۲۳۷۱۲۳
۱۳۹۹
۱۳۹۹

واریس صورت در کودکان چیست؟ علت و درمان

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره علت و درمان واریس صورت در کودکان بدانید یا کودک شما نیز به این عارضه مبتلا است، در این مقاله با ما همراه باشید تا این مشکل را از ابعاد مختلف بررسی کرده و اطلاعات ارزشمندی در اختیارتان قرار دهیم.

واریس صورت در کودکان چیست؟ علت و درمان

رگ‌های واریسی در صورت اغلب در بزرگسالان به ویژه در جمعیت مسن‌تر دیده می‌شود. با این حال ممکن است که واریس صورت در کودکان نیز رخ دهد. با وجود اینکه بروز این مشکل در کودکان نادرتر است اما آگاهی از علت ایجاد و روش‌های درمانی نکته‌ای اساسی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند، زیرا تشخیص زودهنگام و درمان می‌تواند بسیار مهم باشد. در این مقاله قصد داریم بیشتر درباره این عارضه و علت و درمان واریس صورت در کودکان صحبت کنیم و ابعاد مختلف این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

 • واریس صورت در کودکان چیست؟
 • علت واریس صورت در کودکان
 • درمان واریس صورت در کودکان
 • ملاحظات درمانی

بیشتر بخوانید: واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

واریس صورت در کودکان چیست؟

رگ‌های واریسی رگ‌هایی بزرگ و پیچ خورده‌ای هستند که معمولاً در پاها ایجاد می‌شوند و ایجاد آن‌ها در ناحیه صورت نادر است. زمانی که دریچه‌های سیاهرگ‌ها به درستی کار نمی‌کنند، این رگ‌ها در نقاطی از بدن ایجاد می‌شوند و باعث تجمع خون در سیاهرگ‌ها شده که منجر به بزرگ شدن آن‌ها می‌شوند. در حالی که وریدهای واریسی اغلب با افزایش سن مرتبط هستند، اما در برخی از شرایط می‌توان شاهد بروز واریس صورت در کودکان نیز بود.

واریس صورت در کودکان چیست؟ علت و درمان

پیشنهاد ویژه نی نی بان: تشخیص بیماری ها در آزمایشگاه کلینیکال چگونه است؟

علت واریس صورت در کودکان

اگرچه این عارضه یک مشکل اورژانسی نیست که به مراقبت‌های سریع پزشکی نیاز داشته باشد و کودک را با مشکلات جدی‌تر روبرو کند، اما درک علت واریس صورت در کودکان برای مداخله زودهنگام و رسیدگی به مسائل زمینه‌ای بالقوه بسیار مهم است.

استعداد ژنتیکی

یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد واریس صورت در کودکان، استعداد ژنتیکی است. اگر خانواده کودکی سابقه واریس یا رگ‌های عنکبوتی روی صورت یا نواحی مختلف بدن داشته باشد، خطر ابتلای کودک به آنها بیشتر است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید می‌تواند به رگ‌های خونی ریز روی صورت آسیب برساند و آنها را بیشتر در معرض دید قرار دهد. محافظت از پوست کودک در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید با استفاده از کرم ضد آفتاب و لباس محافظ بسیار مهم است.

رنگ پوست روشن

کودکانی که پوست روشن دارند، بیشتر در معرض ابتلا به واریس صورت در کودکان هستند. پوست روشن باعث می‌شود تضاد بین رگ‌ها و پوست بارزتر دیده شود و زمانی که رگ‌های عنکبوتی در قسمتی از چهره ایجاد شود، پوست روشن آن‌ها باعث می‌شود تا رگ‌ها تیره‌تر و ملتهب‌تر دیده شوند. همچنین پوست‌های روشن در برابر آسیب‌های محیطی مانند پرتوهای خورشید، حساس‌تر هستند.

واریس صورت در کودکان چیست؟ علت و درمان

مطالب پیشنهادی: تمرین و ورزش های مناسب برای درمان واریس پا

عوامل محیطی

دمای شدید، باد و آلودگی می‌تواند در ایجاد رگ‌های واریسی صورت نقش داشته باشد. محافظت از پوست کودک در برابر شرایط سخت محیطی می‌تواند به جلوگیری از تشکیل واریس صورت در کودکان کمک کند.

خراش یا ضربه

حتی صدمات جزئی یا خاراندن صورت می‌تواند به رگ‌های خونی ظریف آسیب برساند و آنها را بیشتر نمایان کند و باعث التهاب و پیچ خوردگی آن‌ها در نواحی مختلف صورت شود.

تغییرات هورمونی

نوجوانی و بلوغ باعث تغییرات هورمونی در کودکان می‌شود که می‌تواند بر خاصیت ارتجاعی پوست و ظاهر رگ‌های صورت تأثیر بگذارد.

شرایط پزشکی زمینه ای

در موارد نادر، وریدهای واریسی صورت در کودکان ممکن است با برخی شرایط پزشکی مانند تلانژکتازی هموراژیک ارثی (HHT) همراه باشد. این اختلال ژنتیکی می‌تواند منجر به تشکیل رگ‌های خونی غیرطبیعی شود در نواحی مختلف صورت شود.

واریس صورت در کودکان چیست؟ علت و درمان

بیشتر بخوانید: واریس خود را فقط با ۱ گوجه‌فرنگی درمان کنید!

درمان واریس صورت در کودکان

وجود رگ‌های واریسی در صورت کودکان می‌تواند بر اعتماد به نفس آن‌ها تأثیر بگذارد و باعث نگرانی‌های زیبایی و ناراحتی‌های عاطفی بالقوه شوند. از همین رو رسیدگی زودهنگام به این مشکل و درمان واریس صورت در کودکان نکته‌ای بسیار مهم است که والدین نباید از آن غافل شوند.

محافظت در برابر آفتاب

محافظت از پوست کودک در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید ضروری است. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، لباس های محافظ و عینک آفتابی می‌تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر به رگ‌های خونی ظریف صورت کودک کمک کند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از موثرترین و رایج‌ترین روش‌ها برای درمان واریس صورت در کودکان به شمار می‌رود. لیزر، رگ‌های خونی آسیب دیده را هدف قرار می‌دهد و باعث انعقاد آنها می‌شود. این فرایند به تدریج این رگ‌های واریسی را محو می‌کند. این درمان به طور کلی ایمن و کم تهاجمی است.

واریس صورت در کودکان چیست؟ علت و درمان

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی اگرچه برای وریدهای صورت کمتر رایج است، اما می‌تواند در برخی موارد یک گزینه موثر محسوب شود. این فرایند شامل تزریق یک محلول به وریدهای آسیب دیده است که منجر به فرو ریختن رگ ها و در نهایت جذب شدن توسط بدن می‌شود.

لیزر رنگی پالسی (PDL)

درمان PDL به طور خاص رگ‌های قرمز یا بنفش صورت را با ارائه انرژی لیزری که توسط هموگلوبین موجود در رگ‌های خونی جذب می‌شود، هدف قرار می‌دهد و باعث انعقاد و محو شدن آنها در طول زمان می‌شود.

الکترودسیکاسیون

در برخی موارد می‌توان از یک پروب الکتریکی ظریف برای درمان واریس صورت در کودکان استفاده کرد. این روش، عروق آسیب دیده را مهر و موم می‌کند و ظاهر تیره آن‌ها را بهبود بخشیده و التهاب این رگ ‌ها را به حداقل می‌رساند.

واریس صورت در کودکان چیست؟ علت و درمان

مطالب پیشنهادی: لیزر واریس بهترین روش برای درمان واریس پا

ملاحظات درمانی

قبل از انجام هر گونه درمان برای واریس صورت در کودکان ، مهم است که موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • مشاوره: از یک متخصص پوست یا متخصص اطفال برای تعیین مناسب‌ترین گزینه درمانی برای کودک خود مشاوره بگیرید.
 • سن: سن کودک و شدت بیماری بر انتخاب درمان تاثیر می‌گذارد. برخی از درمان‌ها ممکن است برای کودکان بسیار خردسال مناسب نباشند.
 • نگرانی‌های زیبایی: اگر رگ‌های واریسی صورت باعث ناراحتی عاطفی یا نگرانی‌های زیبایی قابل توجهی می‌شوند، باید در اسرع وقت نسبت به یک درمان موثر اقدام کرد.
 • خطرات و فواید: قبل از انتخاب روش درمان برای کودک خود، حتما خطرات و مزایای هر گزینه درمانی را بررسی کنید و در نهایت به متخصص مربوطه نیز مشورتی داشته باشید تا تصمیمی آگاهانه بگیرید.
 • توجه به میزان شدت: در بیشتر موارد، وجود واریس صورت در کودکان بی ضرر است. برخی از این رگ‌های واریسی با گذشت زمان و افزایش سن کودک محو می‌شوند و نیازی به اقدام برای درمان جدی نیست. اما اگر شدت التهاب و پیچ خوردگی رگ‌های واریسی بالا باشد، باید در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام شود.

بیشتر بخوانید: رایج‌ترین روش‌های درمان واریس پا

واریس صورت در کودکان چیست؟ علت و درمان

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، واریس صورت در کودکان عارضه‌ای نسبتاً نادر است، اما می‌تواند منبع ناراحتی و نگرانی در کودکان باشد. شناخت علل، شناسایی و اقدام برای درمان از جمله مواردی است که والدین نباید از آن چشم پوشی کنند. اگر مشکوک هستید که فرزندتان ممکن است واریس صورت داشته باشد، مهم است که با یک متخصص برای تشخیص دقیق و راهنمایی مناسب برای مدیریت این مشکل مشورت کنید. مداخله زودهنگام می‌تواند به کاهش علائم و جلوگیری از عوارض احتمالی کمک کند و بهترین نتیجه ممکن را برای سلامت و زیبایی کودک شما به دنبال داشته باشد.

منبع: kidshealth

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.