۲۱۰۵۹۴
۳۷۳۶
۳۷۳۶
پ

ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان

اگر باردار هستید و دچار ریزش مو شدید، جای نگرانی نیست. در این مقاله با ما همراه شوید تا دلایل این اتفاق و درمان آن را در اختیارتان قرار دهیم.

ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
بارداری تغییرات بزرگی برای بدن یک زن دارد. بدن او با موج عظیمی از تغییرات هورمونی همراه است و این تغییرات می‌توانند تاثیرات مختلفی را بر پوست، مو و عملکرد کلی بدن او ایجاد کنند. اکثر زنان در دوران بارداری به دلیل افزایش هورمون استروژن در بدنشان، رشد موی بیشتری را تجربه می‌کنند و موهایشان سالم‌تر از قبل به نظر می‌رسد. اما برخی از زنان نیز به دلایل مختلفی دچار ریزش مو در بارداری می‌شوند و این امر کمی آن‌ها را نگران می‌کند. در ادامه بیشتر درباره دلایل و درمان این مشکل صحبت خواهیم کرد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • آیا بارداری باعث ریزش غیر طبیعی مو می‌شود؟
 • دلایل ریزش مو در بارداری
 • چطور از ریزش مو در بارداری جلوگیری کنیم؟

بیشتر بخوانید: یک ماده غذایی فوق العاده برای درمان ریزش موها

ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
معمولا به دلیل سطح بالای استروژن در دوران بارداری کیفیت موهای زنان در این دوران بهبود پیدا می‌کند. اما بسیاری از زنان یک تا پنج ماه بعد از بارداری با مشکل تلوژن افلوویوم (ریزش بیش از حد مو) مواجه می‌شوند. با این حال ریزش مو در بارداری نیز مشکلی غیرمعمول نیست و ۴۰ تا ۵۰ درصد از زنان در این دوران به آن مبتلا می‌شوند. اما این مشکل مانند بسیاری از تغییرات بدن در دوران بارداری موقتی است و از بین می‌رود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

آیا بارداری باعث ریزش غیر طبیعی مو می‌شود؟


ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
همان طور که اشاره کردیم، ریزش موی مرتبط با بارداری معمولا بعد از زایمان اتفاق می‌افتد. در دوران بارداری، تعداد بیشتری از موها وارد مرحله استراحت می‌شوند که بخشی از چرخه طبیعی ریزش مو است. این وضعیت به اندازه کافی جدی نیست که باعث ایجاد لکه‌های طاسی یا ریزش دائمی مو شود و باید در عرض ۳ تا ۴ ماه پس از زایمان کاهش یابد. اگر در دوران بارداری این احساس را دارید که ریزش موی غیرعادی را تجربه می‌کنید، ممکن است به دلایل مختلفی باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اما این را فراموش نکنید که این تغییرات موقتی است و با رعایت برخی نکات از بین می‌رود.

مطالب پیشنهادی: ۷ معجزه باورنکردنی از لیمو برای رفع ریزش و سفیدی مو!

دلایل ریزش مو در بارداری


ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
ریزش مو در بارداری نسبت به ریزش مو بعد از زایمان در زنان کمتر دیده می‌شود. اما با این حال امری اجتناب‌ناپذیر است و غیر عادی نیست. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

تغییرات هورمونی

هورمون پروژسترون که توسط جسم زرد (یک توده سلولی موقتی در تخمدان زنان بارور است که هورمون‌های پروژسترون و استرادیول را تولید می‌کند) تولید می‌شود، می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو در بارداری باشد. این هورمون همراه با استروژن تولید می‌شود و به نوعی، تنظیم کننده بدن در دوران بارداری است.

ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
این تعامل هورمون‌ها می‌تواند بر رشد و کیفیت مو تأثیر مثبت یا منفی داشته باشد. به عنوان مثال، موهای خشک می‌توانند حتی خشک‌تر و شکننده‌تر شوند. علاوه بر این ممکن است مراحل رشد مو به دلیل تأثیر هورمون‌ها، دچار اختلال شود و تعداد زیادی مو با هم وارد مرحله استراحت شوند و در نتیجه همزمان ریزش بیش از حد مو را تجربه کنید.

قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری

عامل دیگری که می‌تواند منجر به ریزش مو در بارداری شود، قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری است. زنانی که مصرف قرص را قطع کرده و سپس نسبتاً سریع باردار می‌شوند، اغلب باید با ریزش مو کنار بیایند.

ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
یکی از دلایل چنین شرایطی این است که قرص‌های ضد بارداری به طور مصنوعی سطح استروژن را بالا نگه می‌دارند. اگر حاملگی اتفاق بیفتد، سطح استروژن در خون معمولاً به اندازه زمانی که قرص مصرف می‌شد، بالا نمی رود. بنابراین موها دچار ریزش می‌شوند زیرا همان طور که قبلاً گفتیم، این هورمون تأثیر مثبتی بر چرخه رشد مو دارد.

بیشتر بخوانید: با این ترفندهای جادویی برای همیشه با ریزش مو خداحافظی کنید!

کمبود آهن


ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
یکی دیگر از دلایل ریزش مو در بارداری می‌تواند کمبود آهن باشد. در دوران بارداری، بدن تا ۶۰ درصد آهن بیشتری نیاز دارد زیرا مقدار زیادی از آن توسط جنین در حال رشد استفاده می‌شود. اما اگر مقدار کافی از این ماده معدنی در دسترس نباشد، عملکردهای بدن که به آهن نیاز دارند اما برای بقا ضروری نیستند، متوقف می‌شوند.

سایر علائمی که می‌تواند نشان دهنده کمبود آهن در خون باشد، رنگ پریدگی پوست، خستگی مداوم و عصبی بودن بیش از حد است.

استرس


ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
یکی دیگر از مواردی که می‌تواند منجر به ریزش مو در بارداری شود، استرس است. بسیاری از مادران باردار در دوران بارداری خود را تحت فشار قرار می‌دهند، به خصوص در اولین تجربه بارداری خود این فشار و استرس برای آن‌ها بیشتر است. این فشارها می‌تواند تاثیر منفی بر رشد مو داشته باشد و باعث ریزش آن شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: روز جهانی بدون رژیم، حداقل امروزو بی‌خیال شو!

چطور از ریزش مو در بارداری جلوگیری کنیم؟

با توجه به این که با برخی از مهم‌ترین عوامل ریزش مو در بارداری آشنا شدید، می‌توان گفت برخی مراقبت‌ها در این دوران می‌تواند از بروز این مشکل جلویگری کرده یا عوارض آن را کاهش دهد.

ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای اطمینان از تعادل مناسب هورمون‌ها در بدنتان با پزشک خود مشورت کنید و از او کمک بگیرید.
 • استفاده از کش مو، کلیپس و هر وسیله دیگری را که باعث کشیده شدن بیش از حد موهایتان می‌شود، کنار بگذارید زیرا موها در این دوران حساس‌تر و شکننده‌تر می‌شوند.
 • از یک رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات پیروی کنید که حاوی فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان‌هایی هستند که ممکن است از فولیکول‌های مو محافظت کرده و رشد مو را تقویت کنند.
 • از شامپوها و نرم کننده‌های حاوی بیوتین و سیلیس استفاده کنید.
 • از مصرف برخی ویتامین‌های ضروری در این دوران مانند ویتامین B کمپلکس، بیوتین، ویتامین C، ویتامین E و روی غافل نشوید.

لازم به ذکر است هر یک از ویتامین‌ها و مواد غذایی ذکر شده حتما باید با مشورت پزشک و نظارت او مصرف شود.

مطالب پیشنهادی: رنگ مو در بارداری، با رنگ گیاهی مشکلی داره؟

کلام آخر


ریزش مو در بارداری و هر آنچه باید درباره آن بدانید | نی‌نی‌بان
همان طور که اشاره کردیم، بدن زنان در دوران بارداری دچار تغییرات قابل توجهی می‌شود و همین تغییرات می‌تواند عملکرد بخش‌های مختلف بدن را دچار دگرگونی یا در برخی موارد اختلال کند. ریزش مو در بارداری نیز یکی از این اختلالات است که به دلایل مختلفی که اشاره شد، می‌تواند رخ دهد. در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با دلایل این ایجاد این مشکل در دوران بارداری آشنا کنیم و برخی مراقبت‌هایی را که از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند، در اختیارتان قرار دهیم.

فراموش نکنید که هرگونه مصرف ویتامین و مواد غذایی خارج از رژیم معمول‌تان باید با مشورت پزشک و تحت نظارت او استفاده شود.

پ
منبع: cosmedica

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.