۱۷۸۲۶۰
۱۸۴۰۲۷
۱۸۴۰۲۷

مصرف خربزه در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

اگر باردار باشید، احتمالاً همیشه به دنبال مصرف غذا‌هایی هستید که می‌توانند به سلامت شما و کودک در حال رشدتان کمک کنند. در این میان، اگر دنبال یک میوه خوب و مقوی می‌گردید، خربزه یک گزینه عالی محسوب می‌شود. روی این مقاله کلیک کنید تا ببینید مصرف خربزه در دوران بارداری تا چه اندازه برای شما و فرزندتان مفید و سودمند است.

مصرف خربزه در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟
مصرف خربزه در دوران بارداری مهم است، زیرا تغذیه سالم در این دوران برای سلامت مادر و جنین اهمیت زیادی دارد. همان‌طور که می‌دانید میوه‌های بسیاری برای دریافت ویتامین توصیه می‌شوند. خوردن خربزه در بارداری نیز دارای فواید بسیاری است که در ادامه شما را با آن خواص آشنا می‌کنیم.

خواص خربزه در بارداری

به دلیل این که میوه گرمک یا خربزه دارای مواد مغذی حیاتی بسیاری است، مصرف آن می‌تواند تمام نیازهای جنین داخل رحم مادر باردار را برآورده کند. پس، بهتر است مقدار مناسبی از این میوه در رژیم غذایی هفتگی زنان باردار وجود داشته باشد. مواد مغذی موجود در این میوه همراه با مزایای آن عبارتند از:

محکم شدن استخوان‌های جنین با خوردن خربزه در دوران بارداری

وجود مقداری کلسیم در میوه گرمک یا خربزه کمک می‌کند تا ساختار استخوان‌ها و دندان‌های جنین داخل رحم مادر محکم شود. در واقع، مصرف کلسیم در دوران بارداری برای خود مادر و فرزند داخل رحم او بسیار مهم بوده و سلامت هر دو نفر آن‌ها را تضمین می‌کند.

مصرف خربزه در دوران بارداری و زایمان طبیعی آسان‌تر

مصرف خربزه در دوران بارداری به بدن فسفر می‌رساند که برای انقباض عضلات بدن در طول انجام روند زایمان طبیعی بسیار مفید است. همچنین، مصرف این عنصر از لخته شدن خون در بدن مادران باردار جلوگیری کرده و عملکرد کلیه، هدایت عصبی، ترمیم بافت‌ها و عملکرد قلب در این افراد را بهبود می‌بخشد.
مصرف خربزه در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

بهبود رشد جنین با خوردن گرمک در بارداری

آهن موجود در میوه گرمک به زنان حامله کمک می‌کند تا هموگلوبین خون خود را در میزان مناسبی حفظ کنند. هم‌چنین، خوردن این میوه در دوران بارداری کمک می‌کند تا تولید سلول‌های قرمز خون افزایش یافته و از بروز کم خونی در بدن زنان حامله جلوگیری شود.
علاوه بر آن، مصرف این میوه در دوران بارداری زنان باعث می‌شود تا جریان خون از طریق حفره‌های رحمی همراه با اکسیژن فراوان به جنین داخل رحم برسد و رشد او را بهبود بخشد.

تکمیل سیستم ایمنی جنین با خوردن خربزه در بارداری

یکی دیگر از خواص خربزه در بارداری ، ویتامین C موجود در این میوه است که به بدن زنان حامله کمک می‌کند تا با انواع عفونت‌های جزئی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مبارزه کنند. علاوه بر آن، این ویتامین، برای رشد جنین و تشکیل سیستم ایمنی سالم در بدن او ضروری است.
مصرف خربزه در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

جلوگیری از نقص هنگام تولد با مصرف خربزه در بارداری

یکی دیگر از خواص خربزه در بارداری، ویتامین C موجود در این میوه است.
حتما می‌دانید که وجود ویتامین A کافی در بدن زنان باردار، برای رشد جنین داخل رحم آن‌ها، توسعه عملکرد شناختی و دفع هر گونه نقص هنگام تولد بسیار ضروری است.
هم‌چنین، فراموش نکنید که مصرف این ویتامین به رشد و توسعه قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها، چشم‌ها و استخوان‌های جنین داخل رحم مادر باردار هم کمک شایانی می‌کند.

خربزه در بارداری و کاهش حالت تهوع

تیامین یا ویتامین B۱ جزء فعالی از سری ویتامین‌های ب ۱۲ است که مصرف آن روند شکل گیری سالم سیستم عصبی مرکزی جنین را بهبود بخشیده و به او در مبارزه با مسائل مختلف قبل از تولد کمک می‌کند.
هم‌چنین، مصرف این ویتامین در دوران بارداری به کنترل حس حالت تهوع در زنان حامله کمک کرده و ویار صبحگاهی را در طول سه ماهه اول از دوران بارداری کاهش خواهد داد. بنابراین، خوردن خربزه در بارداری می‌تواند از جهات زیادی مفید باشد. البته پس از زایمان هم مصرف این میوه می‌تواند کیفیت شیر مادر را بهبود بخشد.
مصرف خربزه در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

وجود ضد انعقادها در خربزه

وجود ضد انعقادها در میوه گرمک به عنوان رقیق کننده خون زنان باردار عمل کرده و از لخته خون در بدن این افراد در طی کل دوران بارداری جلوگیری می‌کند.
همان‌طور که می‌دانید لخته شدن خون در بدن انسان خطر ابتلا به انسداد عروق خونی، حمله قلبی و حتی سکته مغزی را افزایش می‌دهد.
بنابراین، می‌توان ادعا کرد که خوردن این میوه می‌تواند از بروز این مشکلات در بدن مادران باردار جلوگیری کند، زیرا این ماده غذایی دارای مقدار بالایی از مواد ضد انعقاد خون است.

کاروتنوئیدهای موجود در میوه گرمک و مبارزه با سرطان

کاروتنوئیدهای موجود در میوه گرمک باعث تقویت سیستم ایمنی بدن مادر و جنین داخل رحم او شده و در مبارزه با شرایط تهدیدکننده زندگی مانند سرطان به آن‌ها کمک خواهد کرد. هم‌چنین، فراموش نکنید که میزان کاروتنوئید موجود در میوه‌ها و سبزیجات بسیار بالا است. میوه گرمک هم دارای بتاکاروتن و لیکوپن، دو نوع کاروتنوئید بسیار ضروری برای بدن انسان، به ویزه زنان باردار است.
مصرف خربزه در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

مضرات خوردن خربزه در بارداری

مضرات خوردن خربزه در بارداری زمانی سراغ شما می‌آید که مصرف بی رویه داشته باشید. با این‌که خربزه به طور کلی برای زنان باردار بی خطر و حتی مفید است، اما نباید بیش از حد آن را مصرف کنید. در واقع، خوردن مقادیر زیاد خربزه می‌تواند منجر به ناراحتی معده، اسهال و سایر مشکلات گوارشی شود. پس خربزه را در حد اعتدال و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید.
هم‌چنین، شستن کامل خربزه قبل از مصرف مهم است، زیرا ممکن است به باکتری‌های مضری مانند سالمونلا آلوده شود. زنان باردار بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های ناشی از غذا هستند، بنابراین رعایت احتیاط‌های بیشتر هنگام دست زدن به غذا و تهیه آن بسیار مهم است.

بهترین زمان خوردن خربزه در بارداری

پزشکان پیشنهاد می‌کنند که زنان باردار باید روزانه حدود ۲ تا ۴ وعده میوه مصرف کنند.

پزشکان پیشنهاد می‌کنند که زنان باردار باید روزانه حدود ۲ تا ۴ وعده میوه مصرف کنند که در آن، هر وعده به اندازه یک تکه متوسط از کل میوه است. شما می‌توانید خربزه را تکه تکه کرده و به تنهایی آن را به عنوان میان وعده بخورید یا به غلات صبحانه یا ماست خود اضافه کنید. هم‌چنین می‌توانید آن را با میوه‌های دیگر نیز ترکیب کنید و اسموتی بسازید. خلاق باشید و با دستور‌العمل‌های مختلف، مصرف خربزه در بارداری را در رژیم غذایی خود بگنجانید و از حداکثر فواید آن بهره‌مند شوید.

خوردن خربزه در بارداری و زیبایی جنین

یک اعتقاد رایج در عموم مردم این است که مصرف خربزه در این دوران طلایی می‌تواند در زیبایی جنین شما تاثیر داشته باشد. با این حال، هیچ منبع علمی برای این ادعا وجود ندارد و زیبایی نیز در نظر هر کس متفاوت تعریف می‌شود. پس توصیه می‌کنیم که خربزه را نه برای زیبایی جنین، بلکه برای فواید سلامتی آن مصرف کنید.

مصرف خربزه در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

کلام آخر

با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله، مصرف خربزه در دوران بارداری می‌تواند سلامت مادر و جنین داخل رحم او را تضمین کند. این میوه را می‌توان به شکل خرد شده، سالاد، پودینگ و کوکتل‌های شیری مصرف کرد که بسیار هم لذت‌بخش است. البته، دستورالعمل‌های جالب خانگی زیادی وجود دارد که اضافه کردن میوه گرمک به رژیم غذایی زنان باردار را مهیا می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: allohealth

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.