۲۳۳۷۳۶
۶۳۰۲
۶۳۰۲
پ

هفته پنجم بارداری، علائم و مراقبت‌های لازم

در هفته پنجم بارداری، شما اکنون در ماه دوم بارداری خود هستید و می‌توانید بالاخره به طور رسمی تست بارداری بدهید. در واقع، سطح هورمون hCG شما به اندازه‌ای بالا است که امکان آزمایش به راحتی وجود دارد و نتایج آن نیز قابل اعتماد است. اگر می‌خواهید از تمام علائم و مراقبت‌های لازم در هفته پنجم بارداری آگاه شوید، روی این مقاله کلیک کنید.

هفته پنجم بارداری، علائم و مراقبت‌های لازم

در هفته پنجم بارداری ممکن است علائم اولیه‌ای مانند خستگی و حالت تهوع داشته باشید. کودک شما نیز هنوز بیشتر شبیه یک جنین به نظر می‌رسد که قلب و سیستم گردش خون او در حال رشد کردن است. با این حال، خیلی چیزهای دیگر هستند که باید در مورد هفته پنجم بارداری بدانید.

بیشتر بخوانید: بارداری چند هفته است؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • تغییرات بدن و زندگی شما
 • علائم هفته پنجم بارداری
 • سونوگرافی هفته پنجم بارداری
 • مراقبت پزشکی هفته پنجم
 • خودمراقبتی هفته پنجم
 • هفته پنجم بارداری چی بخورم؟

تغییرات بدن و زندگی شما

ممکن است احساس خستگی زیاد کنید یا این‌که سینه‌های شما حساس‌تر از حد طبیعی شده باشند و حالت تهوع خفیفی را نیز تجربه کنید.

اگر در هفته پنجم بارداری خود هستید، احتمالاً ماه اخیر پریود نشده‌اید. خبر خوب این است که بالاخره می‌توانید یک تست بارداری قابل اعتماد بدهید، زیرا در این هفته سطح hCG در ادرار شما به اندازه‌ای بالا است که توسط تست‌های بارداری خانگی به راحتی تشخیص داده می‌شود.
علاوه بر این، شما با علائم اولیه بارداری نیز رو به رو خواهید شد. به عنوان مثال، ممکن است احساس خستگی زیاد کنید یا این‌که سینه‌های شما حساس‌تر از حد طبیعی شده باشند و حالت تهوع خفیفی را نیز تجربه کنید.
تولید هورمون‌هایی مانند استروژن در هفته پنجم بارداری به طور انبوه است. این هورمون سطح پروژسترون و hCG را حفظ می‌کند. پروژسترون برای عملکرد جفت حیاتی است و می‌تواند ماهیچه‌های صاف رحم را از انقباض دور نگه دارد و رشد بافت سینه را تحریک کند. hCG نیز از جسم زرد حمایت کرده و میزان پروژسترون لازم برای بدن را تنظیم می‌کند.

هفته پنجم بارداری، علائم و مراقبت‌های لازم

بیشتر بخوانید: بارداری هفته به هفته

علائم هفته پنجم بارداری

در سه ماهه اول بارداری، بسیاری از زنان احساس خستگی مفرط می‌کنند.

بسیاری از زنان حتی در این هفته هم نمی‌دانند که باردار هستند. همه‌ی افراد سیکل‌های قاعدگی منظمی ندارند. بنابراین، ممکن است متوجه نشوند که قاعدگی آن‌ها دیر شده است.
در این هفته ممکن است متوجه یک خونریزی خفیف شوید و فکر کنید که این دوره‌ی قاعدگی شما است، اما در اصل می‌تواند نشانه‌ای از خونریزی لانه گزینی باشد. (چسبیدن جنین به دیواره‌ی رحم)
در سه ماهه اول بارداری، بسیاری از زنان احساس خستگی مفرط می‌کنند. اگرچه سایر علائم ممکن در هفته پنجم بارداری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • طعم فلزی در دهان
 • درد سینه‌ها
 • حالت تهوع یا تهوع صبحگاهی (هر چند که می‌تواند در هر ساعتی از روز اتفاق بیفتد.)
 • نوسانات خلقی
 • عوض شدن لیست غذاهای مورد علاقه
 • افزایش حس بویایی
 • افزایش نیاز به دفع ادرار
 • ترشحات سفید شیری رنگ از واژن
 • لکه بینی خفیف
 • گرفتگی (کمی شبیه درد پریود)
 • پوست تیره روی صورت یا لکه‌های قهوه‌ای که به عنوان ماسک بارداری نیز شناخته می‌شود.
 • ضخیم و براق شدن موها
 • نفخ

هفته پنجم بارداری، علائم و مراقبت‌های لازم

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم هفته ی چندم بارداری هستیم؟

سونوگرافی هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری هنوز برای انجام سونوگرافی خیلی زود است.

هفته پنجم بارداری هنوز برای انجام سونوگرافی خیلی زود است. در واقع، سونوگرافی ترانس واژینال در این هفته، فقط می‌تواند یک کیسه‌ی کوچک ۲ میلی متری را در پوشش داخلی رحم شما نشان ‌دهد. با این حال، اگر اطلاعات بیشتری می‌خواهید، بگذارید رشد جنین در هفته پنجم بارداری را برایتان شرح دهیم:
همان‌طور که گفتیم، جنین شما در این هفته حدوداً ۲ میلی متر طول دارد. علاوه بر این، صورت او در حال شکل گیری است و بینی ریز و چشمان کوچکی دارد که تا حدود ۲۸ هفته بسته می‌مانند. حتی مغز و نخاع جنین نیز در این هفته به سرعت در حال شکل گیری هستند و کودک شما در حال حاضر، برخی از رگ‌های خونی خود را دارد که رشته‌ای از آن‌ها بند نافش را تشکیل می‌دهند.

هفته پنجم بارداری، علائم و مراقبت‌های لازم

بیشتر بخوانید: مراقبتهای دوران بارداری هفته به هفته

مراقبت پزشکی هفته پنجم

مراقبت‌های پزشکی هفته پنجم بارداری عبارتند از:

۱- برای تمیز کردن دندان‌های خود اقدام کنید

تصویربرداری از دندان‌ها با اشعه ایکس را به بعد از زایمان نوزاد خود موکول کنید.

تمیز کردن دندان چیز خوبی است؛ به ویژه به این دلیل که حدود ۴۰ درصد از زنان باردار بیماری پریودنتال دارند که احتمال ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش می‌دهد.
با این حال، تصویربرداری از دندان‌ها با اشعه ایکس را به بعد از زایمان نوزاد خود موکول کنید؛ مگر این‌که خطر انجام نشدن آن بیشتر از خطر نسبتاً ناچیز تشعشع به جنین باشد. در واقع، اگر مجبور به تصویربرداری با اشعه ایکس هستید، یک پیش بند سربی یا محافظ شکم روی قسمت پایین شکم خود بپوشید.

بیشتر بخوانید: هفته اول بارداری، به علائم خود توجه کنید

۲- به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید

به یک متخصص خوب و مجرب زنگ بزنید و وقت ویزیت بگیرید.

از همین هفته پنجم بارداری به یک متخصص خوب و مجرب زنگ بزنید و وقت ویزیت بگیرید. ویزیت شما معمولاً بین هفته‌های هشتم تا دوازدهم بارداری اتفاق می‌افتد و حدود یک ساعت طول می‌کشد.
می‌توانید در مورد گزینه‌های بارداری و زایمان خود با متخصص صحبت کنید. هم‌چنین تست‌های غربالگری بدهید. در نهایت، اگر این اولین بارداری شما باشد، احتمالاً حدود ۱۰ ویزیت و در مجموع ۲ اسکن خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: هفته دوم بارداری، تمام آنچه باید بدانید

۳- ویتامین‌های لازم دوران بارداری را مصرف کنید

به فکر مصرف روزانه مکمل ویتامین D باشید.

توصیه می‌شود که حداقل تا هفته دوازدهم بارداری هر روز ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید تا سیستم عصبی کودک شما به خوبی شکل بگیرد و شرایطی مانند اسپینا بیفیدا برای او ایجاد نشود.
علاوه بر این، برای حفظ سلامت استخوان‌ها و ماهیچه‌های خود به ویتامین D نیاز دارید. در بهار و تابستان اکثر مردم می‌توانند ویتامین D کافی را به کمک نور خورشید روی پوست خود تولید ‌کنند. با این حال، در پاییز و زمستان به فکر مصرف روزانه مکمل ویتامین D باشید.

هفته پنجم بارداری، علائم و مراقبت‌های لازم

بیشتر بخوانید: هفته سوم بارداری، تمام علائم و مراقبت‌های لازم

خودمراقبتی هفته پنجم

همه چیز در مورد هفته پنجم بارداری شامل یک سری مراقبت‌های خانگی نیز می‌شود که عبارتند از:

۱- غذاهای غیرمجاز خود را بشناسید

وقت آن است که برخی از غذاها را از رژیم خود حذف کنید.

وقت آن است که برخی از غذاها را از رژیم خود حذف کنید. به عنوان مثال، لبنیات و آبمیوه‌های غیرپاستوریزه، گوشت و تخم مرغ نیم پز، جوانه‌ی خام و ماهی‌های پر از جیوه باید از رژیم غذایی شما حذف شوند. زیرا می‌توانند باعث بیماری‌هایی شوند که برای کودک داخل رحم شما مضر هستند.
علاوه بر موارد گفته شده، از مواد غذایی که حاوی نیترات و نیتریت هستند نیز اجتناب کنید. هم‌چنین باید مصرف کافئین خود را کاهش دهید و نوشیدن الکل را نیز متوقف کنید.

بیشتر بخوانید: علائم هفته چهارم بارداری چیست؟

۲- ورزش سبک را فراموش نکنید

قبل و بعد از ورزش، یک میان وعده‌ی خوب بخورید و نوشیدن آب فراوان را نیز فراموش نکنید.

ممکن است بپرسید آیا مجبورم وقتی تهوع صبحگاهی و خستگی مفرط دارم، ورزش کنم؟ خب این بستگی به ورزشی دارد که می‌خواهید انجام دهید. اگر در هفته پنجم بارداری دچار ناراحتی شدید، سعی کنید برای پیاده روی سریع از خانه بیرون بروید. به احتمال زیاد بعد از حدود یک ربع، هم از هوای تازه و هم از ورزش احساس بهتری خواهید داشت.
سایر تمرینات سبک نیز خوب هستند. فقط مطمئن شوید که قبل و بعد از ورزش، یک میان وعده‌ی خوب بخورید و نوشیدن آب فراوان را نیز فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: هفته ششم بارداری

۳- به سلامت روان خود اهمیت دهید

وضعیت روحی و روانی خود را نادیده نگیرید.

اگر احساس اضطراب یا ضعف می‌کنید، با ماما یا متخصص زنان خود صحبت کنید و وضعیت روحی و روانی خود را نادیده نگیرید.
هم‌چنین می‌توانید نگرانی‌هایتان را با همسر، دوستان و خانواده‌ی خود در میان بگذارید.
ممکن است نگران رابطه، شغل، پول یا داشتن مکانی دائمی برای زندگی باشید. این نگرانی‌ها را برای خودتان نگه ندارید و در صورت نیاز، کمک خواستن از اطرافیان را یاد بگیرید.

هفته پنجم بارداری، علائم و مراقبت‌های لازم

بیشتر بخوانید: هفته هفتم بارداری

هفته پنجم بارداری چی بخورم؟

در هفته پنجم بارداری هنوز هیچ نیازی نیست که برای دو نفر غذا بخورید.

در هفته پنجم بارداری هنوز هیچ نیازی نیست که برای دو نفر غذا بخورید. در واقع، اگر وزن خود را زیاد کنید، ممکن است ناخواسته خود و کودک‌تان را در معرض خطر مشکلاتی مانند فشار خون بالا قرار دهید.
فقط سعی کنید که غذاهای سالم و مقادیر زیادی میوه و سبزیجات تازه بخورید و از غذاهای فرآوری شده، چرب و نمکی پرهیز کنید. برای بهتر شدن تهوع صبحگاهی خود از مصرف زیاد مواد غذایی جامد صرف نظر کنید و در عوض، سوپ یا اسموتی بنوشید. زنجبیل نیز به آرام کردن معده کمک شایانی می‌کند. پس مصرف آن را جدی بگیرید.

هفته پنجم بارداری، علائم و مراقبت‌های لازم

بیشتر بخوانید: هفته هشتم بارداری

کلام آخر

هفته پنجم بارداری، هفته‌ای است که شما بالاخره می‌توانید به نتایج بی بی چک خود اعتماد کنید و از شروع این سفر استثنایی لذت ببرید. در این هفته با علائمی مثل حالت تهوع و خستگی زیاد رو به رو می‌شوید و باید مصرف ویتامین‌های مخصوص بارداری و انجام ورزش‌های سبک را جدی بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ
منبع: nhs

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.