۴۳۹۷۱
۳۴ نظر
۸۷۰۶۰۰
۳۴ نظر
۸۷۰۶۰۰

هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری، جنین به شکل شگفت انگیزی در حال رشد است. اگر به پزشک مراجعه کنید می توانید بهترین صدای عمرتان را هم بشنوید.

هفته دهم بارداری

نی‌نی‌بان: درست است هنوز تهوع دارید و از حالی که بیشتر صبحها دارید راضی نیستید اما در هفته دهم بارداری، کم کم وضعیت بهتر می شود. سایز شکمتان هم کمی بزرگ تر از قبل شده که طبیعی است. جنین به شکل شگفت انگیزی در حال رشد است. اگر به پزشک مراجعه کنید می توانید بهترین صدای عمرتان را هم بشنوید. بله صدای قلب مهمانتان را می توانید بشنوید. صدایی که از بهترین موسیقی های دنیا برای شما لذت بخش تر است و برای همیشه در یادتان می ماند. این هفته جنین بزرگتر می شود و کلی مرحله را پشت سر می گذارد که باید با ما همراه باشید تا از همه این تغییرات باخبر شوید.

در این مقاله می‌خوانید: 


هفته دهم بارداری

جنین در هفته دهم

دختر یا پسر شما حالا تقریبا تمام اندام‌ها را دارد. دوران رویانی دورانی است که بیشتر اندام‌های بدن او شکل می‌گیرد و به همین دلیل در این دوران عدم تماس با عوامل خارجی اهمیت زیادی دارد. برخورد رویان با هر عامل خارجی که وارد بدن مادر شود او را به سمت ناهنجاری‌های مادرزادی می‌کشاند به همین دلیل است که بیشتر ناهنجاری جنین قبل از هفته دهم ایجاد می‌شود. در حال حاضر اندام داخلی این کوچولوی 4 گرمی مثل ریه‌ و روده‌ها، مغز و کلیه‌ها در حال کار هستند. کیسه زرده که درباره آن در هفته دوم گفتیم به تدریج در حال از بین رفتن است. وظیفه او که ساختن گلبول‌های قرمز است حالا بر عهده کبد قرار دارد. کلیه‌ها هم حالا خیلی خوب کار می‌کنند و در حال فیلتر کردن خون و تولید ادرار هستند. جنین هنوز سر بزرگی دارد و بقیه اندام‌هایش به اندازه سرش رشد نکرده‌اند.

اگرچه غضروف‌های جلوی سر به تدریج درحال تبدیل شدن به استخوان هستند اما هنوز هم نرم و حساس است و خیلی راحت می‌توان تقسیمات مغزی او را دید. انگشتان دست و پاهایش دیگر شبیه به دست‌های اردک نیست که با پوستی به هم چسبیده باشد، حالا انگشتان از هم جدا شده‌اند. مچ‌هایش خم می‌شود و دیگر آنقدر شکل و شمایل گرفته که رو به روی قلبش قرار بگیرد. بازوهایش کمی منحنی شده‌اند.

ناخن‌هایش در حال رشد است. موهایش بیشتر شبیه کرک‌های نازک است. پاهایش هم بلندتر شده است وبیشتر می‌تواند تکان بخورد. خیالتان از غذا و اکسیژن کودک راحت باشد. جفت هنوز خودش در حال رشد است آب و غذای جنین را فراموش نمی‌کند. هنوز هم برای اینکه بفهمید دختر است یا پسر زود است. البته اندام‌های جنسی او حالا شکل گرفته است اما تشخیص آن با دستگاه‌های سونوگرافی کار آسانی نیست.
قد: ۳.۱ سانتی متر
وزن: 4 گرم

وضعیت جنین در هفته دهم بارداری، رشد در ۱۰ هفتگی

قسمت‌های اصلی چشم که بینایی کودک شما را امکان‌پذیر می‌کند مثل قرنیه، عنبیه، مردمک، عدسی و شبکیه چشم، تا این هفته کاملا تشکیل شده‌اند. پلک‌ها، چشم‌های کودک شما را می‌پوشانند و تا هفته 27 بارداری بسته می‌مانند.

دندان‌های جنین شما شروع به سفت شدن کرده و به استخوان فک متصل می‌شوند. جالب است بدانید که تعداد کمی از نوزادان با یک یا دو دندان به دنیا می‌آیند، اما اکثر آن‌ها تا 6 تا 10 ماهگی اولین دندان درنمی‌آورند.

پیشانی جنین به طور موقت همراه با مغز در حال رشد او برآمده می‌شود و روی سر او بسیار بالا می نشیند که به اندازه نصف طول بدن او است. سیناپس در نخاع کودک شما به او اجازه می دهد تا اندام و انگشتان خود را حرکت دهد.

اندازه جنین در هفته دهم بارداری 

جنین از سر تا پایین حدود 30 میلی‌متر طول دارد که به اندازه یک زردآلو کوچک است.

شکل جنین در هفته دهم بارداری

کودک حرکات تند انجام می‌دهد که در سونوگرافی قابل مشاهده است. سرش هنوز برای بدنش خیلی بزرگ است، اما صورت به طرز قابل توجهی قابل تشخیص شده. چشم‌هایش نیمه‌بسته هستند اما می‌توانند به نور واکنش نشان دهند.

گوش‌ها شروع به شکل‌گیری می‌کنند، دهانش اکنون دارای یک لب بالایی ظریف است و بینی‌اش 2 سوراخ کوچک دارد. استخوان فکش در حال شکل‌گیری است و نسخه‌های کوچکی از دندان‌های شیری دارد.قلبش با سرعت 180 ضربه در دقیقه و بسیار سریع می‌تپد که تقریبا 3 برابر ضربان قلب شما است.

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

وضعیت مادر در هفته دهم 

این هفته شکم شما نسبت به هفته گذشته بزرگتر شده است. در این هفته عضلات شما کش می‌آید و رحم بزرگ‌تر می‌شود. وضعیت جسمی و روحی شما هم چندان خوب نیست. البته بهتر است نگرانی به دل راه ندهید این حال و احوال موقتی است، همه اینها زیر سر هورمون‌های حاملگی استروژن و پروژسترون است. بیشتر زنان در این زمان رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند. فقط کافی است در مطب پزشک صدای قلب جنین را گوش بدهید حالتان خوب خوب می‌شود.

علائم هفته دهم بارداری

علائم هفته دهم بارداری عبارتند از:

 • خستگی
 • تهوع و استفراغ
 • هوس‌ها و بیزاری‌های غذایی
 • سوزش سر دل و سوء هاضمه
 • نفخ و گاز
 • افزایش ترشحات واژن
 • سردردهای گاه به گاه
 • غش یا سرگیجه
 • رگ‌های قابل مشاهده
 • درد رباط‌گرد

هفته دهم بارداری

اندازه شکم در هفته دهم بارداری 

اگر اخیرا به آینه نگاه نکرده‌اید و بدن و شکم هفته 10 بارداری خود را بررسی نکرده‌اید، یک نفس عمیق بکشید و اولین چیزی که احتمالا در هفته ۱۰ بارداری متوجه خواهید شد، این است که شکم شما کمی گردتر شده.

به عبارت دیگر، در هفته 10 بارداری، ممکن است تازه شبیه خانم‌های باردار باشید. رحم رو به رشد شما اکنون تا حدودی بزرگ‌تر از یک گریپ فروت است. اما اگر هنوز نمی‌توانید برآمدگی خود را در 10 هفتگی ببینید، نگران نباشید، به زودی کاملا مشخص می‌شود که باردارید. 

اگر این اولین بارداری شما است، ممکن است اندازه شکم شما کمی دیرتر از حاملگی دوم (یا سوم) خودش را نشان بدهد. اگر نگران این موضوع هستید با پزشک خود مشورت کنید.


هفته دهم بارداری

مراقبت های بارداری 

-در دوران بارداری لثه‌ برخی از زنان دچار خونریزی می‌شود و زمینه را برای ابتلا به آلودگی‌ فراهم می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل در روز حداقل 2 بار به مدت 3 دقیقه مسواک بزنید و از نخ دندان به طور مرتب استفاده کنید. مسواک مورد استفاده شما باید کوچک و نرم باشد. دقت کنید که غرغره کردن آب نمک التهاب لثه‌ها را کمتر می‌کند. برای کاهش این مشکل از خوردن شیرینی و غذاهای چسبنده خودداری کنید.
-اگر در فامیل و خانواده مشکل ژنتیکی دارید حتماً از پزشک خودتان درباره تست CVS پرس و جو کنید. این تست برای افرادی تجویز می‌شود که مشکلات ژنتیکی در خانواده خود دارند و در هفته‌های ۱۰ تا ۱۲ این آزمایش برای بررسی جنین انجام می‌شود. البته این تست برای افراد باردار بالای ۳۵ سال نیز توصیه می‌شود.

سونوگرافی در هفته دهم بارداری 

پزشکان بیشتر و بیشتری در طول سه ماهه اول، در اوایل 6 تا 10 هفته اول،  انجام بیماران سونوگرافی را توصیه می‌کنند. اگر قبلا عوارض بارداری مانند سقط جنین، یا حاملگی خارج از رحم داشته‌اید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک سونوگرافی زودهنگام انجام دهید. در این مرحله اولیه بارداری، احتمالا یک سونوگرافی ترانس واژینال خواهید داشت.

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری چی بخوریم؟

با انتخاب برنامه غذایی مناسب و متنوع، می‌توانید کودک خود را از طریق مواد گوناگون تغذیه کنید. برای به دست آوردن 2000 کالری از مواد غذایی، رژیم غذایی زیر توصیه می‌شود:

-170 گرم از نان و حبوبات
-۱۵۵ گرم پروتئین (گوشت و لوبیا)
-۳ فنجان لبنیات
-۲فنجان میوه (تازه، یخ زده و خرد شده)
-2 فنجان سبزیجات (تازه، یخ زده و خرد شده)

ورزش های هفته دهم بارداری، برای بیماری صبحگاهی

آیا باید در سه ماهه اول ورزش کنید یا نه؟ ورزش کردن به این موضوع بستگی دارد که چه احساسی در شما ایجاد می‌کند. اگر هنوز احساس ناراحتی می‌کنید، سعی کنید برای پیاده‌روی سریع از بیرون خارج شوید. به احتمال زیاد بعد از حدود 15 دقیقه احساس بهتری خواهید داشت که هم به دلیل هوای تازه است، هم به دلیل ورزش.

سایر تمرینات ورزشی هم برای شما مفید هستند. یادتان باشد که برای انجام ورزش با پزشک خود مشورت کنید. هیدراته ماندن را فراموش نکنید.


هفته دهم بارداری

آزمایش های بارداری 

آزمایش‌هایی که باید انجام دهید عبارتند از: 

آزمایش تیروئید قبل از بارداری جزو آزمایشهای مهمی است که هر زنی که قصد بارداری دارد باید انجام بدهد. بارداری باعث افزایش دفع ید در بدن زنان می شود. همچنین جنین به دلیل دریافت ید از بدن مادر باعث کاهش ید می شود. بنابراین بهتر است زنان قبل از بارداری از نظر عملکرد غده تیروئید بررسی شوند. تکامل سیستم عصبی جنین توسط هورمون های بدن مادر انجام می شود، بنابراین مادر باردار باید از نظر غده تیروئید وضعیت مناسبی داشته باشد. کم کاری تیروئید زمانی ایجاد می‌شود که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن، هورمون تولید کند. برای مشاهده مطلب کامل آزمایشهای دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

سزارین خطر چسبندگی رحمی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. این حالت باعث چسبندگی بافت زخم‌ها از داخل می‌شود. حدود نیمی از زنانی که تحت عمل سزارین قرار می‌گیرند، مشکل چسبندگی‌های رحمی را تجربه می‌کنند. همچنین دفعات انجام عمل سزارین خطر چسبندگی رحمی را افزایش می‌دهد؛ به طوری که زنان پس از دو بار سزارین تا ۷۵ درصد و پس از سه بار سزارین تا ۸۳ درصد بیشتر در معرض ابتلا به چسبندگی‌های رحم قرار می‌گیرند. این چسبندگی‌ها دردناک است و حرکت اندام‌های داخلی را محدود می‌کند و در مواردی باعث انسداد روده و حتی ناباروری می‌شود. برای مشاهده مطلب زایمان طبیعی یا سزارین می توانید اینجا را کلیک کنید.

هفته دهم بارداری

رابطه زناشویی و اما و اگرها

پزشکان رابطه زناشویی در ماههای اول را ممنوع نمی‌کنند، اما اگر خونریزی دارید، شما یا همسرتان عفونت فعال منتقل شونده جنسی دارید، جفت سر راهی و نزدیک گردنه رحم است بهتر است در ماههای اول با احتیاط رابطه داشته باشید. بارداری چندقلو یا دوقلو حساسیت سه ماهه اول را بیشتر می‌کند زیرا رحم و جفت نسبت به فشارهای خارجی آسیب پذیرتر هستند. بنابراین در این شرایط نزدیکی توصیه نمی‌شود. از نزدیکی خشن دوری کنید زیرا جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از کاندوم استفاده کنید و بعد از نزدیکی واژن را تمیز کنید و مطمئن شوید هیچ گونه عفونتی به جنین نمی‌رسد. از ژلهای ضدعفونی کننده و معطر هم بهتر است استفاده نکنید. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته دهم بارداری

خود مراقبتی در هفته دهم بارداری

پوشیدن لباس راحت را در طول مسیر فراموش نکنید. اگر با خودرو شخصی به مسافرت می‌روید دو جفت کفش همراه داشته باشید. یک جفت دمپایی راحت برای توقف‌های سریع و مواقعی که می‌خواهید دستشویی بروید و یک جفت کفش با قوس مناسب برای مواقعی که باید کمی بیشتر قدم بزنید. کفشهای ناراحت ومجلسی و شیک را برای زمان خودش بگذارید. برای مشاهده مطلب مسافرت در بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته دهم بارداری

شستشوی رحم با سرکه

یکی از روش‌هایی که در طب‌سنتی برای تولد نوزاد دختر پیشنهاد می‌شود، شست‌وشوی رحم با سرکه قبل از مقاربت است همچنین شست‌وشو با آب و جوش‌شیرین احتمال تولد نوزاد پسر را بیشتر می‌کند. برای مشاهده مطلب طب سنتی و دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته دهم بارداری


هفته دهم بارداری

تقویت خلاقیت با کاغذ دیواری

کاغذ دیواری اتاق نوزاد نباید خیلی ساده و بی روح باشد. کاغذ دیواری با طرح و نقشهای جالب می‌تواند خلاقیت و تخیل فرزندتان را تقویت کند. کاغذ دیواری با طرح آسمان آبی و پر ستاره یا دریا و دلفین و ماهی و یا ماشینهای کوچک رنگی و گلهای زیبا می‌تواند محیط بیرون از خانه را برای او آشنا‌تر کند. در انتخاب جنس کاغذ دیواری هم باید دقت کنید. بچه‌ها از یک سالگی به بعد نقاش می‌شوند و دوست دارند اثر هنری شان را روی دیوار خلق کنند. پس قبل از اینکه کاغذ دیواری مورد نظرتان را انتخاب کنید حتما از قابل شستشو بودن آن مطمئن شوید. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.

هفته دهم بارداری

آرامش روان در بارداری و زایمان

بارداری خود به خود استرس زاست. اینکه این 9 ماه چطور می گذرد و نوزاد توی راه سالم است یا نه می تواند آرامش مادر را بهم بریزد. آرامش مادر و جنین هم وابسته به هم است. پس اگر دلتان می خواهد دوران بارداری راحت و بدون استرسی داشته باشید، نی نی بان کتاب« آرامش روان در بارداری و زایمان» را معرفی می کند. کتاب آرامش روان در بارداری و زایمان تالیف دکتر عبدالوهاب سیمین از انتشارات ایلاف است. این کتاب نگاهی روانشناختی به دوران بارداری دارد. با مطالعه تمام فصلهای این کتاب روزهای پر از استرس و نگرانی جای خود را به روزهای پر از آرامش خیال می دهند. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.

هفته دهم بارداری

همسرتان را تنها نگذارید

برای اینکه عشق و علاقه خود را به همسرتان ثابت کنید و حمایت‌های لازم روانی را انجام دهید، حتما در تمام مراحل آزمایش، سونوگرافی و مراجعه به پزشک با او همراه شوید. به هیچ وجه او را تنهایی راهی مطب پزشک نکنید. زنان باردار این حمایت را دوست دارند. یادتان باشد هر چه همسرتان روان سالمتری داشته باشد، فرزند شما سالمتر و باهوشتر می‌شود. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته دهم بارداری

در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته دهم بارداری
 
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته دهم -1
 
 
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته دهم بارداری
 
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته دهم - 2
 

در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته دهم بارداری
منبع: nhs.uk

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • Narges95
   درباره هفته دهم بارداری

   ممنون از اطلاعاتتون خیلی خوشحال شدم ک مو هم دارن نی نی هام توو این هفته

  • مامان دوقلوهای خوشگل
   درباره هفته دهم بارداری

   منم دوقلو باردارم هفته دهم هستم برام دعا کنین به سلامتی بگذره

   پاسخ ها

   • مامان دوقلو های خوشگل

    منم دوقلو باردارم.هفته ی دهم هستم.دعا کنید برام .

   • من مامان دوقلو های خوشگل

    منم دوقلو حامله ام .
    ان شا الله به سلامتی به دنیا بیارمشون

   • مرجان

    آمین که سالم و سلامت به دنیا بیان

   • الهه

    احتمالا بچه ات پسره چون منم سرپسرم خیلی خوب بود هیچی نمیفهمیدم اوایلش

   • شکوفه

    از کجا میدونید هفته ۱۰دوقلو باردار هستید

   • فافا بهاری

    سلام منم ده هفته باردارم و دوقلون خیلی تهوع دارم

   • زینب

    سلام عزیزم من 15 سالمه منم یه بار اینطوری شدم بچم تا 5 هفته رشد کرد ودیگه رشد نداش و متاسفانه سقط شد اما الان دباره یه کوچولو 10 هفته تو راه دارم اون قبلیم قلبش تشکیل نشده بود اما صدای قلب این کوچولمو شنیدم... واااایی خدا خیلی حس قشنگیه

   • مها

    بله هفته 6قلب تشکیل میشه

  • گلرخ
   درباره هفته دهم بارداری

   سلام من ده هفتهست که باردارم اما علائمی ندارم حس میکنم همون ادم قبل بارداریم خیلی میترسم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • نازی

    من اصلا نزدیکی نداشتم وقتی فهمدم باردارم چه دل و جرات داری

   • کاربرناشناس

    خوشبحالت آخه اینم ترس دهره

   • هانی مجاب

    سلام ,علائم سرماخوردگیت چیه?چون من سر بارداری اولم گلوم کیپ شده بود فکر میکردم سرماخوردم اما اشتباه بود برای کم کاری بود حتما با پزشکت در میان بزار

   • shrh

    برو خداروشکر کن من مردمو زنده شدم تواین ده هفته

   • مامان فسقلی

    نگران نباش عزیزم منم مثل شما هیچ حسی ندارم گاهی فک میکنم اصلا باردار نیستم از دکتر پرسیدم گفت مشکلی نیست بعضی وقتا پیش میاد تودوران حاملگی

  • مینا
   درباره هفته دهم بارداری

   اخی چقدر بچم الان زشته

  • بدون نام
   درباره هفته دهم بارداری

   منم هفته دهمم خیلی خوشحالم

  • نازنین
   درباره هفته دهم بارداری

   هفته دهم بارداری هستم صدای قلب امیدزندگیموشنیدم
   برای همه آرزوب چشیدن این حس قشنگ رودارم

   پاسخ ها

   • زهرا

    براصدای قلب باید بری سونوگرافی؟

  • لیلا
   درباره هفته دهم بارداری

   سلام برای من هم دعا کنید هفته دهم هستم و یکی از جنین هام تا 5 هفته بیشتر رشد نکرد دعاکنید دومی سالم به دنیا بیاید

   پاسخ ها

   • حدیث

    سلام عزیزم..چرا تا پنج هفته بیشتر رشد نکرده؟ سونوگرافی تشخیص داد؟ کی رفتی برا سونو؟ منم دوقلو دارم وخیلی میترسم هفته ی ۱۲ سونوی انتی دارم ..با کلومفین ولتروزول باردار شدم دوقلو شد

  • مریم
   درباره هفته دهم بارداری

   سلام منم تو دهم بارداری هستم آدم باید حتما خودش ضربان. جنین رو حس کنه

   پاسخ ها

   • پریا

    سلام من تو هفته دهم خون ریزی داشتم اما بچمه سالم بود امکان داره خطر برای بچمه بیفته خیلی میترسم آخه بعد چند سال بچه دار شدم

   • یاسمین۹۲

    سلام.چجوری حس میشه؟یعنی دستو بزاری حس میکنی

   • کاربرناشناس

    از هفته دهم تا دوازدهم هر روز ناشتا به اندازه یه عدس

  • آیسان
   درباره هفته دهم بارداری

   خواهر بهترینم که بیشتراز هرچی تو دنیا پشتم بوده الآن هفته دهمشه همه خیلی خیلی خوشحالیم برای بدنیا اومدن خواهرزادم روزشماری میکنم وبرای هرکس که بارداره هم خوشحالم ودعامیکنم دختریاپسرش سالم وصالح باشه

   پاسخ ها

   • مامان نی نی

    منم مثل شما هستم تو هفته نهم دلم و کمرم درد میکنه لطفا راهنمایی کنید

   • سارا

    نه بابا حس کردن نداره فقط حالت متفاوته. منم هفته دهمم

  • ساره
   درباره هفته دهم بارداری

   منم الان در هفته دهم هستم و بچه دومم رو باردارم. اما با این وجود انگار اولین باره دارم مادر میشم و خیلی ذوق دارم. همش قربون صدقش می رم. البته نگران هم هستم. خداکنه سالم باشه. برای همه خانم های باردار هم همین آرزو رو دارم و دعا میکنم

   پاسخ ها

   • زینب

    انشالله عزیزم

   • زینب

    انشالله عزیزم

   • ستاره خسروی

    انشاالله

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.