۱۰۷۹۳۵
۳ نظر
۱۹۰۰۹۹
۳ نظر
۱۹۰۰۹۹

اپیلاسیون در بارداری، ضرر دارد؟

اپیلاسیون در بارداری معمولا روشی بی‌خطر تلقی می‌شود، اما برخی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، خواه در خانه موم بزنید یا به مراکز اپیلاسیون بروید.

استفاده از اپیلاتور‌ها و انواع موبر‌ها در میان زنان امری شایع است. هر چند در برهه‌ای از زندگی، میزان استفاده از برخی وسایل تغییر می‌کند. بارداری و حامله شدن بهترین مثال برای این موضوع است.
 
اپیلاسیون در بارداری، ضرر دارد؟

اپیلاسیون در بارداری، بررسی اجمالی

بارداری یک دوره هیجان‌انگیز است. بدن شما از نظر جسمی و عاطفی تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. اما طی نه ماه آینده، تغییر سطح هورمون‌ها می‌تواند باعث اتفاقات غیرمعمولی شود.
برخی از این موارد، مانند رشد موهای اضافی در مکان‌های ناخواسته، ممکن است برایتان خجالت‌آور باشد. ممکن است خودتان به دنبال راه‌هایی برای حذف آنها باشید.
 

آیا اپیلاسیون در بارداری بی‌خطر است؟

اپیلاسیون در دوران بارداری معمولا بی‌خطر تلقی می‌شود، اما برخی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، خواه در خانه موم بزنید یا به مراکز اپیلاسیون بروید.
حتما به یک متخصص زیبایی با تجربه و یک مرکز مطمئن مراجعه کنید. در مورد سابقه کار و آموزش آنها سئوال بپرسید.
بررسی کنید که امکانات محل تمیز است و مسئول اپیلاسیون از موم یا نوارهای مشتری‌های قبلی مجدد استفاده می‌کند یا نه. انجام این کار می‌تواند شما را در معرض خطر عفونت‌های باکتریایی قرار دهد.
استفاده مجدد از اپلیکاتورها یا فرو بردن مجدد آنها در موم، خطر ابتلا به عفونت را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین بهترین مرکز اپیلاسیون را انتخاب کنید.

پوستی که شرایط زیر را دارد، نباید اپیلاسیون شود

 • برش‌های باز
 • رگهای واریسی
 • بثورات
 • بافت اسکار
 • خال
 • دارای جوش
 • دارای زگیل
 • مناطقی که داروهای جوش روی آنها استفاده می‌شود
اپیلاسیون می‌تواند باعث تحریک پوست و تورم شود و در نتیجه آکنه و فولیکولیت ایجاد کند.
پوست صدمه‌دیده، امکان دارد دچار عفونت‌های پوستی شود که معمولا با آنتی‌بیوتیک‌های موضعی قابل کنترل است.
کیت‌های اپیلاسیون خانگی از نظر بارداری ایمن نیستند، بنابراین باید مطمئن شوید که موم، خیلی گرم نیست.

اپیلاسیون در بارداری، ضرر دارد؟

رشد موها در بارداری

وقتی باردار هستید، هورمون‌ها باعث تغییر موها و ناخن‌های شما می‌شوند. موهای سر شما ممکن است ضخیم‌تر شوند و موهای ریخته شده بیشتری در برس یا زیر دوش حمام ببینید.
در حالی که داشتن موهای ضخیم‌تر به نظر خوب می‌رسد، اما متاسفانه سر شما تنها جایی نیست که موهای آن ضخیم می‌شود. بسیاری از خانم‌ها در جاهایی مانند زیر بغل، پاها و خط بیکینی یا در ناحیه شرمگاه خود، رشد مو را تجربه می‌کنند.
همچنین به احتمال زیاد موهایی را در جاهایی مشاهده می‌کنید که قبلا وجود نداشتند مانند چانه، بالای لب، کمر، خط شکم تا ناحیه شرمگاه و اطراف نوک پستان‌ها.
نگران نباشید این روند جدید رشد مو برای همیشه دوام نخواهد داشت. حدود شش ماه پس از زایمان، موها و ناخن‌های شما به حالت طبیعی برمی‌گردند.
در ضمن، اگر موهای اضافی را آزاردهنده می‌دانید، اپیلاسیون یکی از راه‌های خلاص شدن از شر آنها است.
 

حذف مو با استفاده از موم

استفاده از موم برای از بین بردن موهای ناخواسته می‌تواند توسط یک متخصص در سالن، یا در خانه انجام شود. در صورتی که این کار را در خانه انجام می‌دهید باید دقت کنید که به پوستتان صدمه نزنید. انجام اپیلاسیون در مراکز تخصصی آن، روشی قابل اعتمادتر است. قبل از اپیلاسیون ، مطمئن شوید که موها به اندازه کافی رشد کرده‌اند تا موم به آنها بچسبد.
دو نوع موم وجود دارد، نرم و سخت. موم نرم با یک لایه نازک روی پوست پخش می‌شود. یک نوار پارچه‌ای روی موم قرار داده و روی آن مالیده می‌شود، سپس به سرعت در جهت مخالف که مو رشد می‌کند، کشیده می‌شود تا موها کنده شوند.
موم سخت در لایه ضخیم‌تری روی پوست پخش می‌شود، سپس روی پوست می‌ماند تا خشک و سفت شود. پس از آن، موم در جهت مخالف که مو رشد می‌کند، کشیده می‌شود تا موها کنده شود.
موم سخت به اندازه موم نرم به پوست نمی‌چسبد، بنابراین اغلب در مناطق حساس‌تر مانند خط بیکینی یا زیر بازوها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حساسیت در دوران بارداری

بدن شما برای حمایت از کودک در حال رشد خود، خون و مایعات اضافی تولید می‌کند، در نتیجه، ممکن است حساسیت پوست شما بیش از حد معمول باشد و این موضوع باعث می‌شود که اپیلاسیون دردناک‌تر باشد.
اگر قبلا هرگز اپیلاسیون نکرده‌اید، ممکن است شروع آن در دوران بارداری ایده خوبی نباشد. با تایید پزشک، سعی کنید یک ساعت قبل از اپیلاسیون، دو عدد Tylenol مصرف کنید تا درد را به حداقل برسانید.
از متخصص مراقبت از پوست بخواهید که موم را روی تکه کوچکی از پوست امتحان کند. با این کار می‌توانید درکی از روند کار داشته باشید و همچنین بفهمید که پوست شما چه واکنشی نشان می‌دهد.
اگر این کار برایتان خیلی دردناک است، می‌توانید قبل از اینکه ناحیه وسیعی از پوست شما اپیلاسیون شود، انجام آن را متوقف کنید.
 

اپیلاسیون در بارداری و ملاسما

ملاسما ، ماسک بارداری نیز نامیده می‌شود و یک بیماری شایع پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا خاکستری روی پوست صورت زن باردار می‌شود.
به طور معمول به زنانی که ملاسما دارند، گفته می‌شود که از اپیلاسیون در آن ناحیه خودداری کنند. اپیلاسیون می‌تواند پوست را تحریک کرده و باعث بدتر شدن ملاسما شود.
 
اپیلاسیون در بارداری، ضرر دارد؟

گزینه‌های جایگزین اپیلاسیون در بارداری

اگر متوجه شدید که پوست شما برای اپیلاسیون در دوران بارداری بیش از حد حساس است، گزینه‌های دیگری برای از بین بردن مو وجود دارد.
بسته به اینکه موهای ناخواسته در کدام قسمت بدن روییده، ممکن است بتوانید برای کندن آنها به راحتی از موچین استفاده کنید. موچین برای مناطق کوچک‌تر مانند ابرو یا نوک سینه بهتر است.
همچنین می‌توانید از بند انداختن استفاده کنید.
شیو کردن مطمئن‌ترین راه برای از بین بردن مو در دوران بارداری است. اما ممکن است با پیشرفت بارداری، اصلاح بعضی از مناطق برای شما مشکل شود.
در این حالت ممکن است از شریک زندگی‌تان کمک بخواهید.
استفاده از بلچینگ و استفاده از موبرهای شیمیایی ممکن است در دوران بارداری خطرناک باشد. قبل از امتحان این موارد با پزشک خود صحبت کنید.
 

مراقبت از پوست پس از اپیلاسیون در بارداری

بلافاصله پس از اپیلاسیون، از تابش شدید آفتاب و برنزه کردن خودداری کنید. به مدت 24 ساعت از ورزش و استفاده از محصولات دارای مواد شیمیایی مانند عطر و رنگ، صرف‌نظر کنید.
روز بعد از اپیلاسیون می‌توانید از مرطوب‌کننده استفاده کنید.
اپیلاسیون در بارداری، ضرر دارد؟

استفاده از اپیلاسیون در بارداری، نتیجه‌گیری

 • اگر چه بسیاری از خانم‌های باردار در حین انجام اپیلاسیون با موم احساس درد بیشتری دارند، ولی این موضوع لزوما در مورد همه آنها یکسان نیست. به طور کلی شدت احساس درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
 • در صورت احساس نیاز به اپیلاسیون یا موزدایی بدن به مراکز معتبر و متخصصان مجرب مراجعه کنید. پیش از انجام اپیلاسیون با موم حتما باید در قسمت کوچکی از پوست تست حساسیت انجام گیرد.
 • مرحله بعد، استفاده از روش‌های صحیح و موم‌های مرغوب است که باز هم مراجعه به یک مرکز تخصصی اپیلاسیون در آن حرف اول را می‌زند. در صورت وجود تردید یا عدم اطمینان در مورد ایمن بودن این روش با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.
 • و در نهایت آنکه حتی یک لحظه هم تردید نکنید که به محض فرا رسیدن زمان زایمان مرتب بودن ظاهر بدن هیچ‌گونه اهمیتی برایتان نخواهد داشت!
 • بارداری یکی از شگفت‌انگیزترین مراحل زندگی شماسـت که همانند سـکه‌اى دورو با دغدغه‌ها و لذت‌های خاص خودش همراه است. بنابراین آن را آسان بگیرید و به جای مشغول کردن ذهن خود به مسائل بی‌اهمیتی مانند رشد موهای زائد (که به راحتی با اپیلاسیون از بین می‌رود) از لحظات ماندگار این دوران استفاده کنید و از آن لذت ببرید. شما به همان نحو که هم‌اکنون هستید زیبایید چرا که زیباترین و نفیس‌ترین گوهر دنیا را در خود حمل می‌کنید.
منبع: healthline

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • parisa
  درباره اپیلاسیون در بارداری، ضرر دارد؟

  مرسی از سایت خوبتون

 • مامان بهاره
  درباره اپیلاسیون در بارداری، ضرر دارد؟

  سلام آیا موم انداختن به اعصاب جنین آسیب میرسونه؟من هفته 24 ام هستم ولی میترسم بچه ام آسیب ببینه با موم انداختن.لطفا راهنمابی کنید

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون

   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://moshavere.niniban.com

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.