۲۳۷۲۹۶
۶۷۶
۶۷۶

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

اگر در دوران بارداری هستید و این سوال برایتان پیش آمده که آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می‌شود یا خیر، در این مقاله با ما همراه شوید تا پاسخی جامع در اختیارتان قرار دهیم.

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

سفر بارداری پر از شگفتی و ناشناخته‌ها است و والدین باردار اغلب به دنبال راه‌هایی برای ایجاد محیطی هستند که به باهوش شدن جنین آن‌ها کمک کند. در میان کارهای مختلفی که بر رشد و هوش جنین تأثیر می‌گذارد، لالایی خواندن محبوبیت فراوانی دارد. بسیاری از مادران تصور می‌کنند که لالایی خواندن هنگام خواب برای جنین در حال رشد یا خواندن داستان برای او، می‌تواند هوش جنینی را افزایش دهد. اما آیا این تصور پشتوانه علمی دارد؟ در ادامه به صورت جامع به این سؤال پر تکرار پاسخ خواهیم داد. همچنین برخی از فعالیت‌هایی که در طول بارداری می‌تواند به افزایش هوش جنین کمک کند، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟
 • چه لالایی و داستان‌هایی در دوران بارداری برای کودکم بخوانم؟
 • چه کارهایی در دوران بارداری باعث باهوش شدن جنین می‌شود؟

بیشتر بخوانید: هوش جنین در چند ماهگی تشکیل می شود؟

لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

لالایی خواندن و به طور کلی کلام آهنگین مانند موسیقی‌های آرام بخش، می‌تواند حس آرامشی عمیق را به جنین منتقل کند. مطالعات دقیق و ثابت شده‌ای درباره ارتباط لالایی خواندن و باهوش شدن جنین وجود ندارد، اما تأثیرات آن در برخی مشاهدات و تحقیقات میدانی نشان می‌دهد که این کار برای جنین مزایای فراوانی دارد که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

قدرت موسیقی

موسیقی از دیرباز به دلیل تأثیر عاطفی و روانی آن بر افراد شناخته شده است. در دوران بارداری، قرار گرفتن جنین در معرض صداهای خوش آهنگ مانند لالایی، قصه صوتی یا موسیقی‌های بی کلام آرام‌بخش، می‌تواند محیطی آرام برای او ایجاد کند. الگوهای ریتمیک و هارمونی در لالایی‌ها می‌توانند حس آرامش را القا کنند و برای مادر و کودک مفید باشند.

پیوند مادری

فراتر از تحریک شنوایی، لالایی خواندن به عنوان شکل منحصر به فردی از پیوند مادری عمل می‌کند. صدای مادر برای جنین آشنا می‌شود و ارتباطی عمیق میان مادر و کودک برقرار می‌شود که اثرات آن را می‌توان بعد از تولد نیز احساس کرد. این پیوند عاطفی می‌تواند به احساس امنیت و راحتی جنین در حال رشد کمک کند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

کاهش استرس

بارداری می‌تواند دورانی در زندگی یک زن باشد که با استرس‌های شدید همراه است. لالایی خواندن برای کودک نه تنها برای جنین بلکه برای مادر نیز آرام‌بخش خواهد بود و می‌تواند به عنوان یک مکانیسم کاهش استرس عمل کند و بر سلامت کلی مادر تأثیر مثبت بگذارد. حالت آرام‌تر مادر می‌تواند به طور مستقیم بر آرامش، بهبود روند رشد و در نهایت افزایش هوش جنین تأثیر بگذارد.

اثر موتزارت و رشد شناختی

اثر موتزارت، نظریه‌ای است که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض موسیقی کلاسیک توانایی‌های شناختی را افزایش می‌دهد و می‌تواند بر عملکرد مغز تأثیرات مثبت فراوانی بگذارد. مطالعات نشان داده‌اند که موسیقی می‌تواند فعالیت مغز را تحریک کند. اگرچه تأثیر مستقیم آن بر باهوش شدن جنین نامشخص است، اما پتانسیل تأثیرات عصبی مثبت را نمی‌توان نادیده گرفت.

مطالب پیشنهادی: مزایای قصه صوتی کودکانه نسبت به کتاب خواندن برای کودکان

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

چه لالایی و داستان‌هایی در دوران بارداری برای کودکم بخوانم؟

همان طور که در بخش قبل اشاره کردیم، تأثیر لالایی خواندن مادر و موسیقی‌های ریتمیک آرامش بخش بر هوش جنین را نمی‌توان نادیده گرفت. از طرفی برخی از مادران ترجیح می‌دهند هنگام خواب به جای لالایی برای کودک خود داستان کودک بخوانند و گوش او را با این مفاهیم از همان دوران جنینی آشنا کنند. برای این کار بهتر است شب‌ها هنگام خواب برای آرامش جنین و آشنایی او با فضای داستانی، قصه صوتی گوش دهید. یا برخی کتاب‌های مورد علاقه خود را با مضمون قصه کودکانه با صدای خود بخوانید.

اگر نمی‌د‌انید که چه نوع لالایی یا داستانی را برای باهوش شدن جنین خود بخوانید یا به دنبال قصه صوتی برای گوش دادن هستید، چند پیشنهاد برایتان داریم.

در میان قصه‌های صوتی موجود در بازار می‌توانید از موارد زیر که محبوبیت فراوانی دارند، استفاده کنید:

 • قصه صوتی کودکانه (قصه‌های صوتی شب بخیر کوچولو) با صدای مریم نشیبا
 • قصه شب (قصه‌های شبانه لک لکو) با صدای پگاه قصه گو
 • قصه کودکانه صوتی شب از رادیو کودک

بیشتر بخوانید: رابطه سن بارداری زنان با هوش نوزاد

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

چه کارهایی در دوران بارداری باعث باهوش شدن جنین می‌شود؟

در حالی که ژنتیک نقش مهمی در باهوش شدن جنین ایفا می‌کند، برخی از اقدامات در دوران بارداری نیز می‌توانند نقشی کلیدی در رشد شناختی جنین و افزایش هوش او داشته باشند. در ادامه برخی از این اقدامات مؤثر را بررسی خواهیم کرد.

تغذیه در دوران بارداری

یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد مغذی ضروری به ویژه اسید فولیک، اسیدهای چرب امگا ۳ و آهن، برای رشد مغز جنین ضروری است. مادران باردار باید در این دوره با پزشک خود مشورت کنند و مطمئن شوند که نیازهای تغذیه‌ای خود و جنین در حال رشد را برآورده می‌کنند. زیرا این مواد مغذی نقش حیاتی در حمایت از عملکرد شناختی جنین دارند.

تحریک رشد شناختی قبل از تولد

درگیر شدن در فعالیت‌هایی که مغز در حال رشد جنین را تحریک می‌کند ضروری است. خواندن با صدای بلند، پخش موسیقی و قرار دادن جنین در معرض صداهای مختلف می‌تواند به رشد شناختی اولیه او کمک کند. کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی قبل از تولد می‌توانند والدین را با فعالیت‌هایی که بر رشد شناختی جنین تأثیر می‌گذارند، بیشتر آشنا کنند.

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

سلامت و رفاه مادر

یک محیط سالم و بدون استرس برای رشد مطلوب و در نتیجه باهوش شدن جنین بسیار مؤثر است. استرس مزمن در دوران بارداری با اثرات نامطلوب بر عملکرد شناختی کودکان مرتبط است. تمرین تکنیک‌های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا یا تمرکز حواس، می‌تواند فضای مثبتی برای مادر و جنین ایجاد کند.

خواب کافی

خواب با کیفیت برای سلامت و تندرستی کلی از جمله عملکرد شناختی جنین بسیار مهم است. مادران باردار باید استراحت کافی را در اولویت قرار دهند، زیرا خواب ناکافی ممکن است بر رشد جنین و هوش او تأثیر بگذارد. ایجاد یک برنامه خواب منظم و ایجاد یک محیط خواب راحت، جنبه‌های کلیدی الگوی خواب سالم در دوران بارداری به شمار می‌روند.

مطالب پیشنهادی: تاثیر حرف زدن با جنین

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

مشاوره ژنتیک

درک عوامل ژنتیکی مؤثر بر هوش می‌تواند به والدین کمک کند تا تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرند. مشاوره ژنتیک به والدین آینده این امکان را می‌دهد که خطرات احتمالی را ارزیابی کنند و شیوه زندگی خود را بر اساس نتایج به دست آمده اصلاح کنند یا در صورت لزوم مداخلات پزشکی را برای جلوگیری از عدم رشد جنین و عملکردهای شناختی او در نظر بگیرند.

اجتناب از مصرف مواد مضر

قرار گرفتن در معرض مواد مضر مانند تنباکو، الکل و برخی داروها می‌تواند بر رشد و باهوش شدن جنین تأثیر منفی بگذارد. پرهیز از این مواد در دوران بارداری برای اطمینان از محیطی سالم برای رشد شناختی و افزایش هوش جنین ضروری است.

فعالیت منظم

ورزش منظم در دوران بارداری با اثرات مثبتی بر رشد مغز جنین همراه است. فعالیت بدنی منظم مادر، جریان خون سالم را تقویت می‌کند که این شرایط برای رسیدن مواد مغذی کافی به مغز جنین در حال رشد بسیار کمک کننده است.

آیا لالایی خواندن باعث باهوش شدن جنین می شود؟

بیشتر بخوانید: داشتن کودک باهوش، ارتباطی به سن بارداری دارد؟

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، تأثیر لالایی خواندن بر باهوش شدن جنین موضوعی است که به صورت مستقیم توسط مطالعات علمی ثابت نشده است اما برخی از مزیت‌های آن می‌تواند بر بهبود رشد شناختی جنین مؤثر باشد که قابل چشم پوشی نیست. مزایای کلی مانند ایجاد یک محیط آرام بخش، تقویت پیوند مادر و جنین و کاهش استرس مادر از طریق لالایی خواندن یا گوش کردن به موسیقی بی کلام، جنبه‌هایی هستند که ارزش بررسی دارند و خوشبختانه در سال‌های اخیر مطالعات روی این موضوع در حال پیشرفت است.

منبع: unicef

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.