۲۲۶۱۰۴
۱۷۱۱۱
۱۷۱۱۱

چگونه ضربان قلب جنین را در خانه بشنویم؟

به عنوان یک مادر یا پدر، با شنیدن ضربان قلب جنین می توانید اطمینان حاصل کنید که جنین همان طور که باید در حال رشد است. 

به عنوان یک مادر یا پدر، با شنیدن ضربان قلب جنین می توانید اطمینان حاصل کنید که جنین همان طور که باید در حال رشد است.
شنیدن ضربان قلب جنین برای اولین بار لحظه ای اعجاب انگیز و هیجان انگیز است. گوش دادن به ضربان قلب می تواند اطلاعات مهمی در مورد سلامتی جنین شما به پزشکتان بدهد. به عنوان یک مادر یا پدر، با شنیدن ضربان قلب جنین می توانید اطمینان حاصل کنید که جنین همانطور که باید در حال رشد است. در اینجا چندین روش برای گوش دادن به ضربان قلب جنین وجود دارد. برخی از آنها را می توانید در خانه انجام دهید و برخی دیگر در مطب پزشک شما انجام خواهد شد. قبل از آزمایش هر روش در خانه حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

راه های ساده برای شنیدن ضربان قلب جنین

گوش دادن به صدای ضربان قلب جنین در خانه
از یک گوشی پزشکی استفاده کنید
گوشی پزشکی معمولی یکی از آسانترین راه ها برای گوش دادن به ضربان قلب جنین در خانه است. هنگامی که بین هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری هستید، ضربان قلب باید به اندازه کافی قوی باشد که با این روش به آن گوش دهید. گوشی پزشکی را روی شکم خود قرار دهید و گوش دهید. شاید برای پیدا کردن مجبور شوید آن را کمی به اطراف جابجا کنید. صبور باشید.
کیفیت اهمیت دارد، بنابراین مطمئن شوید که از یک فروشنده معتبر گوشی پزشکی خریداری می کنید. شما می توانید انواع مختلفی از مارک ها را در داروخانه محلی خود و حتی در فروشگاهی که لوازم اداری را می فروشند، پیدا کنید. و یا در صورت امکان از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود در حوزه پزشکی قرض بگیرید.
برنامه شنیدن صدای قلب جنین را بارگیری کنید
فناوری جدید می تواند گوش دادن به ضربان قلب جنین را در هر کجا که باشد، بسیار آسان کند. چندین برنامه مختلف وجود دارد که می توانید برای گوش دادن به ضربان قلب، در گوشی هوشمند خود خریداری و بارگیری کنید. برخی حتی به شما امکان ضبط صدای ضربان قلب را می دهند تا بتوانید آن را برای دوستان و خانواده خود پخش کنید.
ینها بعداً در دوران بارداری قابل اطمینان تر هستند.
یک مانیتور بگیرید
شما می توانید مانیتور قلب جنین نسبتاً ارزان برای استفاده در خانه خریداری کنید. اگر مستعد استرس هستید و با گوش دادن به ضربان قلب جنین بین مراجعات به پزشک خود اطمینان حاصل می کنید، می تواند گزینه خوبی باشد. با این حال، باید توجه داشته باشید که این مانیتورها به اندازه دستگاه های مورد استفاده پزشک شما قوی نیستند. از آنها انتظار نداشته باشید که صدای ضربان قلب را تا زمانی که حداقل در ماه پنجم بارداری هستید, بشنوید.
قبل از خرید مانیتور خانگی حتما با پزشک خود مشورت کنید. هنگامی که یکی از آنها را دارید، دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید.
عوامل مؤثر بر صدا را بیاموزید
حتی وقتی از ابزارهای مناسب استفاده می کنید، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما نتوانید ضربان قلب جنین را خودتان تشخیص دهید. این مهم است که بدانید مواردی از قبیل موقعیت کودک و وزن شما می تواند تأثیر بگذارد که آیا شما به طور واضح ضربان قلب را می شنوید یا نه. اگر احساس می کنید دلیلی برای نگرانی وجود دارد، حتماً بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
شنیدن ضربان قلب جنین با مراجعه به پزشک
با پزشک خود در ارتباط باشید
رابطه شما و پزشک یا ماما بسیار مهم است. هنگامی که باردار هستید، اطمینان حاصل کنید که با یک متخصص بهداشت و درمان که به آن اعتماد دارید کار می کنید. با پزشک خود در مورد رشد کودک صحبت کنید و بهترین راه ها برای شنیدن ضربان قلب جنین، هم در خانه و هم در مطب اوست. پزشکی را انتخاب کنید که به طور کامل و صبورانه به تمام سوالات شما پاسخ دهد.
برای ملاقات آماده شوید
هنگامی که می توانید انتظار شنیدن ضربان قلب جنین را داشته باشید، از پزشک خود سؤال کنید. اکثر پزشکان برای معاینه پیش از تولد در هفته نهم یا دهم برنامه‌ ریزی می‌کنند. قبل از مراجعه، حتما لیستی از سوالات خود را آماده کنید تا از پزشک خود سوال کنید. اگر بفهمید چه اتفاقی می افتد و چه انتظاری دارید، آن لحظه خاص تر خواهد بود. این یک ملاقات هیجان انگیز و احساسی خواهد بود.
از شریک زندگی خود یا یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که با شما به ملاقات پزشکتان بیاید تا در هیجان شما سهیم شود.
سونوگرافی داپلر جنین را تجربه کنید
با پزشک خود صحبت کنید که از چه نوع معایناتی برای شنیدن ضربان قلب جنین استفاده خواهد کرد. به طور معمول، زمانی که پزشک یا تکنسین از سونوگرافی داپلر جنین، که از امواج صوتی برای تقویت ضربان قلب استفاده می‌کند, ابتدا صدا را خواهید شنید. شما روی میز معاینه دراز خواهید کشید و پزشک یک کاوشگر کوچک روی سطح شکم شما حرکت خواهد داد. این یک روش بدون درد است.
در حالی که پزشک شما معمولاً می تواند ضربان قلب جنین را در ۹ تا ۱۰ هفتگی تشخیص دهد، اما گاهی اوقات تا هفته ۱۲ طول می کشد تا به آسانی تشخیص داده شود.
سونوگرافی داشته باشید
اگر پزشک برای شما سونوگرافی اولیه برنامه ریزی می کند، ممکن است بتوانید به محض هشتمین هفته بارداری، ضربان قلب را از طریق سونوگرافی بشنوید. این کار معمولاً در مراحل اولیه انجام می شود, اگر عوامل خطر بالا، در دوران بارداری خود داشته باشید. در غیر این صورت، پزشک معمولا صبر می‌ کند تا زمانی که حداقل ۱۰ تا ۱۲ هفته طول بکشد.
ابزارهای مختلف را بشناسید
آگاه باشید که پزشک شما ممکن است از گوشی پزشکی برای گوش دادن به ضربان قلب کودک استفاده کند. با این حال، این ابزار به اندازه بقیه قدرتمند نیستند، بنابراین او به احتمال زیاد تا زمانی که کاملا در سه ماهه دوم خود قرار نگیرید این کار را نخواهد کرد. پزشک یا مامای شما ممکن است از فتوسکوپ نیز استفاده کند که مخصوص گوش دادن به ضربان قلب جنین است.
فهمیدن ضربان قلب جنین
در مورد رشد جنین اطلاعات کسب کنید
هنگام بارداری، دانستن مراحل رشد کودک بسیار مهم است. به این ترتیب، شما می‌ دانید چه زمانی می‌ توانید به طور منطقی انتظار داشته باشید که ضربان قلب را بشنوید، و شما می‌ توانید این اطلاعات را با سایر نقاط عطف توسعه دهید. به عنوان مثال، خوب است بدانید که می توانید انتظار داشته باشید که پزشک شما معمولاً می تواند ضربان قلب جنین را در هفته های هشت، 9 یا 10 تشخیص دهد.
به یاد داشته باشید که تاریخ های حاملگی همیشه دقیق نیستند. اگر فکر می کنید کودک شما به اندازه کافی سریع رشد نکرده است، سریعاً نگران نشوید، ممکن است تاریخ حاملگی شما تا یک یا دو هفته مخفی باشد.
قلب را سالم نگه دارید
موارد بسیاری وجود دارد که می توانید برای کمک به قلب جنین خود برای تقویت و سلامت انجام دهید. در دوران بارداری از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر تفریحی خودداری کنید. شما معمولاً برای کمک به رشد کودک باید از مکمل های اسید فولیک استفاده کنید.
یک رژیم غذایی سالم بخورید و از کافئین خودداری کنید.
خطرات را بدانید
حتی با وجود اینکه شما مشتاق شنیدن ضربان قلب جنین هستید, مطمئن شوید که می‌دانید در هنگام استفاده از مانیتور قلب جنین در خانه، خطراتی وجود دارد. اشکال اصلی این است که شنیدن صدای ضربان قلب سالم می‌ تواند منجر به حس کاذب امنیت در مادران باردار شود. به عنوان مثال، اگر شما احساس "خوبی" ندارید، اما می توانید ضربان قلب را بشنوید، ممکن است به پزشک مراجعه کنید. مطمئن شوید که در اولین علامت اشتباه بودن چیزی، از بدن خود مراقبت کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. به مانیتورهای خانگی خیلی اعتماد نکنید. در حقیقت، داشتن مانیتور در واقع ممکن است سطح استرس شما را افزایش دهد.
با جنین خود ارتباط برقرار کنید
اگر پزشک شما موافقت کرد، عادت کنید که با ضربان قلب کودک خود هماهنگ شوید. این تجربه می تواند یک راه عالی برای ارتباط با برآمدگی شکم باشد. برای رسیدن به حالت آرام, سعی کنید حمام گرم بگیرید و با شکم خود صحبت کنید. زمانی که در دوران بارداری به سر می‌ برید، جنین شروع به واکنش به صدا و حالت روحی شما خواهد کرد. جنین شما می تواند حدود هفته 23 شروع به شنیدن صداها کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.