۲۲۶۱۹۵
۱۳۶۶
۱۳۶۶

عوارض سیگار در دوران بارداری

سیگار کشیدن در حین بارداری، شما و فرزند متولد نشده تان را در معرض خطر بیشتر مشکلات سلامتی قرار می دهد.

سیگار کشیدن در حین بارداری، شما و فرزند متولد نشده خود را در معرض خطر بیشتر مشکلات سلامتی قرار می دهد. استعمال سیگار نیز می تواند بر شما و فرزند متولد نشده شما تأثیر بگذارد.
اگر هنگام بارداری سیگار می کشید ، در معرض خطر ابتلا به طیف وسیعی از مشکلات از جمله سقط جنین و زایمان زودرس قرار دارید و در مقایسه با مادری که سیگار می کشد در معرض خطرات بیشتری است و احتمال تولد نوزاد با وزن کم در مادران باردار سیگاری بیشتر است و این احتمال دو برابر بیشتر است.
نوزادان با وزن کم هنگام تولد در معرض خطر مرگ بیشتری قرار دارند و در بزرگسالی در معرض عفونت ، مشکلات تنفسی و مشکلات طولانی مدت سلامت هستند.
هرچه بیشتر در دوران بارداری سیگار بکشید ، احتمال عوارض و داشتن نوزاد کم وزن هنگام تولد بیشتر است. با این وجود هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که کاهش تعداد یا قدرت سیگارهایی که می کشید بطور قابل توجهی خطرات جنین را کاهش می دهد. قطع هر چه سریعتر مصرف سیگار گزینه بسیار بهتری برای سلامتی شما و کودک شما است.

عوارض بارداری ناشی از استعمال سیگار
برخی از عوارض بارداری که بیشتر توسط زنان سیگاری تجربه می شوند عبارتند از:
حاملگی خارج رحمی - این بارداری در خارج از رحم است ، معمولاً در لوله فالوپ
مرگ جنین - مرگ نوزاد در رحم (زایمان)
سقط خودبخودی - معروف به سقط جنین
مشکلات جفت از جمله جدا شدن زود هنگام از دیواره رحم و انسداد دهانه رحم (جفت جفت)
پارگی زودرس غشاها
زایمان زودرس

سیگار کشیدن در دوران بارداری اثراتی روی جنین دارد
اگر باردار هستید ، هر بار که سیگار می کشید ، اکسیژن رسانی به نوزاد متولد نشده شما کاهش میابد و آنها را در معرض مواد شیمیایی ، از جمله مواد شیمیایی ایجاد کننده سرطان قرار می دهد.
برخی از بسیاری از اثرات مخرب دود سیگار بر روی جنین عبارتند از:
کاهش اکسیژن به دلیل مونوکسید کربن و نیکوتین
رشد و توسعه جنین به صورت عقب افتاده
افزایش خطر شکاف لب و شکاف کام
حداقل یک ساعت بعد از استعمال سیگار حرکات جنین در رحم کاهش می یابد
اختلال در توسعه و کار جفت
تغییرات در مغز و ریه های کودک.
مشکلات هنگام تولد به دلیل استعمال سیگار در دوران بارداری
برخی از مشکلات ناشی از استعمال سیگار در دوران بارداری عبارتند از:
افزایش خطر تولد زودرس
افزایش خطر سقط جنین و مرگ نوزاد
داشتن وزن کمتر هنگام تولد برای نوزاد - به طور متوسط ، حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم کمتر از حد معمول
تا سه برابر خطر مرگ ناگهانی در نوزادی (SUDI) افزایش می یابد.

سیگار کشیدن و شیردهی
بیش از دو سوم زنانی که هنگام بارداری ترک می کنند ، پس از به دنیا آمدن نوزادان ، سیگار کشیدن را از سر می گیرند. اگرچه استعمال سیگار و شیردهی ایده آل نیست توصیه می شود در دوران شیردهی سیگار را ترک کنید که بسیار ارزشمند است.
برخی از مشکلات ناشی از استعمال دخانیات هنگام شیردهی عبارتند از:
برخی از مواد شیمیایی موجود در سیگار می توانند از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل شوند.
سیگار کشیدن می تواند تولید شیر شما را کاهش دهد.
زنانی که سیگار می کشند ، کمتر شیر دارند و بیشتر از مادرانی که سیگار نمی کشند ، زودتر فرزندان خود را از بین می برند.

استعمال سیگار در دوران بارداری می تواند برای فرزند شما در زندگی بعدی مشکلاتی ایجاد کند
استعمال سیگار در دوران بارداری می تواند سلامت فرزند شما را برای سالهای آینده مختل کند. اثرات سلامتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
ریه های ضعیف تر
خطر بالاتر آسم
وزن کم هنگام تولد ، که به بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا در بزرگسالی مرتبط است
افزایش خطر اضافه وزن و چاقی در دوران کودکی
افزایش خطر ابتلا به کمبود توجه بیش فعالی (ADHD).

تأثیرات سلامتی سیگار و دود بر بارداری
زنانی که سیگار می کشند در بارداری مشکل بیشتری دارند و خطر بیشتری برای باردار شدن دارند و علاوه بر سیگار دود سیگار هم می تواند بسیار خطر آفرین باشد.یعنی ممکن است مادری سیگاری نباشد و در طول روز دود سیگار پدر را دریافت کند.

چگونه دود ثانویه بر بارداری تأثیر می گذارد؟
دود دست دوم (دود غیرفعال یا دود تنباکو محیطی نیز نامیده می شود) ترکیبی از دود ناشی از یک سیگار سوزان و دود است که توسط یک سیگاری بازدم می شود.
دودی که در انتهای سیگار می سوزد ، در واقع حاوی مواد مضر بیشتری است (تار ، مونوکسید کربن ، نیکوتین و سایر موارد) نسبت به دود استنشاق شده توسط سیگاری.
اگر به طور مرتب در حین بارداری در معرض دود دست دوم باشید ، احتمال داشتن زایمان زود رس ، تولد نوزاد کم وزن ، نوزاد با نقص هنگام تولد و سایر عوارض حاملگی افزایش می یابد.
نوزادان و کودکانی که در معرض دود دست دوم قرار دارند نیز ممکن است به آسم ، آلرژی ، عفونت مکرر ریه و گوش مبتلا شوند و در معرض خطر بیشتری برای سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) قرار دارند.

بارداری و ترک سیگار
در حالت ایده آل ، یک زن باردار باید سیگار را متوقف کند. در واقعیت ، کمتر از نیمی از زنان هنگام برنامه ریزی یا تأیید بارداری سیگار را ترک می کنند. اگر برای ترک کار نیاز به کمک دارید ، برای کسب اطلاعات و مشاوره به متخصص بهداشت خود مراجعه کنید.
اگر ترک سیگار را بسیار سخت می بینید ، ناامید نشوید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قطع سیگار تا ماه چهارم بارداری می تواند برخی از خطرات مانند وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس را کاهش دهد.

درمان جایگزینی نیکوتین در دوران بارداری
توصیه می شود ابتدا سعی کنید بدون دارو ترک کنید. با این حال ، اگر شما قادر به ترک نیستید ، می توانید از درمان جایگزینی نیکوتین (لثه ، لوزه ، اسپری دهان ، استنشاقی یا لک های ۱۶ ساعته) برای کمک استفاده کنید. در حالی که استفاده از این محصولات از سیگار کشیدن ایمن تر به نظر می رسد ، حتی ممکن است این مقدار کمتر از نیکوتین برای کودک شما بدون خطر باشد.
اگر باردار هستید ، لازم است قبل از استفاده از درمان جایگزینی نیکوتین با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد خطرات و مزایای استفاده از آن صحبت کنید.
استعمال سیگار شانس بارداری زن را کاهش می دهد.
دود دخانیات قبل و بعد از تولد نوزادان را آزار می دهد.

چگونه می توانم سیگار را قبل یا در دوران بارداری ترک کنم؟
برنامه های ترک سیگار بسیاری وجود دارد که به شما در ترک سیگار کمک می کند. برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه ها از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهید.
در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما در ترک سیگار کمک می کند:
فندک و زیرسیگاری خود را مخفی کنید.
از افرادی که سیگار می کشند بخواهید که در اطراف شما سیگار نکشند.
کمتر نوشیدنی کافئین بنوشید. کافئین ممکن است اشتیاق شما به سیگار را تحریک کند. همچنین از مصرف الکل خودداری کنید ، زیرا ممکن است میل شما به سیگار کشیدن را افزایش دهد و می تواند برای کودک شما مضر باشد.
عادات خود را در رابطه با سیگار تغییر دهید. اگر در هنگام رانندگی سیگار کشیدید و یا احساس استرس کردید ، سایر فعالیت ها را نیز جایگزین سیگار کنید.
نعناع یا صمغ (ترجیحا بدون قند) را برای مواقعی که تمایل به سیگار کشیدن دارید ، نگه دارید.
فعال باشید تا ذهن خود را از سیگار نکشید و به کاهش تنش کمک کنید: پیاده روی کنید ، ورزش کنید ، کتاب بخوانید یا یک سرگرمی جدید را امتحان کنید.
به دنبال پشتیبانی دیگران باشید. به یک گروه پشتیبانی یا برنامه ترک سیگار بپیوندید.
به جاهایی که بسیاری از افراد سیگار می کشند نروید.

چگونه می توانم سیگار را در دوران بارداری ترک کنم؟
فواید سیگار کشیدن در طی روزهای ترک شروع می شود. بعد از ترک ، ضربان قلب شما و کودک به حالت عادی باز خواهید گشت و کودک شما نیز کمتر دچار مشکلات تنفسی می شود.
ممکن است شما علائم ترک را داشته باشید زیرا بدن شما به عنوان نیکوتین ، ماده اعتیاد آور در سیگارها استفاده می شود. ممکن است شما سیگارها را میل کنید ، تحریک پذیر باشید ، احساس گرسنگی کنید ، اغلب سرفه می کنید ، سردرد داشته باشید یا در تمرکز مشکل دارید. علائم ترک فقط موقتی است. آنها برای اولین بار قوی تر هستند اما در طی 10-14 روز از بین می روند. هنگام بروز علائم ترک ، کنترل خود را حفظ کنید. به دلایل خود برای ترک فکر کنید. به خود یادآوری کنید که این علائمی است که بدن شما در حال بهبود و عادت داشتن بدون سیگار است. بخاطر داشته باشید که علائم ترک بهتر از بیماریهای عمده سیگار کشیدن است.
حتی پس از اتمام برداشت ، انتظارات دوره ای برای استعمال دخانیات را داشته باشید. با این حال ، این هوس ها عموماً کوتاه مدت هستند و خواه سیگار می کشید یا نه از بین می روند.
اگر دوباره عود کرده و دوباره سیگار می کشید ، امید خود را از دست نمی دهید. از بین افرادی که ترک کردند 75٪ عود کردند. بیشتر افراد سیگاری قبل از موفقیت سه بار ترک می کنند. اگر عود کردید ، تسلیم نشوید! برنامه ریزی کنید و فکر کنید که دفعه بعد که می خواهید سیگار بکشید چه کاری انجام خواهید داد.

چه موقع باید سیگار را متوقف کنم؟
ایده آل است که بتوانید حداقل چهار ماه قبل از بارداری بتوانید سیگار کشیدن را متوقف کنید اما قطع در هر نقطه واقعا کمک می کند.
حتی مقادیر کم سیگار کشیدن باعث می شود که باردار شدن مشکل شود و برای بارداری شما مضر باشد. برای مثال ، سیگار کشیدن 1-5 نخ سیگار در روز یک عامل خطر برای حاملگی خارج رحمی است. استعمال سیگار کمتر باعث می شود خطر زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد کاهش یابد.
سیگارهای کم نیکوتین یا کم مصرف به همان اندازه برای شما و سلامتی کودک مضر هستند.
اگر قبل از بارداری سیگار کشیدن را متوقف کنید ، تمام خطرات شما به همان میزان برای زنانی که هرگز سیگار نکشیده اند کم می شود.
قطع سیگار برای سلامتی و سلامت نوزادان بهتر است. اکثر خانمها قبل از بارداری ترک می کنند. اگر برای داشتن کودک تلاش می کنید ، ترک سیگار به طور کلی بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

چگونه سیگار کشیدن روی باروری زن و مرد تأثیر می گذارد؟
اگر سیگار می کشید ، احتمالاً بارداری شما نسبت به کسی که سیگار نمی کشد بیشتر طول می کشد.بیشتر زوج هایی که رابطه جنسی منظم و محافظت نشده دارند (هر ۲-۳ روز) طی یک سال باردار می شوند. اما برای افراد سیگاری ، احتمال بارداری تقریباً نیمی از هر ماه کاهش می یابد.
ترک سیگار باعث بهبود لایه رحم می شود. اگر اکنون از سیگار کشیدن خودداری کنید ، شانس بارداری سریعتر افزایش می یابد.
اگر بعد از ۱۲ ماه تلاش باردار نشده اید ، این به عنوان ناباروری توصیف می شود. زنانی که سیگار می کشند ، نسبت به افراد غیر سیگاری ، دو برابر نابارور هستند.
این برای خانمهایی که سعی می کنند برای اولین بار باردار شوند و برای زنانی که قبلاً باردار شده اند ، صدق می کند.
استعمال دخانیات همچنین می تواند بر میزان موفقیت در درمان باروری مانند IVF (لقاح آزمایشگاهی) تأثیر بگذارد.

آیا در صورت قطع مصرف سیگار می توانم شانس بارداری خود را بهبود بخشم؟
آره. خبر خوب این است که زنانی که سیگار کشیدن را متوقف کرده اند ، به سرعت شانس بارداریشان افزایش یافته و اثر خود را به طور واضح گذاشته است.
اگر تحت درمان باروری مانند IVF قرار بگیرید ، موفقیت بسیار بیشتر می شود.

آیا شریک زندگی من در صورت سیگار کشیدن بر شانس بارداری من تأثیر می گذارد؟
آره. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود اگر سیگار کشید شریک زندگی شما نیز باید از مصرف سیگار خودداری کند.

سیگار کشیدن منفعل
اگر شما سیگار نکشید ، تنفس از دود سیگارهای شریک زندگی شما می تواند به توانایی شما در بارداری آسیب برساند.
سیگار کشیدن را کنار هم ترک کنید.

سیگار کشیدن و باروری مردان
استعمال دخانیات می تواند باعث ایجاد مشکلات باروری در مردان شود. این می تواند:
کیفیت مایع منی را کاهش دهید
باعث می شود که مایع منی تعداد اسپرم کمتری داشته باشد
بر روی الگوهای طبیعی اسپرم تأثیر بگذارد
موجب ناتوانی جنسی مردان می شود (عدم توانایی در گرفتن یا حفظ نعوظ)

آیا قطع سیگار باروری شریک زندگی من را بهبود می بخشد؟
باز هم ، خبر خوب این است که متوقف کردن می تواند برخی از آسیب های ناشی از استعمال سیگار را معکوس کند.
تعداد و کیفیت اسپرم را بهبود بخشید
خطر ناتوانی جنسی را با گذشت زمان کاهش دهید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.