۲۳۴۰۹۹
۷۵۴۷
۷۵۴۷

هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید 

اگر به تازگی باردار شده‌اید، یا در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بدون شک درباره آنچه که باید انتظار داشته باشید سئوالات زیادی دارید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری بیشتر بدانید.

هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید 

اگر به تازگی باردار شده‌اید، یا در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بدون شک درباره آنچه که باید انتظار داشته باشید سئوالات زیادی دارید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد هفته 1 تا 4 بارداری بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • هر آنچه که در مورد هفته 1 تا 4 بارداری باید بدانید
 • علائم هفته‌های اول و دوم بارداری
 • جنین هفته اول و دوم بارداری
 • تغییرات بدن مادر در هفته اول و دوم بارداری
 • مراقبت پیش از بارداری
 • جنین در هفته ۳ بارداری
 • تغییرات مادر در هفته سوم بارداری
 • مراقبت هفته سوم بارداری
 • جنین در هفته 4
 • تغییرات بدن مادر در هفته چهارم بارداری
 • مراقبت هفته چهارم بارداری
 • در درون شما چه می‌گذرد؟
 • خلاصه

هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید 
هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید

حتما می‌خواهید بدانید بدن شما چقدر و چگونه تغییر خواهد کرد؟ در درون شما چه می‌گذرد؟ این راهنمای هفته ۱ تا ۴ بارداری به شما کمک می‌کند تا بدانید در طول این ۴ هفته اول بارداری باید با چه چیزهایی مواجه شوید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند که بتوانید مادری آگاه‌تر، باهوش‌تر و با اعتماد به نفس‌تر شوید و همه این‌ها باعث می‌شود برای این دوران آماده‌تر باشید.
این راهنما از هفته اول تا 4 بارداری، اطلاعاتی در مورد بدن شما و جنین و همچنین توصیه‌های مفید دیگری را دربردارد که می‌توانید در طول بارداری از آن استفاده کنید. البته شاید هم بخواهید قبل از شروع بارداری اطلاعاتی را کسب کنید. خیلی هم عالی. پس بیایید این راهنما را با نگاهی به داخل رحم شروع کنیم.

بیشتر بخوانید: در طول بارداری چند سونوگرافی لازم است؟

هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید 
علائم هفته‌های اول و دوم بارداری

در ادامه به شرایط جنین و مادر در هفته‌های اول و دوم بارداری می‌پردازیم.

جنین هفته اول و دوم بارداری

در هفته‌های اول و دوم بارداری، تشخیص دقیق زمان بارداری دشوار است، بنابراین پزشکان تاریخ زایمان شما را از ابتدای آخرین چرخه قاعدگی محاسبه می‌کنند. بله! درست است برای اهداف محاسباتی، شما حتی قبل از بارداری، باردار هستید!

در هفته‌های اول و دوم بارداری، تشخیص دقیق زمان بارداری دشوار است، بنابراین پزشکان تاریخ زایمان شما را از ابتدای آخرین چرخه قاعدگی محاسبه می‌کنند. بله! درست است برای اهداف محاسباتی، شما حتی قبل از بارداری، باردار هستید!

تغییرات بدن مادر در هفته اول و دوم بارداری

پوشش داخلی رحم شما ضخیم می‌شود تا برای بارداری آماده شود. ممکن است در طول تخمک‌گذاری متوجه ترشحات چسبناک واژن شوید. در ابتدای قاعدگی، حدود ۲۰تخمک به کیسه‌های پر از مایع به نام فولیکول را اشغال می‌کنند. اگر معمولا هر 28روز یک‌بار پریود می‌شوید ، یعنی حدود ۱۴روز بعد، تخمک‌گذاری می‌کنید.
در این شرایط، یکی از این فولیکول‌ها یک یا دو تخمک آزاد می‌کند که در لوله فالوپ شما حرکت می‌کنند تا منتظر لقاح شوند. این زمان، یعنی 14روز پس از شروع قاعدگی و یک روز یا بیشتر، زمانی است که بیشترین باروری را دارید.
دقت کنید که اگر به تازگی مصرف قرص ضدبارداری را متوقف کرده‌اید، ممکن است زودتر از حد انتظار تخمک‌گذاری کنید. اگر می‌خواهید باردار شوید، این بهترین زمان برای تلاش است. هنگامی که تخمک بارور شد (یعنی ۲۴ تا ۷۲ساعت پس از تخمک‌گذاری)، به داخل رحم حرکت می‌کند.
اگر پس از اقدام به بارداری، بار اول باردار نشدید، ناامید نشوید. بسته به سن، هر زن هر ماه، 25درصد شانس باردار شدن دارد، بنابراین ممکن است لازم باشد بیش از یک بار برای باردار شدن تلاش کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز آزمایشگاه

هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید 
مراقبت پیش از بارداری

مطمئن شوید که برای تعیین خطرات بیماری‌های ژنتیکی و خطرات محیطی و همچنین آگاهی از تغییرات لازم در شیوه زندگی برای اطمینان از یک بارداری و جنین سالم، قبل از تصمیم به بارداری، با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. مهم‌ترین نتکه این است که مطمئن شوید که هر روز بین ۰.۴ میلی‌گرم، یا ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف می‌کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف اسید فولیک چند ماه قبل از لقاح، نقایص لوله عصبی مانند «اسپینا بیفیدا» را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.


جنین در هفته 3 بارداری

تبریک! اگر تخمک شما و اسپرم همسرتان با موفقیت به هم متصل شده‌اند، جنین شما واقعا وجود دارد. البته در این زمان، جنین بسیار کوچک و به اندازه سر یک سنجاق است . این موجود در این شرایط، شبیه جنین یا نوزاد نیست، بلکه فقط یک گروه از حدود 100سلول است که به سرعت در حال تکثیر و رشد هستند. لایه بیرونی سلول‌ها به جفت و لایه داخلی به جنین تبدیل می‌شود.

بیشتر بخوانید: هفته سوم بارداری

هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید 
تغییرات مادر در هفته سوم بارداری

منتظر تغییر عجیب و غریبی در بدن خود هستید؟ خب، واقعیت این است که در این مرحله هیچ تغییری در بدن خود مشاهده نخواهید کرد. به یاد داشته باشید، شما حتی هنوز پریود خود را هم از دست نداده‌اید. اما هورمون‌ها به بدن شما سیگنال می‌دهند که روند قاعدگی را متوقف و از بارداری شما حمایت کند.

منتظر تغییر عجیب و غریبی در بدن خود هستید؟ خب، واقعیت این است که در این مرحله هیچ تغییری در بدن خود مشاهده نخواهید کرد. به یاد داشته باشید، شما حتی هنوز پریود خود را هم از دست نداده‌اید.

مراقبت هفته سوم بارداری

نمی‌توانید صبر کنید تا بفهمید که باردار هستید، یا نه؟ تست بارداری خانگی انجام دهید. تست‌های بارداری خانگی تقریبا به اندازه آزمایش ادرار، یا آزمایش خونی که در آزمایشگاه انجام می‌شود، قابل اعتماد هستند و بلافاصله نتیجه آن را متوجه می‌شوید. برای اطمینان از دقت تست بارداری خانگی ، دستورالعمل‌های آن را به دقت بخوانید و مطمئن شوید که همه لوازمی که استفاده می‌کنید تمیز هستند.

جنین در هفته ۴

اکنون که تخمک شما بارور شده است، در دیواره رحم شما فرو می‌رود. به این کار کاشت می‌گویند و ممکن است تا ۴روز پس از لقاح رخ بدهد.

بیشتر بخوانید: چگونگی تشخیص جنسیت با سونوگرافی

هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید 
تغییرات بدن مادر در هفته چهارم بارداری

احتمالا در این هفته منتظرید که پریود شوید و اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است قطع پریود ، یکی از اولین علائم بارداری باشد. هنگامی که جنین در رحم لانه‌گزینی می‌کند، ممکن است متوجه لکه‌بینی خفیف شوید. حفره آمنیوتیک، که با مایع پر می‌شود، و جفت که اکسیژن و مواد مغذی را برای تغذیه کودک شما فراهم می‌کند، در رحم شما تشکیل می‌شوند. سینه‌های شما ممکن است حساس و متورم شوند، البته ممکن است هنوز احساس دیگری نداشته باشید. در پایان این هفته، ممکن است تست بارداری خانگی مثبت شود.

شما واقعا به غذا خوردن برای دو نفر، نیاز ندارید. آنچه در دوران بارداری نیازمند آن هستید، فقط 300کالری اضافی در روز است.

مراقبت هفته چهارم بارداری

سعی کنید سالم غذا بخورید، به این معنی که غذاهای متنوعی را از بین گروه‌های غذایی توصیه شده انتخاب کنید و روزانه بین حداقل شش تا هشت لیوان آب بنوشید . شاید برخی به شما توصیه کنند که باید به جای دو نفر غذا بخورید. شما واقعا به غذا خوردن برای دو نفر، نیاز ندارید. آنچه در دوران بارداری نیازمند آن هستید، فقط ۳۰۰کالری اضافی در روز است. اگر به دلیل تهوع صبحگاهی در ابتدا میزان غذای شما کاهش پیدا کرد، نگران نشوید. اگر قبلا درست غذا خورده‌اید و تغذیه خوبی داشته‌اید، کودک شما آنچه را که نیاز دارد دریافت می‌کند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

هر آنچه که در مورد هفته ۱ تا ۴ بارداری باید بدانید 
در درون شما چه می‌گذرد؟

تخمک بارور شده، رشد می‌کند و یک کیسه ضد آب در اطراف آن تشکیل و به تدریج پر از مایع می‌شود. این کیسه، آمنیوتیک نامیده می‌شود و به حفظ جنین در حال رشد کمک می‌کند.
جفت هم در حال رشد است. این اندام، گرد و مسطح است که مواد مغذی را از شما به کودک منتقل و مواد زائد کودک را از بدن او خارج می‌کند.
یک صورت بدوی با حلقه‌های سیاه بزرگ برای چشم‌ها شکل می‌گیرد. دهان، فک پایین و گلو در حال رشد هستند. سلول‌های خون در حال شکل‌گیری‌اند و گردش خون آغاز می‌شود.
می‌خواهید بدانید در پایان ماه اول، جنین شما چقدر است؟ او حدود 0/635 سانتی‌متر طول دارد و کوچک‌تر از یک دانه برنج است .


خلاصه

همان‌طور که متوجه شدید، پیش از اقدام به بارداری بهتر است با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا در صورت نیاز، مصرف ویتامین‌های مورد نیاز را آغاز کنید. شما در طول هفته اول تا چهارم بارداری، تغییر خاصی را متوجه نمی‌شوید. پریودتان قطع می‌شود و ممکن است لکه‌بینی خفیف داشته باشید . این هفته‌ها زمان لانه‌گزینی است و اگر برای دیدن نتیجه اقدام به بارداری، عجله دارید می‌توانید از تست‌های بارداری خانگی استفاده کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: webmd

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.