۱۹۸۷۱۷
۲۲۱۳
۲۲۱۳

در هفته بیست بارداری، چه اتفاقاتی می افتد؟

در هفته بیستم بارداری در واقع نیمی از دوران بارداری خود را سپری کرده اید.

در هفته بیستم بارداری در واقع نیمی ازدوران بارداری خود را سپری کرده اید.در هفته بیستم بارداری سونوگرافی ها جدی تر می شود .در هفته بیستم بارداری جنین پسر و دختر نگهداریشان یکسان می باشد وهیچ تفاوتی در نوع تغذیه و نگهداری از خود وجود ندارد .بسیاری از مادران سوالات زیادی مانند در هفته بیستم بارداری چی بخوریم و یا در هفته بیستم بارداری سونوگرافی ها چگونه می باشند و یا روند افزایش وزن نوزاد و روند افزایش وزن مادر در این هفته از بارداری چگونه است برایشان پیش می آید.در این هفته از بارداری وزن مادر رو به افزایش بیشتری است .رحم نسبت به هفته های گذشته بسیار بزرگ تر می شود به طوری که فشار رحم به طرف قفسه سینه کاملا قابل مشهود است.در این هفته بارداری ترک های پوستی به دلیل کشیدگی پوست روی شکم و اطراف ناف ظاهر می شود.از هفته بیستم به بعد روند بزرگ شدن شکم نظم بیشتری دارد و هرهفته تقریبا یک سانتی متر شکم بزرگتر می شود.
نوزاد شما هشیارتر می شود و ضربه هایی که به شکم وارد می کند نسبت به قبل بیشتر می شود.اگر بخواهیم حجم جنین را تشبیه کنیم در هفته بیستم جنین اندازه یک هویج می باشد و وزن جنین در هفته بیستم به 300 گرم رسیده است و طول جنین از سر تا نوک انگشت پا حدود 25 سانتی متر می باشد.
از نظر تغییرات داخلی رحم یک ماده سفید رنگ و چرب به نام ورنیکس اطراف بدن جنین را می پوشاند تا از بدنش به علت غوطه ور بودن در مایع آمنیوتیک محافظت کند.
ورنیکس به علت لیز بودنش حرکت جنین را درمجرای زایمان بسیار راحت تر می کند .
جنین در هفته بیستم عمل بلعیدن را بیشتر انجام می دهد و برای تقویت دستگاه گوارشی جنین بسیار مفید می باشد.
جنین شما در هفته بیست بارداری مکونیوم (مدفوع) نیز تولید می‌کند مکونیوم یک ماده چسبناک و سیاه رنگ می باشد این ماده در روده های او جمع می شود و در هنگام اولین دفع بعد از به دنیا آمدن آن ها را از بدن دفع می کند .خیلی کم پیش می آید که نوزادی دفع را در رحم انجام دهد.
این هفته را که تمام کنید یعنی نیمی از دوران بارداری را پشت سر گذاشته اید. ۲۰ هفته است که حالا و روزتان با روزهای دیگر فرق می کند و شما خیلی خوب از پس مدیریت آن بر آمده اید.

وضعیت مادر در هفته بیستم بارداری
در طول دوران بارداری بدن مادر تغییرات زیادی می کند این تغییرات ممکن است تغییرات ظاهری بدن و یا تغییرات درونی و یا تغییرات روحی مادر باشد تغییرات ظاهری مانند پرپشت تر شدن موها، محکم شدن ناخن ها می باشد که به علت تغییرات هورمون های بدن است که باعث پرپشت شدن موها و قوی تر شدن مو و ناخن هایتان می شود.تغییرات در اندام های بدن و رنگ پوست می باشد.تغییرات روحی مانند پرانرژی تر شدن یا بی حوصلگی مادر ، بدخلق شدن مادر به علت شرایط متفاوتی که تجربه می کند می باشد.همچنین تغییراتی در ذایقه غذایی مادر رخ می دهد که بسیار طبیعی می باشد.
در این دوران حس بویایی مادر بسیار تیز و قوی می شود این حالت مادر ممکن است بعد از مدتی به حالت اول خود بازگردد یا اینکه ممکن است تا آخر دوران بارداری این حس باقی بماند.
در هفته بیستم بارداری اشتهای مادر تا حدودی به حالت اولیه برمی گردد و می تواند کمبود موادغذایی خود را که در ماه های اول به علت بی اشتهایی و حالت تهوع ایجاد شده بود را در این ماه جبران کند البته باید توجه داشته باشید که زیاده روی نکنید تا دچار افزایش وزن نشوید .تحقیقات نشان داده اند مادرانی که در روز بین ۵تا۶ وعده غذایی کوچک دریافت می کنند بارداری سالم تری دارند و دچار اضافه وزن نمی شوند.
مادران دراین دوران در شرایط استرسی ای قرار دارند .استرس در دوران بارداری بر روی کودک تاثیرات منفی می گذارد مادران باید سعی کنند در این دوران تا می توانند آرامش خود را حفظ کنند و از روش های مناسب برای حفظ آرامش خود و کودکشان استفاده کنند دوران حاملگی دوران بسیار طلایی ای برای نوزاد می باشد.
در هفته بیستم بارداری ناف مادر بیرون می آید که به علت بزرگ شدن نوزاد و جنین می باشد و بسیار طبیعی می باشد.
ناف شما بیرون خواهد زد که این کاملا طبیعی است.

ترشحات در هفته بیستم بارداری نشان از عفونت دارد؟
در هفته بیستم بارداری ترشحات مهبلی افزایش می یابد که این ترشحات نشان از عفونت نمی باشد.رنگ این ترشحات معمولا غلیظ ، بی رنگ و مایل به زرد می باشد و علت ترشح آن ها افزایش جریان خون در عضلات و پوست اطراف مهبل می باشد.
اما در صورتی ترشحات بدبو ، زرد رنگ و یا سبز و همره با خارش و سوزش باشد ترشحات قارچی می باشد و حتما به پزشک باید مراجعه کنید.عفونت های قارچی قبل از زایمان حتما باید درمان شوند.

وضعیت جنین در هفته بیستم بارداری
۱.جنین در این هفته به شکم مادر ضربه های بیشتری وارد می کند و مادراین ضربات را به وضوح حس می کند.
2.سایز حجمی نوزاد به اندازه یک هویج می باشد.
۳.در هفته بیستم بارداری پوششی لیز و سفید اطراف نوزاد را فرا می گیرد تا از پوست نوزاد در برابر مایع آمنیوتیک محافظت کند لیز بودن این مایع حرکت جنین را در مجرای زایمان آسان تر می کند.
4.در هفته بیستم بارداری نوزاد مکونیوم تولید می کند که یک ماده چسبناک و سیاه رنگ می باشد(مدفوع) .این ماده در روده های نوزاد جمع می شوند و بعد از به دنیا آمدن آن را دفع می کند و خیلی کم پیش می آید که نوزاد این مایع را در رحم دفع کند .
۵.وزن نوزاد در هفته بیستم به ۳۰۰ گرم می رسد.
6.قد نوزاد از سر تا نوک انگشت پایش به صورت کاملا کشیده 25 سانتی متر می رسد.
۷.جنین در هفته بیستم بارداری عمل بلعیدن را بیشتر انجام می دهد که برای تقویت دستگاه گوارشش بسیار مفید می باشد.
8.آلت تناسلی نوزاد در هفته بیستم بارداری شروع به کامل شدن می کند.اگر پسر است بیضه هایش شروع به رشد از شکمش می کند.اگر دختر است 7 میلیون تخم اولیه در تخمدان هایش دارد که در زمان تولد به 2 میلیون کاهش می یابد.
۹.در هفته بیستم نوزاد روز به روز بیشتر شبیه به یک انسان واقعی می شود.
10.اعضای داخلی بدن جنین مانند ریه ، سیستم گوارشی ، سیستم ایمنی در هفته بیستم در حال رشد و تکامل می باشد.
۱۱.در هفته بیستم استخوان هایش محکم تر می شود.
12.تا هفته بیستم بارداری فت از جنین بیستر رشد کرده است ولی ازالان به بعد رشد جنین بیشتر می شود.البته جفت هم رشد خواهد کرد اما نه بیشتر از جنین و سرعت رشد جنین بیشتر از جفت می شود.
۱۳.در هفته بیستم بارداری رحم بزرگ تر می شود و فضا بیستر می شود و جفت به بالا هدایت می شود.

تغذیه در هفته بیستم بارداری
هفته بیستم بارداری یکی از هفته های بسیار مهم در دوران بارداری می باشد و تغذیه مناسب در این دوران بر روی جنین ، رشد جنین و سلامن کودک بهد از تولد تاثیر بسزایی دارد .در این هفته از بارداری سعی کنید رژیم غذاییتان را به صورت زیر تنظیم کنید.
1.در هفته بیستم بارداری ویتامین های گروه B را در برنامه غذایی خود بگنجانید.اسیدفولیک یکی از مهمترین ویتامین های گروه B می باشد.
۲.مواد غذایی که حاوی B۱۲ را در برنامه غذایی خود بگنجانید این ویتامین کبالامین نام دارد و درر فراورده های حیوانی یافت می شود.نبود این ویتامین در رژیم غذایی دوران بارداری می تواند موجب کم خونی شود.
3.ویتامین C را بیشتر مصرف کنید.ویتامین C جذب آهن را بیشتر می کند .

تغییرات در وزن و ظاهر شکم در هفته بیستم
با گذشت زمان از روزهای اول بارداری تغییرات زیادی در ظاهر به خصوصی اندازه شکم ایجاد می شود .اندازه شکم در هفته های مختلف بارداری باید با اندازه استاندارد همخوانی داشته باشد.در هربار مراجعه به پزشک، اندازه شکم شما گرفته می شود این اندازه گیری از استخوان شرمگاهی تا بالای رحم گرفته می شود .در هفته بیستم بارداری این عدد باید حدود ۱۸ تا ۲۲ سانتی متر باشد و اندازه شکم هرهفته ۱ سانتی متر افزایش می یابد .در صورتی که اندازه شکم با استاندارد آن تطابق نداشته باشد ممکن است نشان از یک مشکل در بارداری باشد این مشکلات می تواند دیابت بارداری ، مشکلات رشدی جنین و یا بریچ باشد.در این شرایط پزشک آزمایش های بیشتری برای شما تجویز می کند تا علت را پیدا کند.
وزن مادر در هفته بیستم بارداری آرام ارام افزایش می یابد .حدودا باید 4.5 کیلو افزایش وزن پیدا کرده باشید به طور نرمال در هفته باید حدود یک یا نیم کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. افزایش وزن حاملگی برای مادران با BMI متوسط حدود 11 تا 15.5 کیلوگرم است. اگر با BMI بالا باردار شده اید، پزشک احتمالا توصیه می کند، کلا 7 تا 11 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. اگر BMI شما پایین باشد، 12 تا 18 کیلوگرم توصیه می شود.

در هفته بیستم بارداری چه آزمایش هایی باید انجام داد؟
از هفته بیستم به بعد تغییراتی که در رشد جنین و اندازه شکم رخ می دهد بسیار مهم است و در هر بار مراجعه به پزشک این موارد بررسی می شود و در صورتی که تغییرات بر اساس استاندارد نباشد پزشک شما را با دقت بیشتری بررسی می کند زیرا ممکن است تغییرات کم یا زیاد در این دوران نشان از یک بیماری مانند دیابت بارداری ، بریچ و یا مشکلات رشدی باشد و در صورتی که این تغییرات غیرطبیعی به نظر برسد پزشک آزمایش های بیشتری را تجویز می کند.
بین هفته 14 تا 22 آزمایش غربالگری انجام می شود و با اندازه گیری آلفا فتوپروتییم و گنادوتروپین جفتی انسان در خون مادر احتمال بروز سندروم داون ، نقص لوله عصبی و تریزومی 18 در جنین بررسی می شود .این تست بسیار دقیق می باشد و مادر با انجام این تست می تواند از سلامت فرزند خود اطمینان حاصل کند.
میزان تشخیص آلفافتوپروتئین در غربالگری سه ماهه دوم، با دقت بیش از ۹۵ درصد، سندرم داون بیش از ۸۰ درصد و تریزومی ۱۸ با دقت ۷۰ درصد انجام می شود.

سوال رایج
آیا دقت آزمایش غربالگری در سه ماه دوم بارداری، در بارداری های دوقلویی یا چندقلویی کمتر است؟
بله .تشخیص ناهنجاری های کروموزومی در بارداری های چند قلویی بسیار سخت تر و احتمال تشخیص نادرست آن وجود دارد.همچنین اگر سن بارداری به درستی تشخیص داده نشده باشد هم ممکن است جواب آزنایش از دقت لازم برخوردار نباشد.توجه داشته باشید وجود احتمال خطر به این معنا نیست که حتما سندرمی در جنین وجود دارد اما در صورت وجود احتمال خطر پزشک یا متخصص ژنتیک درباره انجام تست‌های تکمیلی بیشتر با شما صحبت خواهد کرد.
غربالگری سه ماه دوم به مادران زیر ۳۵ سال توصیه می شود و در صورتی که سن مادر بالای ۳۵ سال باشد جنینی بیشتر در معرض بیماری های کروموزومی می باشد.و پزشک آزمایش های تکمیلی بیشتری را تجویز می کند .

روابط زناشویی در هفته بیستم بارداری باید چگونه باشد؟
در هفته بیستم بارداری روابط جنسی می تواند به روال گذشته ادامه داشته باشد و هیچ تاثیری روی جنین و یا بروز زایمان زودرس ندارد.بسیاری از مادران تصور می کنند انقباضات لگنی که حین رابطه جنسی ایجاد می شود می تواند باعث بروز مشکلاتی شود اما این باور بسیار غلط می باشد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.اسپاسم های عضلانی بعد از نهایتا نیم ساعت از بین خواهند رفت اما در صورتی که با مشکلاتی نظیر پاره شدن کیسه آب و یا خونریزی های واژینال روبه رو شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.
توجه داشته باشید که روابط زناشویی مناسب می تواند در آرامش زوجین اثر بسزایی داشته باشد و در نتیجه اثر مثبت روابط عاطفی خوب را بر روی جنین می گذارد.

در هفته بیستم بارداری چه کارهایی را نمی توان انجام داد؟
در تمام طول دوران بارداری مادر باید خود را برای شرایط جدید زندگی آماده کند و تغذیه های نامناسب و ناسالم دوران قبل از بارداری را کنار بگذارد و زندگی سالمی را پیش بگیرد.تغذیه سالم در دوران بارداری برای سلامت مادر و جنین بسیار حایز اهمیت می باشد.به نکات زیر توجه توجه کنید:
1.در صورتی که قبل از بارداری به مقدار زیادی کافیین مصرف می کردید باید مصرف خود را بسیار کاهش دهید و تا حد امکان حذف کنید زیرا مصرف 2 فنجان قهوه در روز می تواند خطر سقط را تا دو برابر افزایش دهد .کافیین در قهوه ، چای ، نوشابه ، شکلات و نوشابه های انرژی زا وجود دارد.
۲.در دوران بارداری از انجام فعالیت های ورزشی سنگین که بیشتر از توان بدنتان می باشد خودداری کنید.برای انجام فعالیت های ورزشی حتما با پزشک و مربی ورزش مشورت کنید.
3.از پرخوری بپرهیزید .این باور غلط را که به جای دو نفر غذا بخورید را دور بریزید .به اندازه مناسب غذا بخورید و سعی کنید همه ی مواد مغذی را به بدنتان برسانید.
۴.سعی کنید تمام مدارک پزشکی خود را در حین سفر با خود به همراه داشته باشید.

سوال رایج
هفته بیستم بارداری چندماهگی بارداری است؟
در هفته بیستم بارداری، شما 4 ماه و دو هفته باردار هستید. در هفته بیستم بارداری در نیمه راه بارداری هستید.

نقش پدر در هفته بیستم بارداری
نقش پدر در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد و می تواند در سلامت روحی و جسمی مادر تاثیر بسزایی داشته باشد.آرامش روحی مادر در دوران بارداری در سلامت نوزاد بسیار تاثیرگذار است.پدر در دوران بارداری با آگاهی از علایم خطر ، تغییرات جسمی و روحی مادر و عوارض دوران بارداری می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از مشکلات بارداری داشته باشد.پدر خانواده باید بهترین شرایط را برای همسر خود فراهم آورد و از هر فرصتی برای بودن در کنار همسر خود استفاده کند.
فشارهای روحی روانی و استرس می تواند باعث کاهش اشتها و در نتیجه باعث کاهش دریافت مواد غذایی به مادر و جنین می شود و می تواند رشد جنین را تحت تاثیر قرار دهد و یا شدت بخشیدن به ویار حاملگی، افزایش فشار خون، افزایش درد و بروز اشکال در زایمان و نیز بروز مشکلات متعدد در دوران پس از زایمان و شیردهی شود.
هرچقدر مشارکت پدر در دروان بارداری بیشتر باشد رشد جسمی و اجتماعی کودک بهتر می باشد.

ورزش در هفته بیستم بارداری مجاز است؟
ورزش در دوران بارداری در صورتی که مناسب با شرایط جسمی مادر و تحت نظر مربی مخصوص و پزشک باشد هیچ مشکلی ندارد.ورزش باید در حد انرژی مادر باشد و از میان وعده های پرانرژی و سبک مانند میوه و بسکوییت های سبوس دار استفاده شود تا انرژی مادر تامین شود.
در صورتی که انرژی مورد نیازتان را تامین نکنید بعد از ورزش احساس خستگی ، سرگیجه و ضعف بدنی خواهید داشت.

علائم شایع زنان حامله در هفته بیستم بارداری
سردرد
بعضی مادران در هفته بیستم بارداری احساس سردرد و سرگیجه دارند .دراین حالت به خود حتما استراحت دهید و سعی کنید از هوای تمیز و پاکیزه استفاده کنید و در صورتی که سردرد و سرگیجه تان شدید بود حتما به پزشک مراجعه کنید.
گرفتگی عضلات پا
دلیل گرفتگی پاها در این دوران دقیق مشخص نیست اما در صورتی که گرفتار این حالت شدید پاهای خود را رو به بالا نگه دازید و آب بیشتری در طول روز مصرف کنید.
ورم
در این دوران بدن ورم کرده و علت اصلی آن تجمع آب در مچ پا و پاها می باشد.سعی کنید در ابن دوران کفش های راحتی بپوشید تا از ورم بیش تر آن جلوگیری کنید.
سوزش سردل و سوهاضمه
یکی از مشکلاتی که از اول دوران بارداری مادر را درگیر می کند سوزش سردل و سوهاضمه می باشد که با بزرگ شدن شکم این مشکل بیشتر هم می شود .سعی کنید در این دوران وعده های غذایی خود را کوچکتر و بیشتر کنید و بعد از خوردن غذا هرگز دراز نکشید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.