۲۱۷۷۵۶
۱ نظر
۲۶۲۸
۱ نظر
۲۶۲۸

ورزش مناسب کودکان، ۲ تا ۹ سالگی

ورزش کودکان کمتر از دو سال به همان توپ قل دادن ها و پیاده راه رفتن همراه با پدر و مادر خلاصه می شود.

زمانی که با کودکان در مورد ورزش کردن صحبت می کنیم ، اکثریت آن ها به باشگاه رفتن فکر می کنند . بیشتر آن ها مایلند که ورزش هایی مثل دویدن روی تردمیل ، دوچرخه زدن و یا بلند کردن وزنه ها را تجربه کنند اما ورزش کردن برای کودکان کمی متفاوت تر است و باید به گونه ای باشد که هم یک تفریح محسوب شود و هم برای سلامتی آن ها مفید باشد.
کودکان فعال مزایای زیر را نسبت به بقیه دارا هستند
قوی تر بودن استخوان ها و ماهیچه ها
بدن مستحکم تر و با استقامت بیشتر
خطر کم تر برای ابتلا به افزایش وزن
خطر کم تر برای ابتلا به دیابت نوع ۲
فشار خون پایین تر و سطح کلسترول کمتر در خون
ظاهر و فیزیک بهتر

سه فاکتور اصلی در ورزش های فیتنس
اگر کودکان را در زمین ورزش و بازی مشاهده کرده باشید ، حتما متوجه سه فاکتور اصلی زیر در آنها شده اید :
استقامت
قدرت
انعطاف
والدین باید فرزندان خود را تشویق کنند تا به ورزش علاقمند شوند و این سه فاکتور را در خود تقویت کنند.
استقامت می تواند در ورزش هایی مثل ایروبیک افزایش پیدا کند . در طول تمرین های ایروبیک، عضلات بزرگ مدام حرکت می کنند و ضربان قلب تندتر می شود و در نتیجه نفس های کودک قوی تر می گردد . فعالیت های ایروبیک باعث تقویت قلب و افزایش توانایی در تحویل دادن اکسیژن به سلول های بدن می گردد.
ورزش مناسب کودکان
تمرین های ایروبیک از لحاظ سرگرمی نیز برای کودکان مفید است . ورزش های مفید دیگر برای آن ها شامل مواردی است که در ادامه گفته ایم :
بسکتبال
دوچرخه سواری
اسکی روی یخ
اسکیت
فوتبال
شنا
تنیس
پیاده روی
طناب
دو
افزایش قدرت به معنی بلند کردن وزنه های سنگین نیست . به جای آن باید حرکاتی مثل پوشاپ، کرانچ شکم ، پول آپ و دیگر تمرین هایی را انجام داد که به تقویت عضلات می پردازند.
تمرینات کششی نیز به بهبود انعطاف بدنی در کودکان کمک می کند و باعث می شود که ماهیچه و مفصل های آن ها نرم و راحت تر از قبل خم شود.
برخی مشکلات مربوط به بی تحرکی
کودکان و نوجوانان می توانند کارها و فعالیت های زیادی را به کار بگیرند تا سرحال شوند . بسیاری از آن ها روز خود را جلوی تلویزیون ، با گوشی ، تبلت سپری می کنند که همین امر عاملی برای بی تحرکی آن هاست . نگاه کردن بیش از حد به صفحات تلویزیونی و ساکن ماندن باعث چاقی و مشکلاتی در سلامت جسمانی آن ها خواهد شد.
یکی از بهترین راه ها برای وا داشتن کودکان به فعالیت کردن ، این است که تایم های بی فعالیتی آن ها را محدود کنید و بیش از حد اجازه ندهید که به تماشای تلویزیون بنشینند و به همین دلیل می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید :
برای تایم تماشای تلویزیون ، کار با موبایل ، تبلت و کارهایی از این قبیل محدودیت ایجاد کنید . این موارد نباید جلوی فعالیت بدنی و خواب کافی کودک را بگیرد.
ساعات تماشای تلویزیون را به یک ساعت در روز و کم تر از یک ساعت برای کودکان بین ۲ تا ۵ سال محدود کنید.
برای این که کودکان زیر ۱۸ ماه را کمی از تلویزیون دور کنید ، می توانید خودتان با او بازی کرده و صحبت کنید.
اجازه دهید که برنامه های باکیفیت و مناسب سنشان را تماشا کنند.
کامپیوتر ، تلویزیون ، ویدئو گیم را در داخل اتاق کودکان نگهداری نکنید.
تلویزیون را هنگام غذا خوردن خاموش کنید.

چه مقدار ورزش کردن کافی است ؟
والدین باید مطمئن شوند که فرزندشان به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته است . این مقدار کافی برای کودکان و نوجوانان تقریبا ۶۰ دقیقه در روز برای فعالیت هایی با شدت معمولی است.
نوزادان نیز نباید ساکن و بی حرکت باشند ، حداقل ۶۰ دقیقه در روز همان بازی های کودکانه و مخصوص سنشان را با آن ها انجام دهید . در سنین مدرسه نیز نباید اجازه دهید که فرزندتان در طول روز بیش از دو ساعت بدون حرکت باقی بماند و در سنین بالاتر این عدد باید به یک ساعت برسد.
کمک به تناسب فعالیت بدنی در کودکان
باید یک برنامه ورزشی سالم را در کنار یک رژیم غذایی سالم برای فرزند خود در نظر بگیرید تا یک سبک زندگی سالم برایش به وجود بیاورید.
در این قسمت راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم
اجازه دهید که کودکتان بازی و فعالیت های مناسب سنش را انجام دهد.
خودتان در بخشی از روز با او همراه شده و فعالیت بدنی داشته باشید.
یک سبک زندگی سالم را به او آموزش دهید و نقش یک انسان مثبت و با انرژی را در زندگی او ایفا کنید.
در خانواده همراه با یکدیگر فعال باشید.
فضا را مهیج و شاد نگه دارید.

قدم اول :دو تا پنج سالگی
ورزش کودکان کمتر از دو سال به همان توپ قل دادن ها و پیاده راه رفتن همراه با پدر و مادر خلاصه می شود. چرا که کودک امکان جدا شدن از والدین به مدت طولانی را ندارد و با توجه به شرایط سنی نمی تواند آموزش آکادمیک و منظم را فراگیرد ، همچنین کودک توانایی اندکی در انجام دادن بسیار از کارها را داد و به والدین خود نیازمند است . بعد از دو سالگی می توان بازیهای مختلف را به کودک آموزش داد تا هم تفریح باشد و هم یادگیری.
ورزش های مناسب در این دوره سنی ، دو، حرکات موزون و ریتمیک، آموزش هدفمند پرتاب اشیاء مانند توپ، گرفتن توپ به عنوان حرکتی هدفمند و شنا می باشد . هر کدام از این حرکت ها باید با همراهی مربی یا والدین انجام شوند. بازی های ورزشی کودکان باید از نیم ساعت برای سن پایین شروع و تا یک ساعت برای سن بالاتر طول بکشد.

قدم دوم :شش تا 9 سالگی
در سن ۶ تا ۹ سالگی کودکان تمرکز بیشتری را از طریق دیدن کسب می کنند. انجام حرکات با تمرکز بیشتری انجام می شود و کودک توان تمرکز برای یادگیری را دارد. در این فاصله سنی مفاهیمی مانند فاصله، سرعت، مکان و زمان برای کودک مفهوم پیدا می کند.
ورزش های مناسب در این دوره سنی می تواند ورزش های توپی ساده، دو ، ژیمناستیک، شنا، تنیس، آموزش فعالیت های هنری و ورزشی می باشد . در سن ۶ و ۷ سالگی بهتر است مربی، نظارت مستقیم روی فعالیت کودک داشته باشد. اما با نزدیک شدن به ۹سالگی، ورزش ها می تواند تحت نظارت مربی اما گروهی انجام شود. حضور والدین ضروری نیست.
آیا کودکان می توانند خیلی زیاد ورزش کنند ؟
کودکان نیز مانند نوجوانان باید سطح مهارت و تناسب اندام خود را بالا ببرند . میزان ورزش کردن آن ها بستگی به سن و هیجانات آن ها دارد.
راه کارهایی برای جلوگیری از آسیب دیدگی
انواع ورزش های مختلف مثل ایروبیک ، ورزش قدرتی، استقامتی را با یکدیگر ترکیب کنید.
هرگونه آسیب دیدگی و یا خستگی مفرط را مراقبت کنید و به پزشک مراجعه کنید.
اجازه ندهید که کودک شما بیش از یک ساعت در روز ورزش کند.
در هفته حداقل باید یک روز را استراحت کند و ورزش نداشته باشد.
تمام لوازمی که در ورزش های مثل کاراته مورد نیاز هستند ، مثل دستکش، کلاه، گارد و ... را تهیه کنید.
گرم کردن قبل از ورزش
گرم کردن قبل ورزش از آسیب دیدگی جلوگیری می کند . این گرم کردن می تواند با تمرینات زیر برای کودکان همراه شود :
پرش یا طناب زنی آرام
شنا یا دوچرخه
پیاده روی تند
حرکات کششی و باقی ماندن در یک پوزیشن به مدت ۱۰ الی ۲۰ ثانیه

سرد کردن بعد از ورزش
سرد کردن نیز باعث می شود که قلب کودک آرام شود و شدت ورزش سخت به تدریج کاهش پیدا کند و بدن کودکتان دچار شوک و آسیب نشود و همچنین مواد مضر اطراف بافت با سرد کردن از بین می رود و دستگاه لنفاوی بهتر کار می کند.
برای سرد کردن می توانید تمرینات زیر را انجام دهید
کم کم شدت ورزش را کاهش دهید.
پیاده روی آرام را انجام دهید و آن را قطع نکنید.
حرکات کششی شبیه به گرم کردن را انجام دهید اما مدت زمان ماندن در پوزیشن کششی را طولانی تر کنید.
لباس های گرم آن ها را به یکباره از تن در نیاورید.
از کم آب خوردن و یا نور مستقیم خورشید دوری کنید.
زمانی که کودکتان در محیط گرم و آفتابی ورزش می کند ، باید ضد آفتاب بزند و کلاه داشته باشد و حتما قبل، بعد و در طول ورزش به او به اندازه کافی آب بدهید.
اگر کودک شما هنگام ورزش با مشکلاتی مثل سردرد روبرو شد ، احتمالا بدن او کم آب شده است . اجازه دهید که چند دقیقه ای در یک جای خنک بنشیند و کمی آب بنوشد و اگر بعد از ۱۰ دقیقه بهتر نشد، او را سریعا به یک درمانگاه ببرید و یا با اورژانس تماس بگیرید.
توجه به مهارت کودک
تمام ورزشهای نامبرده شده بدون در نظر گرفتن علاقه کودک به ورزش است . در واقع الگویی به والدین ارائه می کند که بتوانند براساس سن کودک، ورزش و شیوه مناسب آموزش آن را بیاموزند. اما در مرحله اول باید به غیر از مساله سن به این مهارت ها توجه کرد :
روحیه کودک
روحیه برخی از کودکان ذاتا جنگنده است . بنابراین ورزشهایی مناسب این کودکان است که انرژی آنها را در مسیر صحیح قرار دهد مانند ورزش های رزمی.
مهارت های فیزیکی
توقع داشتن انجام ورزشهای سخت توسط کودکی که ساختار بدنی ظریف دارد کمی دور از انصاف است .هنگام انتخاب ورزش به ساختار و فیزیک بدنی او دقت کنید. درغیراین صورت تنها موجب فراهم آوردن زمینه آسیب جسمی و روانی او شده اید.
علاقه
کودکی که به ژیمیناستیک علاقه ندارد محال است که ژیمیناست تربیت کنید . بنابراین ورزش را متناسب با علاقه کودکان انتخاب کنید.
مهارت حضور در جمع
بیشتر روانشناسان معتقدند که حضور کودکان غیراجتماعی در جمع ها می تواند موجب تغییر وضعیت آنها شود . اما این مسئله در همه کودکان صدق نمی کند . بهتر است برای کودکانی با این وضعیت ، ورزش های انفرادی مانند شنا، تنیس، اسکی و... انتخاب کنید.
منبع: نمناک

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره ورزش مناسب کودکان، 2 تا 9 سالگی

   بد

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.