۵۲۱۷۶
۷۴۵۸۷
۷۴۵۸۷

​اعتماد به نفس کودکان

شاید به نظرتان بیاید که برای ایجاد اعتماد به نفس کودکان، باید آنها را تشویق کرد، اما این‌که فقط از کودک، تعریف و تمجید کنید، ممکن است بیشتر از مفید واقع شدن، مضر باشد.

​اعتماد به نفس کودکان
گروه ترجمه نی‌نی‌بان: می‌خواهید کاری کنید تا فرزندتان احساس مهم بودن بکند؟ انجام این کارها و گفتن این جملات کمک بزرگی برای تحقق این هدف به شما می‌کنند.
​اعتماد به نفس کودکان

شاید به نظرتان بیاید که برای ایجاد اعتماد به نفس کودکان، باید آنها را تشویق کرد، اما این‌که فقط از کودک، تعریف و تمجید کنید، ممکن است بیشتر از مفید واقع شدن، مضر باشد. در این مطلب، یک راهنمای جامع در مورد چگونگی ایجاد اعتماد به نفس در کودک برای شما تهیه کرده‌ایم.

۱۱ نکته در زمینه ایجاد عزت نفس در کودکان
هفته گذشته، پسرم تیم فوتبال مدرسه را ایجاد کرد. به او گفتم که افتخار می‌کنم و نمی‌توانم جلوی این حرف را بگیرم. به او گفتم: رفیق! تو بهترینی!
اولین بار نیست که بچه‌هایم می‌شنوند که از آنها تعریف و ستایش می‌کنم. من بزرگ‌ترین طرفدار آنها هستم.

۱. یک قدم به عقب بردارید
جیم تیلور، نویسنده، بر این نکته تاکید می‌کند که به جای تعریف و تمجدید بی‎دلیل و زیاد، روش‌های بهتری برای ایجاد عزت نفس وجود دارد. شما می‌توانید به آنها کمک کنید تا در کاری جدید مهارت پیدا کنند.
یک قدم به عقب بردارید و بگذارید فرزندتان ریسک کند، انتخاب کند، مشکلات را حل کند و به همان کاری که شروع می‌کند، پایبند باشد.

۲. ستایش بیش از حد از بچه‌ها ضرر دارد
عزت نفس، ناشی از احساس دوست داشتن و امنیت و ایجاد مهارت است. تیلور می‌گوید مهارت در انجام کارها به زمان و تلاش نیاز دارد. نمی‌توانیم هر چقدر دلمان خواست از فرزندانمان به شایستگی ستایش کنیم.
در واقع، با ستایش بیش از حد از بچه‌ها، ما بیشتر از اینکه فایده داشته باشیم، به آنها آسیب می‌رسانیم. اگر مدام به فرزند خود بگویید که او در حال انجام یک کار خارق‌العاده است به او این پیام را می‌رسانید که دیگر نیازی به فشار آوردن به خودش و پیشرفت ندارد.
سامانتا مک لئود، چهار پسر یک ساله تا نه ساله دارد. سامانتا معتقد است که تعارف مداوم می‌تواند عزت نفس را از بین ببرد. بچه‌ها فکر می‌کنند کامل هستند، یا اینکه سعی می‌کنند همیشه عالی باشند که یک استاندارد غیرممکن است.
او می‌گوید: ستایش نادرست، بچه‌ها را گیج می‌کند. اگر پسرم نتواند هجی کند و من به او بگویم که خیلی عالی عمل می‌کند، یاد می‌گیرد به غرایز خودش اعتماد نکند. او همچنین یاد می‌گیرد که تعریف‌های من و دیگران، فقط یک دروغ صریح است.
اگر به فرزندتان بگویید که بهترین، باهوش‌ترین یا با استعدادترین است، هم اغراق کرده‌اید، هم او بعد از مدتی متوجه می‌شود که این صفات را ندارد.

3. به فرزندتان اجازه دهید ریسک‌های سالم را بپذیرد
برای ایجاد اعتماد به نفس در کودکان، آنها باید بتوانند شانسشان را بیازمایند، انتخاب کنند و مسئولیت این انتخاب‌ها را بپذیرند.

​اعتماد به نفس کودکان

۴. به بچه‌ها اجازه دهید خودشان انتخاب کنند
وقتی بچه‌ها متناسب با سن خودشان انتخاب‌هایی را انجام می‌دهند، احساس قدرت می‌کنند. بچه‌های کوچک‌تر مثلا کودکان دو ساله نمی‌توانند عواقب تصمیمات خود را در نظر بگیرند.
خوب است به بچه‌های کوچک‌تر اجازه بدهید چیزهایی را در حد سن و سال خودشان امتحان کنند مثلا در زمستان کت، کلاه و دستکش بپوشند.
یا اینکه انتخاب کنند در چه فصلی، چه لباسی بر تن کنند. هنگامی که آنها تفاوت بین سرد و گرم را فهمیدند، انتخاب‌هایشان را بر همین اساس انجام می‌دهند. آنها باید بر بدن خود کنترل داشته باشند و مسئولیت انتخاب‌هایشان را بر عهده بگیرند.

5. بگذارید در خانه کمک کنند
برای ایجاد عزت نفس در کودکان، آنها به فرصت‌هایی نیاز دارند تا توانایی خود را نشان دهند و احساس کنند سهم آنها با ارزش است. مثلا حتی وقتی نوپا هستند، در خانه از آنها بخواهید برای آشپزی، چیدن میز و مرتب کردن تخت‌خواب کمک کنند. منظور از آشپزی، پختن غذا یا شیرینی نیست، به آنها کارهای کوچکی در آشپزی بدهید، مثلا خمیر ورزش دادن، هم زدن چیزی. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که سهم کودک باید اندک باشد چون احتمال خرابکاری هست.

6. آنها را تشویق کنید تا به دنبال منافع خود باشند
روش مطمئن دیگر برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان، تشویق به انجام کارهایی است که به آنها علاقه نشان می‌دهند. دراین‌باره باید اطمینان حاصل کنید که کودکان این کارها را به پایان می‌رسانند.
مهم نیست که چه وظیفه‌ای باشد، موضوع این است که آنها به آنچه شروع می‌کنند پایبند بمانند، بنابراین در پایان انجام کار، احساس موفقیت خواهند داشت.

۷. وقتی بچه‌ها تقلا می‌کنند یا شکست می‌خورند چه باید کرد؟
اگر عزت نفس فرزندتان از شرکت در برنامه‌های مختلف مثلا حضور در تیم ژیمناستیک کم شود، یا نتواند جدول ضرب را حفظ کند، چه می‌شود؟

8. دستپاچه نشوید
پدر و مادر فکر می‌کنند که شکست به عزت نفس بچه‌هایشان آسیب می‌رساند، اما در واقع شکست، یک فرصت طلایی برای کمک به ساختن شخصیت آنها است.

9. روشن کنید که عشق شما بدون قید و شرط است
برای همه بچه‌ها مهم است که محبت پدر و مادر و تایید آنها را به دست بیاورند. خیلی ترسناک است که کودک فکر کند شما دوستش ندارید.
به کودک خود اطلاع دهید که حتی اگر شکست بخورد، یا تصمیمات بدی بگیرد، او را دوست دارید. اگر همیشه به خاطر موفقیت‌هایش به او محبت کنید، فکر خواهد کرد شما فقط او را به خاطر کارنامه خوب یا سایر موفقیت‌هایش دوست دارید.
او باید بفهمد که عشق پدر و مادر، بدون قید و شرط است و در هر شرایطی، محبت و حمایت شما را دریافت می‌کند.

10. مطمئن شوید اهداف کودک، متناسب با توانایی او قابل دستیابی است
بله، شما باید مطمئن شوید اهداف کودک، متناسب با توانایی او قابل دستیابی است. اگر اهدافی بزرگ برایش تعریف کنید و او به آنها دست نیابد، در روحیه‌اش و تضعیف عزت نفس او تاثیر می‌گذارد.

11. تعریف و تمجید مناسب داشته باشید
اگر چه ستایش و تعریف و تمجید زیاد و نامناسب، برای کودک ضرر دارد، اما وقتی مناسب باشد، سازنده عزت نفس ارزشمند است.
به خاطر داشته باشید که کمی ستایش غیرمستقیم، مانند قرار دادن ستاره‌ها یا اشکال زیبا در صفحه جدول ضرب کودک، می‌تواند معجزه کند. می‌توانید هم ستایش مستقیم داشته باشید، هم غیر مستقیم و از طریق روش‌هایی منحصر به فرد، کودک را تشویق کنید.

​اعتماد به نفس کودکان

جمله‌هایی که می‌تواند اعتماد به نفس کودک را افزایش دهد
برخی از جمله‌هایی که می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس کودک کمک کند، فقط آنها را به موقع به کار ببرید و در به کار بردنشان افراط نکنید.
1. حضور او در جمع خانواده را مهم بدانید. مثلا بگویید «وقتی خدا تو را به ما داد، می‌دانست ما چه چیزی در زندگی احتیاج داریم.»
۲.امشب می‌خواهم فقط وقتم را با تو بگذرانم. چه کاری دوست داری که انجام بدهیم؟
3. بله، امشب غذایی را می‌پزم که دوستش داری.
۴. من به تو اعتماد دارم.
5. از تو ممنون هستم.
۶. به تو افتخار می‌کنم.
7. حرفت را باور می‌کنم.
۸. حتی با اینکه تو خیلی خوب نبودی، همچنان به تو افتخار می‌کنم.
9. تو را در فلان کار تحسین می‌کنم.
۱۰. تو واقعا داری مرد/ خانم می‌شوی.
11. تو همیشه فرزند من هستی و من همیشه تو را می‌بخشم و دوست دارم.
۱۲. به کار بردن صفات خوب در مورد پدر او: من پدرت را خیلی دوست دارم. او واقعا فوق‌العاده است.
13. دوست دارم وقتم را با تو بگذرانم.
۱۴. خیلی خوشحالم که الان در خانه هستی.
15. تو یکی از بهترین هدایایی هستی که خدا به من داده. واقعا خوشحالم خدا تو را به من داده!
۱۶. وقتی با تو هستم، احساس غرور خاصی می‌کنم.
17. خیلی خوب از عهده فلان کار برآمدی.
۱۸. من تو را همان‌طور که هستی، دوست دارم.

اگر کودکتان، اعتماد به نفس لازم را ندارد می‌توانید با روانشناسان کلینیک نی نی بان مشورت کنید.

منبع: todaysparent

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.