۳۶۳۳۳
۷ نظر
۹۲۶۶۶
۷ نظر
۹۲۶۶۶

روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی ۱۰ روز اول تولد

اگر از آن دسته مادرانی هستید که در انتظار اولین فرزند خود هستند، ممکن است در روزهای آخر بارداری استرس و نگرانی دو چندانی داشته باشید.

اگر از آن دسته مادرانی هستید که در انتظار اولین فرزند خود هستند، ممکن است در روزهای آخر بارداری استرس و نگرانی دو چندانی داشته باشید.
شما تجربه زندگی با یک نوزاد تازه متولد شده را نداشته اید و شاید تا به حال حتی نوزاد یک روزه را هم از نزدیک ندیده باشید، همین ها کافی است تا استرس بگیرید. حتی اگر فرزند دوم یا سومتان را هم باردار باشید باز ممکن است این استرس دست از سر شما بر ندارد؛ چرا که هر فرزندی دنیای جدیدی با خودش به همراه می آورد و ممکن است شما این روزها را فراموش کرده باشید و با وجود تجربه ای که دارید، نیاز به کمک داشته باشید. شما باید بدانید ۱۰ روز اول پس از زایمان بر شما و نوزادتان چگونه خواهد گذشت و نوزادتان در ۱۰ روز اول بعد از تولد چه کارهایی انجام خواهد داد.
شما باید هم از او مراقبت کنید و هم نیرو و قوای از دست رفته تان را به دست آورید. شما تنها نیستید، باز هم شهرزاد با شماست تا با هم مروری بر این ۱۰ روز طلایی داشته باشیم.

روزهای اول
تستهای سلامت و خستگی مادر را جدی بگیرید
نوزاد: بلافاصله بعد از تولد، نوزاد شما را به بخش نوزادان میفرستند تا تستهای سلامت به نام تست آپگار را از او بگیرند، این تستی است که با کمک آن پزشکان از سلامت نوزاد مطمئن میشوند و نشانه های حیاتی او را چک میکنند. این تست یک دقیقه بعد از زایمان و برای بار دوم پنج دقیقه بعد از زایمان انجام میشود و بعد نوبت به معاینه جسمی میرسد.
بعد از بررسی دمای بدن، نبض، تعداد تنفس، اندازه گیری وزن، قد و دور سر، نوزاد را به آغوش شما میآورند تا آرام بگیرد و اولین شیر زندگیش را بخورد.
ممکن است از هوشیاری نوزادتان متعجب شوید، با اینکه دیدش هنوز تار است اما به خوبی میتواند اشیایی که در ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتری صورتش قرار دارند، ببیند. پس تعجب نکنید اگر دیدید نوزاد چند ساعته شما با دقت به اجزای چهره تان نگاه میکند.ا گرچه هنوز خواب آلوست اما تمام حواسش را به کار میگیرد تا شما و دنیای اطرافش را بهتر بشناسد، اگر انگشتتان را کف دست او قرار بدهید، محکم چنگ میزند و حتی ممکن است ساعتها انگشت شما را در مشتش نگه دارد.
نوزادان بیشتر زمان خود را در خواب میگذرانند، آنها حدود ۲۰ ساعت در طول روز میخوابند و زمان باقی مانده به شیر خوردن، تعویض پوشک و ناز و نوازش سپری میشود.
مادر: فارغ شدن و زایمان پایان دوران خوش بارداری نیست، مادر تازه فارغ شده با تولد فرزندش وارد مرحله جدیدی میشود. او در حال گذراندن دوران نقاهت است و در این زمان به بیشترین توجه و همدردی نیاز دارد.
این زمان دوران احساسات ضد و نقیضی است که تمام مادران پشت سر میگذارند: احساس خوشحالی از پایان موفقیت آمیز یک بارداری طولانی و خستگی و ناتوانی به دلیل زایمان سخت و تولد نوزاد.
اگر سزارین شده اید باید به خاطر داشته باشید عمل جراحی سخت و سنگینی را پشت سر گذاشته اید و باید حسابی استراحت کنید. به یاد داشته باشید به محض اینکه بیمارستان را ترک میکنید دیگر تنها مسئولیتتان رسیدگی به خودتان و نوزادتان است.
کارهای منزل، پخت و پز و پذیرایی از مهمانها و دوستان و آشنایان را به دیگرا فراد خانه بسپارید.اگر زایمان طبیعی و برش اپیزیوتومی داشتید، ممکن است کمی اوضاع برایتان سختتر باشد، از کیسه های یخ و بالشت که ای مخصوص برای نشستن استفاده کنید تا درد کمتری داشته باشید. توصیه های لازم برای دستشویی رفتن و حمام کردن را از پرستاران بپرسید و مراقب بخیه ها و جای زخم باشید تا دچار عفونت نشوند.

روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی 10 روز اول تولد
روز 2 تا 4
حواستان به رنگ و روی فرشته کوچولو باشد
نوزاد: کلستروم همان شیر اولیه است که به آن آغوز هم میگویند. آغوز سرشار از مواد غنی غذایی، چربی و پروتئین است که برای رشد نوزاد ضروری است. همچنین آنتی بادیهایی دارد که نوزاد را مقابل بسیاری از بیماریها واکسینه میکند، پس حتی اگر خودتان قصد شیردادن هم ندارید حداقل آغوز را به کودک بدهید.
پس از تولد باید کودک را گرم نگه دارید، او از فضایی گرم و نرم به دنیای بیرون آمده و ممکن است احساس بی پناهی کند. برای همین بهتر است او را در پارچه ای بپیچید و در آغوش بگیرید تا به نوعی حس امن بودن را برایش ایجاد کنید. در این رو زها به رنگ و روی نوزادتان خیلی توجه بکنید. برخی از نوزادان پس از تولد دچار « زردی » میشوند که به دلیل بالارفتن سطح بیلیروبین در خون ایجاد میشود.
اگر کودک شما به وقت طبیعی به دنیا آمده باشد احتمالا شبیه یک فرشته لپ صورتی است اما اگر کمی زودتر به دنیا آمده باشد ممکن است کمی زرد به نظر بیاید.
در اتاق با نور کافی فشار ملایمی روی قفسه سینه کودک وارد کنید، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردی روی پوست باقی ماند با پزشک خود مشورت کنید. پزشکان میتوانند با انجام آزمایش خون و اندازه گیری سطح بیلیروبین به شما کمک کنند.
برای برطرف کردن زردی معمولا از فتوتراپی استفاده میکنند، یعنی کودک را برهنه زیر نور فلورسنت قرار میدهند تا بیلیروبین خون پایین بیاید. خودتان هم میتوانید با قرار دادن کودک در معرض نور خورشید به پایین آوردن این پروتئین کمک کنید.
در این چند روز وظیفه پاک کردن پوشک هم بر عهده شماست. با دیدن اولین دفع نوزاد تعجب نکنید، اولین دفعها ماده ای سیاه رنگ و قیر مانند و چسبناک است که مکونیوم نام دارد و در اثر بلعیدن آب درون رحم در معده نوزاد جمع شده.
این کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. کودک باید تا ۲۴ ساعت اول حداقل یک بار مکونیوم دفع کند. در غیر این صورت بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
مادر: حالا دیگر شما با فرشته تازه متولد شده تان به خانه آمده اید و زندگی جدیدی پیش رو دارید. در روزهای اول سعی کنید بیشتر استراحت کنید و همان روتین و برنامه بیمارستان را اجرا کنید یعنی خوردن و خوابیدن و مراقبت از کودک تا برای روزهای پر دردسر آینده تجدید قوا کنید! انعطاف پذیر باشید، بر اعصاب خود مسلط باشید و از احساس مادرانه تان پیروی کنید.
در این روزها باید برنامه تان را به دست نوزاد بدهید و با خواسته های او جلو بروید تا هر دو به شرایط جدید عادت کنید. مطمئن باشید به زودی رشته کارها دستتان میآید و تجربه کافی را کسب خواهید کرد. اگر به کودک شیر میدهید، سعی نکنید برنامه خاصی برایش در نظر بگیرید. طبق نیاز نوزاد هر وقت شیر خواست از او دریغ نکنید.
ممکن است نوزاد شما در یک وعده هوشیارتر باشد و شیر بیشتری بخورد یا حتی ممکن است به دلیل خواب آلودگی در یک وعده نتواند خودش را سیر کند و وسط شیر خوردن خوابش ببرد. پس هر وقت احساس کردید نیاز است، به او شیر بدهید. در ضمن زمانیکه نوزاد شما مک میزند، غدد شیری ترشح بیشتری میکنند و شیر بیشتری تولید میشود که برای روزها و هفته های آینده تغذیه نوزادتان لازم است.
ممکن است در این روزها احساس خستگی و افسردگی کنید. سندرم افسردگی پس از زایمان معمولا در روزهای ۳ و ۴ به بعد به سراغ مادران میآید. اگر احساس درماندگی کردید و از اوضاع جدید لذت نمیبردید، به سرعت با پزشک خود مشورت کنید. افسردگی پس از زایمان در تمام مادران شایع است و به دلیل تغییرات هورمونی رخ میدهد و پزشک شما مطمئنا میتواند کمکتان کند تا با این اوضاع کنار بیایید.
هر چه نوزاد شما بیشتر از سینه شیر بخورد و مک بزند، غدد شیری بیشتر تحریک میشوند و شیر بیشتری ترشح میکنند، پس هر وقت نوزاد نیاز داشت بها و شیر بدهید و در ماههای اول برنامه و ساعت را فراموش کنید.

روز 5 و 6
آروغ گرفتن ضروری است
نوزاد: بعد از هر بار شیر دادن باید آروغ نوزاد را بگیرید.این کار به مهارت و استعداد خاصی نیاز دارد که البته مادران به سرعت رگ خواب نوزادشان دستشان میآید. اگر نوزاد بعد از شیر خوردن آروغ نزند هوایی که با مکیدن شیر بلعیده باعث میشود دل درد بگیرد. با شیر دادن درست میتوانید این مشکل را تا حدودی حل کنید.
حواستان باشد لبهای نوزاد کاملا به دور سینه قرار بگیرد. برای آروغ گرفتن موقعیتهای مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام بهتر جواب میدهد. او را عمود بگیرید طوری که سرش روی شانه تان باشد و قفسه سینه اش روی سینه تان قرار بگیرد و بعد کمر و شکمش را به آرامی ماساژ بدهید، هرگز به کمر او ضربه نزنید یا او را به صورت دمر روی پایتان نگذارید و تاب ندهید. تمام راهها را امتحان کنید تا ببینید کدام برای شما و نوزادتان راحتتر است.
برگرداندن مقداری شیر در این حالت کاملا طبیعی است، نترسید. در عوض دستمالی تمیز روی شانه یا پاهایتان قرار دهید تا لباسهایتان کثیف نشود. بند ناف نوزادتان را تمیز و خشک نگه دارید و به توصیه های پرستاران در این باره دقت کنید. هر بار که پوشک را عوض میکنید بند ناف را هم خشک کنید.
اگر در ناحیه پوشک قرمزی و التهاب دیدید حواستان را جمع کنید، نوزاد را زود به زود عوض کنید و برای پیشگیری از سوختگی پوشک با پزشک مشورت کنید.
مادر: هورمونهای شما به سرعت در حال تغییرند و همچنین ممکن است در حال دست و پنجه نرم کردن با عوارض فیزیکی بعد از زایمان باشید. استراحت و کمک گرفتن از دیگران میتواند به شما کمک زیادی بکند، پس تعارف را کنار بگذارید و بدون هیچ خجالتی در رختخواب مانید. استراحت کافی در این روزها برای شما از نفس کشیدن هم ضروریتر است.
حواستان به بخیه های سزارین یا برش اپیزیوتومی باشد. محل بخیه ها را خشک و تمیز نگه دارید تا عفونت نکنند. هر وقت احساس ناراحتی داشتید یا دمای بدنتان از حد معمول بالاتر رفت، سریع با پزشک خود تماس بگیرید و حالتهایتان را با او در میان بگذارید.

روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی 10 روز اول تولد
روز 7 و 8
از عطسه های پی درپی نترسید
نوزاد: حالا دیگر یک هفته کامل گذشته و شما تاکنون بارها پوشک نوزادتان را عوض کرده اید و به او شیر داده اید. نوزادتان تغییرات زیادی کرده، دیگر از ورمهای بعد از تولد خبری نیست. نوزاد کوچولوی شما حالا مدت بیشتری به شما نگاه میکند،به خصوص در زمان شیر خوردن.از این زمان بیشترین استفاده را ببرید و باناز ونوازش او را همراهی کنید.
این فرصتی است که شما دارید و پدران از آن محرومند، پس تا میتوانید از این زمان اختصاصی لذت ببرید. زمانیکه نوزاد را تمیز میکنید به چشمها، گوشها و بینی اش دقت کنید.
اگر چشمهایش پف دارند یا قی کرده اند با پزشکش تماس بگیرید. ممکن است نوزادتان زیاد عطسه کند، نترسید او سرما نخورده، بلکه فقط با این کار مجرای بینی اش را از مخاط اضافی پاک میکند. گوشهایش را هم با دقت تمیز کنید. پشت گوشها و داخل لاله گوش را فراموشن کنید. یادتان باشد هیچ وقت نباید گوش پاک کن را درون گوشش فشار دهید.
درست است که نوزادتان دیگر کمی جان گرفته و بزرگ شده، اما هنوز برای بیرون بردن او زود است، به خصوص مکانهای شلوغ. هیچ وقت نوزاد را به جاهای شلوغ نبرید، سیستم ایمنی بدن کودک هنوز ضعیف است وبهتر است در مکانهایی که آدمهای زیادی هستند، قرار نگیرد.
مادر: تا حالا دیگر شما حالتان خوب شده و از دردهای محل جراحی و خستگیهای زایمان خبری نیست. حالا میتوانید کمی وقت برای خودتان بگذارید.
مصرف ویتامین D و نور خورشید به شما کمک میکند تا حال بهتری داشته باشید و وضعیت هورمونیتان زو دتر به حالت عادی برگردد. حالا دیگر میتوانید یواش یواش فعالیتهای قبلیتان را آغاز کنید فقط به یک برنامه ریزی خوب نیاز دارید که هم به خودتان برسید و هم به نوزادتان.

روز 9 و 10
افتادن بندناف و اولین ویزیت پزشک
نوزاد: حتما تا به حال بندناف نوزاد خشک شده و افتاده، شما از این موضوع خوشحالید چون دیگر گیره بند ناف مزاحم ناز و نوازشهای شما یا تعویض پوشک نمیشود. دیگر وقت آن رسیده نوزاد ۱۰ روزه را برای اولین ویزیت بعد از تولد به مطب پزشک ببرید تا وزن و قد او بار دیگر اندازه گیری شود.
اگر نگرانی در مورد نوزاد دارید با پزشک در میان بگذارید و راهکار بگیرید. در این زمان مدفوع نوزاد شما، در صورتی که از شیر خودتان تغذیه کند، خردلی رنگ و نرم و دانه دار خواهد بود و اگر از شیر خشک تغذیه کند رنگش تیره تر، کمی سفتتر و بودارتر خواهد بود. با این حال اگر هنوز نگرانی دارید نزد پزشک مطرح کنید.
هنوز نوزاد کوچک شما نیاز به برنامه خاصی ندارد، سعی نکنید به او برنامه بدهید، در عوض خودتان را با نیازهایش هماهنگ کنید تا نوزادی آرام و بی دردسر داشته باشید.

بعد از ۱۰ روز حالا به خوبی میفهمید
مادر بودن چه کار سخت و پر مسئولیتی است
احتمالا تا به حال بارها و بارها کمبود خواب را احساس کرده اید به خصوص اگر نوزادتان دل درد داشته باشد و شبها تا دیر وقت بیدار بماند یا هزاربار تا صبح برای شیر خوردن یا بازی کردن بیدار شود. هیچ راه مشخصی برای جلوگیری از این حالت وجود ندارد جز اینکه به نیازهای نوزادتان اهمیت دهید و همزمان با او بخوابید و با او بلند شوید تا انرژی لازم برای سرو کله زدن با یک نوزاد شیطان یا حتی بیقرار را داشته باشید.
قانون طلایی دوران مادری همین است: هر زمان نوزاد خوابید شما هم بخوابید. به تغذیه خودتان هم اهمیت بدهید تا دچار ضعف نشوید، به خصوص اگر نوزاد از شیر خودتان تغذیه میکند بیشتر به خودتان برسید تا مواد و ویتامینهای لازم هم به بدن شما برسد و هم به بدن نوزاد.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
به محض اینکه صاحب فرزند می شوید، احساس می کنید که این مقطع به نوعی سرآغاز دومین زندگی شماست. لحظه ای که او را در آغوش می گیرید، طیف وسیعی از احساساتی را که پیش از این هرگز تجربه نکرده اید، در خود خواهید یافت. در واقع بارها و بارها کوچولویتان قلب و دل شما را خواهد ربود.
اما نکات مهمی در مورد مراقبت از نوزاد تازه متولد شده تان وجود دارد که باید برای آن ها آماده شوید.

نکات مراقبت از نوزاد تازه متولد شده
با پدر یا مادر شدن آواری از مسئولیت ها بر دوش شما سرازیر خواهد شد و زمانی که به سرویس دهی شما نیاز باشد، دیگر مهم نیست که چه مقدار تحقیق نموده و آیا آمادگی لازم را کسب کرده اید یا نه، زیرا کار لازم باید انجام شود.
برخی از چالش هایی که در هنگام مراقبت از نوزاد تازه متولد شده برای شما ایجاد می شود، ممکن است باعث اضطرابتان شود. ما سعی کردیم در این مطلب به شما راهنمایی و مشاوره ای ارائه دهیم که بفهمید بهتر است چه مهارت هایی را زودتر کسب کنید:

۱) زبان بدن همه چیز است
برای همه انسانها اولین ارتباطی که با جهان اطراف آن ها صورت گرفته است، غیر کلامی است. بنابراین نوزادتان نیز به طور مستقیم از شما تقاضای تعویض پوشک نمی کند، بلکه با زبان بدن یا گریه اش درخواستش را مطرح می کند.
به عنوان مثال، اگر کودکی را دیدید که چشمان خود را می مالد و همزمان خمیازه می کشد، خستگی اش را نشان می دهد. اما در مورد نوزادان از آنجا که هنگامی که به چیزی نیاز دارند فقط گریه می کنند، ممکن است شما را در تشخیص نیازهایشان به اشتباه بیندازند.
با این حال به مرور زمان شما مهارت بیشتری در درک نیازهایشان خواهید یافت و می توانید آنچه را که آن ها می خواهند بگویند، درک کنید.

روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی 10 روز اول تولد
۲) نشانه های تغذیه را رصد کنید
اکثر والدین همواره نگران ماوقع زندگی فرزندانشان هستند. یکی از مهمترین این مصادیق تغذیه کودکان است. اما مهم است بدانیم که نوزادان به گونه های متفاوتی گریه کرده و سیگنال می دهند.
بنابراین اگر گریه آن ها برای غذا باشد آن را خواهند خورد، اما اگر امتناع کردند وضعیت را رصد کرده و غذا دادن را متوقف نمایید.
به هر حال تا زمانی که آنها تمام مراحل رشد خود را طی نکردند، نگران گریه های آن ها نباشید. ولی اگر متوجه چیزی عجیب و غریب و غیر معمول شدید، مراجعه به پزشک را از او دریغ نکنید.

۳) او را به شیوه ای صحیح بیدار کنید
اگر به هر دلیلی خواستید نوزادتان را از خواب بیدار کنید، به هیچ وجه آن ها را تکان ندهید. حتی یک لرزش بازی گونه نیز در نوزاد می تواند باعث خونریزی در مغز او شود که ممکن است بسیار مضر باشد.
بنابراین هنگامی که سعی می کنید آن ها را بیدار کنید فقط از غلغلک یا خاراندن گونه استفاده نمایید.

۴) موسیقی می تواند نوزاد شما را آرام کند
بسیاری از مردم باور دارند که گوش دادن به موسیقی می تواند به باهوش تر شدن کودک کمک کند. با این حال گرچه این باور یک مورد اثبات شده و علمی نیست، اما اگر اجازه دهید نوزاد شما موسیقی ملایم بشنود می تواند برایش مزایای دیگری داشته باشد.
گفته می شود که موسیقی می تواند تاثیرات آرام بخشی روی کودک داشته و برایش التیام آور باشد.

۵) برای همه از جمله نوزادان، بهداشت دهان و دندان مهم است
درست است که نوزادان دندان ندارند، اما این به هیچ وجه به این معنی نیست که شما باید بهداشت دهان و دندان او را نادیده بگیرید.
استفاده از یک پانسمان گازی مرطوب و نرم برای تمیز کردن لثه های کودک را همواره در نظر داشته باشید، زیرا پوسیدگی می تواند از بدو ظاهر شدن دندانهای نوزاد بروز کند.

۶) سعی کنید کودک را قبل از آنکه کاملاً به خواب برود، در تختخواب بگذارید
در بعضی موارد والدین برای اطمینان از اینکه کودکشان خواب است، رویه صحیح خواب را نادیده می گیرند و پس از اینکه کودکشان به خواب عمیق رفت او را به تختش می برند.
اما شیوه درست این است که در چنین مواردی باید حتما قبل از اینکه کاملاً به خواب بروند، آنها را در رختخواب بگذارید.
چنین کاری باعث می شود که کودکان به یک رویه معمول خواب عادت کرده و متوجه شوند که وقتی آن ها را در تختشان می گذارید، یعنی وقت خواب است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی 10 روز اول تولد

   واقعا عالی بود

  • زهرا
   درباره روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی 10 روز اول تولد

   واقعا ممنونم! مطالبتون خیلی خوب و دلگرم کننده بود :))

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • فاطمه
   درباره روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی 10 روز اول تولد

   عالی بود مرسی

  • بدون نام
   درباره روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی 10 روز اول تولد

   سلام واقعا مطالب عالی استفا ه کردم

  • بدون نام
   درباره روش های مراقبت از نوزاد، نکات درگوشی 10 روز اول تولد

   عالی بود

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.