۲۲۷۰۷۰
۲۲۱۳
۲۲۱۳

عدد بتا در بارداری چیست؟

گاهی اوقات، مقادیر بیش از حد بالای hCG همراه با برخی علائم همچنین می تواند حاملگی مولار را نشان دهد.

هورمون HCG بلافاصله پس از لانه گزینی در جفت تولید می شود. در مراحل اولیه بارداری از طریق آزمایش سنجش سطح hCG می توان وجود آن را در خون یا ادرار یک خانم تشخیص داد. از آنجا که سطح هورمون ممکن است قبل از پریود نوسان داشته باشد، بهتر است یک هفته پس از وقوع تاخیر در قاعدگی، این آزمایش انجام شود.

HCG چه زمانی تولید می شود؟
گاهی اوقات، مقادیر بیش از حد بالای hCG همراه با برخی علائم همچنین می تواند حاملگی مولار را نشان دهد. در طی یک بارداری مولار پس از رسیدن اسپرم و تخمک به هم در حین لقاح، جفت به صورت غیرطبیعی رشد می کند. در این پدیده، اسپرم با یک تخمک خالی بارور می شود که در نتیجه منجر به رشد و توسعه قسمت های مربوط به جفت خواهد شد، در حالی که هیچ بخش جنینی وجود ندارد. این به عنوان یک بارداری مولار کامل شناخته می شود. در نوع دیگر این بارداری، حاملگی مولار نسبی است، جایی که توده جنینی هم شامل جنین است و هم سلول های غیرطبیعی که می توانند نقایص شدید مادرزادی را با خود حمل کنند. در این صورت جنین سالم در نهایت توسط توده غیرطبیعی از بین می رود.

بالا بودن عدد بتا در بارداری
سطوح افزایش یافته hCG همچنین می تواند به دلیل تومور تروفوبلاستیک حاملگی، یک شکل نادر از سرطان رخ دهد. اگر این مشکل زود درمان شود، بسیار قابل بهبودی بوده و پاسخ خوبی به درمان ها خواهد داد. یک دلیل دیگر برای میزان بالای hCG می تواند آغاز حاملگی خارج رحمی باشد که در آن جنین در خارج از فضای رحمی به عنوان مثال در لوله رحمی رشد می کند. این نوع از بارداری، یک اورژانس پزشکی و تهدید کننده سلامت باروری و حیات مادر بوده و باید فوراً درمان شود، زیرا لوله های رحمی برای نگه داشتن جنین در حال رشد طراحی نشده اند.
هورمون HCG اغلب برای افزایش سطح پروژسترون و افزایش احتمال بارداری برای زنانی که با ناباروری دست و پنجه نرم می کنند، نیز تزریق می شود.

عدد بتا در حاملگی خارج رحمی و عدد بتا در حاملگی پوچ
توجه داشته باشید که در صورت پایین بودن سطح hCG باید احتیاط کرد و حتما نظارت و پیگیری ها را با دقت بیشتری انجام داد. زیرا می تواند نشانه ای از سقط جنین، بارداری پوچ یا حاملگی خارج رحمی باشد. از این رو، باید نظارت منظم برای تشخیص مشکلات احتمالی انجام شود. البته با وجود مقادیر کم hCG هم، داشتن یک فرزند سالم امکان پذیر است. در چنین حالاتی، نتایج حاصل از سونوگرافی پس از ۵ تا ۶ هفته بارداری، در مقایسه با اعداد حاصل از نتایج کمی آزمایش hCG قابل اطمینان تر است.

عدد بتا و جنسیت جنین
گرچه برخی منابع بالا بودن عدد بتا در بارداری را البته اگر در محدوده نرمال باشد به جنسیت دختر نسبت می دهند اما هنوز این مساله اثبات نشده است.

چرا تست سنجش سطح HCG یا عدد بتا انجام می شود؟
آزمایش بررسی و سنجش سطح هورمون HCG یا عدد بتا در بدن یک خانم، به چند دلیل انجام می شود:
این آزمایش که به عنوان آزمایش بارداری معروف است، معمولاً برای تأیید بارداری انجام می شود.
برای شناسایی و تشخیص بعدی هر گونه ناهنجاری مانند حاملگی خارج رحمی (حاملگی که در طی آن لانه گزینی جنین به جای رحم، در فضای دیگری همچون لوله رحمی صورت می گیرد).
برای تشخیص یک سقط جنین احتمالی.
برای شناسایی سطوح پروتئین PAPP-A در خون که اگر کم باشد، احتمال سندرم ژنتیکی داون جنین را افزایش می دهد.

آیا انجام تست بررسی عدد بتا درد دارد؟
برای شناسایی سطح هورمون hCG در دنیا دو روش وجود دارد: آزمایش ادرار و آزمایش خون. به جز احساس سوزن سوزن شدن دست در حین گرفتن نمونه ی خون، درد دیگری وجود ندارد. در مواردی که فرد نمی تواند تاریخ تخمک گذاری خود را تعیین کند، بهتر است ۱۰ روز پس از وقوع تاخیر در قاعدگی، هر یک از این بررسی ها را انجام دهید.
آزمایش ادرار یا آزمایشات خانگی (بی بی چک ها) : دقتی برابر با 97 درصد دارند، به شرطی که تست به درستی انجام شود. در طی این بررسی، یک آزمایش حساس به سطح هورمون hCG مستقیماً یا از طریق یک فنجان حاوی ادرار در معرض ادرار خانم قرار می گیرد. اگر نوار تغییر رنگ داده و دو خط پررنگ روی آن ظاهر شود، به این معنی است که نتیجه آزمایش مثبت است و شما باردار هستید.
اگر دوست دارید در مورد چگونگی آمادگی برای انجام آزمایش ادرار در منزل برای سنجش سطح hCG بیشتر بدانید، همچنان با ما همراه باشید:
دستورالعمل های جعبه آزمایش خود را با دقت و به طور کامل بخوانید تا از نحوه کارکرد آن مطلع شوید.
تاریخ انقضای کیت را بررسی کنید. این مساله می تواند بر نتایج آزمایش شما تأثیر بگذارد.
قبل از انجام آزمایش ادرار مقدار زیادی آب ننوشید، زیرا ممکن است سطح hCG را در ادرار شما رقیق کند و در نتیجه تست به طور کاذب منفی شود.
دقیق ترین نتایج زمانی حاصل می شوند که با اولین ادرار صبحگاهی انجام شوند.
اطمینان حاصل کنید که حداقل 7 الی 14 روز پس از وقوع تاخیر در قاعدگی این تست را انجام دهید تا نتایج دقیق تری داشته باشید.
آزمایش خون : کیفی مطمئن ترین راه برای شناسایی وجود هورمون hCG در خون است. جدا از این، آزمایشات کمی خون (تیتر هورمون) نیز می توانند برای تعیین میزان hCG موجود در خون انجام شوند. این آزمایش همچنین می توانند سطح پروژسترون را در خون شناسایی کنند، به پزشک برای نظارت دقیق بر بارداری کمک کرده و یا بارداری خارج رحمی، سرطان و احتمال سقط را به درستی تشخیص دهند.
افرادی که دارای اختلالات خونریزی دهنده (مشکلات انعقادی) هستند، ممکن است پس از انجام آزمایش خون دچار مشکل شوند. به علاوه بعد از گرفتن نمونه خون، ممکن است تورم در رگ ها وجود داشته باشد. با این حال، این موارد نادر بوده و احتمال بروز مشکل برای یک خانم به دلیل انجام آزمایش خون بسیار کم است.

چه عواملی می تواند بر مقدار عدد بتا تأثیر بگذارد؟
مقدار عدد بتا در بدن یک خانم، می تواند توسط دلایل زیر تحت تأثیر قرار گیرد:
بارداری های دو یا چند قلویی
هر جنین درون رحم مادر مقدار نرمالی هورمون hCG آزاد می کند که سطح کلی این هورمون را در بدن افزایش می دهد. در موارد بارداری های دوقلو، سه قلو و یا بیشتر (که معمولاً در زنان مسن تجربه می شود)، میزان هورمون hCG در مقایسه با سطح طبیعی آن در یک بارداری تک قلویی، می تواند دو یا سه برابر بیشتر باشد.
نقص ژنتیکی
سطح بسیار بالای هورمون hCG می تواند به دلیل عوارض ژنتیکی حین لقاح ایجاد شود. این می تواند نشان دهد که جنین ممکن است به سندرم داون مبتلا باشد. حاملگی مولار همچنین یکی دیگر از این عوامل است. در این شرایط جفت بیش از حد رشد و توسعه پیدا کرده و به یک توده غیرطبیعی از سلول ها منتهی می شود که منجر به افزایش بیش از حد سطح هورمون hCG خواهد شد. این مساله می تواند منجر به مرگ جنین در رحم مادر شود که ممکن است شناسایی شده یا نشود.
عوارض ژنتیکی
سطح پایین hCG به دلیل عوارض ژنتیکی که می تواند منجر به وقوع حاملگی خارج رحمی و یا سقط جنین شود، قابل تجربه است. در نتیجه بارداری می تواند عارضه دار شده و یا خاتمه یابد.
سرطان
وجود سرطان در رحم، معده، کبد، ریه ها، لوزالمعده و روده بزرگ نیز می تواند مقدار عدد بتا را در بدن افزایش دهد.
عوامل تأثیرگذار
اگر تست های خانگی بارداری در اوایل بارداری و یا در نیمه دوم روزی که قصد انجام آزمایش را دارید، انجام شوند، می تواند به اشتباه باعث بروز نتیجه منفی در آزمایشات بارداری شوند. با انجام آزمایش حدود ۷ تا ۱۴ روز پس از تاخیر در قاعدگی و همچنین با اولین ادرار روز می توانید دقیق ترین نتایج را به دست آورید.
درمان های ناباروری
غالباً hCG برای درمان زنان نابارور تزریق می شود که باز هم باعث افزایش سطح هورمون در بدن می شود
مقدار زیاد عدد بتا می تواند نشانه ای از بارداری دوقلویی و یا بارداری های چندقلویی باشد اما این امکان هم وجود دارد که همیشه اینگونه نباشد. سطح این هورمون ممکن است از یک خانم به خانم دیگر یا در تمام دوران بارداری متفاوت باشد.
مقدار عدد بتا تغییرات و نوسانات زیادی را در بارداری تجربه می کند و می تواند تعیین کننده مهمی در تشخیص بارداری های دوقلویی باشد. با این حال، به یاد داشته باشید که افزایش سطح این هورمون، تنها بیانگر این نیست که شما دوقلو باردار هستید، ممکن است پای مسائل دیگری نیز در میان باشد، زیرا افزایش سطح hCG می تواند نتیجه چندین بیماری دیگر نیز باشد.

آیا عدد بتا و جنسیت جنین با هم ارتباطی دارد؟
گرچه برخی منابع بالا بودن عدد بتا در بارداری را البته اگر در محدوده نرمال باشد به جنسیت دختر نسبت می دهند اما هنوز این مساله اثبات نشده است.

آیا بالا بودن عدد بتا در بارداری خطرناک است؟
سطوح افزایش یافته hCG همچنین می تواند به دلیل تومور تروفوبلاستیک حاملگی، یک شکل نادر از سرطان رخ دهد. اگر این مشکل زود درمان شود، بسیار قابل بهبودی بوده و پاسخ خوبی به درمان ها خواهد داد

چرا تست سنجش سطح HCG یا عدد بتا انجام می شود؟
آزمایش بررسی و سنجش سطح هورمون HCG یا عدد بتا در بدن یک خانم، به چند دلیل انجام می شود: برای شناسایی و تشخیص بعدی هر گونه ناهنجاری مانند حاملگی خارج رحمی (حاملگی که در طی آن لانه گزینی جنین به جای رحم، در فضای دیگری همچون لوله رحمی صورت می گیرد).برای تشخیص یک سقط جنین احتمالی. برای شناسایی سطوح پروتئین PAPP-A در خون که اگر کم باشد، احتمال سندرم ژنتیکی داون جنین را افزایش می دهد.

آیا بالا بودن عدد بتا در بارداری نشانه دوقلویی است؟
مقدار عدد بتا تغییرات و نوسانات زیادی را در بارداری تجربه می کند و می تواند تعیین کننده مهمی در تشخیص بارداری های دوقلویی باشد. با این حال، به یاد داشته باشید که افزایش سطح این هورمون، تنها بیانگر این نیست که شما دوقلو باردار هستید، ممکن است پای مسائل دیگری نیز در میان باشد، زیرا افزایش سطح hCG می تواند نتیجه چندین بیماری دیگر نیز باشد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.