۲۳۰۱۹۰
۹۳۷
۹۳۷

بررسی تمامی روش های درمان سرطان سینه!

اگر دچار سرطان سینه شده باشید باید با تمام روش های درمان آن آشنا باشید تا در طول درمان با تغییر گزینه‌های درمان، دچار سردرگمی یا استرس نشوید. در ادامه به تمام این روش‌ها و عوارض آنها پرداخته‌ایم.

بررسی تمامی روش های درمان سرطان سینه!

بیشتر خانم‌ها با روش‌های بررسی احتمال سرطان سینه آشنا هستند اما برخی از آنها نمی‌دانند که در صورت ابتلا باید چه روش‎های درمانی را برای از بین بردن این سرطان در پیش گرفت. در صورتی‌که شما هم مانند ما دوست دارید با تمام روش‌های درمان سرطان سینه آشنا شوید و بدانید که کدام روش موثرتر است؛ می‌توانید در ادامه این صفحه همراه ما در نی‌نی‌بان باشید. در این صفحه به طور کامل مزایا و معایب هر روش را گفته‎ایم. اگر دوست دارید این مطلب را می‌توانید به کسانی هم که دچار سرطان سینه هستند ارسال کنید. با ما همراه باشید.

سرطان سینه را چطور تشخیص دهیم؟

 • معاینه پستان. پزشک هر دو سینه و غدد لنفاوی شما را در زیر بغل بررسی می‌کند و هر گونه توده یا سایر ناهنجاری‌ها را احساس می‌کند.
 • ماموگرافی. ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی از پستان است. ماموگرافی معمولا برای غربالگری سرطان سینه استفاده می شود. اگر ناهنجاری در ماموگرافی غربالگری تشخیص داده شود، ممکن است پزشک شما یک ماموگرافی تشخیصی را برای ارزیابی بیشتر آن ناهنجاری توصیه کند.
 • سونوگرافی سینه. اولتراسوند از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای اعماق بدن استفاده می کند. سونوگرافی ممکن است برای تعیین اینکه آیا توده جدید سینه یک توده جامد است یا یک کیست پر از مایع استفاده می شود.
 • بیوپسی . بیوپسی تنها راه قطعی برای تشخیص سرطان سینه است. در طول بیوپسی، پزشک از یک دستگاه سوزنی تخصصی که توسط اشعه ایکس یا آزمایش تصویربرداری دیگری هدایت می‌شود، برای استخراج هسته‌ای از بافت از ناحیه مشکوک استفاده می‌کند. اغلب، یک نشانگر فلزی کوچک در محل سینه شما باقی می‌ماند تا در آزمایش‌های تصویربرداری بعدی بتوان آن ناحیه را به راحتی شناسایی کرد
 • MRI .. دستگاه MRI از آهنربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویری از داخل سینه شما استفاده می کند. قبل از MRI پستان، تزریق رنگ دریافت می کنید. برخلاف سایر انواع تست های تصویربرداری، MRI از تابش برای ایجاد تصاویر استفاده نمی کند.

بررسی تمامی روش های درمان سرطان سینه!

مراحل سرطان سینه

هنگامی که پزشک شما سرطان سینه شما را تشخیص داد، برای تعیین میزان (مرحله) سرطان شما کار می کند. مرحله سرطان به تعیین پیش آگهی شما و بهترین گزینه های درمانی کمک می کند. تمام این روش‌ها می‌توانند به شناخت مراحل سرطان سینه کمک کنند.

 • آزمایشات خون، مانند شمارش کامل خون
 • ماموگرافی سینه دیگر برای بررسی علائم سرطان
 • ام آر آی سینه
 • اسکن استخوان
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن
 • اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET).

درمان سرطان سینه

اکثر زنان برای سرطان سینه تحت عمل جراحی قرار می گیرند و بسیاری نیز پس از جراحی تحت درمان های اضافی مانند شیمی درمانی، هورمون درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرند. شیمی درمانی نیز ممکن است قبل از جراحی در شرایط خاص استفاده شود. گزینه های زیادی برای درمان سرطان سینه وجود دارد، و ممکن است وقتی تصمیمات پیچیده ای در مورد درمان خود می گیرید، احساس ناراحتی کنید. به دنبال نظر دوم از یک متخصص پستان در یک مرکز یا کلینیک پستان باشید. با زنان دیگری که با چنین تصمیمی روبرو شده اند صحبت کنید.

 1. جراحی سرطان سینه
 2. لامپکتومی
 3. ماستکتومی
 4. ییوپسی گره
 5. پرتودرمانی
 6. جراحی

بررسی تمامی روش های درمان سرطان سینه!

انواع جراحی برای درمان سرطان سینه

برداشتن سرطان سینه (لومپکتومی). در طی یک لامپکتومی، که ممکن است به عنوان جراحی حفظ پستان یا برداشتن موضعی گسترده نامیده شود، جراح تومور و حاشیه کوچکی از بافت سالم اطراف را برمی دارد. ممکن است لامپکتومی برای برداشتن تومورهای کوچکتر توصیه شود. برخی از افراد با تومورهای بزرگتر ممکن است قبل از جراحی تحت شیمی درمانی قرار گیرند تا تومور را کوچک کنند و برداشتن کامل آن را با روش لامپکتومی ممکن کنند. برداشتن کل پستان (ماستکتومی). ماستکتومی عملی است برای برداشتن تمام بافت سینه شما. اکثر روش‌های ماستکتومی تمام بافت پستان - لوبول‌ها، مجراها، چربی‌ها را از بین می‌برند

برداشتن سینه برای درمان سرطان

برداشتن تعداد محدودی از غدد لنفاوی (بیوپسی گره نگهبان). برای تعیین اینکه آیا سرطان به غدد لنفاوی شما سرایت کرده است یا خیر، جراح با شما درباره نقش برداشتن غدد لنفاوی که اولین درناژ لنفاوی از تومور شما هستند صحبت خواهد کرد. اگر سرطانی در آن غدد لنفاوی یافت نشد، شانس یافتن سرطان در هر یک از غدد لنفاوی باقی مانده اندک است و نیازی به برداشتن غدد دیگری نیست.

بررسی تمامی روش های درمان سرطان سینه!

پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتوهای پرقدرت انرژی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. پرتودرمانی معمولاً با استفاده از یک دستگاه بزرگ انجام می شود که پرتوهای انرژی را به سمت بدن شما هدف قرار می دهد (تابش پرتو خارجی). اما تابش را می توان با قرار دادن مواد رادیواکتیو در داخل بدن نیز انجام داد (براکی تراپی).

عوارض

عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی و بثورات قرمز مانند آفتاب سوختگی در جایی است که پرتودرمانی هدف قرار می گیرد. بافت پستان نیز ممکن است متورم یا سفت تر به نظر برسد. به ندرت ممکن است مشکلات جدی تری مانند آسیب به قلب یا ریه ها یا به ندرت سرطان های دوم در ناحیه تحت درمان رخ دهد.

بررسی تمامی روش های درمان سرطان سینه!

شیمی درمانی برای سرطان سینه

شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلول های سریع رشد مانند سلول های سرطانی استفاده می کند. اگر سرطان شما دارای خطر بالایی برای بازگشت یا گسترش به قسمت دیگری از بدن شما باشد، ممکن است پزشک پس از جراحی شیمی درمانی را برای کاهش احتمال عود سرطان توصیه کند. شیمی درمانی گاهی قبل از جراحی در زنانی که تومورهای سینه بزرگتر دارند انجام می شود. هدف کوچک کردن تومور به اندازه ای است که برداشتن آن با جراحی آسان تر شود.

عوارض

عوارض جانبی شیمی درمانی به داروهایی که دریافت می کنید بستگی دارد. عوارض جانبی رایج عبارتند از ریزش مو، حالت تهوع، استفراغ، خستگی و افزایش خطر ابتلا به عفونت. عوارض جانبی نادر می تواند شامل یائسگی زودرس، ناباروری (اگر قبل از یائسگی)، آسیب به قلب و کلیه ها، آسیب عصبی، و به ندرت سرطان سلول های خونی باشد.

هورمون درمانی

هورمون درمانی برای درمان سرطان پستان که به هورمون ها حساس هستند استفاده می شود. پزشکان به این سرطان ها به عنوان سرطان های گیرنده استروژن مثبت (ER مثبت) و گیرنده پروژسترون مثبت (PR مثبت) اشاره می کنند. هورمون درمانی را می توان قبل یا بعد از جراحی یا سایر درمان ها برای کاهش احتمال بازگشت سرطان استفاده کرد. اگر سرطان قبلا گسترش یافته باشد، هورمون درمانی ممکن است آن را کوچک و کنترل کند.

بررسی تمامی روش های درمان سرطان سینه!

داروهای درمان هدفمند

درمان‌های دارویی هدفمند به ناهنجاری‌های خاص در سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند. به عنوان مثال، چندین داروی درمان هدفمند بر پروتئینی تمرکز می‌کنند که برخی از سلول‌های سرطان سینه بیش از حد آن را تولید می‌کنند که گیرنده ۲ فاکتور رشد اپیدرمی انسانی (HER۲) نام دارد. این پروتئین به رشد و بقای سلول های سرطان سینه کمک می کند. با هدف قرار دادن سلول‌هایی که HER۲ بیش از حد تولید می‌کنند، این داروها می‌توانند به سلول‌های سرطانی آسیب برسانند و در عین حال سلول‌های سالم را حفظ کنند.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی از سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با سرطان استفاده می کند. سیستم ایمنی بدن شما که با بیماری مبارزه می کند ممکن است به سرطان شما حمله نکند زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کنند که سلول های سیستم ایمنی را کور می کند. ایمونوتراپی با تداخل در این فرآیند عمل می کند.اگر سرطان سینه سه گانه منفی دارید، ایمونوتراپی ممکن است یک گزینه باشد، به این معنی که سلول های سرطانی گیرنده هایی برای استروژن، پروژسترون یا HER۲ ندارند.

بررسی تمامی روش های درمان سرطان سینه!

طب جایگزین برای درمان سرطان سینه

هیچ درمان دارویی جایگزینی برای درمان سرطان سینه یافت نشده است. اما درمان‌های طب مکمل و جایگزین ممکن است به شما در مقابله با عوارض جانبی درمان در صورت ترکیب با مراقبت‌های پزشک کمک کنند.

داروی جایگزین برای خستگی

بسیاری از بازماندگان سرطان سینه در طول درمان و پس از آن دچار خستگی می شوند که می تواند سال ها ادامه یابد. هنگامی که با مراقبت های پزشک ترکیب می شود، درمان های مکمل و جایگزین ممکن است به رفع خستگی کمک کند.

جمع‌بندی

برای درمان سرطان سینه تمام روش‌ها را توضیح دادیم؛ این روش‌ها طوری نیستند که خودتان بخواهید مانند منو رستوران از آن انتخاب کنید. پزشک شما است که درباره انتخاب روش جراحی سرطان سینه یا شیمی درمانی و پرتودرمانی نظر می‌دهد. در صورتی‌که می‌خواهید با این بیماری مبارزه کنید؛ بهتر است با جراح خود همکاری کافی داشته باشید و به توصیه‌های پزشک معالج خود اهمیت دهید.

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.