشتم زندگی به نوزادتان معرفی کنید. قطرات کمی از Ghee می توانند به فرنی یا سوپ دال یا خیچادی له شده اضافه شوند.
ghee خانگی از شیر یا مالائی (خامه) بهترین گزینه برای شماست اگر شما نگران غذاهای ناخالص و مصنوعی هستید. این یک غذای فوق العاده برای کمک به وزن گیری کودک شما در یک راه سالم است.
به یاد داشته باشید از ghee در حد اعتدال استفاده کنید زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند مشکلاتی در شکم کودک ایجاد کند.

لبنیات
مناسب است محصولات لبنی مانند ماست را بعد از سن یک سالگی به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. ماست چربی و کالری مغذی را برای افزایش وزن سالم در کودک فراهم می کند.
هم چنین باعث بهبود هضم غذا و ایمنی بدن می شود و به مشکلات معده کمک می کند. می توان با تهیه اسموتی یا شیک ماست، با تکه های میوه ای موجود در آن، جالب توجه باشد.
شیر، کره، پنیر بسته بندی و غیره باید بعد از ۱۲ ماهگی یا بعد از نظر پزشک متخصص کودک معرفی شود.
کره و پنیر باعث می شود مواد غذایی برای کودکان نو پا جالب باشد و به چربی سالم مورد نیاز برای افزایش وزن کمک کند.
یک توده کره یا یک تکه پنیر را اضافه کنید تا طعم و مزه ظرفی را که به کودکتان می رسد تقویت کنید.
شیر گاو فقط بعد از نظر پزشک متخصص کودک باید به کودک شما معرفی شود. اطمینان حاصل کنید که حداقل 2 لیوان شیر در روز در رژیم غذایی کودک خود قرار داده اید تا اینکه او به سن نوجوانی برسد.
شیر را می توان با اضافه کردن میوه های خشک و یا مخلوط های سلامتی موجود با طعم های مختلف موجود در بازار مورد علاقه ساخت.
پرهیز از افراط و تفریط در خوردن غذاهای لبنی باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا مصرف بیش از حد یا بسیار کمتر باعث ایجاد دردسر برای کودک شما می شود.
در صورتی که فرزند شما بعد از مصرف محصولات لبنی دچار عدم تحمل لاکتوز شده یا از مشکلات معده رنج می برد، لطفا با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

تخم مرغ
این منبع پروتئین فقط پس از نظر متخصص اطفال باید به کودک شما معرفی شود.
تخم مرغ سرشار از چربی های اشباع، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی است. می توانید چندین غذای خوشمزه با آن ها درست کنید، املت، تخم مرغ های خرد شده، تخم مرغ آب پز، برنج تخم مرغ یا نان تست فرانسوی چند گزینه هستند.
برای بررسی آلرژی و هم چنین تهیه تخم مرغ محلی عاری از بیماری که باید از مشکلات بهداشتی جلوگیری شود، باید مراقب باشید.
خانواده هایی که غذای غیر گیاهخواری را ترجیح می دهند می توانند گوشت و ماهی را بعد از مشورت با پزشک کودک به رژیم غذایی کودک معرفی کنند.

میوه های خشک و دانه ها
بادام، پسته، گردو، زردآلو، بادام زمینی، کشمش و دانه هایی مانند کنجد، کدو تنبل، کتان و غیره، مواد مغذی کافی برای افزایش وزن را در اختیار بچه ها قرار می دهد.
از بسیاری جهات جالب می توان آن ها را به مواد غذایی اضافه کرد. آن ها را پودر کرده و به شیر فرزندتان بیفزایید یا پودر را روی غلات بپاشید.
هم چنین می توانید به سادگی تعداد انگشت شماری از آجیل و دانه ها را برای خوردن به آن ها بدهید.
کره بادام زمینی یا شیر بادام گزینه های خوشمزه و سالم دیگری هستند که فرزند شما آن ها را دوست دارد.
شیر بادام به ویژه برای کودکانی که به دلیل حساسیت به لبنیات یا عدم تحمل لاکتوز نمی توانند شیر گاو بنوشند بسیار مناسب است.
شیره خرما که به شیر اضافه می شود، آن را به گزینه غذایی غنی از آهن برای بچه ها تبدیل می کند. اغلب به عنوان نوشیدنی افزایش وزن استفاده می شود.

آووکادو
آن ها منبع غنی ویتامین B۶ ، E ، C ، K ، فولات، مس، فیبر رژیم غذایی و اسید پانتوتنیک هستند و هم چنین درصد بالایی از چربی دارند.
به صورت غوطه ور یا پخش شده، علاوه بر این هر وعده غذایی را مقوی می کند. حتی می توانید یک میلک شیک خوشمزه و مغذی را با آووکادو درست کنید!

مرغ
مرغ منبع غنی از پروتئین است که به راحتی قابل هضم است. به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه است، به کودک شما کمک می کند تا توده عضلانی بسازد و بدین ترتیب وزن سالم به دست آورد.
مرغ یک گزینه غذایی متنوع است و می تواند به هر شکلی از آن استفاده شود، از نظر غذای دیگر، به عنوان کباب یا سالاد هم می توان از آن استفاده کرد.

میوه های استوایی و سبزیجات
سرشار از قندهای طبیعی، ویتامین های ضروری و مواد معدنی تقویت کننده سیستم ایمنی، میوه و سبزیجات گرمسیری، در نمودار رژیم غذایی هر کودک ضروری هستند. این ها شامل پاپایا، انبه و آناناس است.
سبزیجات بخارپز را در مقداری کره بریزید یا یک سالاد میوه ای رنگارنگ را برای کودک خود جمع کنید تا در زمان میان وعده میل کند.

منبع: ماما طب

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.