۲۲۵۰۷۷
۲۲۴۶
۲۲۴۶

آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری ضرر دارد؟

حنا، همان ماده ای که برای خالکوبی های قرمز مایل به قهوه ای استفاده می شود، می تواند برای رنگ کردن موها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا رنگ کردن موها در دوران بارداری بی خطر است؟ راه های طبیعی برای رنگ کردن موها در دوران بارداری چیست؟ رنگ بلوند، مشکی، خرمایی یا قرمز؛ در اینجا یاد بگیرید که چطور این کار را انجام دهید! تخمین زده می شود که حدود ۷۵ درصد از زنان باردار موهای خود را در مقطعی از زندگی شان رنگ کرده اند. اگرچه در حین بارداری موهایتان ضخیم تر و درخشان تر می شود، اما آیا می توان در این دوران موها را رنگ کرد؟ بسیاری از متخصصان زنان و زایمان و ماماها توصیه می کنند که حداقل برای سه ماهه اول بارداری از رنگ کردن مو اجتناب کنید.

آیا رنگ کردن موها در دوران بارداری بی خطر است؟
هیچ مطالعه ای نشان نداده است که رنگ کردن موها در دوران بارداری باعث سقط جنین یا تولد نوزاد نارس شده باشد. با این وجود، اطلاعات زیادی در مورد استفاده از رنگ مو در دوران بارداری وجود ندارد و اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، اثبات نمی کند که استفاده از رنگ مو در دوران بارداری می تواند بی خطر باشد. بیش از ۵۰۰۰ ماده شیمیایی در رنگ موها به کار می رود و بعضی از آنها سرطان زا محسوب می شوند که ممکن است دلیل خوبی برای جلوگیری از رنگ کردن مو با استفاده از مواد شیمیایی در دوران بارداری و بعد از آن باشد. در گزارشی از موسسه ملی سرطان در سال ۱۹۹۴، زنانی که از رنگ موهای تیره به مدت ۲۰ سال یا بیشتر استفاده می کردند، در معرض خطر بیشتری از سرطان هایی مانند لنفوم غیرهاجکین (NHL) و مولتیپل میلوما (MM) بوده اند. مطالعه ای در سال ۲۰۰۱ در «مجله بین المللی سرطان» نشان داد که افرادی که از رنگ موهای دائمی استفاده می کنند، دو برابر بیشتر از افرادی که از رنگ مو استفاده نمی کنند، دچار سرطان مثانه می شوند. همچنین مشخص شد که آرایشگرها ۵ برابر بیشتر از سایر اشخاصی که در معرض رنگ موها قرار ندارند، به سرطان مثانه دچار می شوند. البته، تحقیقات دیگری نیز انجام شده است که ارتباطی بین رنگ مو و سرطان پیدا نکرده است. انستیتو ملی سرطان می گوید که شواهد مربوط به رنگ مو و سرطان «محدود و متناقض» است.
با این وجود، اگر استفاده از محصولی در دوران بارداری در حدودی خطرناک است که شما را متقاعد کند که برای رنگ کردن موهای خود مسیری طبیعی تر را در پیش بگیرید، گزینه های طبیعی تری نیز وجود دارند.

روش های طبیعی برای رنگ کردن مو در دوران بارداری
تیره کردن مو
حنا، بله، همان ماده ای که برای خالکوبی های قرمز مایل به قهوه ای استفاده می شود، می تواند برای رنگ کردن موها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. البته محدودیت استفاده از حنا این است که تنها می تواند برای قهوه ای یا قرمز کردن موها استفاده شود (که بستگی به رنگ فعلی مو شما دارد)، زیرا رنگ آن، رنگی است که از گیاه حنا تهیه می شود.
اگر به دنبال رنگ موی بسیار تیره و سیاه هستید می توانید از حنای سیاه همراه با رنگ نیل (Indigo) استفاده کنید. حنای سیاه از گیاه ایندیگو تهیه می شود که یک رنگ آبی تیره دارد که برای هزاران سال جهت رنگ کردن موها و پارچه ها استفاده می شود. این رنگ، پس از رنگ قرمز مایل به قهوه ای حنا مورد استفاده قرار می گیرد. زمینه آبی ایندیگو باعث می شود که موها بسیار سیاه (سیاه پر کلاغی) به نظر برسد.
از پودر پوست گردو سیاه خیس شده در آب داغ می توان برای ایجاد رنگ موی تیره استفاده کرد. هر چه پودر بیشتری استفاده کنید، رنگ مو تیره تر می شود. این ترکیب می تواند هر چیزی که با آن تماس پیدا می کند را رنگ کند، پس مراقب باشید.
از چای سیاه غلیظ یا قهوه می توان برای تیره کردن اکثر رنگ موهای متوسط استفاده کرد.
روشن کردن مو
آب لیمو اسپری شده یا ریخته شده بر روی موها و خشک کردن آن در معرض خورشید به عنوان روشن کننده مو عمل می کند. (اگر در هنگام ظهر آفتابی بیرون هستید، اطمینان حاصل کنید که از بهترین ضد آفتاب های موجود استفاده می کنید).
شست و شو با بابونه، گل همیشه بهار یا چای ریشه ریواس می تواند زمینه رنگ عسلی به رنگ مو بلوند تیره تر اضافه کند.
از هر دوی آنها می توان همراه با هم برای اثر روشن کنندگی استفاده کرد.

چگونه می توان سایه به رنگ قرمز مو ایجاد کرد
حنا یک منبع خوب برای رنگ قهوه ای مایل به قرمز بر روی موهای تیره است، اما اگر رنگ قلبی موی شما بلوند باشد، ممکن است بیش از حد قرمز شود.
از آب گوجه فرنگی می توان به عنوان رنگ استفاده کرد (مو را با آن خیس کرده، اجازه دهید که 30 دقیقه به این حالت باقی بماند و سپس آن را بشوئید).
گل ختمی و گل همیشه بهار ترکیب شده در چای را می توان به مویی با زمینه رنگ قرمز اضافه کرد.
از چغندر یا پودر ریشه چغندر برای رنگ قرمز مایل به بنفش بیشتری می توان استفاده کرد.

چگونه می توان به طور طبیعی مشکل ریشه ها یا خاکستری شدن موها را حل کرد
نکته جالب در مورد گزینه های طبیعی رنگ مو این است که آنها به موهای شما آسیب نمی رسانند، بنابراین می توانید از آنها برای پوشاندن رنگ خاکستری های مو استفاده کنید. شامپو خشک برای موهای تیره می تواند ریشه های روشن را با پوشش داده و با شستشوی روزانه موها با بابونه یا گل همیشه بهار در هنگام دوش گرفتن می توانید ریشه های تیره را به تدریج روشن کنید. اگرچه رنگ کردن موها به شکل طبیعی راه فوق العاده ای است، اما مشکل این است که برخی از آنها به اندازه رنگ های شیمیایی دائمی نیستند. به غیر از حنا (که دائمی است)، و رنگ نیل یا همان ایندیگو (که خاصیت طبیعی دارد و برای شخصی تا شخص دیگر متفاوت است)، گزینه های رنگ های طبیعی محدوده ای از رنگ موی موقتی تا نیمه موقتی دارند. اگر می خواهید رنگ موی طبیعی داشته باشید که به طور بالقوه فاقد مواد شیمیایی باشد، و نیاز به نگهداری زیادی نداشته باشد، شاید زمان آن فرا رسیده که رنگ موهای زیبای طبیعی، خاکستری و هر رنگ دیگری را بپذیرید.

چگونه مادران باردار موهای خود را به طور طبیعی رنگ می کنند
من از مادران در صفحه فیسبوک سوال پرسیدم که آیا (و چگونه) موهای خود را در دوران بارداری رنگ کرده اند؟ در این قسمت، برخی از جواب های آنها ذکر شده است.
من از رنگ کردن مو با استفاده از حنا دو مرتبه در دوران بارداری استفاده کردم. کاملا طبیعی و بدون مواد شیمیایی که برای موها فوق العاده بود. می توانید روغن های اسانس را به آن اضافه کنید. یا از شراب یا قهوه استفاده کنید تا نتیجه را کمی تغییر دهید. تنظیم کردن آن کمی بیشتر طول می کشد و کمی کثیف و پیچیده است، اما وقتی صحبت از سلامتی شما در میان باشد، کاملا ارزشش را دارد!
من تصمیم گرفتم که در دوران بارداری و شیردهی موهای خود را رنگ کنم. تنها راه واقعا «طبیعی» حنا، گیاهان، آبلیمو، و نور خورشید است و تنها رنگ موهای قهوه ای من را مانند قبل تبدیل به رنگ بلوند نکرد. سرطان مثانه و موهای قهوه ای...، واقعا یک رقابت عادلانه نیست.
این اولین بار من نبود؛ اما این دفعه تصمیم گرفتم که روش های طبیعی وجود دارد، اما هنوز هم باید مراقب خود باشید و به خودتان فرصت دهید تا به اندازه کافی به خودتان برسید. من از محصولات طبیعی keunes استفاده می کنم و چند فویل بلوند (blonde foils) استفاده کردم، پس هرگز با پوست سرم تماس پیدا نکرد و سپس تنها یک سایه ای در همه موهای من وجود داشت.
اولین دفعه ای که باردار شدم، تحت هیچ شرایطی موهایم را رنگ نکردم. سپس بعد از بارداری، یک آرایشگر فوق العاده پیدا کردم که تنها از رنگ های طبیعی ارگانیک استفاده می کرد. هیچ بو یا هر چیز خطرناکی برای بارداری نداشت.
نه، من فقط از رنگ کردن موها در زمان بارداری اجتناب کردم. با این وجود من هیچ مویی به رنگ خاکستری نداشتم؛ اما اگر اکنون باردار شوم، باید مجددا در مورد این مساله فکر کنم!
من یک «سالن آرایش زیبایی» طبیعی پیدا کردم که ظاهرا از رنگ های پاک و طبیعی و فاقد آمونیاک استفاده می کرد. در تمام زمان های بارداری ام، از رنگ کردن موها خودداری کردم، اما رنگ خاکستری موهایم زیاد بود! رنگ ها هیچ بویی نداشتند، اما هنوز هم تردید داشتم که آیا این تصمیم برای کودک بی خطر است یا خیر.
من شخصا موهایم را در زمان بارداری رنگ نکردم، زیرا در طی چند سال گذشته من رنگ موهای طبیعی خودم را دوست داشتم. بگویم که من به مدت 5 سال در یک سالن زیبایی کار می کردم و موهای بسیاری از زنان باردار را در این مدت رنگ کردم. سالن زیبایی که من در آن کار می کردم، از رنگ موهای طبیعی تر استفاده می کرد، اما واقعیت این است که همه رنگ موهای تجاری حاوی مواد شیمیایی هستند، حتی اگر رنگ موهای فاقد آمونیاک و پراکسید استفاده کنید. رنگ های هایلایت دکلره شده (Foiling)، بالیاژ، رنگ کردن مو و آمبره (ombre) گزینه های خوبی برای افرادی است که می خواهند محصولات شیمیایی را از پوست سر خود دور نگه دارند. همچنین باید به خاطر داشته باشیم که تعداد بیشماری از آرایشگر های مو، علی رغم تماس روزانه با مواد شیمیایی، کودکان سالم دارند.
من فرض کردم که رنگ کردن بی خطر است، اما مامای من گفت که بهتر است از انجام این کار اجتناب کنم و من نیز همین کار را کردم. اگرچه قبل از زایمان کردن، حنا زدن بر روی موهایم را در نظر گرفتم.
من موهایم را در دوران بارداری رنگ نکردم، زیرا من در آن زمان از راه های طبیعی رنگ کردن مو اطلاعی نداشتم. من مدتی است که موهایم را با استفاده از حنا رنگ می کنم، پس اگر مجددا باردار شوم، احتمالا به استفاده از حنا ادامه خواهم داد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.