۲۲۵۸۷۵
۱۱۲۶
۱۱۲۶

مراقبت دوران بارداری، آنچه باید بدانیم

بارداری یکی از حساس ‌ترین دوره ‌های زندگی زنان است که با علائم جسمی و هیجانی متفاوتی همراه است.

بارداری یکی از حساس ‌ترین دوره ‌های زندگی زنان است که با علائم جسمی و هیجانی متفاوتی همراه است. مادران باید در این دوره تلاش کنند تا با انواع تغییرات سازگار شوند چراکه این مسئله به آنان کمک می‌کند تا بتوانند سلامت خود و کودک را تضمین نمایند. همچنین با افزایش اطلاعات درباره خطرات بارداری و چالش‌های این دوران با خیال راحت خود را برای زایمان آماده نمایند و شیرینی دوران بارداری را دوچندان کنند. توجه داشته باشید که پیش از اقدام برای بارداری تا چند ماه پس از زایمان شما باید با پزشک و روانشناس در ارتباط باشید تا مشکلات جسمی و روانی، سلامت شما و جنین را تهدید نکند.

پیشگیری از بارداری
بارداری ناخواسته نه تنها برای زوجین خوشایند نیست، بلکه می‌تواند تهدیدی برای سلامت جسمی و روانی کودک نیز باشد چرا که در بسیاری از این نوع بارداری‌ها مادر به سلامتی خود و جنین اهمیت نمی‌دهد.
همچنین اگر والدین شرایط روحی و روانی مناسب یا آمادگی کافی برای تربیت فرزند خود را نداشته باشند، مسلما با پیش گرفتن رفتارها و سبک تربیتی نادرست در سلامت روان کودک نیز تاثیر منفی خواهند گذاشت. از جمله روش‌های رایج برای پیشگیری از بارداری می‌توان به استفاده از کاندوم‌های زنانه و مردانه، استفاده از قرص‌های هورمونی و استفاده از روش‌هایی مثل قرار دادن آی یو دی در رحم اشاره کرد.

برنامه ریزی برای بارداری
برنامه ریزی برای بچه دار شدن، امروزه به عنوان راهی برای داشتن فرزندانی سالم و شاداب شناخته می‌شود. در واقع بارداری بدون برنامه ریزی قبلی می‌تواند منجر به نادیده گرفتن عوامل بسیاری شود که در آینده سلامت جسمی و ذهنی کودک شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. باید بدانید لازم است که حتما مصرف فولیک اسید را آغاز کرده و زندگی سالمی را در پیش بگیرید. مصرف هرگونه الکل و مواد مخدر از جمله سیگار و قلیان باید از ماه ها قبل در هردو زوج قطع گردد چراکه این مواد می‌تواند در خون ماندگار شده و تاثیرات خود را بر روی جنین بگذارد. همچنین باید از وضعیت جسمی خود آگاهی کامل داشته باشید و مشاوره ژنتیک را در دستور کار قرار دهید. در کنار این مسئله با دریافت مشاوره و آگاهی از مراقبت‌های قبل از بارداری سلامت خود و جنینتان را تضمین کنید.

عوامل خطر در دوران بارداری
اگر در دوران بارداری به سر می‌برید بسیار اهمیت دارد که خطرات بارداری را بشناسید تا بتوانید به بهترین شیوه از خود و فرزندتان مراقبت کنید. در صورتی که با هریک از این علائم مواجه شدید حتما در اولین فرصت با پزشک خود مشورت کنید.
ابتلا به هر گونه بیماری
ابتلا به هر گونه بیماری چه به صورت حاد چه مزمن باید هرچه زودتر مورد توجه قرار بگیرد. بیماری‌هایی نظیر تشنج، تیروئید، آسم و... سلامت مادر و جنین را به خطر خواهند انداخت و نیازمند دریافت داروهایی است که برای جنین نیز مشکلی ایجاد نکند.
لکه بینی و خون ریزی
در صورتی که در طول دوران بارداری با هر میزانی از لکه بینی و خون ریزی مواجه شدید، برای پیشگیری از بروز مشکلاتی نظیر سقط جنین حتما این موضوع را با پزشک زنان در میان بگذارید.
بالارفتن قند یا فشار خون
دیابت بارداری یکی از بیماری‌های رایجی است که بسیاری از مادران را دچار خود می‌کند. اگر این بیماری در طول دوران بارداری مورد توجه قرار نگیرد و کنترل نشود می‌تواند منجر به مشکلات زیادی نظیر ناهنجاری‌های مادرزادی، زایمان زودرس، زایمان سخت، مرگ جنین، عفونت و سقط جنین شود.
همچنین فشارخون بالا در مادران می‌تواند برای آن‌ها عوارض بسیار جدی داشته باشد. عدم کنترل فشار خون در مواردی حتی می‌تواند منجر به مرگ مادر شود.
زایمان های زیاد
بدن زنان از زایمان پنجم به بعد، به تدریج تحلیل می‌رود. این عامل باعث می‌شود مادر در زایمان‌های بعدی دچار مشکلاتی در زایمان شود و در واقع زایمان سخت را تجربه کند. اگر دفعات بارداری زیادی داشته‌اید، ضروری است که در این حاملگی بیشتر تحت نظر پزشک قرار داشته باشید.
استرس و اضطراب
توجه داشته باشید که اگر در محیطی پر تنش و اضطراب آور زندگی می‌کنید، این مسئله می‌تواند بر روی جنین شما اثرگذار باشد و او را با تاخیر در رشد مواجه کند. در واقع عوامل استرس زای محیطی در دوران بارداری عملکرد مادر و جنین را تحت تاثیر قرار داده و تمام دوران بارداری و حتی زایمان را با مشکلاتی مواجه می‌کند. در این راستا لازم است تا با بهره بردن از یک مشاور به تمامی استرس‌های خود پایان دهید. برای سهولت مادران باردار این امکان فراهم شده است تا از منزل بتوانید از خدمات مشاوره تلفنی بهره مند شوید و مشاوره دریافت نمایید.

چالش های مادران در دوران بارداری
زنان برای مادر شدن و در طی بارداری، به سبب تغییراتی که در بدن آن‌ها اتفاق می‌افتد، دچار چالش‌های بارداری زیادی می‌شوند که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. همچنین برای آنکه از شیرینی این دوران لذت ببرید و این چالش‌ها برای شما به آسانی سپری شوند؛ به شما خواندن مقاله مادر شدن شروع دوباره زندگی را پیشنهاد می‌کنیم.

گرفتگی های عضلانی ناگهانی
گرفتگی ناگهانی عضلات، اتفاقی رایج در بین بسیاری از زنان باردار است که معمولا در شب اتفاق می‌افتد. دلیل اصلی بروز این مشکل مشخص نیست و متخصصان در این باره نظرات متفاوتی دارند. با این حال ورزش و نرمش‌های سبک در طول روز به کاهش گرفتگی عضلات کمک می‌کند.

یبوست دوران بارداری
یبوست در دوران بارداری یکی دیگر از مشکلات زنان باردار می‌باشد که معمولا مصرف مکمل‌های غذایی مثل آهن و ویتامین‌ها باعث تشدید این مشکل می‌شوند. از پزشک خود بخواهید مکمل‌هایی را برای شما تجویز کند که مشکلات گوارشی کمتری ایجاد می‌کنند. همچنین استفاده از مواد غذایی فیبردار و نوشیدن آب کافی نیز به برطرف شدن یبوست کمک بسیاری خواهد کرد. در نتیجه بدانید تغذیه در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد.

ایجاد تغییراتی در پوست و مو
تغییرات هورمونی که در بدن زن باردار رخ می‌دهد می‌تواند منجر به تغییراتی در پوست و موی او شود. برای مثال بسیاری از مادران از تیرگی نقاطی از بدن و یا بیشتر شدن موها در این دوران خبر می‌دهند. توجه داشته باشید که بسیاری از این تغییرات پس از اتمام بارداری به مرور به حالت ابتدایی خود برخواهد گشت.

افسردگی و مشکلات روحی
بارداری یکی از رویدادهای استرس زا برای زنان است. مادران اضطراب زیادی را در مورد سلامت خود و نوزاد، مشکلات مربوط به زایمان و... تجربه می‌کنند. همراه شدن تغییرات هورمونی با نگرانی‌های زیاد مادران می‌تواند به حالات خلقی پایین نظیر احساس غم و اندوه و ناامیدی نیز منجر شود. بنابراین هرچه زودتر باید برای درمان افسردگی در بارداری اقدام کرد.
سلامت روان مادر به اندازه سلامت جسم او حائز اهمیت است چرا که در ارتباط او با نوزاد و سبک تربیتی او نیز تاثیر خواهد گذاشت. به همین خاطر اگر دچار این حالات شدید حتما با دریافت یک مشاوره روانشناسی مشکلات خود را حل کنید.

آمادگی برای زایمان
معمولا هنگامی که در ۳ ماه آخر بارداری خود قرار می‌گیرید لازم است تا مراقبت بیشتری از خود داشته باشید و تلاش کنید تا با محافظت از خود و جنین، در موعد مقرر زایمان کنید. زایمان زودرس می‌تواند مشکلاتی را برای جنین به وجود آورد. در کنار این مسئله شما می‌توانید نوع زایمان خود را نیز مشخص کنید. توصیه می‌شود که کیف بیمارستانی نوزاد را از قبل آماده کنید چراکه هنگامی که درد به سراغ شما می‌آید شرایط به گونه‌ای نیست که بتوانید به این وضوع فکر کنید. لازم به ذکر است که به تمامی علائم خود در این دوران توجه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

سوالات متداول
در ماه سوم بارداری قرار دارم و ترشحاتی را از واژن خود مشاهده می ‌کنم. علت چیست؟
ترشح از واژن معمولا علامت پارگی زود هنگام غشا و یا نشانه‌ای از مشکل در دهانه رحم است. تفاوتی نمی‌کند که در ماه چندم بارداری قرار دارید، در صورت مشاهده ترشحات مایع با پزشک خود تماس گرفته و موضوع را مطرح کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.