۲۳۲۷۳۰
۵۴۹۳
۵۴۹۳

تاثیر رحم دوتایی بر بارداری/ رحم دوتایی و بارداری امکان پذیر است؟

رحم دوشاخه‌ای وضعیتی است که قبل از تولد شما اتفاق می‌افتد و به دلیل اشتباهی که انجام داده اید ایجاد نمی‌شود. اگر باردار هستید یا می‌خواهید باردار شوید، با پزشک خود در این مورد صحبت کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید بارداری ایمن داشته باشید.

تاثیر رحم دوتایی بر بارداری/ رحم دوتایی و بارداری امکان پذیر است؟
رحم دوشاخه‌ای وضعیتی است که قبل از تولد شما اتفاق می‌افتد و به دلیل اشتباهی که انجام داده اید ایجاد نمی‌شود. اگر باردار هستید یا می‌خواهید باردار شوید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد وضعیت خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید بارداری ایمن داشته باشید. آن‌ها ممکن است درمان رحم دوگانه را توصیه کنند. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری حاملگی و نوزادان سالمی دارند

رحم دوتایی یا دیدلفیس رحم چیست؟

دیدلفیس رحم یک بیماری نادر است که در آن فرد دو رحم ایجاد می‌کند. به آن رحم دوتایی نیز می‌گویند. رحم دوتایی یک ناهنجاری مادرزادی است که شما با آن متولد شده اید. دو حفره رحم شما باریکتر از حفره یک رحم معمولی است. هر رحم لوله فالوپ و تخمدان مخصوص به خود را دارد.
دیدلفیس رحم یک بیماری نادر است که در آن فرد دو رحم ایجاد می‌کند. به آن رحم دوتایی نیز می‌گویند.
یک رحم به صورت دو مجرای شروع می‌شود. با رشد نوزاد متولد نشده (جنین)، این مجاری به هم می‌پیوندند و رحم را ایجاد می‌کنند. رحم شما یک اندام توخالی است و شبیه گلابی وارونه است.
اگر دیدلفیس رحم دارید، این دو مجرا به هم نمی‌پیوندند. در عوض، هر مجرای رحم مخصوص به خود را ایجاد می‌کند، به این معنی که شما دو رحم دارید. برخی از افراد دارای رحم دوتایی ممکن است دارای دو دهانه رحم و دو کانال واژن نیز باشند. به جای داشتن رحم گلابی شکل، اگر رحم دیدلفی دارید، رحم شما شبیه موز است.
تاثیر رحم دوتایی بر بارداری/ رحم دوتایی و بارداری امکان پذیر است؟

تفاوت بین رحم دوشاخ و رحم دیدلفیس چیست؟

رحم دو شاخ، رحمی به شکل قلب است. شما هنوز یک رحم دارید، اما به جای گلابی شکل، به شکل قلب است. اگر دچار دیدلفیس رحم هستید، دو رحم مجزا وجود دارد. رحم دو شاخ بیشتر از رحم دیدلفیس است. مانند uterus didelphys، رحم دو شاخ مادرزادی است، به این معنی که شما با آن متولد شده اید. هر دو بیماری می‌توانند در دوران بارداری عوارض ایجاد کنند.
عوارض بارداری رحم دوتایی چیست؟
در صورت داشتن رحم دوتایی در معرض خطر بیشتری برای عوارض بارداری قرار دارید.
عوارض بارداری مرتبط با دو رحم عبارتند از:
 • سقط جنین.
 • محدودیت رشد
 • زایمان زودرس
 • نوزادان بریچ.
 • زایمان سزارین.
 • وزن کم هنگام تولد.
 • پارگی سپتوم واژن در زمان زایمان واژینال.
بسیاری از افرادی که دارای رحم دوتایی هستند، نوزادان سالمی را تا پایان ترم به دنیا می‌آورند. با پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی که دارید صحبت کنید تا مطمئن شوید که مراقبت‌های مورد نیاز خود را دریافت می‌کنید.
تاثیر رحم دوتایی بر بارداری/ رحم دوتایی و بارداری امکان پذیر است؟

آیا رحم دوشاخه‌ای بر بارداری تأثیر می‌گذارد؟

بله، دیدلفیس رحم می‌تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد. افرادی که دارای دو رحم هستند در معرض خطر سقط جنین و زایمان زودرس هستند، اما می‌توانند حاملگی سالمی داشته باشند.

رحم دوشاخه ای چه علائمی دارد؟

اکثر مردم نمی‌دانند که به دیدلفیس رحم مبتلا هستند، زیرا هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. در عوض، در طول یک معاینه معمول لگن یا در طی بررسی سقط‌های مکرر یا درد شدید قاعدگی کشف می‌شود.
اگر علائم ناشی ازرحم دوشاخه‌ای یا دیدلفیس رحم را تجربه می‌کنید، ممکن است موارد زیر را داشته باشید:
 • سقط‌های مکرر.
 • زایمان زودرس
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی شدید در طول قاعدگی
 • گرفتگی دردناک قبل و در طول قاعدگی
 • نشت خون هنگام استفاده از تامپون (تامپون فقط در یک رحم است و رحم دیگر نیست)

تاثیر رحم دوتایی بر بارداری/ رحم دوتایی و بارداری امکان پذیر است؟

علت ایجاد رحم دوشاخه‌ای چیست؟

دیدلفیس رحم زمانی اتفاق می‌افتد که دو مجرا (مجرای مولر) در طول رشد به درستی با هم ترکیب نمی‌شوند. این مجاری معمولا به هم می‌پیوندند تا یک رحم ایجاد کنند.
بیشتربخوانید: عکس رنگی رحم، از سیر تا پیاز اگر رحم دوتایی دارید، مجاری به هم نپیوسته و هر مجرای به رحم خودش تبدیل شده است. برخی از افراد دو واژن و دو دهانه رحم نیز خواهند داشت. ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی کاملاً مطمئن نیستند که چرا مجاری مولرین در برخی از افراد به هم جوش نمی‌خورد.

دیدلفیس رحم چگونه بر پریود تاثیر می‌گذارد؟

پریود شما می‌تواند به یکی از راه‌های زیر تحت تاثیر دیدلفیس رحم قرار گیرد:
 1. دوره‌های دردناک
 2. گرفتگی و فشار لگن.
 3. مشکل در استفاده از تامپون
 4. خونریزی بسیار شدید یا غیر طبیعی در دوران قاعدگی.

تاثیر رحم دوتایی بر بارداری/ رحم دوتایی و بارداری امکان پذیر است؟

برای تشخیص دیدلفی رحم چه آزمایشاتی انجام می‌شود؟

از تست‌های تصویربرداری برای بررسی بیشتر اندازه و شکل رحم دوتایی و تایید تشخیص استفاده می‌شود. برخی از آزمایشاتی که ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما توصیه می‌کند عبارتند از:
سونوگرافی. در سونوگرافی تصاویری از رحم شما با سونوگرافی شکمی یا ترانس واژینال دریافت می‌کنند. سونوگرافی ترانس واژینال زمانی است که یک عصا در واژن شما قرار می‌گیرد.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). اسکنر‌های MRI با استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی تصاویر با کیفیتی از رحم شما تولید می‌کنند.
سونوهیستروگرام. ارائه دهنده یک کاتتر نازک را در هر رحم قرار می‌دهد و سالین را به داخل حفره تزریق می‌کند. سپس، آن‌ها یک سونوگرافی ترانس واژینال انجام می‌دهند تا تصاویری از حفره را در حالی که مایع از دهانه رحم شما عبور می‌کند و وارد رحم شما می‌شود، دریافت کنند.
هیستروسالپنگوگرافی . یک رنگ مخصوص به هر رحم وارد می‌شود. سپس، ارائه دهنده از اشعه ایکس برای گرفتن تصاویر در حین حرکت رنگ در دهانه رحم و داخل رحم استفاده می‌کند.

چگونه می‌توانم از رحم دوشاخه‌ای جلوگیری کنم؟

شما نمی‌توانید از رحم دوشاخه‌ای یا همان دیدلفیس رحم جلوگیری کنید، زیرا مادرزادی است، به این معنی که در طول رشد در رحم تشکیل شده است. ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نمی‌دانند چرا ناهنجاری‌های رحمی اتفاق می‌افتد یا اینکه آیا ارثی است.

آیا رحم دوشاخه‌ای می‌تواند باعث ناباروری شود؟

دیدلفیس رحم می‌تواند در برخی افراد باعث ناباروری شود. در بیشتر موارد، شکل رحم مانع از باردار شدن یا باردار شدن شما نمی‌شود. با این حال، خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.
تاثیر رحم دوتایی بر بارداری/ رحم دوتایی و بارداری امکان پذیر است؟

در صورت داشتن دیدلفیس رحم، سقط جنین خواهیم داشت؟

فقط به خاطر داشتن رحم دوتایی سقط جنین نخواهید داشت. با این حال، احتمال سقط جنین شما کمی بیشتر است. این به این دلیل است که رحم شما کوچکتر است که رشد جنین را محدود می‌کند. شکل غیر معمول همچنین می‌تواند جفت و جریان خون در رحم شما را تحت تاثیر قرار دهد.
فقط به خاطر داشتن رحم دوتایی سقط جنین نخواهید داشت. با این حال، احتمال سقط جنین شما کمی بیشتر است.
اگر در اواخر سه ماهه دوم سقط مکرر دارید، ممکن است پزشک شما جراحی را برای اصلاح رحم دوتایی شما پیشنهاد دهد. درمان جراحی ممکن است شانس شما را برای بارداری کامل افزایش دهد.

آیا خانمی با دو رحم می‌تواند باردار شود؟

بله، در صورت داشتن دیدلفیس رحم می‌توانید باردار شوید. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما بارداری شما را به دقت زیر نظر خواهد گرفت تا از سلامت شما و کودکتان اطمینان حاصل کند. اما توجه داشته باشید که شما در معرض خطر ابتلا به چندین عارضه بارداری هستید.

آیا خطرات سلامتی مرتبط با رحم دوشاخه ای وجود دارد؟

اکثر افرادی که دارای رحم دوتایی هستند زندگی سالمی دارند و هیچ گونه عارضه سلامتی قابل توجهی ندارند. خطرات زیر با یک رحم دوگانه مرتبط است:
 1. خونریزی شدید قاعدگی.
 2. کلیه نامناسب یا از دست رفته
 3. عوارض دوران بارداری از جمله سقط جنین و زایمان زودرس.
 4. افزایش خطر سزارین به دلیل عدم موقعیت مناسب برای تولد نوزاد.

در مورد دیدلفیس رحم چه سوالاتی باید از پزشک خود بپرسم؟

اگر تشخیص داده شد که دارای رحم دوتایی هستید، برخی از سوالاتی که ممکن است بپرسید عبارتند از:
 • چه درمانی را توصیه می‌کنید؟
 • علت دو برابر شدن رحم من چیست؟
 • آیا قبل از بارداری باید جراحی کنم؟
 • برای افزایش شانس بارداری موفق چه کنم؟
 • آیا هنوز می‌توانم یک بارداری سالم داشته باشم؟
 • آیا نگرانی دیگری برای سلامتی وجود دارد که باید از آن آگاه باشم؟

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.