۱۸۵۲۹۲
۱۱۶۱
۱۱۶۱

مراجعه به پزشک در بارداری، سوالاتی که دکتر ازتون می پرسد

پزشک برای راهنمایی خانم بارداری سوالاتی بسیار مهم را در اولین مراجعه مورد بررسی قرار می دهد.

پزشک برای راهنمایی خانم بارداری سوالاتی بسیار مهم را در اولین مراجعه مورد بررسی قرار می دهد.

دیگر سوالات در مورد سلامت و روش زندگی
پزشک ممکن است در مورد دیگر جنبه‌‌‌‌‌‌‌های زندگی‌‌‌‌‌‌‌تان سوالاتی بکند. این پرسش‌‌‌‌‌‌‌ها به وی کمک می‌‌‌‌‌‌‌کند که اگر متوجه مسئله یا مشکلی شد، آن را بررسی کند. در اینجا فهرست مختصری از سوالات تهیه کرده‌‌‌‌‌‌‌ایم:
- هر دارو و درمانی که از زمان بارداری برایتان تجویز شده است.
- وجود هر نوع آلرژی(به ویژه داروها)
- سیگار کشیدن
- مصرف نوشیدنی‌‌‌‌‌‌‌های الکلی
- بررسی وضعیت و آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های جسمانی
علاوه بر سوالاتی که در ملاقات با پزشک به هنگام پذیرش در بیمارستان از شما می‌‌‌‌‌‌‌شود. لازم است یک سری آزمایشات نیز انجام شود. این آزمایشات معمول به شرح زیر است:
- وزن
- قلب و ریه‌‌‌‌‌‌‌ها(سلامت عمومی شما چک می‌‌‌‌‌‌‌شود).
- شکم
- فشارخون(اگر خیلی پایین باشد،احساس می‌‌‌‌‌‌‌کنید سرتان سبک شده و اگر خیلی بالا باشد، مشکلات جدی ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌کند
- آزمایش فشارخون و ادرار و انجام سونوگرافی

نگاهی به آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های استاندارد
به خودتان روحیه بدهید. چرا که احتمالا در اولین دوره‌‌‌‌‌‌‌ی معاینه‌‌‌‌‌‌‌ی بارداری، بدن‌‌‌‌‌‌‌تان برای انجام آزمایشات سوراخ سوراخ خواهد شد و مجبورید ازمایش ادرار هم بدهید. در اینجا نگاهی به مراحل استاندارد و آزمایش-های خون و ادرار می‌‌‌‌‌‌‌اندازیم.

آزمایش ادرار
این آزمایش به منظ.ر بررسی وجود احتمالی قند یا پروتئین چک می‌‌‌‌‌‌‌شود. قند در ادرار، می‌‌‌‌‌‌‌تواند نشانه‌‌‌‌‌‌‌ی دیابتو پروتئین از علائم عفونت ادرار یا مسمومیت حاملگی باشد. . بنابراین باید نمونه‌‌‌‌‌‌‌ی ادرار را در ظرفی تمیز به آزمایشگاه ببرید.

آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های استاندارد خون
آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های خون برای بررسی شماری از این بیماری‌‌‌‌‌‌‌ها انجام می‌‌‌‌‌‌‌گیرد:
هموگلوبین:
خون شما آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌شود تا احتمال وجود کم‌‌‌‌‌‌‌خونی بررسی شود. اگر کم-خون باشید. قرص آهن و فولیک اسید تجویز می‌‌‌‌‌‌‌شود. شاید به انجام آزمایشات خون بیشتری نیاز داشته باشید.
گروه خونی و آنتی بادی‌‌‌‌‌‌‌ها:
این آزمایش، گروه خونی شما را مشخص می‌‌‌‌‌‌‌کند که B،A،o یاAB است. به علاوه این آزمایش به دنبال ماده‌‌‌‌‌‌‌ای در خون می‌‌‌‌‌‌‌گردد که به ارهاش خون معروف است. اگر این ماده را نداشته باشید، که از هر چهار یا پنج خانم، یک نفر فاقد آن است در واقع ارهاش منفی خوانده می‌‌‌‌‌‌‌شوید. اگر ارهاش منفی باشد و نوزادتان ارهاش مثبت، در این حالت بدن شما ممکن است گاهی نسبت به جنین داخل شکم حساسیت ایجاد کند. یعنی بدن شما همان گونه که با عفونت و بیماری‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌جنگد. این مسئله می‌‌‌‌‌‌‌تواند موجب بروز مشکل کم‌‌‌‌‌‌‌خونی در نوزاد به هنگام تولد شود(برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مبحث"تضاد و ناسازگاری‌‌‌‌‌‌‌های خونی"
آنتی بادی‌‌‌‌‌‌‌های سرخچه:
خون بدن شما به منظور بررسی داشتن ایمنی نسبت به سرخچه آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌شود. ابتلا به این بیماری در زمانی غیر از بارداری، چندان خطرناک نیست، اما در دوره‌‌‌‌‌‌‌ی بارداری، می‌‌‌‌‌‌‌تواند موجب آسیب دیدگی فراوان نوزاد به خصوص در ماه‌‌‌‌‌‌‌های ابتدایی بارداری شود. بیشتر خانم‌‌‌‌‌‌‌ها نسبت به این بیماری ایمن‌‌‌‌‌‌‌اند .اما اگر شما ایمن نباشید، پزشکتان حتما توصیه می‌‌‌‌‌‌‌کند که از مجاورت با مبتلایان به این بیماری، اجتناب کنید. به علاوه به شما توصیه می‌‌‌‌‌‌‌شود به محض وضع حمل، واکسن این بیماری را بزنید تا در بارداری بعدی مشکل پیدا نکنید.
در اکثر کشورهه نوزادان پس از تولد، واکسن سه گانه‌‌‌‌‌‌‌ای که سرخچه هم در آن است دریافت می‌‌‌‌‌‌‌کنند. امروزه این بیماری بسیار نادر است. در برخی کشورها از جمله انگلیس رسانه‌‌‌‌‌‌‌های گروهی سر و صدا به راه انداخته‌‌‌‌‌‌‌اند که تزریق واکسن MMR یک سری خطرات احتمال دارد. به همین دلیل برخی والدین ترجیح داده‌‌‌‌‌‌‌اند خود را واکسن نزنند، اما در هر حال خطر نزدن این واکسن، بسیار بیشتر از خطر احتمالی تزریق آن است. چرا که در این صورت میزان ابتلای افراد به سرخچه افزایش خواهد یافت.
VDRL.(بررسی آزمایشگاهی بیماری‌‌‌‌‌‌‌های آمیزشی)
نوعی بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص برخی بیماری‌‌‌‌‌‌‌های مقاربتی از جمله سیفلیس است(نوعی بیماری مقاربتی که می‌‌‌‌‌‌‌تواند موجب ناهنجاری ونقص در نوزاد و حتی مرده زایی شود). گاهی اوقات نتیجه‌‌‌‌‌‌‌ی این تست می‌‌‌‌‌‌‌تواند اشتباه مثبت شود و درحالی که بیمار نیستید، شما را مبتلا نشان دهد. برای محرزکردن تشخیص سیفلیس، باید آزمایش خون تخصصی تری انجام شود. در بیشتر آزمایشگاه‌‌‌‌‌‌‌ها و کلینیک‌‌‌‌‌‌‌های زایمان این تست انجام می‌‌‌‌‌‌‌شود.
هپاتیت ب.
ممکن است بدون اینکه حتی خودتان بدانید، ناقل این بیماری کبدی باشید. در این صورت شاید بیماری را به نوزاد خود منتقل کنید، بنابراین انجام این تست مهم است.
آزمایش قند
آزمایش قند خون یا همان گلوکز می‌‌‌‌‌‌‌تواند ابتلای شما به دیابت بارداری را مشخص کند. این آزمایش شامل گرفتن دو نمونه خون یکی قبل و دیگری بعد از نوشیدن یک مایع قندی است (مثل نوشابه). اگر آمایش نشان دهد که دیابت بارداری دارید،باید با رژیم غذایی خاص دیابت خود را کنترل کنید و آزمایش-های بیشتری انجام دهید.
تست دوگانه و سه‌‌‌‌‌‌‌گانه.
این تست به منظور کشف و بررسی نا هنجاری‌‌‌‌‌‌‌های احتمالی در جنین انجام می‌‌‌‌‌‌‌شود و وجود خطر ابتلای نوزاد شما به سندروم دان یا بیرون زدگی نخاع را نشان می‌‌‌‌‌‌‌دهد و اینکه خطر ابتلای نوزاد کم یا زیاد است، اما جواب این آزمایش خیلی دقیق نیست. برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد این آزمایش‌‌‌‌‌‌‌ها و این شرایط، فصل ۸ مبحث "آزمایش ناهنجاری جنینی" را مطالعه کنید.
آنتی‌‌‌‌‌‌‌بادی‌‌‌‌‌‌‌هاHIV.
این آزمایش کاملا داوطلبانه انجام می‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر کسی به این بیماری مبتلا باشد. می‌‌‌‌‌‌‌توان به او کمک کرد که شانس انتقال بیماری به نوزادش کمتر شود. در فصل ۱۶ می‌‌‌‌‌‌‌توانید مطالب بیشتری در این باره بخوانید.
دیگر آزمایشات
اگر درمعرض خطر بیماری‌‌‌‌‌‌‌های ارثی چون تالاسمی یا کم‌‌‌‌‌‌‌خونی سلول‌‌‌‌‌‌‌های داسی شکل باشید، باید آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های بیشتری در نمونه‌‌‌‌‌‌‌ی خون‌‌‌‌‌‌‌تان انجام شود، با پزشک خود در مورد این آزمایش‌‌‌‌‌‌‌ها صحبت کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.