۱۰۳۱۳۴
۲۸۶۴
۲۸۶۴
پ

مراقبت در دوران بارداری، هفت باور اشتباه

رابطه‌ جنسی از لحاظ فیزیکی به نوزادی که کاملاً توسط کیسه‌ آمنیوتیک و ماهیچه‌ های قوی رحمی محافظت می‌ شود آسیبی نمی‌ رساند.

شما هم در دوران بارداری خود صحبت های زیادی از اطرافیان می شنوید که گاه شما را نگران می سازد. در اینجا شما را با برخی از حرف های متداول ولی نادرست آشنا می کنیم.

زمانی که باردار هستید ممکن است از زنان مسن تر در اطراف خود داستان‌های زیادی بشنوید که برخی از آن‌ها ممکن است سرگرم‌کننده و جالب باشند. شاید شما این حرف را شنیده باشید: اگر برآمدگی شکم شما بالا باشد فرزندتان دختر است و اگر برآمدگی شکم شما پایین باشد فرزندتان پسر است. گرچه همه‌ی باورهایی که در مورد بارداری هستند سرگرم‌کننده نیستند. برخی از آن‌ها نگرانی‌هایی بی‌مورد را افزایش می‌دهند درحالی‌که برخی دیگر می‌توانند عوارضی جدی برای سلامتی مادر و کودک داشته باشند.

۱. شما به جای دو نفر غذا می‌خورید
خودتان را به صرف دو پُرس سالاد سیب‌زمینی یا دو برابر بستنی‌ دعوت می‌کنید؟ خیلی سریع پیش نروید. بله، شما به جای دو نفر غذا می‌خورید اما این بدان معنی نیست که لازم است غذای خود را به اندازه‌ی غذای دو فرد بزرگ‌سال زیاد کنید. یک زن معمولی با وزن نرمال قبل از بارداری، نیاز دارد روزانه تنها حدود 300 کالری بیشتر دریافت کند تا رشد کودک خود را بهبود بخشد. این عدد تقریباً همان میزان کالری در یک لیوان شیر کم چرب و نصف یک ساندویچ است. یک زن با وزن نرمال باید در طول دوران بارداری خود 11 تا 16 کیلوگرم وزن اضافه کند- اگر دارای اضافه‌وزن است این مقدار باید کمتر باشد.

2. از رنگ کردن موها خودداری کنید
لازم نیست رنگ کردن موهای خود را در دوران بارداری متوقف کنید. مواد شیمیایی حاصل از رنگ مو، نگه‌دارنده‌ها و نرم‌کننده‌ها از طریق پوست به میزان کمی جذب می‌شوند که این مقدار مضر نیست. به نظر نمی‌رسد که از طریق رنگ مو و موارد مشابه آن خطری برای جنین وجود داشته باشد. اما بوی شدید محصولات آرایشی و درمانی مو سبب می‌شود برخی از زنان باردار دچار حالت تهوع شوند. بنابراین از این محصولات در محیطی با تهویه‌ی خوب و پنکه استفاده کنید. اگر واقعاً نگران هستید می‌توانید تا پس از سه ماهه‌ی اول بارداری استفاده از این نوع محصولات مو را به تأخیر بیندازید. همچنین می‌توانید از رنگ موهایی که آمونیاک دارند و دارای بخار قوی هستند اجتناب کنید.

۳. کافئین ممنوع است
آیا نوشیدن قهوه‌ی صبحگاهی را دوست دارید؟ بسیاری از زنان باردار آن را دوست دارند اما اغلب به آن‌ها درباره‌ی مصرف قهوه هشدار داده شده است زیرا ممکن است منجر به سقط‌جنین، زایمان زودرس یا تولد نوزادی با وزن کم شود. اما شواهد علیه کافئین خیلی قوی نیست. به نظر نمی‌رسد هیچ رابطه‌ای بین مصرف کافئین و زایمان زودرس وجود داشته باشد. همچنین اگر یک زن باردار روزانه کمتر از 200 میلی‌گرم کافئین بنوشد- مقداری که در یک فنجان 340 گرمی قهوه وجود دارد- شواهد روشنی وجود ندارد مبنی بر این که او با افزایش خطر سقط‌جنین یا تولد نوزادی با وزن کم مواجه می‌شود. بنابراین احتیاط کنید. از نوشیدن قهوه‌ی خود لذت ببرید اما همان مقدار پیشنهاد داده‌شده در طول یک روز را حفظ کنید.

4. پرواز با هواپیما می‌تواند ریسک برخی عوارض را افزایش دهد
اسکنرهای بدن در فرودگاه، دستگاه‌های اشعه ایکس در بخش امنیتی، تشعشعات ناشی از پرواز در ارتفاعات بالا- حتماً درباره‌ی همه‌ی این‌ها فکر می‌کنید و خیلی زود، ماندن در خانه را ترجیح می‌دهید. اما درباره‌ی مقدار کم تشعشعاتی که زنان باردار ممکن است در حین عبور از یک دستگاه اشعه ایکس فرودگاه یا پرواز در ارتفاعات بالا با آن مواجه شوند نگران نباشید. اگر قصد دارید در آخرین دوره‌ی سه ماهه‌ی خود با هواپیما پرواز کنید، با شرکت هواپیمایی‌تان هرگونه محدودیت را بررسی کنید. بیشتر شرکت‌های هواپیمایی کمی نگران هستند که شما ممکن است در مسیر نوزاد خود را به دنیا آورید. برخی زنان باردار هرگز نباید بدون اجازه‌ی پزشکی پرواز کنند. زنانی که دچار مشکلات ریوی یا قلبی هستند در زمان بارداری ممکن است پرواز در ارتفاع ۹ کیلومتر (۳۰,۰۰۰ feet ) برای آن‌ها خوب نباشد.

۵. ماهی را از رژیم غذایی خود حذف کنید
خوردن دو وعده ماهی در طول هفته می‌تواند هم برای مادر و هم برای نوزاد مفید باشد. خصوصاً ماهی آب‌های سرد شامل مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا3 است که به تکامل مغز و بینایی کودک کمک می‌کند. باید از خوردن ماهی‌هایی که دارای جیوه‌ی زیاد هستند اجتناب کنید، مانند شمشیرماهی، کوسه، کاشی ماهی و ماهی حلوا. ماهی آزاد، میگو و کنسرو ماهی تن انتخاب‌های بهتری هستند. از خوردن ماهی خام نیز اجتناب کنید، از جمله سوشی یا ساشیمی. ماهی خام نسبت به ماهی پخته احتمال بیشتری دارد که انگل و باکتری داشته باشد.

6. واکسن آنفولانزا را حذف کنید
درست برخلاف این گفته، واکسن آنفولانزا بسیار مهم است. برخی زنان باردار نگران هستند که این واکسن ممکن است آن‌ها را مبتلا به آنفولانزا کند. برخی دیگر نگران هستند که نگه‌دارنده‌های موجود در واکسن ممکن است به کودک متولد نشده‌ی آن‌ها آسیبی وارد نماید. اما واکسن آنفولانزا مادر را مبتلا به آنفولانزا نکرده و هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این واکسن به جنین آسیبی می‌رساند.

در عوض، واکسن آنفولانزا می‌تواند هم برای مادر و هم برای نوزاد نقش یک نجات‌دهنده را داشته باشد. چون بارداری سیستم ایمنی، قلب و شش‌های زن را تغییر داده و سبب می‌شود او در مقابل یک آنفولانزای شدید آسیب‌پذیر باشد. اما فراموش نکنید واکسن آنفولانزا (که شامل ویروس‌های کشته شده است) را بزنید، نه واکسن اسپری بینی (شامل ویروس‌های زنده‌ی ضعیف شده). اگر درباره‌ی نگه‌دارنده‌های داخل واکسن نگران هستید به دنبال واکسن آنفولانزای بدون تیومرسال باشید. (تیومرسال ماده‌ی نگه‌دارنده‌ای است که در واکسن برای جلوگیری از آلوده شدن آن داخل سرنگ استفاده می‌گردد)

۷. رابطه‌ی جنسی نداشته باشید
در زمان بارداری همچنان می‌توانید رابطه‌ی جنسی داشته باشید. رابطه‌ی جنسی از لحاظ فیزیکی به نوزادی که کاملاً توسط کیسه‌ی آمنیوتیک و ماهیچه‌های قوی رحمی محافظت می‌شود آسیبی نمی‌رساند. یک پلاگین مخاطی متراکم نیز گردنه‌ی رحم را بسته است. اما در مورد عفونت‌هایی که از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل می‌شوند بارداری مانع این‌گونه عفونت‌ها نیست. اگر شما مبتلا به تب خال، زگیل تناسلی، کلامیدیا یا ایدز شوید، بیماری می‌تواند به نوزاد نیز منتقل شود. برخی زنان نمی‌دانند که آیا ارگاسم می‌تواند باعث سقط‌جنین شود یا خیر. اگر بارداری شما عادی است و ریسک کمی دارد خودتان را نگران نکنید. انقباضات ناشی از ارگاسم کاملاً متفاوت از نوع انقباضاتی است که مرتبط با درد زایمان است.

با دکتر خود مشورت کنید تا مطمئن شوید بارداری شما واقعاً ریسک کمی دارد. اگر هرگونه تهدید و خطر سقط‌ جنین یا زایمان زودرس وجود داشته باشد و یا در طول بارداری خونریزی بی‌دلیل واژنی به وجود بیاید ممکن است دکتر هرگونه مقاربت را ممنوع کند.


پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند