۲۲۷۸۰۷
۱۹۶۶
۱۹۶۶

کرونا در بارداری، آنچه باید بدانیم

کرونا در بارداری ممکن است ترسناک به نظر برسد، چون اطلاع دقیقی از آن نداریم. احتمالاً ویروس کرونا از مادر به جنین منتقل نمی‌شود، اما زنان باردار مبتلا به کرونا نیاز به مراقبت بیش‌تری دارند.

اگر باردار هستید، ممکن است ندانید ویروس کرونا (کووید ۱۹) چگونه می‌تواند بر شما، کودک و مراقبت‌های بارداری شما تاثیر بگذارد.

در صورت بروز علائم کرونا، حتماً ماما یا پزشک متخصص خود را در جریان بگذارید. هم‌چنین باید در مورد سایر نگرانی‌ها طبق معمول از آن‌ها کمک بخواهید. درباره‌ی علائم هشدار کرونا بخوانید.

کرونا در بارداری باید جدی گرفته شود زیرا زنان باردار در فهرست افراد با خطر ابتلای متوسط (از نظر بالینی آسیب‌پذیر) قرار دارند.

گاهی اوقات زنان باردار بیش‌تر ممکن است در معرض خطر ویروس‌هایی مانند آنفولانزا قرار بگیرند. مشخص نیست که آیا ویروس کرونا هم به همین شکل است یا نه. اما چون ویروسی جدید است، بهتر است احتیاط کنیم و زنان باردار را در گروه با خطر ابتلای متوسط قرار دهیم.

کرونا در بارداری، آنچه باید بدانیم

چرا کرونا در بارداری محتمل‌تر است؟

به نظر می‌رسد خطر ابتلا به کووید 19 شدید در زنان باردار یا زنان باردار مسن، دارای اضافه وزن و بیماری‌های زمینه‌ای از قبیل فشار خون و دیابت افزایش یافته است. وقتی زنان باردار به بیماری شدید مبتلا می‌شوند، به نظر می‌رسد بیشتر از زنان غیر باردار در سن باروری نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند.

زنان باردار به دلیل تغییراتی در بدن و سیستم ایمنی بدن‌شان ممکن است تحت تاثیر برخی از عفونت‌های تنفسی قرار بگیرند. پس لازم است آن‌ها برای جلوگیری از ابتلا به کرونا در بارداری، اقدامات احتیاطی را انجام دهند.

برای جلوگیری از ابتلا به کرونا در بارداری چکار باید بکنیم؟

اگر باردار هستید، لازم است:

دست‌تان‌ را به طور منظم بشویید.

تا حد ممکن در خانه بمانید و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید. (حداقل 2 متر یا 3 قدم از افراد فاصله بگیرید.)

از هر کسی که علائم کرونا را دارد فاصله بگیرید.

اما هم‌چنان باید به تمام اسکن‌ها و قرارهای بارداری (قبل از زایمان) خود بروید مگر این که پزشک شما، شما را از این کار منع کند.

البته برخی از قرارهای ماما ممکن است به صورت آنلاین، تلفنی یا تماس ویدئویی انجام شود. برخی از قرارها ممکن است لغو یا مجدداً برنامه‌ریزی شوند یا ممکن است از شما بخواهند در کلینیک یا بیمارستان، ماسک یا لباس مخصوص بپوشید.

کرونا در بارداری، آنچه باید بدانیم

در صورت بروز علائم کرونا در بارداری چکار کنیم؟

علائم ویروس کرونا شامل تب و سرفه‌ی مداوم و کاهش یا تغییر حس بویایی یا چشایی است. در صورت مشاهده‌ی این علائم لازم است:

در خانه بمانید و خود را قرنطینه کنید

شما و هر کسی که با او زندگی می‌کنید نباید خانه‌ی خود را ترک کنید یا بازدیدکننده داشته باشید. هر کسی هم که با او از زمان شروع علائم خود یا ۴۸ ساعت قبل از شروع علائم در تماس نزدیک بودید؛ باید خودش را قرنطینه کند.

تست تشخیص کرونا دهید

در اسرع وقت باید آزمایش تشخیص کرونا دهید تا از ابتلا به بیماری مطمئن شوید. هر کسی هم که با شما زندگی می‌کند یا تماس نزدیک دارد، در صورت داشتن علائم باید آزمایش دهد.

با ماما یا پزشک متخصص خود صحبت کنید

آن‌ها به شما می‌گویند چکار کنید. شاید لازم باشد بعضی از قرارهای بارداری خود را جابه‌جا کنید یا به صورت آنلاین، تلفنی یا مشاوره‌ی ویدئویی انجام دهید.

در صورت بروز علائم زیر فوراً با ماما یا پزشک متخصص خود تماس بگیرید:

کودک داخل شکم‌تان کم‌تر از حد معمول حرکت می‌کند.

نمی‌توانید کودک‌تان را در حال حرکت احساس کنید.

در الگوی حرکات معمول کودک‌تان تغییری ایجاد شده است.

از واژن خون‌ریزی دارید.

خیلی مضطرب یا نگران هستید.

سردردی دارید که از بین نمی‌رود.

هنگام استراحت یا دراز کشیدن دچار تنگی نفس می‌شوید.

(در صورت مشاهده‌ی این علائم تا روز بعد منتظر نمانید و بلافاصله تماس بگیرید. حتی اگر نیمه‌شب باشد.)

چه روش‌های درمانی برای زنان باردار مبتلا به ویروس کرونا بی‌خطر است؟

درمان کووید ۱۹ مشابه درمان سایر بیماری‌های تنفسی است. باردار باشید یا نباشید پزشکان توصیه می‌کنند:

برای تب ۳۸ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر، استامینوفن (تایلنول) مصرف کنید.

آب یا نوشیدنی‌های کم‌قند فراوان بنوشید.

استراحت کنید.

اگر تایلنول تب‌تان را پایین نمی‌آورد، در تنفس مشکل دارید یا استفراغ می‌کنید، برای راهنمایی بیش‌تر از پزشک خود کمک بگیرید.

کرونا در بارداری، آنچه باید بدانیم

آیا کرونا در بارداری به جنین منتقل می‌شود؟

هنوز مشخص نیست که کرونا در بارداری یا طی زایمان به جنین یا کودک هم منتقل می‌شود یا نه. تا به الآن ویروس کرونای فعالی در نمونه‌های مایع اطراف جنین در رحم یا شیر مادر یافت نشده است.

هم‌چنین هیچ شواهدی وجود ندارد که کرونا در بارداری باعث سقط جنین شود یا بر نحوه‌ی رشد جنین تاثیر بگذارد.

کرونا در زایمان

اگر علائم ویروس کرونا دارید و زایمان می‌کنید، بهتر است در واحدی به سرپرستی پزشک (متخصص زنان و زایمان) زایمان کنید تا تیم زایمان از شما و کودک‌تان با دقت بیشتری مراقبت کنند. داشتن ویروس کرونا هیچ تاثیری در زایمان طبیعی یا سزارین ندارد.

ممکن است در بیمارستانی که زایمان می‌کنید این امکان وجود داشته باشد و شما را در بخش زنان باردار مبتلا به ویروس کرونا بستری کنند.

در ضمن ممکن است تیم زایمان را ببینید که پیش‌بند و ماسک و محافظ چشم دارند تا از گسترش عفونت جلوگیری کنند.

کرونا پس از تولد

هیچ شواهدی وجود ندارد که ویروس کرونا در شیر مادر به کودک منتقل شود. بنابراین مزایای شیردهی بیشتر از هر خطردیگری است.

می‌توانید با کودک تماس پوست با پوست هم داشته باشید و با او در اتاق مشترک بمانید اما قبل و بعد از لمس کردن کودک، دست‌تان را بشویید و تمام سطوح را ضدعفونی کنید. توصیه می‌شود مادرانی که علائم ابتلا به کووید 19 را دارند؛ حین هر نوع ارتباط با کودک ماسک بزنند.

درباره‌ی عوارض بعد از کرونا بخوانید.

کرونا در بارداری، آنچه باید بدانیم

آیا همه‌ی زنان باردار باید تست تشخیص کرونا دهند؟

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند زنان بارداری که علائم کرونا را دارند، حتماً تست بدهند چون در صورت ابتلا به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

کووید ۱۹ ویروسی جدی است و این حقیقت دارد که احتمال ابتلا به کرونا در بارداری بیش‌تر است. اما تحقیقات کمی که انجام شده، نشان می‌دهد زنان باردار مبتلا به کرونا بیش‌تر از دیگران احتمال ابتلا به بیماری شدید را ندارند و همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، احتمالاً ویروس در طی بارداری یا زایمان به نوزاد انتقال نمی‌یابد.

از قدیم گفته‌اند پیش‌گیری بهتر از درمان است. اقدامات ساده‌ای مانند شستن کامل دست‌ها و دوری از اجتماعات مردمی و البته ماسک زدن می‌تواند خطر ابتلا به کرونا در بارداری را تا حد زیادی کاهش دهد.

در صورت مشاهده‌ی علائم کرونا:

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: nhs

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.