۴۳۹۹۲
۱۳ نظر
۸۷۶۸۳۶
۱۳ نظر
۸۷۶۸۳۶

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری که مصادف است با هفت ماهگی، تغییرات فراوانی را در بدن مادران باردار ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید با علائم و تغییرات جنین در این هفته بیشتر آشنا شوید، در این مقاله همراه ما باشید.

هفته بیست و پنجم بارداری

شما در هفته بیست و پنجم بارداری قرار دارید و وارد هفت ماهگی شده اید. کمی عصبی هستید. حق هم دارید. روزها را می‌شمرید. اضافه وزن و تکرر و ادرار و بد خوابیدن هم کلافه‌تان کرده است. اما چاره چیست؟ شما تا اینجا را به خوبی پشت سر گذاشته‌اید. شما قهرمان و نقش اول این دوره از زندگی تان هستید. این هفته‌ها که تمام شد، این هفته هم تمام می‌شود. بهتر است روی روزهای باقی مانده تمرکز کنید و حواستان باشد که قرار است جنین در این هفته چه تغییراتی داشته باشد. در این مقاله به صورت جامع این هفته از بارداری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: کم بودن رشد جنین در نیمه اول بارداری


وضعیت جنین در هفته بیست و پنجم بارداری

او هر روز بیشتر از قبل یاد می‌گیرد که چگونه دست و پاهایش را تکان دهد. جنین حالا به خوبی می‌شنود که شما چه می‌گویید و چه کار می‌کنید. موهایش که تا هفته‌های بیش هیچ رنگی نداشت این هفته رنگ گرفته و موهای سر، ابروها و مژه‌هایش صورتش را بیشتر نشان می‌دهد. جنین شما هنوز درحال ذخیره‌سازی بافت چربی است. دستگاه تنفسی او همچنان در حال تکامل است. سوراخ‌های بینی او از هم باز شده‌اند و می‌تواند به راحتی نفس بکشد.
قد: ۳۲ سانتی متر
وزن: 675 گرم

وضعیت مادر در هفته ۲۵ بارداری

مهمترین موضوع این هفته حساس ترین آن یعنی اضافه وزن است. اضافه وزن شما در این هفته روند صعودی به خود می‌گیرد و ممکن است نتوانید مثل گذشته تند و سریع حرکت کنید. امکان دارد کفشتان به دلیل بالا رفتن وزن تنگ شود. مشکلات دیگری هم هست مثلا کمردردهای بارداری و... اضافه وزن، تغییر مرکز ثقل بدن (وقتی رحمتان بزرگ‌تر می‌شود، مرکز ثقل بدن شما به سمت جلو تغییر می‌کند.)، نرم شدن رباط‌های عضلانی برای زایمان و افزایش ترشح هورمون‌های بارداری (پروژسترون و ریلاکسین ) از دلایل اصلی کمر درد است.

هفته بیست و پنجم بارداری

علائم شایع در هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری نقطه عطف مهمی برای مادران باردار با نزدیک شدن به سه ماهه آخر بارداری است. در این مرحله، کودک به رشد و تکامل سریع خود ادامه می دهد و منجر به تغییرات مختلفی در بدن مادر می شود.

افزایش حرکت جنین

در هفته ۲۵ بارداری، مادران ممکن است متوجه افزایش حرکت جنین شوند، زیرا کودک فعال تر می شود. این حرکات ممکن است از غلت زدن‌های ملایم تا لگد زدن ها متغیر باشد که به سلامت کودک اطمینان می دهد و باعث ایجاد ارتباط عمیق تر بین مادر و کودک می شود.

کمر درد و ضعف مفاصل

از آنجایی که رحم همچنان به رشد خود ادامه می دهد تا بتواند کودک در حال رشد را در خود جای دهد، مادران باردار ممکن است کمردرد و ضعف مفاصل، به ویژه در ناحیه کمر و لگن را تجربه کنند. تغییرات هورمونی و جابجایی مرکز ثقل بدن به این ناراحتی ها کمک می کند. تمرین وضعیت بدنی خوب، استفاده از بالش های حمایتی و انجام تمرینات کششی ملایم می تواند به کاهش این علائم کمک کند.

انقباضات برکستون هیکس

انقباضات براکستون هیکس که به عنوان انقباضات تمرینی نیز شناخته می شود، ممکن است در هفته بیست و پنجم بارداری بیشتر قابل توجه باشد. این انقباضات نامنظم و بدون درد به آماده سازی رحم برای زایمان کمک می کند و اغلب به عنوان سفت شدن شکم توصیف می شود. هیدراته ماندن، تغییر وضعیت و تمرین تکنیک های آرام سازی می تواند به کاهش انقباضات براکستون هیکس کمک کند.

علائم هفته بیست و پنجم بارداری، تنگی نفس

همان طور که رحم به سمت بالا منبسط می شود، ممکن است به دیافراگم فشار وارد کند و منجر به احساس تنگی نفس شود. این احساس ممکن است در هنگام دراز کشیدن صاف یا در هنگام فعالیت بدنی بارزتر باشد. نفس های آهسته و عمیق و تمرین تکنیک های تمدد اعصاب می تواند به کاهش ناراحتی و بهبود عملکرد تنفسی کمک کند.

سوزش سر دل و سوء هاضمه

تغییرات هورمونی و افزایش فشار روی معده در دوران بارداری می تواند به سوزش سر دل و سوء هاضمه کمک کند. مادران باردار ممکن است احساس سوزش در قفسه سینه یا گلو، همراه با ناراحتی بعد از غذا خوردن را تجربه کنند. خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر، اجتناب از غذاهای محرک و ایستادن بعد از غذا می تواند به مدیریت این علائم کمک کند.

هفته بیست و پنجم بارداری

علائم هفته ۲۵ بارداری، تورم و احتباس مایعات

بسیاری از زنان به دلیل احتباس مایعات در دوران بارداری، ورم در پاها، مچ پا و دست ها را تجربه می کنند. این تورم که به عنوان ادم شناخته می شود، اغلب در هفته بیست و پنجم بارداری بیشتر قابل توجه است. بالا بردن پاها، پوشیدن کفش های راحت و اجتناب از ایستادن یا نشستن طولانی مدت می تواند به کاهش تورم و بهبود گردش خون کمک کند.

افزایش ادرار

همان طور که رحم رشد می کند، بر مثانه فشار وارد کرده و منجر به افزایش تکرر ادرار می شود. مادران باردار ممکن است متوجه شوند که بیشتر در طول شب به دستشویی می روند. تخلیه کامل مثانه، انجام تمرینات کف لگن و محدود کردن مایعات قبل از خواب می تواند به کاهش بیدار شدن در شب کمک کند.

نوسانات خلقی

نوسانات هورمونی و ناراحتی های جسمی بارداری می تواند به تغییرات عاطفی از جمله نوسانات خلقی، اضطراب و تشدید احساسات کمک کند. برای مادران باردار ضروری است که مراقبت از خود را در اولویت قرار دهند، از نزدیکان خود حمایت دریافت کرده و آشکارا با پزشک خود درباره هر گونه نگرانی یا احساس ناراحتی صحبت کنند.


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


مراقبت های بارداری هفته بیست و پنجم

اگر کمرتان درد می‌کند چند راهکار می‌تواند این درد را کاهش دهد:

 • در دوران بارداری از کفش‌های طبی مناسب استفاده کنید. کفش‌هایی با پاشنه‌های کوتاه به همراه حفظ قوس داخل پا (کفی مناسب) انتخاب کنید تا فشار وارد شده بر پاها و ستون فقرات در راه رفتن کمتر شود و مشکلات ناشی از اضافه وزن، به ستون فقرات آسیبی نزند.
 • بهتر است اشیاء سنگین را از زمین بلند نکنید یا اگر هنگام بلند کردن چیزی احساس سنگینی کردید، فورا آن را رها کنید.
 • در نشستن‌های طولانی لازم است یک صندلی انتخاب کنید که بدن شما را حمایت کند یا بالشی برای پشتیبانی از کمر خود در قسمت پشت صندلی بگذارید.
 • اگر کمردردتان شدید شد، سعی کنید با استفاده از کمپرس سرد و گرم به طور متناوب به مدت 10 تا 15 دقیقه باعث کاهش فشار عضلانی و ورم شوید (در مورد استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنید).

خود مراقبتی در هفته بیست و پنجم بارداری

علاوه بر موارد کلی ذگر شده، می‌توان به اقدامات خود مراقبتی از جمله موارد زیر اشاره کرد:

 • استراحت و آرامش: در این دوره لحظاتی را در روز برای استراحت و تجدید قوا اختصاص دهید، چه از طریق چرت زدن کوتاه، تمرین تکنیک های آرامش بخشی مانند تنفس عمیق یا مدیتیشن یا صرفاً انجام یک سرگرمی مورد علاقه.
 • ورزش ملایم: درگیر شدن در ورزش منظم و کم فشار می تواند به کاهش ناراحتی و بهبود سلامت کلی در دوران بارداری کمک کند. فعالیت هایی مانند پیاده روی، شنا، یوگای قبل از تولد یا تمرینات کششی ملایم را در نظر بگیرید.
 • مراسم مراقبت از خود: برای آرامش جسم و روح خود در هفته بیست و پنجم بارداری، یک ماساژ قبل از زایمان را برنامه ریزی کنید، در یک حمام گرم با روغن های ضروری تسکین دهنده غرق شوید یا تکنیک های نوازش خود را برای کاهش تنش و ایجاد آرامش تمرین کنید.

هفته بیست و پنجم بارداری

 • پیوند با کودکتان: زمانی را برای ارتباط با کودک در حال رشد خود اختصاص دهید و پیوند بین مادر و کودک را تقویت کنید. هر روز لحظاتی را برای برقراری ارتباط با کودک خود از طریق لمس ملایم یا موسیقی آرام بخش اختصاص دهید.
 • از دریافت حمایت از اطرافیان نترسید: اگر احساس ناراحتی می‌کنید یا نیاز به کمک دارید از دریافت کمک از شریک زندگی، اعضای خانواده، دوستان یا پزشک خود دریغ نکنید.
 • افزایش آگاهی: از منابع و فرصت های آموزشی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بارداری، زایمان و مراقبت از نوزاد استفاده کنید. در کلاس‌های دوران بارداری شرکت کنید و کتاب‌ها و مقالات آموزنده را بخوانید.
 • بهزیستی عاطفی: هنگام کنترل تغییرات فیزیکی و هورمونی بارداری، احساسات خود را بپذیرید و به آنها احترام بگذارید. شفقت به خود، پذیرش خود و مثبت صحبت کردن با خود را تمرین کنید.

مطالب پیشنهادی: زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟


تغذیه و رژیم غذایی در هفته بیست و پنجم بارداری 

در این روزها مواد غذایی حاوی بخورید که به ساخت و جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. کلسیم به رشد کودک شما و قدرت بدنی مادر، کمک می‌کند. با مصرف بیشتر مواد سرشار از کلسیم، جنین هر روز قوی‌تر از قبل می‌شود. اگر مصرف کلسیم‌‌تان کم است، ممکن است کودک شما در آینده به پوکی استخوان مبتلا شود. بنابراین از مصرف کلسیم کافی اطمینان حاصل کنید.
برای این منظور ۳ یا تعداد بیشتری از مواد زیر را روزانه در برنامه غذایی خود بگنجانید.
-1 فنجان شیر کم چرب یا بدون چرب
-۱ فنجان ماست کم چرب
-نصف فنجان پنیر رنده شده کم چرب
-۱ فنجان کلم چینی
-1فنجان آب پرتقال سرشار از کلسیم
-۱ فنجان شیر سویا سرشار از کلسیم و ویتامین دی
-1 فنجان سوپ شیر

سونوگرافی در هفته بیست و پنجم بارداری

سونوگرافی بخش حیاتی مراقبت های دوران بارداری است که بینش های ارزشمندی را درباره رشد و سلامت جنین در حال رشد ارائه می دهد. در هفته بیست و پنجم بارداری، بسیاری از والدین باردار مشتاقانه منتظر قرار ملاقات بعدی سونوگرافی خود هستند تا نگاهی اجمالی به پیشرفت کودک خود داشته باشند.

ارزیابی رشد جنین

یکی از اهداف اولیه سونوگرافی در این دوره از بارداری، ارزیابی رشد جنین است. تکنسین سونوگرافی دور سر، دور شکم و طول استخوان ران نوزاد را اندازه گیری می کند تا اندازه جنین را تخمین بزند و اطمینان حاصل کند که کودک براساس سن بارداری رشد می کند.

تجسم آناتومی جنین

در طول سونوگرافی هفته بیست و پنجم، والدین باردار این فرصت را دارند که تصاویر دقیقی از آناتومی نوزاد خود ببینند. تکنسین سونوگرافی ساختارهای مختلف از جمله مغز، ستون فقرات، قلب، کلیه‌ها و اندام‌ها را به دقت بررسی می‌کند تا هرگونه ناهنجاری یا نگرانی رشدی را ارزیابی کند.

سونوگرافی هفته بیست و پنجم بارداری، ارزیابی وضعیت جنین

در هفته ۲۵ بارداری، کودک ممکن است شروع به ایجاد یک موقعیت خاص در رحم کند، مانند سر به پایین (راس) یا بریچ که سونوگرافی می‌تواند موقعیت و وضعیت جنین را تأیید کند، که برای برنامه‌ریزی زایمان و تعیین نیاز به مداخلات ضروری است.

ارزیابی سطوح مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک نقش مهمی در محافظت از جنین و تسهیل حرکت آن در رحم دارد. در طول سونوگرافی هفته بیست و پنجم بارداری، پزشکان حجم و کیفیت مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد را ارزیابی می کنند. ناهنجاری در سطح مایع آمنیوتیک ممکن است نشان دهنده مشکلات اساسی باشد و نیاز به ارزیابی بیشتر دارد.

هفته بیست و پنجم بارداری

ارزیابی مکان و عملکرد جفت

جفت نقش حیاتی در تامین اکسیژن و مواد مغذی جنین و دفع مواد زائد از جریان خون نوزاد دارد. سونوگرافی در این دوره از بارداری می تواند اطلاعات ارزشمندی درباره مکان، اندازه و عملکرد جفت ارائه دهد و از اکسیژن رسانی و رشد جنین اطمینان حاصل کند.


بیشتر بخوانید: مراقبتهای دوران بارداری هفته به هفته


مواردی که در این دوره باید بدانید

در این بخش برخی موارد اضافی را که ممکن است در این دوره حساس به دردتان بخورند، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

طبیعی یا سزارین؟

بر اساس آخرین یافته‌ها احتمال چاقی دوران کودکی در نوزادانی که به روش سزارین متولد می‌شوند، 2 برابر بیشتر از نوزادانی است که به صورت طبیعی به دنیا می‌آیند. محققان یک هزار و 250 زن را از دوران بارداری تا 3 سالگی کودکانشان مورد مطالعه قرار داده و دریافتند که 15. 7 درصد از کودکان 3 ساله‌ای که به روش سزارین متولد شدند قبلأ به چاقی مبتلا بودند؛ در حالی که این آمار در کودکان با تولد به روش طبیعی 7. 5 درصد بود. بر این اساس، شاخص توده بدن مادر و وزن نوزاد در هنگام تولد نقش مهمی در مستعد کردن کودکان به چاقی بازی کرده و مطالعات قبلی تأثیر چاقی مادر بر چاقی نوزاد را اثبات کرده است. 

موارد ممنوع 

قطع دارو بی اجازه پزشک، هرگز

اگر بیماری خاصی دارید و باردار شده اید به هیچ وجه وبدون مشورت با پزشک داروهایتان را قطع نکنید. بعضی از زنان باردار به بیماری‌های زمینه‌ای مثل بیماری‌های قلبی، دیابت، فشارخون، نارسایی کلیه و... مبتلا هستند و از داروهای مختلفی استفاده می‌کنند اما وقتی متوجه بارداری می‌شوند، داروهایشان را خودسرانه و بدون مشورت قطع می‌کنند تا عوارض ناشی از مصرف دارو روی جنینشان تاثیر نگذارد. قطع خودسرانه داروها عوارض بدتر و شدیدتری برای مادر و جنین بجا می‌گذارد. پس اگر بیماری خاصی دارید و دارو مصرف می‌کنید، قبل از باردار شدن به پزشک مراجعه کنید و به صلاحدید او از داروهای کم ضررتر یا با دوزهای مناسب‌تر استفاده کنید.

سفر در باردرای 

از کیسه هوا نترسید

آیا سفر با خودروی دارای کیسه هوا در طول بارداری خطرناک است؟ این سوال خیلی از خانمهای باردار است اما کارشناسان معتقدند ایربگ یا همان کیسه هوا برای محافظت از مادر و جنین لازم است. این کیسه‌ها جوری طراحی شده‌اند که وقتی کمربند ایمنی را بسته اید، بیشتر از شما مراقبت کنند. اگر خودتان رانندگی می‌کنید، کمربند ایمنی اجازه نمی‌دهد ضربه ناگهانی باعث برخورد شما با فرمان خودرو شده و کیسه هوا نیز ضربه وارد شده را پخش می‌کند تا شکمتان ضربه شدیدی نخورد. پس اگر ماشینتان کیسه هوا دارد اصلا از نشستن در صندلی جلو هراس نداشته باشید. 

سیسمونی

داشتن میز تعویض
داشتن یک میز تعویض پوشک با گارد محافظ و یک بند ایمنی برای نگه داشتن نوزاد در حال چرخش می‌تواند آسان‌تر باشد. می‌توانید نوزاد خود را بر روی میز مخصوص تعویض پوشک تا سن ۲ سالگی تعویض کنید. اگر یک میز ترکیبی همراه با کمد لباس بخرید می‌توانید سال‌ها از آن استفاده کنید. میزی تهیه کنید که پایه‌های مقاوم داشته باشد. 

انتخاب اسم

الگوی مناسبی انتخاب کنید
بعضی اسمها می توانند در شکل گیری شخصیت افراد موثر باشند. کسی که نامش علی است در دوران تحصیل نسبت به داستان زندگی امام علی(ع) حساسیت بیشتری نشان می دهد . داستان زندگی صاحب اصلی یک نام می تواند بر روی افراد تاثیر گذار باشد. آرش کمانگیر پهلوان ایران زمین است کس که اسمش آرش است ممکن است نسبت به دیگران عشق و علاقه ای دو چندان به ایران داشته و آمادگی بیشتری برای نثار جان در مسیر وطن پرستی داشته باشد. پس بهتر است از الگوی مناسبی برای اسم فرزندتان استفاده کنید. پوریای ولی تا کنون الگوی خیلی از پدر ومادرها برای انتخاب اسم بوده است اما دیگر این روزها هیچ کس سراغ چنگیز و افراسیاب نمی رود. 

پوشاک بارداری 

سینه بند نخی

حواستان به سینه بندهایی که در دوران بارداری استفاده می‌کنید هم باشد. در دوران بارداری سینه‌ها سفت‌تر و بزرگتر از قبل می‌شوند. در این دوران باید در ناحیه سینه هایتان احساس راحتی کنید. برای انتخاب سینه بند نخی، روی اتیکت آن را بخوانید یا از فروشنده سوال کنید. درصد نخ مصرفی به‌ کاررفته در سینه بند، روی اتیکت پارچه‌ای آن نوشته شده است. اگر سینه‌هایتان حساس شده است، سعی کنید سینه بندی بخرید که تمام سینه را بپوشاند. سینه بندهای فانتزی که نیمۀ پایین سینه را می‌پوشاند برای بارداری مناسب نیست.

دکوراسیون اتاق کودک

تختخواب چندکاره

سعی کنید تخت خواب چند کاره‌ای برای سیسمونی فرزندتان انتخاب کنید. تخت خوابی که میز تعویض و کمد و کشو هم داشته باشد بهترین انتخاب است. با این انتخاب با یک تیر چند نشان می‌زنید هم پول کمتری می‌پردازید و هم اتاق کودکتان فضای بیشتری برای وسایل مهم‌تر دارد..

معرفی کتاب

پرورش نوزاد

بیشتر زوجها جوان و بی تجربه هستند. خیلی از آنها حتیروش درست به آغوش گرفتن نوزاد را هم بلد نیستند دیگر چه برسد به کارهای سخت تر و حساس تر. اگر دلتان می خواهد بعد از تولد فرزندتان مثل یک مادر با تجربه عمل کنید بهتر است کتاب « پرورش نوزاد» اثر تریسی هاگ را بخوانید. این کتاب را نگین ناصری ترجمه کرده است و هدف آن آموزش صحیح پرورش نوزاد به زوج‌های جوان است. شما نمی‌توانید تمام مهارت‌ها را یک‌شبه یاد بگیرید پس بهتر است گام به گام با نکته های این کتاب جلو بروید . این کتاب توسط انتشارات قدیانی منتشر شده است. 

همسران در بارداری

نوبت دکتر فراموش نشود

بیشتر زنان باردار حواسشان به وقت دکتر هست و اغلب نوبت دکتر را فراموش نمی‌کنند اما برای ایجاد یک پیوند قوی با همسرتان با فرستادن یک جعبه شکلات، یک دسته گل، و یا حتی یک شاخه گل نوبت دکترش را به او یادآوری کنید. این کار نشان می‌دهد که تا چه اندازه مراقبش هستید. همسرتان متوجه می‌شود که شما همیشه به یادش هستید. 

هفته بیست و پنجم بارداری

گفت‌وگو با یک مادر در هفته بیست و پنج

حالا چه احساسی دارید ؟ من یک زن خوشحالم.
خوب می‌خوابید؟ خواب تنها چیزی است که من انتظارش را می‌کشم. در خواب زیاد تکان می‌خورم اما خوشبختانه به ندرت بیدار می‌شوم.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتید؟ باز کردن لباس‌های فرزندم و چیدن آنها در کمد.
دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ برای دویدن.
حرکات جنین چطور است؟ خیلی زیادتر از قبل شده است.
نشانه‌های زایمان را حس می‌کنید؟ نه اصلا ندارم.

کلام آخر

هفته بیست و پنجم بارداری با ادامه سفر مادران باردار به سمت زایمان، تغییرات و علائم مختلفی را به همراه دارد. از افزایش رشد و حرکات جنین گرفته تا کمردرد، انقباضات براکستون هیکس و نوسانات احساسی، این علائم رایج بخشی طبیعی از تجربه بارداری هستند. با درک آنچه باید انتظار داشته باشیم و اجرای استراتژی‌هایی برای مدیریت ناراحتی، زنان می‌توانند با اطمینان این مرحله را طی کنند. مثل همیشه، برای مادران باردار ضروری است که در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی درباره این دوره از بارداری خود، با پزشک مشورت کنند.

هفته بیست و پنجم بارداری
هفته بیست و پنجم بارداری
 
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته بیست و پنجم بارداری

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • meri
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   خیلی جالب بود مرسی

  • سمیه منبری
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   سلاام.خدا اجرتون بده.واقعا مفید ن همه ممطالب بارداری ک گذاشتید.ممنون از لطفتنون

  • آزیتا
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   مطالب واصلاعاتتون عالیه ممنونم ازتون ..

  • زهرت
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   خوب بود

  • زهرا
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   عالی است سایت تان

  • لیلا
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   برنامه خوبی دارید ممنون بابت راهنمایی غذایی من واقعا مشکل داشتم درمورد تغذیم .

  • parisa
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   برنامتون عالیه

  • مریم
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   ممنون از این همه اطلاعات مفید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • بدون نام
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   ممنون از راهنماییتون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • zahra
   درباره هفته بیست و پنجم بارداری

   خیلی ممنون از سایت خوبتون خداقوت

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.