۱۱۴۸۵۸
۲ نظر
۲۲۳۲۱
۲ نظر
۲۲۳۲۱

روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟

برخی از افرادی که تک‌فرزند هستند، از بینشی که درباره آنها وجود دارد آگاهند، آنها می‌دانند که اجتماع تک‌فرزندان را خودخواه و ضد اجتماعی می‌داند. اما این برچسب‌ها چقدر صحیح‌اند؟ در ادامه نگاهی داریم به روانشناسی کودک تک‌فرزند.

روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟

برخی از افرادی که تک‌فرزند هستند، از بینشی که درباره آنها وجود دارد آگاهند، آنها می‌دانند که اجتماع تک‌فرزندان را خودخواه و ضد اجتماعی می‌داند. اما این برچسب‌ها چقدر صحیح‌اند؟ در ادامه نگاهی داریم به روانشناسی کودک تک‌فرزند.

چیزهایی که نیستند
کلیشه‌هایی درباره تک‌فرزندان وجود دارد که در برخی افراد صدق می‌کند، اما همگانی نیست و در واقع می‌تواند به عنوان یک رویکرد کلی، اشتباه باشد. آنها را با هم مرور می‌کنیم:

آنقدرها هم عجیب نیستند
افسانه عجیب بودن تک‌فرزندان از سال ۱۸۹۵ میلادی آغاز شد. زمانی که یک روانشناس به نام EW Bohannon ، از بیش از هزار کودک (که فقط ۴۶ نفر از آنها تک‌فرزند بودند) نظرسنجی کرد و کودکان بدون خواهر و برادر را بدرفتار نامید.
این کلیشه با وجود شواهد زیادی که بر خلاف آن هست، بیش از صد سال وجود داشته است.
یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ میلادی نشان داد که کودکان دارای خواهر و برادر روابط بهتری با همسالان خود در سن مهد کودک دارند.
با این حال، محققان دیگر این موضوع را رد کردند.
بیایید واقعی باشیم: همه افراد، خصوصیات و عادت‌های عجیب و غریب دارند، اما بزرگ شدن بدون خواهر و برادر شما را بیشتر یا کمتر عجیب نمی‌کند.

چندان لوس نیستند
همانطور که دکتر «سوزان نیومن» در کتاب خود می‌نویسد، تحقیقات گسترده‌ای نشان می‌دهد که تک‌فرزندان بیشتر از بقیه جامعه لوس نیستند.
امروزه کودکان با وجود خواهر و برادر زیادی که دارند، در خطر لوس شدن زیاد قرار دارند. بیشتر والدین (طبق یک نظرسنجی 59 درصد) اعتراف می‌کنند که بچه‌هایشان را بدون توجه به تعداد آنها لوس می‌کنند.

تنها نیستند
ممکن است که تک‌فرزندان خیلی اجتماعی نباشند، اما آنها هم دوستان زیادی دارند، بنابراین تنها نیستند. آنها هم به اندازه دیگران دوستانی دارند. حتی تنها فرزند بودن به این گروه کمک می‌کند تا بیشتر روی دوستی‌هایشان تمرکز کنند. از آنجا که خواهر و برادری ندارند، برای توسعه و حفظ دوستانشان سخت تلاش می‌کنند.

چیزهایی که می‌توانند باشند
تک‌فرزندان دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌توان برشمرد:

می‌توانند فشار زیادی به خود وارد کنند
همانطور که دکتر Carl Pickhardt، روانشناس و نویسنده کتاب «آینده تنها فرزند شما» می‎گوید، تک‌فرزندان می‌توانند خودشان را خیلی سخت تحت فشار قرار دهند و در صورتی که عملکرد خوبی نداشته باشند، می‌توانند نسبت به خود منتقد باشند.
آنها همچنین ممکن است در آزمون های ضریب هوشی نمره بالاتری کسب کنند.

آنها دوست دارند کارها را به روش خودمان انجام دهند
تک‌فرزندان می‌دانند که چگونه غذا یا سایر وسایلشان را با دیگران به اشتراک بگذارند.

وقتی صحبت از پروژه‌های مدرسه باشد، این گروه پیش‌قدم می‌شوند، نقش رهبری را بر عهده می‌گیرند و نسبت به سهمشان کارهای بیشتری را انجام می‌دهند.

شاید به خاطر اینکه خواهر و برادری نداشته‌اند که وسایلشان را خراب کند، عادت نداشته باشند که کسی در کارهایشان دخالت کند. شاید کمی رئیس‌ماب به نظر برسند، اما وقتی صحبت از پروژه‌های مدرسه باشد، این گروه پیش‌قدم می‌شوند، نقش رهبری را بر عهده می‌گیرند و نسبت به سهمشان کارهای بیشتری را انجام می‌دهند.

با بزرگسالان به خوبی کنار می‌آیند
در حالی که بچه‌های دیگر در مهمانی‌ها با خواهر و برادرشان تلویزیون تماشا می‌کنند، یا بازی می‌کنند، تک‌فرزندان با والدینشان حرف می‌زنند. نتیجه این است که از سن کم در معاشرت با افراد بزرگ‌تر راحت‌ترند. حتی شاید این توانایی را داشته باشند که با افرادی در سنین مختلف، دوست شوند.


روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟
توانایی‌های زبانی زیادی دارند
گفتیم که تک‌فرزندان خیلی خوب می‌توانند با بزرگ‌ترها ارتباط برقرار کنند، به همین دلیل هم دایره لغاتشان خیلی بیشتر از فرزندانی است که خواهر و برادر دارند.

از درگیری متنفرند
دکتر Carl Pickhardt، روانشناس یکی از افرادی است که تک‎فرزند بوده. او می‌گوید: «این‌طور نیست که کسی واقعا دوست داشته باشد دعوا کند، اما مشاجره در بین دوستان، یا همکاران من را فوق‌العاده ناراحت می‌کند. من هرگز مجبور نبودم که با دعوای میان خواهران و برادرهایم کنار بیایم، بنابراین به دعوا یا مقابله عادت ندارم. هر چند که گاهی درگیری‌ها می‌تواند به رشد فرد کمک کند.»

تک‌فرزندان می‌توانند بسیار حساس باشند
بر خلاف آنچه درباره لوس بودن تک‌فرزندان رایج شده، آنها می‌توانند در روابطشان بسیار حساس باشند و به این موضوع فکر کنند که رفتارشان چه حس‌هایی را در دیگران ایجاد می‌کند.

بر خلاف آنچه درباره لوس بودن تک‌فرزندان رایج شده، آنها می‌توانند در روابطشان بسیار حساس باشند و به این موضوع فکر کنند که رفتارشان چه حس‌هایی را در دیگران ایجاد می‌کند.

ممکن است تک‌فرزندان هم گاهی لوس باشند، اما این فقط مختص آنها نیست.

دوست دارند حریم خصوصی خودشان را داشته باشند
در دنیای اجتماعی امروز، طبیعی است که افراد هر دقیقه بخواهند جزئیات زندگی روزمره‌شان را با دیگران به اشتراک بگذارند، اما این میل در تک‌فرزندان کمتر است. از آنجا که به قدر کافی کانون توجه خانواده بوده‌اند، دیگر علاقه‌مند به جلب توجه‌های اینچنینی نیستند و دوست دارند حریم خصوصی خودشان را حفظ کنند.

ممکن است در گروه‌های بزرگ خجالتی باشند
تک‌فرزندان ممکن است در گروه‌های بزرگ، بخصوص در گروه‌هایی که اعضای آن را به خوبی نمی‌شناسند، ساکت و آرام باشند، اما این به معنای خجالتی بودن نیست، بلکه فقط به بودن در محیط‌های پر سر و صدا عادت نکرده‌اند.

نگران پیرتر شدن والدینشان هستند
تک‌فرزندی یعنی با پیر شدن پدر و مادر تنها مراقب آنها هستی که می‌تواند برای تک‌فرزندان بسیار ترسناک باشد. خواهرها و برادرها می‌توانند از نظر عاطفی در بیماری، یا مرگ والدین در کنار هم باشند، اما در خانواده‌های تک فرزند، این کار فقط و فقط بر دوش تک‌فرزند می‌افتد.

روابط خانوادگی منحصر به فردی دارند
روابط خانوادگی در خانواده‌هایی که فقط یک فرزند دارند، کاملا منحصر به فرد است. همه توجه پدر و مادر صرف یک فرزند شده، بنابراین به خوبی با همه خصوصیات او آشنا هستند و فرزند هم به خوبی والدینش را می‌شناسد.
البته در صورت بروز اختلاف نظر در چنین خانواده‌هایی اوضاع می‌تواند کمی سخت شود چون فرد دیگری نیست که تنش‌ها را از بین ببرد.


روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟
روانشناسی کودکان تک‌فرزند، نتیجه کلی
بله! تک‌فرزند بودن یعنی فقط خودت و خودت. در خانواده، خواهر و برادری نداری، بنابراین حمایت اضافی خواهر و برادر را از دست می‌دهی، در صورت بیماری پدر یا مادر، بار عاطفی فقط بر دوش تک‌فرزند می‌افتد، حتی تک‌فرزند بودن برچسب‌هایی مانند لوس و خودخواه بودن را به همراه دارد، اما واقعیت این است که این ویژگی‌ها می‌تواند در کودکانی هم که خواهر و برادر دارند، وجود داشته باشد. هیچ‌یک از برچسب‌هایی که به تک‌فرزندان می‌زنند، فقط مختص آنها نیست.

شاید اگر تک‌فرزند دارید، نگرانی‌هایی برایتان وجود داشته باشد. می‌توانید دراین‌باره از روانشناسان کلینیک نی نی بان کمک بگیرید.

منبع: greatist

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بهاره
   درباره روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟

   میشه لطفا هر مقاله ای رو که در سایت قرار می دین مولفش رو هم بزارین ؟؟؟ من برای کارم نیاز به گرد اورنده دارم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    پیام شما دریافت شد

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.