۲۲۶۱۰۶
۱۱۱۲
۱۱۱۲

علت ایجاد خال در بارداری

ملانوما نوعی سرطان پوست است که از سلول های تولید رنگدانه (ملانوسیت) ایجاد می شود.

ملانوما نوعی سرطان پوست است که از سلول های تولید رنگدانه (ملانوسیت) ایجاد می شود. این ها به شکل خال های تازه یا تغییر روی خالهای موجود به شکل خال سرطانی ظاهر می شوند
خال ها نقاط یا لکه هایی روی پوست هستند که ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشند یا در طول زمان ظاهر یا ناپدید شوند. زنان باردار تغییرات بدنی و پوستی متعددی را در این دوران تجربه می کنند، و خال ها از این قاعده مستثنی نیستند. ممکن است شما خال های تازه ای مشاهده کنید، و برخی از خاله ای قدیمیتان به مرور از بین برود. اما اگر طی بارداری تغییراتی در رنگ، اندازه یا بافت ها خال ها مشاهده کردید با پزشک مشورت کنید تا دلیل آن را بیابید. در اینجا درباره ظاهر شدن یا تغییر خال های بارداری و علل بروز آن و اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید، به شما توضیح می دهیم.

آیا تغییرات خال ها در طول بارداری طبیعی است؟
در دوران بارداری، خال هایی که قبلا داشتید می تواند دچار تغییرات جزئی شود. ممکن است برخی خالها، به خصوص آنهایی که در شکم و سینه وجود دارند بزرگتر و تیره تر بشوند. این تغییرات بی خطر می تواند به خاطر کشیدگی پوست یا نوسان سطح هورمون ها اتفاق بیفتد. اما در موارد نادر، خال هایی که به صورت نامتقارن تغییر می کند می تواند سرطانی بشود و باید توسط متخصص پوست بررسی شود.

چه عواملی باعث ایجاد خال در دوران بارداری می شود؟
خال های تازه ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی در بارداری باشد. افزایش سطح هورمون استروژن و پروژسترون منجر به تحریک ملانوسیت ها (سلول های تولید رنگدانه ملانین) برای تولید رنگدانه بیشتر می شود. در نتیجه خال ها در جایی ظاهر می شود که تمرکز سلول های رنگدانه ای روی پوست وجود دارد.

آیا در هنگام بارداری خال ها دچار خارش می شوند؟
خال ها ممکن است زمانی دچار خارش شوند که اعصاب پوست در آن ناحیه دچار تحریک شود. عامل تحریک کننده می تواند شکلی از مواد شیمیایی باشد که روی پوست بکار می برید، ناشی از پوسته پوسته شدن پوست بخاطر آفتاب سوختگی یا خشکی پوست باشد. در برخی موارد، خال فقط به علت تغییراتی که متحمل می شود (کشش یا مشکلات هورمونی) دچار خارش خواهد شد.

چه موقع خال ها مضر هستند؟
به طور کلی، خال ها حتی رنگدانه ها، مرز مشخص و سطح صافی دارند. بررسی کردن خال های در حال تغییر و همچنین معاینه خال های در حال ظاهر شدن برای علائم و نشانه های هشدار دهنده در تعیین لزوم مراقبت پزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است. برای تشخیص صحیح خال ها به پزشک مراجعه کنید اگر:
خال دارای مرزهای ناهموار یا ناصاف است
خال دارای رنگ ناجور باشد، تیره تر شود یا تنوعی از رنگ ها داشته باشد
خال پوسته پوسته شده
دچار خارش است
خونریزی می کند و درد دارد
خال از سطح پوست بلند می شود
این تغییرات ممکن است طی هفته ها و ماه اتفاق بیفتد. در بعضی موارد، این می تواند نشانه هایی از ملانوما، نوعی از سرطان پوست باشد.

آیا برداشتن خال در دوران بارداری بی خطر است؟
مطالعات محدودی روی بی خطر بودن برداشتن خال در دوران بارداری زنان انجام شده است. داروهای بی حسی موضعی مانند لیدوکائین که برای بی حس کردن ناحیه مورد نظر به کار می رود، برای استفاده در دوران بارداری بی خطر هستند اما در دوزهای پایین. با این حال، دوز بالاتر و قرار گرفتن در معرض این داروها در طول سه ماهه اول بارداری می تواند اثرات تراتوژنیک روی جنین داشته باشد.

آیا خال های بارداری بعد از زایمان از بین می روند؟
خال های حاملگی احتمالاً بعد از زایمان از بین می روند، مگر اینکه بدخیم باشند که در این صورت نیاز به مداخله پزشکی است.

ملانوما چیست و در دوران بارداری چطور باید آن را جستجو کرد؟
ملانوما نوعی سرطان پوست است که از سلول های تولید رنگدانه (ملانوسیت) ایجاد می شود. این ها به شکل خال های تازه یا تغییر روی خال های موجود به شکل خال سرطانی ظاهر می شوند. اگرچه دلیل دقیق آن نامشخص است، اما به احتمال زیاد از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید و همچنین تخت های برنزه کردن رخ می دهد.

علائم و نشانه های ملانوما در زنان باردار
علائم و نشانه های ملانوما در زنان باردار همان مواردی است که در زنان غیر باردار دیده می شود. برای ارزیابی تغییرات، می توانید از قانون ABCDE استفاده کنید. این قانون روشی برای معاینه پوست خودتان است که توسط گروهی از متخصصان پوست به عنوان قانون ABCD در سال ۱۹۸۵ معرفی شد و بعداً در سال ۲۰۰۴ به ABCDE گسترش یافت.
A برای عدم تقارن، به این معنی که نیمی از خال از نظر رنگ، شکل و یا بافت با نیمی دیگر متفاوت است.
B برای بی نظمی حاشیه خال است، به این معنی که مرز نامنظم یا ناصاف و بدون لبه های مشخص است.
C برای تنوع رنگ است، به این معنی که رنگ در کل خال یکنواخت نیست و به رنگ های قهوه ای، قهوه ای مایل به زرد، سیاه، قرمز یا حتی آبی و سفید است.
D برای قطر دایره است که نشان می دهد خال های بزرگتر از شش میلی متر می تواند بدخیم باشند.
E برای بزرگ شدن؛ از آن به عنوان علامت جوجه اردک زشت هم یاد می شود، جایی که برخی خال ها از سایر خال ها متفاوت هستند. آنها با گذشت زمان تغییر می کنند یا بزرگ می شود و این می تواند دلیلی برای نگرانی باشد.
اگر شما خالی دارید که یک یا چند معیار بالا دارد، باید فوراً با پزشک مشورت کنید.

درمان ملانوما و اثراتی که می تواند جنین شما را دربرگیرد
درمان بیماران مبتلا به ملانوما که باردار هستند نیز معمولاً مانند سایر افراد است. همچنین به میزان پیشرفت ملانوما بستگی دارد.
برای ملانوما در مراحل اولیه، ممکن است درمان جراحی انجام گیرد که ملانوما بعد از بی حسی برداشته می شود. همچنین، قسمتی از پوست سالم که ملانوما را احاطه کرده است، برداشته می شود و معمولاً این جراحی در طول بارداری بی خطر است.
برای ملانوماهای پیشرفته که گسترش یافته است، شیمی درمانی و ایمنی درمانی ممکن است گزینه های موجود باشند. هر دو این ها برای دوران بارداری توصیه نمی شوند زیرا عوارض جانبی جدی دارند، مانند خطرات نقص هنگام تولد یا سقط خودبخودی.

آیا ملانوما می تواند به کودک سرایت کند؟
ملانوما احتمالاً به کودک سرایت نمی کند. در مراحل آخر سرطان، وقتی اندام های داخلی تحت تاثیر قرار می گیرد، ممکن است خطر شیوع سرطان به جفت و نوزاد وجود داشته باشد. در این حالت، جفت نیاز به معاینه دقیق دارد و کودک باید تحت نظر متخصص پوست باشد. در صورت پیدا شدن یک خال جدید یا تغییر آن، برای تشخیص دقیق و به موقع و درمان با متخصص پوست مشورت کنید. عوامل خطر رشد ملانوما شامل افزایش سن، سابقه شخصی یا سابقه خانوادگی ملانوما، قرارگیری بیش از حد در مقابل نور خورشید یا مراجعه مکرر به سالن های برنزه کردن هستند.
انجام چند مرحله پیشگیری، مانند به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آفتاب، اجتناب از برنزه کردن بدن و انجام معاینات منظم درماتولوژی، می تواند احتمال خطر را کاهش دهد. همچنین از ضد آفتاب استفاده کنید، بدن خود را بپوشانید و در سایه بمانید تا از پوست خود محافظت کنید. نه اینکه هر خالی ممکن است تبدیل به ملانوما شود، اما تشخیص و کنترل بموقع می تواند نتیجه را بهبود دهد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.