۲۳۵۱۲۸
۹۸۲۵
۹۸۲۵

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

تیر کشیدن واژن در بارداری معمولاً نتیجه رشد و نمو کودک است. با این حال، می‌تواند نشانه مشکل جدی‌تری مانند عفونت ادراری، عفونت مقاربتی یا واژینیسموس نیز باشد؛ به خصوص اگر درد با علائم دیگر ظاهر شود. روی این مقاله کلیک کنید تا ببینید تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن چگونه است.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

با ادامه رشد کودک در داخل رحم، اندازه او افزایش می‌یابد که می‌تواند فشار مستقیمی را بر بافت واژن وارد کند. با این کار جریان خون در ناحیه واژن افزایش می‌یابد که می‌تواند منجر به گرفتگی، ناراحتی یا درد شود. با ما همراه باشید تا ببینید تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و چگونه درمان می‌شود.

بیشتر بخوانید: تیر کشیدن واژن در بارداری، خطرناک است؟

علت و درمان تیر کشیدن واژن در بارداری

درمان تیر کشیدن واژن در دوران بارداری به علت ایجاد آن بستگی دارد. لیستی که در این‌جا تهیه کرده‌ایم، شما را با هر علت احتمالی و نوع درمان آن آشنا می‌کند:

۱- رشد طبیعی کودک

این نوع درد در سه ماهه سوم بارداری شایع‌تر است.

وقتی کودک در داخل رحم رشد کرده و وزن اضافه می‌کند، فشار روی عضلات کف لگن را نیز افزایش می‌دهد. عضلات کف لگن، ماهیچه‌هایی هستند که از رحم و واژن شما حمایت می‌کنند. بنابراین، فشاری که به آن‌ها وارد می‌شود می‌تواند یکی از علت‌های تیر کشیدن واژن در بارداری باشد. این نوع درد در سه ماهه سوم بارداری شایع‌تر است.
علاوه بر این، به دلیل فشار ناشی از رشد کودک ممکن است جریان خون در ناحیه لگن کاهش یابد که به نوبه خود می‌تواند باعث تورم و درد بیشتر واژن شود.

درمان: راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با کمک آن‌ها فشار و درد وارد شده بر این ناحیه را کاهش دهید. به عنوان مثال:

 • به مدت طولانی سر پا نایستید.
 • در ناحیه لگن خود کمپرس سرد قرار دهید.
 • پس از فعالیت زیاد استراحت کنید.

در نهایت هم اگر دردتان خیلی شدید است و شما را از راه رفتن یا انجام فعالیت‌های عادی روزمره باز می‌دارد، مهم است که به متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کنید.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

بیشتر بخوانید: خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

۲- خشکی واژن

خشکی واژن نیز در دوران بارداری بسیار شایع است و علت آن به افزایش پروژسترون برمی‌گردد. هر چند که اضطراب طبیعی مادر باردار نیز می‌تواند در خشکی واژن نقش داشته باشد. در نتیجه، زنان ممکن است در حین مقاربت درد احساس کنند.

درمان: در این زمینه ابتدا باید به متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کنید تا علت خشکی واژن را بیابید. بسته به علت تیر کشیدن واژن در بارداری متخصص شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • هنگام رابطه جنسی از روان کننده یا لوبریکانت استفاده کنید.
 • برای کاهش اضطراب یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • برای کاهش اضطراب به طور منظم ورزش کنید.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

بیشتر بخوانید: ترشحات ژله ای شفاف در بارداری نشانه چیست؟

۳- رابطه جنسی شدید واژینال

تیر کشیدن واژن در بارداری ممکن است پس از رابطه جنسی شدید واژینال نیز ایجاد شود. اصطکاک ناشی از دخول یا عدم روانکاری در رابطه جنسی شدید می‌تواند واژن شما را تحریک کند و باعث ایجاد درد و تورم شود.

درمان: برای جلوگیری از ایجاد ضایعات در دیواره‌های واژن و درد در هنگام مقاربت، اطمینان از روانکاری کافی قبل از دخول ضروری است. در این صورت، ممکن است به شما و همسرتان توصیه شود که دفعات و شدت آمیزش جنسی را کاهش دهید تا بافت واژن سریع‌تر بهبود یابد. در صورت وجود خونریزی در حین رابطه جنسی نیز باید با پزشک یا متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

بیشتر بخوانید: واریس واژن در بارداری چیست؟

۴- واژینیسموس

واژینیسموس وضعیتی است که در آن عضلات واژن شما منقبض می‌شوند و نمی‌توانند به طور طبیعی به حالت استراحت دربیایند. در نتیجه شما به ناچار با علائمی مانند تیر کشیدن واژن و مشکل در دخول مواجه می‌شوید. این وضعیت می‌تواند در دوران بارداری ظاهر شود، اما ممکن است قبل از بارداری نیز وجود داشته باشد.

درمان: با یک پزشک یا متخصص درباره عضلات کف لگن خود مشورت کنید. این کار را برای شناسایی علت واژینیسموس انجام دهید تا در مرحله بعد بتوانید برای درمان آن اقدام کنید.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

بیشتر بخوانید: سوزش واژن در بارداری، درمان آن چیست؟

۵- کهیر

گاهی اوقات مادران باردار هنگام استفاده از محصولات خاصی که حاوی مواد محرک هستند، ممکن است در ناحیه تناسلی خود دچار بثورات شوند. این می‌تواند باعث تورم و خارش و قرمزی واژن شود و حتی یکی از علت‌های تیر کشیدن واژن در بارداری نیز باشد. محصولات حاوی مواد محرک عبارتند از:

 • صابون
 • کاندوم
 • کرم‌های واژینال
 • روان کننده یا لوبریکانت

درمان: در ابتدا باید مصرف محصولی که حدس می‌زنید ممکن است عامل ایجاد این علائم باشد را فوراً قطع کنید. سپس برای تسکین علائم می‌توانید کمپرس سرد را روی قسمت خارجی واژن خود قرار دهید و امید به بهبودی داشته باشید. با این حال، اگر متوجه شدید که علائم شما بهبود نمی‌یابند یا شدیدتر می‌شوند، برای ارزیابی و درمان با پزشک خود مشورت کنید.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

بیشتر بخوانید: برای درمان درد واژن در بارداری چه باید کرد؟

۶- عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) یک بیماری شایع در دوران بارداری است که علت آن به تغییرات بدن و رشد بیش از حد فلور طبیعی واژن برمی‌گردد. درد واژن یکی از علائم شایع عفونت ادراری و هم‌چنین خارش، احساس سوزش هنگام ادرار کردن و کدر شدن ادرار است.

درمان: اگر مشکوک به عفونت ادراری هستید، به خصوص اگر تیر کشیدن واژن در بارداری را تجربه می‌کنید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. درمان ممکن است شامل مصرف آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ باشد. هم‌چنین مهم است که هر روز به میزان فراوان آب بنوشید، رژیم غذایی کم قند داشته باشید و لباس راحت و شلوار نخی بپوشید.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

بیشتر بخوانید: خارش واژن در بارداری، خیلی شدید است

۷- بیماری‌های مقاربتی

عفونت‌های مقاربتی (STI) ‌می‌توانند باعث درد واژن در بارداری شوند. این امر به ویژه در مورد کلامیدیا و تبخال تناسلی صادق است و شامل علائم دیگری مانند خارش و سوزش نیز می‌شود.

درمان: اگر علائمی دارید که ممکن است نشان دهنده STI باشد، باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. در صورت تایید، پزشک شما احتمالاً درمان را با دارو آغاز می‌کند. شما هم باید در طول درمان از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

بیشتر بخوانید: تیر کشیدن واژن در بارداری، علامت چیست؟

۸- کیست بارتولین

تیر کشیدن واژن در بارداری ممکن است زمانی رخ دهد که در غدد بارتولین شما کیست وجود داشته باشد. این می‌تواند باعث تورم و درد واژن شود؛ به خصوص زمانی که غدد شما ملتهب هستند.

درمان: اگر توده قابل لمسی در واژن خود احساس کردید یا علائم دیگری را که در بالا ذکر شد دارید، برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. در صورت عفونی شدن کیست، درمان ممکن است شامل داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک باشد.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن

بیشتر بخوانید: تیر کشیدن واژن، نشانه بارداری خارج رحمیه؟

کلام آخر

تیر کشیدن واژن در بارداری معمولاً فقط ناشی از رشد و نمو طبیعی کودک داخل رحم است، اما می‌تواند علل دیگری مانند خشکی واژن، عفونت یا آزردگی بر اثر دخول نیز داشته باشد. شما باید علائم خود را بشناسید و به پزشک مراجعه کنید تا بنابر علت مشکل خود تحت درمان قرار بگیرید.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: tuasaude

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.