۱۱۴۸۴۱
۳۳۸۹
۳۳۸۹
پ

مردان در دوران بارداری، بد نیست بدانید

باردار شدن زن علاوه برای خود او، برای همسر او نیز نگرانی‌هایی به همراه دارد.

بسیاری از ما تصور می‌کنیم بارداری دورانی است که تنها بر زندگی مادر تاثیر می‌گذارد و این مادر است که باید در رویه عادی خود تغییراتی ایجاد کند و همچنین با تغییرات غیر ارادی نظیر تغییر در اندام، ظاهر، احساسات و... مواجه شود. به همین دلیل هم بسیاری از مسئولیت‌های مربوط به این دوران بر دوش مادر گذاشته می‌شود.


اما آیا چنین توقعی از خانمی که خود به دلیل تغییرات مذکور با مشکلات بسیاری مواجه است به جا است؟ در این میان، نقش پدر در کاهش استرس مادر چقدر است؟ آیا خود پدرها در این دوران دچار تغییر در احساس می‌شوند؟ نقش پدر در کنترل شرایط پس از تولد نوزاد چیست؟ در ادامه به این مطالب بیشتر می‌پردازیم.

تغییرات و ترس‌ها
باردار شدن زن علاوه برای خود او، برای همسر او نیز نگرانی‌هایی به همراه دارد. مهمترین پرسشی که هر مردی پس از مطلع شدن از بارداری همسرش با آن مواجه می‌شود این است: «آیا من می‌توانم زندگی همسر و فرزندم را تامین کنم و به طور کامل از آن‌ها محافظت کنم؟».

با اولین بارداری زن، مرد باید خود را برای تغییرات زیادی آماده کند. او باید بیش از پیش قوی باشد؛ هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ عاطفی. یکی دیگر از ترس‌هایی که مردها با آن مواجه می‌شوند، ترس از در خطر افتادن سلامت همسر یا فرزندشان است. تولد فرزند یک تجربه جدید است که می‌تواند برای هر فردی استرس ایجاد کند. همچنین بسیاری از آقایان نگران رابطه خود با همسرشان در طول دوران بارداری و پس از تولد نوزاد هستند.

هرچند همه این مسائل می‌توانند زندگی یک فرد را بسیار پیچیده کنند و آرامش او را مختل کنند، اما توجه داشته باشید که این نگرانی‌ها در خانم‌ها چند برابر آقایان است. علاوه بر نگرانی‌ها و فشارهای روحی، خانم‌ها با تغییرات فیزیکی گسترده ای نیز مواجه می‌شوند.

به همین دلیل است که از آقایان انتظار می‌رود در این فرایند همراه همسرشان باشند و با او همکاری کنند. این همکاری‌ها علاوه بر اینکه فشار موجود بر مادر را کم کرده و موجب بهبود کلی روابط زن و شوهر می‌شود، به افزایش آرامش مرد نیز کمک می‌کند.

به آقایان پیشنهاد می‌کنیم
برای معاینات پیش از تولد نوزاد و دوران بارداری، همسرتان را همراهی کنید. قلب جنین از هفته پنجم شروع به تپش می‌کند و شما می‌توانید میان هفته هفتم الی دوازدهم به کمک ابزارهای فراصوت صدای قلب فرزندتان را بشنوید. همچنین در هفته‌های بعد می‌توانید از طریق سونوگرافی دست‌ها، پاها، سر و سایر اعضای بدن نوزاد را ببینید.

این کار علاوه بر اینکه هیجان انگیز و لذت بخش است، به افزایش آرامش همسرتان نیز کمک می‌کند و بر سلامت کلی خود او و فرزندتان نیز تاثیر می‌گذارد.

در رابطه با دوران بارداری، فرایند رشد جنین در هفته‌های مختلف، فرایند تولد نوزاد و رشد او پس از تولد در میان کتاب‌ها، اینترنت و مقالات جستجو کنید. افزایش اطلاعات به کاهش استرس شما و همسرتان کمک زیادی می‌کند.

برای آینده فرزندتان از همین حالا برنامه ریزی کنید. با همسرتان در رابطه با شرایط مالی فعلی خود صحبت کنید، از انتظارات و امیدهای خود برای او صحبت کنید و نظر او را جویا شوید. همه ما می‌دانیم که افراد موفق، افراد هدفمند هستند.

تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت به زندگی شما نظم می‌دهد و همین نظم نهایتا آرامش شما را افزایش می‌دهد. از همان زمانی که متوجه باردار بودن همسرتان می‌شوید، هر هفته مقداری پول پس انداز کنید. این پس اندازها نهایتا بسیار کارآمد خواهند بود.

در کلاس‌هایی که اطلاعات شما را در رابطه با دوران بارداری و نحوه تولد نوزاد افزایش می‌دهند شرکت کنید. این کلاس‌ها به شما کمک می‌کنند علاوه بر نوع زایمان، بهترین پزشک و بیمارستان را نیز انتخاب کنید.

به همسرتان کمک کنید برنامه غذایی خوبی داشته باشد. یکی از بهترین راه‌های کمک به همسرتان در این زمینه، رعایت رژیم غذایی سالم توسط خودتان است. اگر شما غذاهای سالم از جمله میوه‌ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنید، میل همسرتان به مصرف این مواد نیز افزایش خواهد یافت. همسرتان را به مصرف آب میوه‌های طبیعی و شیر تشویق کنید.

همچنین در حضور او دخانیات استعمال نکنید
مراقبت باشید همسرتان در معرض مواد شیمیایی نظیر انواع شوینده‌ها قرار نگیرد. شوینده‌های قوی، رنگ، حشره کش‌ها و سایر مواد شیمیایی می‌توانند بر جنین اثر بگذارند.

ورزش‌های سبک در دوران بارداری برای خانم‌ها مفید است. با همسرتان به پیاده روی بروید و او را به افزایش تحرک تشویق کنید. این ورزش‌ها، علاوه بر اینکه امن هستند و تحرک همسرتان را افزایش می‌دهند، موجب نزدیکی بیشتر شما نیز می‌شوند.

مطمئن شوید همسرتان به میزان کافی استراحت می‌کند. در انجام کارهای خانه به او کمک کنید. اجازه ندهید او تحت فشار قرار گیرد زیرا استرس هم برای مادر مضر است هم برای جنین. در صحبت‌هایتان به او نشان دهید که از تغییرات ظاهری او ناراضی نیستید و همیشه حامی او باشید.

اگر خودتان نمی‌توانید احساسات منفی خود، نظیر استرس یا خشم، را به خوبی کنترل کنید، به یک مشاور مراجعه کنید. هیچ گاه همسرتان را تحقیر نکنید و ظاهر او را مسخره نکنید. این رفتارها برای هر رابطه ای خطرناک است اما در دوران بارداری آثار تخریبی بیشتری دارد.

خود را از قبل برای تولد نوزادتان فراهم کنید. در رابطه با بیمارستان تصمیم‌گیری کنید.

هرچه بیمارستان به محل سکونت شما نزدیک‌تر باشد بهتر است.

از قبل فاصله بیمارستان تا محل کار و محل سکونت‌تان را بسنجید تا اگر با شرایط اضطراری مواجه شدید، بتوانید بحران را مدیریت کنید. در هفته‌های پایانی سعی کنید تلفن خود را همیشه در دسترس قرار دهید و در طول روز چند بار با همسرتان تماس بگیرید.

پس از تولد نوزاد
دیدن نوزاد برای اولین بار برای هر پدری بسیار غرور انگیز و شادی بخش است. شاید اولین باری که قصد نگهداشتن نوزاد را داشته باشید کمی بترسید از اینکه به او آسیبی وارد کنید. اما نترسید. نوزاد را به خود نزدیک کنید و از بروز احساسات خود جلوگیری نکنید.

شاید روزهای اول دوستان و اقوام برای کمک به همسرتان در منزل شما بمانند. کمک این افراد در روزهای اولیه بسیار مفید است. اما شما باید خودتان را برای بی خوابی در شب‌های بعد آماده کنید. در نتیجه سعی کنید از هر فرصتی برای استراحت استفاده کنید. اگر شرایط‌تان به گونه ایست که اقوام یا دوستان نمی‌توانند در کنار شما حضور داشته باشند، بهتر است هفته اول پس از تولد نوزاد را در محل کارتان حاضر نشوید تا فرصت بیشتری برای عادت به شرایط جدید و مراقبت از نوزاد داشته باشید.

شاید رفت و آمد مهمان‌ها برای دیدن نوزاد جدید در روزهای اول کمی خسته کننده به نظر رسد، اما نگران نباشید این دیدارها خیلی زود تمام می‌شوند. بهتر است شما انجام بخشی از کارهای خانه را بر عهده گیرید تا بدین وسیله فشار زیادی بر همسرتان وارد نشود. البته لازم نیست همه امور خانه مانند گذشته بدون عیب باشد.

همه ما می‌دانیم که تولد یک نوزاد شرایط سختی را برای خانواده ایجاد می‌کند و نباید بیش از حد از خود توقع داشته باشید. در طول روز ساعاتی را از فرزندتان مراقبت کنید تا همسرتان بتواند کم‌خوابی‌های شب گذشته را جبران کند. از این فرصت برای بازی و آشنایی بیشتر با نوزاد استفاده کنید.

شیر دادن به کودک و تعویض پوشک او را یاد بگیرید. همه این اقدامات باعث می‌شوند اعتماد به نفس شما به عنوان یک پدر افزایش یابد، رابطه‌تان با فرزندتان تقویت شود و تطبیق با شرایط جدید برای همسرتان نیز ساده‌تر شود.
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند