۴۳۹۸۴
۳۲ نظر
۹۳۵۵۳۱
۳۲ نظر
۹۳۵۵۳۱
پ

هفته بیست و دوم بارداری

بزرگی رحم به مثانه فشار می آورد و باید زیاد به دستشویی بروید. وضعیت سختی است اما شما قهرمان این داستان هستید و حتما می توانید از پس این مشکلات بربیایید.

هفته بیست و دوم بارداری نی‌نی‌بان: جنین بیست و دو هفته ای شما دقیقا شبیه یک انسان کوچک است. یعنی همه اعضای بدنش شکل گرفته است و اندامهای داخلی هم در حال کامل شدن هستند. شما هم به انداز کافی وزن اضافه کرده اید. در این هفته شکمتان به شکل محسوسی بزرگتر شده و ترکهای نمایانی هم روی پوستتان افتاده است. حتما تکرر ادرار هم دارید بزرگی رحم به مثانه فشار می آورد و باید زیاد به دستشویی بروید. وضعیت سختی است اما شما قهرمان این داستان هستید و حتما می توانید از پس این مشکلات بربیایید.


هفته بیست و دوم بارداری
جنین این هفته بیشتر از هفته‌های گذشته بازیگوشی می‌کند. حس لامسه جنین در این هفته فعال می‌شود و همه چیز را در ذهنش ثبت می‌کند. مغز و اعصاب جنین آنقدر توسعه پیدا کرده که بتواند هر چیزی را در اطرافش پردازش کند. او شروع می‌کند به کنجکاوی در محیط اطرافش. احتمالا این هفته حسابی هیجان زده می‌شود.
او در این هفته بیشتر لگد می‌زند. دوست دارد هر چیزی را توی دستش بگیرد و آن را لمس کند و همه چیز را کشف کند. چشم‌ها و سیستم تولید مثلش همچنان در حال رشد است. در جنین پسر بیضه در سر جای خود قرار می‌گیرد و در جنین دختر تخمدان‌ها و رحم هم در شکم در محل اصلی خود مستقر می‌شوند . مهبل (واژن) هنوز هم در حال رشد است. او دیگر شبیه یک انسان کامل است ولی جثه کوچکتری دارد.
قد: ۴۳۴ سانتی متر
وزن: 28 گرم
هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری
در این هفته همچنان رحم در حال رشد است اما خم شدن، رانندگی کردن و نشستن هنوز چندان سخت نیست. برای اینکه حجم ریه‌ها افزایش پیدا کند قفسه سینه شما کمی بزرگتر می‌شود و بعد از زایمان دوباره به حالت اول بر می‌گردد. ممکن است در این هفته دچار دردکمر، ترشح مهبل، گرفتگی بینی و خونریزی لثه شوید. رحم شما چند سانتی متر بالاتر از ناف قرار گرفته است. در این مرحله ممکن است که پوست ناحیه شکم، ران‌ها و باسن شما کشیدگی پیدا کرده و ترک بخورد، البته در برخی از خانم‌ها این اتفاق نمی‌افتد اما این ترک‌ها بافت‌های جدیدی از پوست هستند که به رنگ صورتی یا قهوه‌ای بر روی پوست ظاهر می‌شوند.


هفته بیست و دوم بارداری
حدود ۱۰ درصد از زنان دچار عفونت ادراری می‌شوند. البته در اکثر آنها این عفونت مربوط به عفونت مثانه است که خودش را با آزمایش‌ ادرار نشان می‌دهد. نشانه‌های این عفونت تکرر ادرار، سوزش ادرار، درد زیر شکمی و درد هنگام خروج ادرار است. این بیماری به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد. اگر این عفونت درمان نشود احتمال ابتلا به عفونت کلیه‌ای نیز افزایش می‌یابد. عفونت کلیه‌ها نیز علاوه بر عواقبی که برای خود مادر دارد ممکن است باعث بروز زایمان زودرس در ماه‌های آخر بارداری شود. نشانه‌های دیگری که ممکن است در عفونت مثانه بروز کند؛ تب ادرار خونی، تهوع و استفراغ و کمر درد شدید است.
هفته بیست و دوم بارداری
هفته بیست و دوم بارداری
در دوره دوم بارداری، کالری دریافتی خود را به ۳۴۰ کالری در روز افزایش دهید. میزان اضافه وزن شما به عوامل گوناگونی، به خصوص وزن قبل از بارداری‌، بستگی دارد. سعی نکنید در این دوره وزن خود را کم کنید. شما به کالری و مواد مغذی برای رشد کودکتان احتیاج دارید. بهتر است با پزشک‌تان در این رابطه مشورت کنید. در دوران بارداری شما بیشتر در معرض ابتلا به مسمومیت غذایی به دلیل تغییر متابولیسم بدن‌تان هستید، بنابراین کاملا گوشت را بپزید.


هفته بیست و دوم بارداری
سر نوزاد و فشار نامعلوم!
بعضی از زنان باردار فکر می‌کنند در زایمان طبیعی سر فرزندشان آسیب می‌بیند. و به همین دلیل سزارین برای نوزادشان بهتر است اما محققان معتقدند فشاری که جنین هنگام زایمان طبیعی تحمل می‌کند برای او مفید است، چون با حالت مکشی که ایجاد می‌کند ریه‌های جنین را پاک می‌کند. به همین دلیل است که نوزادان حاصل زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی‌ها دارند. پس از بابت فشار روی سر جنین نباید نگران بود چون استخوان‌های سر او این فشار را به خوبی تحمل می‌کند و هیچ عارضه‌ای برایش پیش نمی‌آورد. سر جنین هنگام عبور از کانال زایمان به خوبی تغییر شکل پیدا می‌کند. برای مشاهده مطلب زایمان طبیعی یا سزارین می توانید اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و دوم بارداری
عفونت دندان را جدی بگیرید
عفونت دندان و لثه‌ها را جدی بگیرید. اگر دندان درد داشتید به هیچ وجه سراغ مسکنهای قوی نروید. قبل از هرنوع خود درمانی و استفاده از قرصهای مسکن یا ضمادهای گیاهی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. زنان باردار در این دوران بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه (قرمز و تورم) هستند به همین دلیل مسواک و نخ دندان را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید


هفته بیست و دوم بارداری
داروهایتان را فراموش نکنید
داروهایی که هر روز می‌خورید و قرصها ومکملهایتان را همراه داشته باشید. ممکن است در شهر یا کشوری که به آن سفر کرده اید داروهایی که پزشک متخصص برایتان تجویز کرده، پیدا نشود. اگر معمولا در طی سفر سردرد می‌گیرید، از دکترتان بخواهید یک مسکن مناسب دوران بارداری نیز به شما معرفی کند تا آن را همراه خود داشته باشید. اگر در فصل سرما به سفر می‌روید در باره داروهای سرما خوردگی و گلو درد مناسب بارداری با پزشک مشورت کنید. شاید در سفر شرایطی پیدا کنید که نیاز به مراقبت یا بررسی پزشکی داشته باشید به همین دلیل سعی کنید دفترچه بیمه تان را همراه داشته باشید. برای مشاهده مطلب مسافرت در بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و دوم بارداری
ملحفه و تشک
ست ملحفه کودک باید دارای چندین تکه و بالشتک‌های محافظ تخت و دوردوزی‌های چین‌دار باشد یا اینکه فقط یک روبالشی و یک ملحفه کش‌دار تخت باشد. هرچه که باشد، مهم‌تر از هر چیز در انتخاب کالای خواب کودک امنیت است. در انتخاب جنس ملحفه نوزاد بهتر است به دنبال نرم‌ترین‌ها و خنک‌ترین‌ها باشید. ملحفه‌های نخی کاربردی‌ترین نوع ملحفه برای تمام سنین هستند. ملحفه‌های نخی خنک و راحت هستند و در فصول گرم سال باعث عرق‌کردن نوزاد نمی‌شوند. جنس نخی خالص ضدآلرژی است و پوست کودک را آزار نمی‌دهد. تشک نوزاد باید کاملا تخت و سفت انتخاب شود. نوزاد به هیچ‌وجه نباید روی تشک‌های نرم قرار بگیرد و در تشک فرو برود. کمر و گردن نوزاد بسیار منعطف هستند، بنابراین تشک سفت هم از جان کودک محافظت می‌کند و هم برای نوزاد کاملا راحت است. برای رعایت بهداشت و حفظ دوام تشک نوزادتان به یک یا دو محافظ تشک احتیاج دارید. محافظ‌های تشک مثل یک لایه ملحفه کش‌دار روی تشک را می‌پوشانند و با لایه لاستیکی یا نایلونی که داخلشان دوخته‌شده، از نشت مایعات به تشک تخت جلوگیری می‌کنند. برای مشاهده مطلب خرید سیسمونی نوزاد اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و دوم بارداری
به فرزندتان آسیب نزند
کارشناسان معتقدند کودکانی که نسبت به بقیه دوستانشان اسمهایی با تلفظ و معنایی غریب دارند، در معرض فشار قرار می‌گیرند. کودکی که مدام به ‌دلیل نامش مورد تمسخر دوستانش قرار می گیرد احساس مثبتی از این وضعیت ندارد. این مسئله حتی پس از دوره کودکی نیز ادامه پیدا می کند.اگر فرد نامی با تلفظ یا معنای دشوار داشته باشد و در هر جایی مجبور به تکرار دوباره آن شود، یا دیگران نامش را معمولا اشتباه تلفظ کنند، حس ناخوشایندی به او دست می دهد. همچنین اگر فرد نامی بسیار متفاوت داشته باشد، پرسش‌هایی که همه جا درباره معنای اسمش از او می‌شود شرایطی خسته‌کننده و ملال‌آور برایش به همراه می آورد. برای مشاهده مطلب کامل آداب نامگذاری فرزند اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و دوم بارداری
شلوار مخصوص!
اگر طرفدار پر و پاقرص شلوار هستید می توانید در این دوران که هنوز خیلی شکمتان بزرگ نشده از شلوار بارداری استفاده کنید. شلوار بارداری انوع مختلفی دارد و انواع کلاسیک شلوار بارداری نواری از جنس ژرسه به جای کمر دارند که دور تا دور شکم را می‌گیرد و تا بالای ناف کشیده می‌شود. این نوع شلوارها بسیار راحت است و کش یا دکمه‌های کنار شلوار امکان تغییر سایز را فراهم می‌کند. باید توجه داشته باشید که مخصوصا در زمستان، این نوع شلوارها به گرم ماندن شکم کمک می‌کنند و حتی محافظ مناسبی برای پوست شکم است که در طول بارداری در معرض انواع آسیب هاست. اگر با شلوارهای فاق بلند راحت نیستید، می‌توانید انواعی را انتخاب کنید که یا بدون کمر هستند یا کمرهای کشی باریک دارند که زیر شکم قرار می‌گیرد. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید


هفته بیست و دوم بارداری
تخت نئوپانی
کارشناسان نی نی بان معتقدند بهتر است تختخوابی برای نوزادتان بخرید که از نئوپان ساخته شده است. تحقیقات نشان داده که چوب‌های تولید شده شیمیایی دارای چسب‌هایی هستند که در معرض هوا و گرما گاز تولید می‌کنند. گازی که نه بویی خاص دارد و نه رنگی که در هوا دیده شود اما همین گازها سمی هستند و می‌توانند برای کودک خطرناک باشند. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و دوم بارداری
الفبای زندگی برای کودکان
بچه ها خیلی زود بزرگ می شوند پس بهتر است از همین حالا به فکر مهارت آموزی آنها باشید. شاید فکر کنید پیشنهاد این کتاب برای دوران بارداری کمی عجولانه است اما شما در این روزها وقت زیادی دارید وقتی فرزندتان به دنیا آمد دیگر فرصت نمی کنید مطالعه کنید، پس تا وقت دارید کتاب بخوانید و برای تربیت و پرورش فرزندتان آماده شوید. کتاب« الفبای زندگی برای کودکان» شامل مهارتهای اولیه ای است که کودکان را برای زندگی کردن در جمع خانواده و ورود به اجتماع آماده می کند. رعایت بهداشت فردی، برقراری ارتباط با دیگران، وقت شناسی، باه کار گیری قدرت و خلاقیت و ابتکار، مسئولیت پذیری، تصمیم گیری و... از جمله مهارت هایی هستند که کودکان با دانستن آنها می توانند نیازهای اساسی خود را برطرف کنند. مادر و پدرها می توانند با استفاده از روشها ی این کتاب فرزندشان را الفبای زندگی آشنا کنند. ماندانا سلحشور مولف این کتاب از انتشارات فلسفه است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و دوم بارداری
حق همیشه با اوست
سالهاست که از دوران جاهلیت می‌گذرد و خدا را شکر دیگر برای کسی جنسیت بچه مهم نیست اما هنوز خیلی از زنان باردار به این موضوع شک دارند. اگر دلتان می‌خواهد خیال همسرتان راحت باشد، به همسرتان اطمینان بدهید که دختر یا پسر بودن نوزاد برایتان اهمیتی ندارد و به این ترتیب، قدری از استرس‌های او را کاهش دهید. همسرتان باردار است و دوست دارد در خانه حکمرانی کند. شما به‌عنوان شوهری که او را درک می‌کنید و خواسته‌هایش را حتی اگر اندکی از منطق به دور باشد متوجه می‌شود باید حق را او بدهید. یادتان باشد همیشه حق با اوست. حتی اگر معمولا در زندگی نظرات بهتر و تأثیرگذارتری نسبت به همسرتان دارید اما این روزها، روزهای اوست. بگذارید او تصمیم گیرنده نهایی باشد. به خواسته‌هایش بیشتر توجه کنید. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته بیست و دوم بارداری
آلبالو پلو شیرین پلو تهرانی ها
نوبتی هم باشد نوبت تهرانی هاست. البته تهرانی های قدیمی. اگر از مادربزرگ هایتان بپرسید برای ویارانه در قدیم چه کار می کردند حتما از پختن آلبالو پلو شیرین پلو برایتان تعریف می کند. تهرانی های قدیم در بهار معمولا ویارانه دلمه می پختند. کاهو و سرکه و گلپرو شنگ تازه و شبدر و گوجه سبزو چغاله بادام هم از ویارانه های بهار بود. فرستادن آش رشته با کشک و سیر داغ و پیاز داغ و نعناع داغ ، آن هم هنگام ظهر یکی از کارهای همیشگی بود.برخی از خانواده ها وقتی زن حامله به حمام می رفت ، آش سماق با کوفته برنجی و یا کوفته نخودچی می پختند و می گذاشتند تا سرد شود .همه غذاها را در ظرفی می گذاشتند و باترشی بادمجان و یا ترشی پیاز و سبزی خوردن و نان به حمام می فرستادند.کشک بادمجان و حلیم بادمجان و کباب تنوری نیز برائ زن باردار ویارانه خوبی بود. برای مشاهده مطلب کامل رسم و رسوم بارداری اینجا را کلیک کنید.


گفت‌وگو با یک مادر در هفته بیست و دوم
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتید را توصیف می‌کنید؟ من تصویر فرزندم را زمانی که انگشت‌هایش را می‌مکید، دیدم. یکی از بهترین لحظه‌های زندگی‌ام همین لحظه بود.
این هفته چقدر اضافه وزن داشتید؟ ۴ کیلوگرم.
به لباس بارداری احتیاج دارید؟ بله، البته.
ترک‌های بارداری هم دارید؟ نه خوشبختانه.
اوضاع خوابتان چطور است؟ خیلی خوب نیست. آن طوری که دوست دارم، نمی‌خوابم.
دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ دوست دارم کارهایی را که می‌خواهم، انجام بدهم اما بارداری‌ نمی‌گذارد.
حرکات جنین را حس می‌کنید؟ بله. فعالیتش بیشتر شده است.
ویار هم دارید؟ بله دوست دارم مقدار زیادی میوه و ماست بخورم.
از عوارض بارداری بگویید؟ کمی گرفتگی پا و کمردرد دارم.
وضعیت حلقه ازدواج‌ چطور است؟ خوب است. کاملا اندازه دستم است.
منتظر چه چیزی هستید؟ اینکه اتاق خواب نوزادم را بچینم.


هفته بیست و دوم بارداری
هفته بیست و دوم بارداریدر صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته بیست و دوم بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته بیست و دوم


در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته بیست و دوم بارداری
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   سلام
   هفته بیست و دوم هستم.گاهی کل روز حرکت نمیکنه و من رو میترسونه.اینجور که میبینم کاملا عادیه!وقتی با تن صدای خاصی باهاش حرف میزنم،حرکت میکنه و خیالم راحت میشه.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • مامان محمد حسین و علی

    سلام دوره درمان آنتی بیوتیکتون رو حتما حتما کامل کنین چون ممکنه به خاطر کامل نشدن دوره بدنتون مقاوم بشه و اونوقت انتی بیوتیک های بی ضرر روتون جواب نده. سفکسیم و استامینوفن گروه b هستن ک ضرری در بارداری ندارن

   • مونا مسرور

    شما ۱۷ هفته و ۴ روز هست که باردارید

   • زهرا

    ترس نداره تا هفته ٢۴ هم زمان داره برای تکونهای محسوس

   • زهرا

    منم مث شمام ماما گفت جای نگرانی نیست

   • mohi brm

    عالیه

  • صنم
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   سلام
   هفته بیست ودوم هستم امروز یهویی از خواب بیدار شدم طوری که احساس میکنم شکمم بدجوری چرخید بعدمتوجه شدم تند تند حرکت میکنه و ساکت شد میترسم بندناف دورش پیچیده شده باشه .چیکارکنم؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • زهره.‌‌‌...

    سلام نگران نباش چیزی نیست،
    بندناف از ۷ ماهگی خطر ناکه وباید خیلی مراقب بود،
    اما سعی کن همیشه آروم باشی تا عادت کنی ،وسعی کن ازحالا به پهلو خوابیدن عادت کنی

   • فاطمه فولادی

    منم همین طور انشالله که به سلامتی زایمان کنیم

   • فاطمه فولادی

    چون گروه خونیت منفی باید آمپول رو گام بزنی

  • محدثه
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   سلام.من در هفته بیست و دو بارداری هستم.16سالمه.دوقلو باردارم.کمرم خیلی درد داره.هنوزم ویار دارم.واسه درمان عفونتم چکار کنم.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • الهه

    کمردردت طبیعیه چون رحم داره جا باز میکنه

   • مریم

    منم دقیقا اینجوریم نمیدونم چیکار کنم به دکترم ک گفتم گفت با صابون گلیسیرین صورتتو مداوم بشور ک من انجام ندادم

   • فرزانه

    اگه زده باشی واکسن رو بهت یه کارت میدن ولی باز هم از مرکز بهداشت سوال کنی دقیق بهت میگن و ثبت سیستمشون دارن

  • نگارین
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   سلام-من در هفته 22 بارداری هستم 6 روزه که اسهال دارم خوب نشدم جنین هم کمتر تکون میخوره توروخدا کمکم کنید خیلی ترسیدم.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • سارا

    سلام من هفته ۲۲ بارداری ام ولی هیچ تکونی حس نمیکنم بارداری اولم هم هستش

   • مامان محمد میثاق

    خوب عزیزم برو پیش دکترت یا مرکز بهداشت بگو قلب جنین و چک کنن ترس نداره که

   • مامان سلاله

    طبیعی بهترین زایمانه و اصلانم ترس نداره خیلی عالیه

  • کیان مامان
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   ممنون بخاطر مطالب خوبتون

  • shiva
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   سلام من ۲۰سالمه بارداری اولم وسن بارداریم ۲۳هفتس از اول بارداریم کل صورتم جوش های کوچیک قرمز رنگی ظاهرشد تا الانم اینجوری مونده نمیدونم چیکارکنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

  • مطهره
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   خیییییلی خوبه
   مرسییییییییییی

  • یلدا
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   سلام من هفته 21 بارداری ام البته آخرای 21 دیشب ب سمت چپ خوابیدم یهو انگارسمت چپم یک چیزی ترکیداون همون تکان خوردن بچه بوده

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

  • مهدیه
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   من هفته ۲۲ هستم.از هفته سیزدهم تکونهای دختر کوچولومو احساس میکنم.الانم که دبگه حسابی ورزشکار شده و مشت و لگد میزنه.خیلی حس قشنگیه

  • مریم
   درباره هفته بیست و دوم بارداری

   س من هفته بییت و دو ام و کمردرد دارم
   طبیعیه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • زهرا طاهرپور

    باعرض وخسته نباشید .من درهفته 22 بارداری هستم وقتی سینم فشارمیدم ازنوک سینه ام آب میزنه بیرون .خواستم ببینم مشکل چیست و نگرانم لطفا راهنماییم کنید

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند