۲۲۵۷۴۱
۲۰۳۱
۲۰۳۱

علت شوره سر نوزاد چیست؟

در نوزادان، درماتیت سبورئیک شیرخوار (درماتیت سبوره) و شوره سر از انواع بیماری مشابهی هستند که بر قسمت های سبوره بدن تاثیر می گذارند.

علت اصلی شوره سر در کودکان شامل تولید بیش از حد سبوم یا پوست چرب، یا رشد بیش از حد قارچی به نام مالاسزیا می باشد. شانه زدن موهای خشک نوزاد، ماساژ پوست سر به خلاص شدن از شر شوره سر کودک کمک می کند.
در نوزادان، درماتیت سبورئیک شیرخوار (درماتیت سبوره) و شوره سر از انواع بیماری مشابهی هستند که بر قسمت های سبوره بدن تاثیر می گذارند. درماتیت سبورئیک، نوعی درماتیت شایع، مزمن (عودکننده) است که عمدتا در نواحی با غده زیاد از پوست سر، صورت و بینی رخ می دهد. از طرف دیگر، شوره سر به پوست سر محدود می شود. شوره سر در بزرگسالان بسیار شایع تر از کودکان است. گفته می شود درمان و پیشگیری از شوره سر در کودکان دشوار نیست، زیرا دلیل آن به خوبی مشخص است. به همین منظور، توصیه می شود که به متخصص اطفال مراجعه کنید، به خصوص اگر پوست سر کودکتان به میزان زیادی دچار خارش شده است.

علائم و نشانه های شوره سر کودک
علائم و نشانه های مختلفی وجود دارد که می تواند نشان دهنده شوره سر باشد. با این وجود، علائم شایع آن به شرح زیر است:
خارش پوست سر
پوست خشک و پوسته پوسته بدون التهاب در پوست سر کودک
لکه های قرمز، زرد یا نقره ای بر روی سر و اطراف سر کودک
لکه های خشک که ممکن است در صورت لمس کردن زبر باشد

علل ایجاد شوره سر در کودکان
علت دقیق شوره سر مشخص نیست. با این وجود، تصور می شود که در اثر چندین عامل ژنتیکی، مخمری که به طور طبیعی روی پوست سر زندگی می کند، مواد تحریک کننده، مواد شیمیایی، آب و هوای سرد و خشک و تولید بیش از حد سبوم رخ دهد. از بین بسیاری از این موارد، شایع ترین دلایل به شرح زیر است:
درماتیت سبوره که باعث ایجاد لکه های فلس مانند و پوسته پوسته می شود، بیشتر زرد رنگ به نظر می رسند.
استفاده مکرر از شامپو سر، در اثر از دست دادن رطوبت سر باعث خشک شدن پوست سر می شود.
شرایط آب و هوایی خشک مانند زمستان، باعث خشکی پوست سر می شود.
علت اصلی شوره سر در کودکان شامل تولید بیش از حد سبوم یا پوست چرب، یا رشد بیش از حد قارچی به نام مالاسزیا می باشد که ممکن است باعث شود سلول های پوستی بر روی پوسته سر سریعا پوسته پوسته شوند. در این حالت، ممکن است متوجه پوسته های خاکستری یا سفید روی سر کودک شوید.

چه زمانی باید برای شوره سر نوزادان به پزشک مراجعه کرد؟
معمولا با استفاده از برخی داروهای خانگی، شوره سر در مدت یک هفته یا بیشتر درمان می شود. اما در صورتی که می بینید شوره سر مداوم است و حتی وخیم تر شده است، مشاروه با متخصص اطفال عاقلانه است. اگر پوست سر کودک علائم زیر را داشته باشد، باید محتاط تر عمل کنید:
وجود ترشح
ترک خوردگی
خونریزی

آیا پوسته پوسته شدن سر کودک تنها به علت شوره سر است؟
پوسته پوسته شدن سر یا بدن کودک ممکن است همیشه در اثر شوره سر نباشد. اگر پوست سر کودک پوسته پوسته شده و به شکل پوست فلس دار است، ممکن است به دلایلی غیر از شوره سر باشد، مانند:
آفتاب سوختگی پوست سر: با محدود کردن زمان قرارگیری کودک در معرض خورشید یا کلاه بر سر کودک گذاشتن، می توان از این مساله اجتناب کرد.
استفاده بیش از حد از شامپو و به خوبی آب نکشیدن سر در حین شستن: باقی مانده شامپوهای خشک شده بر روی پوست سر می تواند باعث پوسته پوسته شدن شود و ممکن است مانند شوره سر به نظر برسد. با صرف وقت بیشتری جهت شستن موها و استفاده از مقدار کمی از شامپو می توانید از این مساله اجتناب کنید.
شامپوهایی که کمتر باعث تجمع چربی ها و سلول های پوستی بر روی پوسته سر می شوند، باعث ایجاد ساختار پوسته پوسته ای بر روی سر می شوند.
درماتیت آتوپیک (اگزما) یا پسوریازیس با خشک کردن پوست سر، ممکن است باعث پوسته پوسته شدن شود. گاهی اوقات، ممکن است تشخیص تفاوت بین شوره سر و اگزما آسان نباشد.
هوای سرد و خشک زمستان باعث خشکی پوست سر کودکان شده و ممکن است باعث پوسته پوسته شدن شود.
درماتیت سبوره یکی دیگر از علل پوسته پوسته شدن سر در کودکان کوچک تر از یک سال است.
کچلی قارچی که در اثر قارچ ها رخ می دهد، ممکن است دلیلی برای پوسته پوسته شدن و ریزش مو نوزادان باشد.
شپش باعث ایجاد خراش، خارش و پوسته پوسته شدن می شود، اگرچه در نوزادان بسیار شایع نیست.
مهم است که دلایل دیگر بروز پوسته پوسته شدن سر را رد کنیم تا درمان صحیح شوره سر را برای کودکان به کار ببریم. اگر شک دارید که کودک شما به شوره سر مبتلا شده، برای کمک به پزشک مراجعه کنید. اگر کودک سر خود را زیاد می خاراند و دچار خارش، قرمزی و ترشح در پوست سر شده، درنگ نکنید. این مساله بسیار مهم است، زیرا ممکن است دلیل یک بیماری اساسی مانند عفونت قارچی باشد.

چگونه از شر شوره سر کودکان خلاص شویم؟
زمانی که تایید شد کودک دچار شوره سر شده، برای خلاص شدن از شر آن از مراحل زیر تبعیت کنید:
موهای خشک کودک را شانه بزنید تا قبل از شامپو زدن به سر کودک، بخش زیادی از پوسته های شوره سر را از موها جدا کنید.
استفاده از روغن معدنی برای کمک به خلاص شدن از شر شوره سر یک نکته عجیب است، اما هنوز هم می توانید برای امتحان کردن آن با متخصص اطفال مشورت کنید. این امر بسیار مهم است، زیرا به شل شدن پوسته های گیر کرده در پوست سر کمک می کند. جهت استفاده از روغن، قبل از استفاده از شامپو، به آرامی سر را با روغن ماساژ دهید. اجازه دهید که روغن کمی بر روی پوست سر باقی بماند و سپس مو کودک را شانه کنید. همانطور که موهای کودک را با شامپو شست و شو می دهید، اطمینان حاصل کنید که تمام روغن ها را از سر کودک پاک می کنید، در غیر این صورت، منجر به مشکلات بیشتر می شود.
جهت شستن موهای کودک به طور روزانه، از شامپوهای بچه معمولی استفاده کنید. شوره سر خفیف را به راحتی می توانید از این طریق از بین ببرید.
در مورد شوره سر شدید، استفاده از شامپوهای مخصوص شوره سر تجویز شده توسط پزشک اطفال توصیه می شود. یک یا دو بار در هفته از آن استفاده کنید، که بستگی به شدت شوره سر و تجویز پزشک دارد. در حین شامپو زدن، اجازه دهید شامپو برای حداقل دو دقیقه بر روی پوست سر باقی بماند.
در هنگام شستن موهای سر کودک، به آرامی از دستان خود برای ماساژ پوست سر و ایجاد کف صابون استفاده کنید. سر کودک را کاملا با آب بشوئید. از هیچ نوع مرطوب کننده ای استفاده نکنید.
سر کودک را با حوله خشک کنید.
اگر کودک مستعد ابتلا به شوره سر است، پس باید Ph طبیعی پوست سر کودک را حفظ کنید، و یک پوست سر فاقد چربی اغلب این مشکل را حل می کند.
پزشک ممکن است لوسیون ها یا کرم های پوست سر ضد قارچی را برای کودک تجویز کند. کرم های هیدروکورتیزون که به صورت داروی فاقد نسخه به فروش می رسند، ممکن است به رهایی از التهاب، قرمزی و خارش کمک کنند. اما استفاده از آنها باید تحت نظارت متخصص اطفال، ترجیحا برای دوز صحیح و نحوه مصرف باشد.

چگونه مانع از شوره سر کودکان شویم؟
وقتی شوره سر درمان شد، می تواند مجددا رخ دهد. بنابراین، عاقلانه است که برخی از اقدامات پیشگیرانه انجام دهید که ممکن است کمک کند کودکتان مجددا به شوره سر دچار نشود.
از یک روال عادی شستن سر کودک با شامپو استفاده کنید. کمتر و یا بیشتر از حد لازم شستن موها با شامپو، هر دو می توانند باعث اختلال در Ph پوست سر کودک شوند. تعداد دفعاتی که پوست سر کودک را با شامپو می شوئید، بستگی به وضعیت کودک دارد. به عنوان مثال، در صورت بروز درماتیت سبوره، شستن روزانه سر کودک با شامپو می تواند باعث چربی بیش از حد و شل شدن پوسته ها بر روی سر کودک شود. با این وجود، به دلایل دیگر خشک شدن پوسته سر در اثر شستن با شامپو، هر یک روز در میان شستن سر ممکن است از خشکی زیاد جلوگیری کند.
از شامپوهای متوسط تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. آنها پس از تعیین علت بروز شوره سر، یک شامپو مخصوص را برای کودک تجویز می کنند.
چرب کردن منظم. این کار می تواند مانع از تجمع پوسته های شوره سر شود. در هنگام استفاده از روغن، از روغن های خالص مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون استفاده کنید که مناسب است.

سوالات متداول درباره شوره سر کودکان
آیا شوره سر مسری است؟
شوره سر باعث پوسته پوسته های زرد یا سفید می شود، که خطرناک یا مسری نیستند، اما می توانند ناخوشایند بوده و با خارش همراه باشند.
درماتیت سبوره چیست؟ از چه لحاظ با شوره سر کودک متفاوت است؟
پوست سر خشک و پوسته پوسته ممکن است دلیلی برای درماتیت سبوره یا درماتیت سبورئیک شیرخوار باشد. این بیماری معمولا در کودکان بزرگ تر از سه ماه شایع است. درماتیت سبوره می تواند باعث شوره سر شود، زیرا پوسته پوسته شدن سر علاوه بر تکه های پوسته شده زرد رنگ ایجاد می شود. طبق اعلام انجمن اطفال آمریکا، این مشکل در اکثر کودکان قابل حل است یا با استفاده از روغن زیتون درمان می شود، زیرا خاصیت آبرسانی آن به عنوان یک درمان طبیعی برای بهبود درماتیت سبوره عمل می کند.
آیا می توان از شامپوهای ضد شوره برای کودکان استفاده کرد؟
استفاده از شامپوهای ضد شوره فاقد نسخه برای کودکان به خصوص به دلیل پوست ظریف آنها، ممکن است بی خطر نباشد. با این وجود، می توانید بعد از مشورت با متخصص اطفال، از شامپوهای ضد شوره سر متوسط برای کودک استفاده کنید. شوره خفیف در خانه و با استفاده از درمان های طبیعی قابل کنترل است. با این وجود، اشکال مداوم یا شدید شوره سر ممکن است نشان دهنده یک بیماری اساسی مانند پسوریازیس، اگزما و درماتیت سبوره باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. یادداشت برداری از شدت بروز این علائم ممکن است به پزشک جهت درک مشکل کودک کمک کند. به خاطر داشته باشید که کودک شما لایق پوست سر سالم است، که می توان با مراقبت سالم در خانه به راحتی به آن دست یافت.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.