۲۲۹۰۶۳
۳۷۸۱
۳۷۸۱

دانلود پادکست های کودکانه، چرا گوش دادن به پادکست برای کودکم مفید است؟

پادکست‌ ها روشی عالی برای استفاده از فناوری در راستای یادگیری هستند. شما با دانلود پادکست های کودکانه علاوه بر اینکه می‌توانید کودکان خود را برای مدت طولانی سرگرم نگه دارید، بلکه به رشد و یادگیری فرزندتان کمک فراوانی می‌کنید.

دانلود پادکست های کودکانه، چرا گوش دادن به پادکست برای کودکم مفید است؟

پادکست‌ های مفید و پرمحتوا خصوصا در این چند سال اخیر، ارزش‌هایی را به زندگی همه ما اضافه کرده‌اند. اما درباره نسل‌های کوچکتر و جوان‌تر چطور؟ آیا همین‌طور که پادکست‌ ها برای نوجوانان و بزرگسالان بسیار مفید هستند، برای کودکان هم فایده دارند؟ بله! آموزش به کودکان از طریق پادکست، نه تنها موجب سرگرمی آن‌ها می‌شود، بلکه به رشد و تکامل آن‌ها کمک فراوانی نیز می‌کند. در ادامه همراه ما باشید، به بررسی فواید و مزایای گوش دادن پادست برای کودکان خواهیم پرداخت و چند گزینه مناسب برای دانلود پادکست های کودکانه را معرفی خواهیم کرد.

در این مطلب می‌خوانید:

 • مزایای گوش دادن به پادکست برای کودکان
 • چگونه کودکان خود را به شنیدن پادکست علاقه‌مند کنیم؟
 • معرفی پادکست‌های جذاب برای کودکان

بیشتر بخوانید: انواع آموزش به کودکان، کودک سه تا هفت ساله

مزایای گوش دادن به پادکست برای کودکان

در ادامه به اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزایای گوش دادن به پادکست برای کودکان می‌پردازیم.

۱. تقویت مهارت خواندن

یکی از مهم‌ترین دلایلی که چرا کودکان باید به پادکست گوش کنند این است که گوش دادن به برخی برنامه‌های مفید، می‌تواند به طور جدی مهارت‌های خواندن کودک را تقویت کند. با گوش دادن به صحبت‌های دیگران، کودکان می‌توانند ریتم‌ها و الگوهای گفتار را بشنوند. بنابراین وقتی نوبت به خواندن و به ویژه خواندن درک مطلب می‌رسد، کودکان می‌توانند از این دانش برای تقویت مهارت‌های خواندن خود استفاده کنند.
همچنین گوش دادن به پادکست‌ های انگلیسی ، در مهارت صحبت کردن، شنیدن و درک مطلب انگلیسی برای کودکان بسیار مفید خواهد بود.

دانلود پادکست های کودکانه، چرا گوش دادن به پادکست برای کودکم مفید است؟

۲. تقویت مهارت‌های تخیل و خلاقیت

پادکست‌ ها منابع شگفت‌انگیزی برای تقویت مهارت‌های تخیل کودکان هستند. از آن‌جایی که هیچ تصویر یا محتوای بصری در آن‌ها وجود ندارد، کودکان باید تخیل خود را به کار بگیرند تا صحنه و شخصیت‌ها را به تصویر بکشند. داستان‌های صوتی به ‌ویژه با غوطه‌ور کردن کودکان در زمان‌ها و مکان‌های خارجی و وادار کردن آن‌ها به استفاده از ذهن خود برای تصویر کردن محیط اطراف، تخیل و خلاقیت را برانگیخته می‌کنند.

بیشتر بخوانید: پرورش خلاقیت در کودکان، شناسایی ذهنهای آفریننده

۳. توسعه مهارت‌های ارتباطی

گوش دادن به پادکست‌ ها، به کودکان این امکان را می‌دهد که الگوهای طبیعی گفتار و همچنین آهنگ و تلفظ کلمات و گفتار را بشنوند و یاد بگیرند. از طریق گوش دادن به اپیزودهای جذاب درباره موضوعات مختلف، آن‌ها درباره بیان و احساساتی که می‌توانند هنگام صحبت کردن بیان شوند، یاد می‌گیرند که به آن‌ها در رشد گفتار کمک می‌کند.

دانلود پادکست های کودکانه، چرا گوش دادن به پادکست برای کودکم مفید است؟

۴. تقویت مهارت‌های گوش دادن فعال

کودکانی که شنونده‌های بهتری هستند، یاد گیرندگان بهتری نیز می‌شوند.

کودکانی که شنونده‌های بهتری هستند، یاد گیرندگان بهتری نیز می‌شوند و پادکست‌ ها راهی عالی برای توسعه مهارت‌های گوش دادن فعال هستند. اما توسعه مهارت‌های گوش دادن فعال چیزی بیش از افزایش ظرفیت یادگیری است.
این کار به کودکان کمک می‌کند تا مشکلات را بهتر حل کنند، مهارت‌های رهبری آن‌ها را بهبود می‌بخشد و آن‌ها را با مهارت‌هایی که برای عضویت در یک تیم یا کارهای گروهی نیاز دارند، مجهز می‌کند.

بیشتر بخوانید:‌ آموزش لغات به کودکان،‌ بهترین روش کدام است؟

۵. افزایش دایره لغات

گوش دادن به پادکست‌ های مختلف، ذهن کودکان را در معرض کلمات جدید بسیاری قرار می‌دهد و از آن‌جایی که پادکست‌ ها، به ویژه آن‌هایی که برای کودکان تهیه می‌شوند، بسیار جذاب هستند، آن‌ها این کلمات جدید را در غالب محتوای موضوعات جذاب یاد می‌گیرند. بنابراین قرار گرفتن در معرض کلمات واژگان جدید، دایره لغات آن‌ها را تا حد زیادی گسترش می‌دهد و همچنین مهارت‌های درک آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

دانلود پادکست های کودکانه، چرا گوش دادن به پادکست برای کودکم مفید است؟

۶. کاهش زمان استفاده از صفحه‌های نمایش مختلف

مطالعات ثابت کرده‌اند که تماشای بیش از حد صفحه نمایش برای ذهن‌های در حال رشد بسیار مضر است.

مطالعات ثابت کرده‌اند که تماشای بیش از حد صفحه نمایش برای ذهن‌های در حال رشد بسیار مضر است. با این حال، پادکست‌ ها بدون اینکه نیاز باشد کودکان ساعت‌های متوالی به صفحه‌های نمایش مضر خیره شوند، تحریک ذهنی را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند.

۷. برطرف کردن کنجکاوی و تشنگی دانش

کودکان اغلب اشتهای سیری ناپذیری برای دانش و سطوح مختلف کنجکاوی دارند که اغلب هیچ محدودیتی نمی‌شناسند و برای بزرگترها ممکن است کمی دشوار باشد که با تمامی کنجکاوی‌های کودکان همراهی کنند. در این شرایط بهتر است به پادکست روی آورید. برخی پادکست‌ ها قادرند به کنجکاوی‌های کودکان تا حد زیادی پاسخ دهند.

بیشتر بخوانید: روش تربیت صحیح کودک و بایدها و نبایدهای فرزندپروری

۸. افزایش دانش

گوش دادن به پادکست‌، به افزایش دانش فرزند شما کمک فراوانی می‌کند. از طریق گوش دادن به داستان‌های هیجان‌انگیز و همچنین بسیاری از پادکست‌ های آموزشی عالی که برای کودکان طراحی شده‌اند، فرزندان شما روزانه مطالب جدیدی یاد می‌گیرند. پادکست‌ هایی وجود دارند که به بچه‌ها درباره علم، تاریخ، فرهنگ‌های دیگر، ادبیات و بسیاری موارد دیگر آموزش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم؟

۹. پرورش علاقه به خواندن

پادکست‌ ها به ایجاد علاقه و تمایل به داستان‌های جذاب کمک می‌کنند و این عشق به داستان می‌تواند پس از آن عشق به خواندن را گسترش دهد، زیرا بچه‌ها درمی‌یابند که چقدر ماجراهای جذاب و متنوعی بین صفحات یک کتاب در انتظارشان است. کودکان با این تشنگی برای داستان، به دنبال داستان‌سرایی و غذای بیشتر برای تخیل خود می‌گردند که کتاب‌ها برای آن‌ها فراهم می‌کند.

دانلود پادکست های کودکانه، چرا گوش دادن به پادکست برای کودکم مفید است؟

۱۰. زمان خانوادگی بیشتر

گوش دادن به پادکست‌ کاری است که تمام اعضای خانواده می‌توانند در کنار هم از آن لذت ببرند. کودکان از گذراندن زمانی که با والدین، سرپرستان یا مربیان خود می‌گذرانند، بسیار سود می‌برند و گوش دادن به پادکست‌ های باکیفیت، یک فعالیت فوق‌العاده است که همه می‌توانید با هم از آن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: رابطه والدین و فرزندان، راهکار های کلی برای بهبود

چگونه کودکان خود را به شنیدن پادکست علاقه‌مند کنیم؟

در ادامه به بررسی روش‌های کاربردی در این باره خواهیم پرداخت.

۱. گنجاندن در برنامه صبحگاهی

در حالی که همگی در حال خوردن یک صبحانه مقوی و خوشمزه هستید، پادکست را روشن کنید. این کار یک راه عالی برای شروع روز است.

دانلود پادکست های کودکانه، چرا گوش دادن به پادکست برای کودکم مفید است؟

۲. در راه مدرسه

این روش یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای معرفی گوش دادن به پادکست به کودکان است. هنگامی که در راه بردن فرزندتان به مدرسه هستید، برای این ساعات و زمانی که کودکان هیچ کاری به جز نشستن و خیره شدن به خیابان از پشت پنجره ندارد، گوش دادن به پادکست بسیار مناسب خواهد بود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اسکوتر کودک، نکات کاربردی و مهم

۳. در انجام حین کارها

با تشویق به کودکتان به گوش دادن به پادکست در حین انجام وظایفشان، کمی سرگرمی به کارهای اضافه کنید؛ شک نکنید که مشتاق شنیدن بیشتر خواهند شد.

۴. در زمان استراحت

اگر زمان استراحت بخشی از برنامه روزانه کودک شماست، می‌تواند زمان خوبی برای معرفی یکی از پادکست‌ های داستان‌سرایی باشد. این کار در انتهای شب و هنگام خواب هم می‌تواند به ذهن‌های شلوغ کمک کند.

۵. فعالیت‌های خانوادگی

گوش دادن به پادکست می‌تواند فعالیت خانوادگی مورد علاقه جدید شما باشد. این کار می‌تواند زمان خاصی باشد که در آن شما و فرزندانتان در کنار هم بنشینید تا به قسمت بعدی یک ماجراجویی خارج از این دنیا گوش دهید یا چیز جدیدی از قلمروی شگفت‌انگیز علم بیاموزید.
با بسیاری از پادکست‌ های شگفت‌انگیز که برای لذت بردن کودکان و بزرگسالان ایجاد شده است، همیشه موضوعات جدید و هیجان‌انگیزی برای گوش دادن با هم خواهید داشت.

دانلود پادکست های کودکانه، چرا گوش دادن به پادکست برای کودکم مفید است؟

معرفی پادکست‌های جذاب برای کودکان

انواع پادکست های علمی، پادکست قصه صوتی، پادکست شعر کودکانه مختلفی وجود دارند که مناسب کودکان هستند:

پادکست فارسی کودک

 • چیزمیز برای نوجوان‌ها
 • آی قصه برای بچه‌های قصه‌دوست
 • بارون برای بچه‌های کنجکاو
 • رادیو فندق برای بچه‌های کتابخوان
 • نماشوم
 • یکی بود یکی نبود

پادکست انگلیسی برای کودکان

 • Aaron's World
 • Five Minutes With Dad
 • story parrot

برای گوش دادن به این پادکست‌ها روش‌های مختلفی توسط اپلیکیشن‌های متنوع وجود دارد. تنها کافی است نام پادکست را در گوگل جستجو کنید تا راه گوش دادن به آن‌ها در اختیار شما قرار بگیرد.

کلام آخر

نمی‌توان شک کرد که گوش دادن به پادکست‌ چقدر می‌تواند برای رشد کودکان مفید باشد. به کمک پادکست، آن‌ها نه تنها گوش دادن فعال را که یک مهارت ضروری زندگی است، یاد می‌گیرند، بلکه با یادگیری اکتشافات علمی، ماجراهای تاریخی یا سفر به مکان‌ها یا سیارات ناشناخته، تخیل آن‌ها تحریک می‌شود و خلاقیت آن‌ها نیز پرورش می‌یابد. بنابراین لازم است همین حالا دانلود پادکست های کودکانه را در برنامه روزانه خانواده خود بگنجانید.

پیشنهاد می‌کنیم سری به کلینیک نی نی بان در زمینه متخصص اطفال بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.