۴۳۹۷۵
۲۰ نظر
۹۰۱۵۱۹
۲۰ نظر
۹۰۱۵۱۹

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری شروع یک هفته هیجان انگیز برای جنین و مادر است. دستهای جنین به تناسب بدن و اندامهای دیگر رشد کرده و حتی می تواند انگشت شست دستش را بمکد.

هفته چهاردهم بارداری شروع یک هفته هیجان انگیز برای جنین و مادر است. دستهای جنین به تناسب بدن و اندامهای دیگر رشد کرده و حتی می تواند انگشت شست دستش را بمکد. تصور چنین تصویری هم برای مادرها شیرین است و باعث می شود در دلشان قند آب شود. این هفته را که پشت سر بگذارید دور از جانتان خطر سقط جنین را هم پشت سر می گذارید . پس با خیال راحت با نی نی بان همراه شوید و تغییرات جنین را بررسی کنید.


هفته چهاردهم بارداری
در هفته چهاردهم اندازه قد جنین حدود ۸.۷ سانتی‌متر و وزنش حدود ۴۳ گرم است. هر هفته اعضای صورتش بیشتر از قبل رشد می‌کند. دراین هفته گردن جنین بزرگترمی شود و نگهداری از سر را خودش بر عهده می‌گیرد. در این وضعیت دیگر چانه‌اش روی سینه قرار نمی‌گیرد.
از این هفته اندام‌های کودک از نظر اندازه و عملکرد بیشتر رشد می‌کنند. اعضای تناسلی او بیشتر رشد می‌کند و تشخیص جنسیت ساده‌تر می‌شود. دست‌هایش بلندتر شده اما هنوز زمان می‌خواهد تا پاهایش هم به اندازه‌ای برسد که متناسب با بدنش شود. کبدها تولید صفرا را شروع کرده‌اند و این نشانه سلامت کبد کودک است. جنین در این هفته می‌تواند در کیسه آمونیوتیک ادرار کند. او قبلاً این آب را می‌خورد اما حالا در آن ادرار هم می‌کند. هورمون‌های تیروئیدی در این هفته کارشان را آغاز می‌کنند و طحال هم کار تولید گلبول‌های قرمز خون را از سر گرفته است. ازهفته گذشته و این هفته او می‌تواند اجزای صورتش را بیشتر تکان دهد و در این هفته مغز او پالس‌های عصبی برای صورتش می‌فرستد. چنگ انداختن را هم از همین هفته شروع می‌کند. رشد موهای او به سرش محدود نمی‌شود و کمی مو نیز روی ابروهایش در می‌آید. پوششی از مو بدن او را می‌پوشاند که این پوشش کرک‌دار بدن او را گرم می‌کند و با چاق شدن کودک در بدن این کرک هم می‌ریزد. با این حال ممکن است که این کرکها تا بعد از به دنیا آمدن بچه همراه او باشد. البته همه این کرکها پس از مدتی از بین می‌رود.
قد: ۸.۹۲ سانتی متر
وزن: 45.4 گرم


بیشتر بخوانید: هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 


 

 

هفته چهاردهم بارداری

جنین در هفته چهاردهم

هفته چهاردهم بارداری، مرحله رشد پویا و تحولات قابل توجهی برای جنین در حال رشد به شمار می‌رود. در این بخش به بررسی اندازه و وضعیت جنین در این مرحله مهم می‌پردازیم و بینش‌هایی را درباره شگفتی‌های رشد جنینی در این دوره ارائه خواهیم داد.

اندازه جنین در هفته چهاردهم

اندازه جنین در هفته چهاردهم بارداری به طور متوسط به 3.4 اینچ (8.7 سانتی متر) می رسد که به اندازه یک لیمو است. این اندازه، افزایش قابل توجهی را نسبت به هفته های قبلی نشان می دهد و سرعت رشد سریع را که مشخصه رشد جنین در طول سه ماهه اول است، برجسته می کند.

تشکیل ویژگی های صورت

یکی از جنبه‌های قابل توجه رشد جنین در هفته چهاردهم، ظهور ویژگی‌های متمایزتر صورت است. صورت جنین ظاهری شبیه انسان به خود می‌گیرد، چشم‌ها به هم نزدیک می‌شوند، گوش‌ها مشخص‌تر می‌شوند و بینی و دهان قابل تشخیصی شکل می‌گیرد.

اندام ها و رشد اسکلتی

اندام‌ها که در هفته‌های قبل فقط جوانه بودند، اکنون ساختار متناسب و مشخص‌تری به خود می‌گیرند. سیستم اسکلتی تحت استخوان سازی مداوم قرار می‌گیرد، استخوان‌ها محکم‌تر می‌شوند و مفاصل رشد می‌کنند.

تمایز جنسی

با شروع هفته چهاردهم بارداری، تمایز جنسی آشکارتر می‌شود. اگرچه تعیین جنسیت کودک از طریق سونوگرافی هنوز هم ممکن است هنوز چالش برانگیز باشد، اما در این دوره اندام تناسلی خارجی همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و زمینه را برای شناسایی جنسیت در آینده نزدیک فراهم می‌کند.

حرکات جنین

جنین در این مرحله شروع به نشان دادن حرکات اولیه می‌کند، که پیشروی برای فعالیت‌های برجسته‌تر مورد انتظار در هفته‌های بعد است. این حرکات، اگرچه همیشه برای مادر قابل درک نیستند، اما برای رشد عضلات و مفاصل جنین بسیار مهم تلقی می‌شوند.

تغییرات جفتی و آمنیوتیک

جفت که اندامی حیاتی برای تبادل مواد مغذی است، به بلوغ خود ادامه می‌دهد و انتقال مواد ضروری را بین مادر و جنین تسهیل می‌کند. به طور همزمان در این دوره، حجم مایع آمنیوتیک افزایش می‌یابد و یک محیط محافظتی برای کودک در حال رشد ایجاد می‌کند.

هفته چهاردهم بارداری

وضعیت جنین در هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری، وضعیت جنین در شکم با رشد قابل توجه و تحولات نوظهور مشخص می‌شود. در این مرحله، جنین دارای بدنی متناسب‌تر با اندام‌های مشخص است. همان طور که جفت در این مرحله بالغ می‌شود، جنین از قسمت پایین لگن به سمت شکم حرکت می‌کند و در وضعیتی ثابت‌تر برای رشد و تغذیه مناسب قرار می‌گیرد.

هفته چهاردهم بارداری
در هفته چهاردهم بارداری ممکن است متوجه یک حرکت جالب در وجودتان شوید. خیلی از زنان باردار می‌گویند که می‌توانند حرکات جنین را حس ‌کنند اما این حرکات بسیار ضعیف است. این هفته شکم شما بزرگتر شده است. ممکن است زنان باردار که دچار چاقی هستند کمتر متوجه بزرگ شدن شکم خود شوند. با قرار دادن پهنای دو انگشت دست بر روی لگن (قسمت تحتانی شکم) می‌توانید نوک رحم خود را لمس کنید. این هفته احتمالا آخرین هفته تهوع و استفراغ است با این حال این علائم می‌تواند تا چند هفته دیگر ادامه داشته باشد. هاله‌ کمرنگ دور سینه از این هفته تیره‌تر می‌شود. پوست اطراف ناف، زیربغل یا ران‌ها هم به همین شکل تغییر می‌کنند. اگرصورتتان لک قهوه‌ای آورده است خیلی حرص نخورید، این لکه‌ها طبیعی هستند و می‌توانید با استفاده از چند ماسک طبیعی آنها را از بین ببرید. در این هفته‌ها ممکن است گرمای بیشتری در بدن خود حس ‌کنید و این به دلیل افزایش صعودی حجم خون شماست. گرفتگی عضلانی هم شاید به سراغتان بیاید. علت این گرفتگی کندشدن جریان خون است. کمبود کلسیم و پتاسیم در بدن باعث این عارضه می‌شود.

هفته چهاردهم بارداری

 • در این دوران بلند کردن اجسام سنگین خیلی خطرناک است. اگر می خواهید شی از روی زمین بردارید، ابتدا چمباتمه بزنید و پشت خود را صاف نگه دارید و سپس از عضلات پای خود برای بلند شدن و برداشتن اجسام کمک بگیرید.
 • بهتر است در این دوران به صورت چهار زانو یا ضربدری بنشینید، یادتان باشد در این وضعیت همیشه پشت خود را صاف نگه‌ دارید.
 • ایستادن به مدت طولانی برای شما مناسب نیست ممکن است دچار واریس وریدی شوید. بهتر است بعد از ایستادن کمی استراحت کنید.
 • زمانی که بیرون از خانه هستید، ساندویچ مقوی به همراه داشته باشید تا وقتی گرسنه شدید میل کنید.
   

پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


هفته چهاردهم بارداری چی بخوریم

هفته چهاردهم زمان بسیار مهمی در رشد جنین است و حفظ یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای سلامت مادر و نوزاد بسیار مهم محسوب می‌شود. با رشد سریع جنین، نیازهای تغذیه‌ای نقش اساسی در حمایت از این فرایندهای پیچیده ایفا می‌کنند.

تغذیه در هفته چهاردهم بارداری

 • غذاهای غنی از فولات: فولات برای رشد جنین، به ویژه در مراحل اولیه بارداری ضروری است. غذاهایی مانند سبزیجات برگ دار، عدس، مرکبات و غلات غنی شده منابع عالی فولات هستند و باید برای حمایت از رشد لوله عصبی در رژیم غذایی گنجانده شوند.
 • آهن: با بروز کم خونی در دوران بارداری، دریافت کافی آهن بسیار مهم است. گوشت قرمز، مرغ، ماهی، لوبیا و غلات غنی شده با آهن منابع ارزشمند آهن هستند که می‌توانند به حفظ سلامت خون کمک کنند.
 • کلسیم برای رشد استخوان: کلسیم برای رشد استخوان‌ها و دندان‌های کودک ضروری است. محصولات لبنی، سبزیجات برگدار، شیر گیاهی غنی شده و آب‌میوه‌های غنی شده با کلسیم، انتخاب‌هایی عالی برای اطمینان از دریافت کافی این ماده معدنی حیاتی هستند.
 • غذاهای غنی از پروتئین: پروتئین برای رشد و تکامل کلی جنین بسیار مهم است. گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، محصولات لبنی، حبوبات و آجیل منابع غنی پروتئین هستند که از نیازهای روزافزون بارداری حمایت می‌کنند.
 • اسیدهای چرب امگا 3: اسیدهای چرب امگا 3، به ویژه DHA (دوکوزاهگزانوئیک اسید)، برای رشد مغز و چشم نوزاد ضروری هستند. ماهی های چرب مانند سالمون، دانه چیا، دانه کتان و گردو منابع عالی امگا 3 به شمار می‌روند که می توانند در رژیم غذایی گنجانده شوند.
 • غذاهای غنی از فیبر: یبوست می‌تواند یک نگرانی رایج در دوران بارداری باشد و مصرف غذاهای غنی از فیبر مانند غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند.
 • هیدراته ماندن: هیدراته ماندن برای مادر و کودک بسیار مهم است. آب، دم‌نوش‌های گیاهی و آب‌میوه‌های تازه به هیدراتاسیون کلی بدن کمک می‌کنند.
 • وعده‌های غذایی کوچک و مکرر: خوردن وعده‌های غذایی کوچک و مکرر می‌تواند به مدیریت ناراحتی‌های رایج بارداری مانند حالت تهوع و سوزش سر دل کمک کند.

هفته چهاردهم بارداری
آمنیوسنتز

در صورت تشخیص پزشک، بر اساس فاکتور‌های افزایش خطر موجود ممکن است برای تشخیص قطعی برخی از اختلالات کروموزومی یا عفونت، به انجام آزمایش آمنیوسنتز نیاز باشد. این آزمایش در ایران بین هفتۀ ۱۴ و ۱۶ بارداری و عموماً در هفتۀ ۱۶ بارداری انجام می‌شود. آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی تهاجمی است که در آن پزشک مقداری از مایع آمنیوتیک درون کیسۀ آب را خارج و برای بررسی اختلالات کروموزومی یا عفونت آزمایش می‌کند. این آزمایش می‌تواند مشکلاتی مانند سندرم داون یا تریزومی ۱۳ را با دقت بسیار بالایی تشخیص دهد. برخی از پزشکان، در زنانی که سن آنها ۳۵ سال یا بیشتر است نیز این آزمایش را برای تشخیص وجود نقص‌های مادرزادی در جنین توصیه می‌کنند. در این آزمایش، سوزنی را از شکم به کیسۀ آب وارد ‌می‌کنند و نمونه‌ای از مایع آمنیوتیک را که حاوی سلول‌های جنین است برمی‌دارند. 

هفته چهاردهم بارداری

 

تعیین جنسیت در هفته چهاردهم بارداری

مهم است توجه داشته باشید که تعیین جنسیت در هفته چهاردهم با درجه‌ای از عدم قطعیت همراه است. عواملی مانند وضعیت جنین، سطح مایع آمنیوتیک و ترکیب بدن مادر می‌توانند بر وضوح تصویر تأثیر بگذارند و تعیین جنسیت را در این مرحله چالش برانگیز کنند. به این ترتیب، متخصصان اغلب تأکید می‌کنند که پیش‌بینی‌های اولیه جنسیت در مراحل بعدی بارداری دقیق‌تر است.

سونوگرافی هفته چهاردهم بارداری

سونوگرافی را می‌توان سنگ بنای مراقبت‌های دوران بارداری دانست که بینش‌های ارزشمندی را درباره رشد جنین ارائه می‌دهد. در هفته چهاردهم بارداری، سونوگرافی می‌تواند نگاه دقیق‌تری به جنین در حال رشد، از جمله تجسم بالقوه ویژگی‌های خاص جنسیتی او ارائه دهد.

در هفته چهاردهم، متخصصان سونوگرافی ممکن است از تئوری سل تناسلی استفاده کنند تا درباره جنسیت نوزاد حدس بزنند. این نظریه بیان می‌کند که زاویه سل تناسلی (یک برآمدگی کوچک بین پاها) می‌تواند یک سرنخ ارائه دهد. در حالی که این روش نیز دارای خطاپذیر است، اما یک متخصص سونوگرافی مجرب ممکن است بتواند تفاوت‌های ظریفی را که جنسیت کودک را نشان می‌دهد، تشخیص دهد.

علائم هفته چهاردهم بارداری

از جمله علائم هفته چهاردهم بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش تهوع صبحگاهی
 • افزایش سطح انرژی
 • رشد قابل توجه شکم و پهلوها
 • مشخص شدن برآمدگی نوزاد در حال رشد در ناحیه شکم
 • بهبود ناراحتی‌های اولیه بارداری
 • محسوس شدن حرکات ظریف جنین
 • تغییرات هورمونی مداوم

مطالب پیشنهادی: مراقبتهای دوران بارداری هفته به هفتههفته چهاردهم بارداری
دوره نقاهت

مادری که زایمان طبیعی کرده بعد از یکی دو روز استراحت می‌تواند همه کارهای شخصی خود و فرزندش را انجام بدهد اما مهم‌ترین اشکال سزارین دوره ریکاوری بعد از عمل است. به گفته پزشکان دوره نقاهت عمل سزارین دشوارو طولانی‌تر از زایمان طبیعی است. مادری که عمل سزارین انجام داده نمی‌تواند خیلی زود از تخت بلند شود و به انجام فعالیت‌های روزمره‌اش بپردازد. خود عمل کاملاً بدون درد است اما دوره نقاهت پس از آن اصلاً اینطور نیست. البته مسکن‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند تحمل درد را برای مادر اندکی تسهیل کند اما در آغوش گرفتن نوزاد و یا حتی رفتن به سرویس بهداشتی برای او تا چندین روز بسیار دشوار است. پس از بهبود زخم جراحی معمولاً جای آن به اندازه ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر دقیقاً بالای خط شرمگاهی به جای می‌ماند. این جای زخم تا مدت‌ها احساس خارش شدیدی دارد. 

هفته چهاردهم بارداری
شما وزنه بردار نیستید

بهتر است از شروع بارداری و به خصوص در این هفته‌ها از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید چون شما وزنه بردار نیستید. اگر فرزندی دارید که باید حتما او را در آغوش بگیرید اول بنشینید و بعد او را به آغوش بگیرید. اگر به خرید می‌روید از بلند کردن کیسه‌های سنگین خرید خودداری کنید. 

هفته چهاردهم بارداری

بایدها و نبایدهای هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری مرحله‌ای مهم در سفر به سمت مادری است که با ترکیبی از تحولات مثبت و چالش‌های بالقوه همراه است. درک بایدها و نبایدهای این دوره برای مادران باردار ضروری است تا بارداری سالمی را تجربه کنند.

بایدها:

 • چکاپ‌های منظم قبل از تولد توسط پزشک را در اولویت قرار دهید.
 • رژیم غذایی متعادل و مغذی غنی از فولات، آهن و کلسیم را حفظ کنید.
 • با نوشیدن آب فراوان به اندازه کافی هیدراته بمانید.
 • در تمرینات مناسب مانند یوگای قبل از تولد یا پیاده روی شرکت کنید.

نبایدها:

 • از قرار گرفتن در معرض مواد مضر از جمله دود تنباکو و الکل خودداری کنید.
 • از ورزش‌ها یا فعالیت‌های پرخطری که ممکن است شما یا کودک را به خطر بیندازند، دوری کنید.
 • استرس خود را مدیریت کنید و به دنبال حمایت و رفاه عاطفی باشید.
 • از قرار گرفتن در محیط‌های بیش از حد گرم مانند سونا و جکوزی خودداری کنید

نکات پزشکی در هفته چهاردهم بارداری

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در طول این دوره از بارداری رعایت شود، مراجعه منظم به پزشک و انجام چکاپ‌های مرتب است. همچنین در این دوره اگر علائم غیرعادی یا نگران‌کننده‌ای را تجربه کردید، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید و قرار ملاقاتی با او ترتیب دهید.

خود مراقبتی در هفته چهاردهم بارداری

 • اطمینان از استراحت کافی در دوران بارداری ضروری است.
 • از آنجایی که تغییرات هورمونی ممکن است روی پوست تأثیر بگذارد، ایجاد یک روال ملایم مراقبت از پوست می‌تواند به مدیریت شرایط کمک کند.
 • در این دوره سعی کنید در فعالیت‌هایی شرکت کنید که باعث شادی می‌شوند و تمرین‌هایی مانند تمرکز حواس یا مدیتیشن را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: جنین در چند هفتگی تکان می خورد؟


ورزشهای هفته چهاردهم بارداری

 • یوگا قبل از تولد: یوگای قبل از تولد کشش‌های ملایمی را ارائه می‌دهد، انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد و به کاهش ناراحتی‌های بارداری کمک می‌کند.
 • پیاده روی: پیاده روی برای اکثر زنان باردار قابل دسترسی است، سلامت قلب و عروق را ارتقا می‌دهد، به حفظ وزن سالم کمک می‌کند.
 • شنا کردن: شنا یک ورزش مناسب در این دوره است که فشار روی مفاصل را به حداقل می‌رساند.
 • تمرینات کف لگن: تقویت عضلات کف لگن از طریق ورزش‌هایی مانند کگل می‌تواند به پیشگیری از مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار و حمایت از بدن در طول زایمان کمک کند.

هفته چهاردهم بارداری


هفته چهاردهم بارداری
در هواپیما قدم بزنید

اگر پرواز شما طولانی است بهتر است ساعتی یک بار را به قدم زدن در راهرو کابین اختصاص بدهید. برای جلوگیری از ورم پاها و گرفتگی عضلات پاها، هر ۳۰ دقیقه یک بار پاهای خود را خم و راست کنید. همچنین می‌توانید برای دقایقی کفشهای خود را درآورید و پاها را روی سکوی زیر صندلی مقابل خود قرار بدهید. شلوارهای تنگ و پیراهنهای تنگ و چسبان هم نپوشید. لباس راحتی بپوشید تا در پرواز مشکلی پیش نیاید. 


هفته چهاردهم بارداری
مرطوب شوید

متخصصان طب سنتی اصلاح رژیم غذایی و گنجاندن موادغذایی بالطبع مرطوب را بهترین روش برای جبران کاهش رطوبت بدن و خواب خوب می‌دانند. به اعتقاد آنها افرادی با مزاج گرم باگنجاندن کاهو، جو و بادام خام به برنامه غذایی‌شان می‌توانند میزان رطوبت مورد نیاز بدن خود را تامین و به درمان بی‌خوابی کمک کنند. همچنین برای درمان اختلالات خواب به مصرف یک لیوان شیر گرم که در آن یک قاشق غذاخوری عسل حل شده باشد، اشاره شده است. این موضوع به ویژه به خانم‌های بارداری توصیه می‌شود که به دلایل مختلفی مثل سنگین شدن در ماه‌های آخر، مشکلات گوارشی، کمردرد و ... خواب شبانه راحتی ندارند. 


هفته چهاردهم بارداری
دوره آرامش!

سه ماهه دوم بارداری دوران ثبات و آرامش برای زنان حامله است. بیشتر پزشکان معتقدند رابطه زناشویی در این دوران هیچ ممنوعیتی ندارد مگر اینکه زن باردار از لحاظ وضعیت بدنی مشکل داشته باشد. در سه ماهه دوم بارداری میل جنسی در بیشتر زنان افزایش پیدا می کند. جریان خون بیشتر به واژن و اندام تناسلی خارجی حس های مختلف را افزایش داده که باعث شل تر شدن و آماده شدن ناحیه تناسلی برای رابطه جنسی می شود. 
هفته چهاردهم بارداری
نصب پرده

پرده اتاق یکی دیگر از مواردی است که در چیدمان و دکوراسیون اتاق کودک اهمیت بسیاری دارد. بهترین پرده برای اتاق نوزاد پرده‌های « شید» یا پرده‌های کرکره‌ای است. با این نوع پرده‌ها به راحتی می‌توانید نوراتاق را تنظیم کنید. مدلی را انتخاب کنید که پارچه آن جلوی نفوذ نور را می‌گیرد. نور شدید آفتاب برای نوزاد آزاردهنده است. بهتر است مدلی را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید نور آن را تنظیم کنید. زیر پردههای کرکره‌ای هم می‌توانید از پارچه‌های سفید استفاده کنید تا بهتر بتوانید نو را تنظیم کنید. اگر از پرده‌های کرکره‌ای و یا شید خوشتان نمی‌آید، می‌توانید از پرده‌های پارچه‌ای ضخیم اتفاده کنید. پرده‌های مخملی و توری با والانهای عجیب و غریب اصلا مناسب اتاق نوزاد نیست. در انتخاب پرده دقت کنید که جنس الیاف پرده از مواد شیمیایی مصنوعی نباشد و بافت‌های تنگ و پیچیده نداشته باشد، این مدل پرده‌ها باعث جذب گرد و غبار و ایجاد حساسیت در فرزندتان می‌شود. پرده‌های ساده‌تر ذرات معلق را جذب نمی‌کنند و راحت شسته می‌شوند.

هفته چهاردهم بارداری


هفته چهاردهم بارداری
۱۰۰۱ کاری که بچه ها باید ببینند و انجام دهند

همه مادر و پدرها دوست دارند فرزندی مستقل و با اعتماد به نفس داشته باشند. اگر شما هم جزو آن دسته از مادرانی هستید که دوست دارید فرزندتان در آینده استقلال داشته باشد بهتر است کتاب« ۱۰۰۱ کاری که بچه ها باید ببینند و انجام بدهند وگرنه هرگز نمی توانند مستقلانه زندگی کنند» را مطالعه کنید. این کتاب را که نشر هیرمند منتشر کرده، هری هریسون نوشته است و الهام آرام نیا و شمس الدین حسین ترجمه کرده اند. بیش از هزار و یک کار وجود دارد که هر کودکی نیاز دارد ببیند و انجام دهد تا باور، جرات، مهارت و اطمینان به دست بیاورد که وقتی بزرگ می شود زندگی مستقلی داشته باشد. این کتاب ۱۰۰۱ جمله دارد که سعی می کند خیلی موجز و کامل شما را برای تربیت یک کودک مستقل آماده کند. 


هفته چهاردهم بارداری
با هم خرید کنید

رشد ناگهانی شکم در این دوره، باعث تغییر کامل ظاهر همسر می‌شود. با او به خرید بروید. برایش لباس‌هایی که فکر می‌کند با پوشیدن آنها ظاهر مناسب‌تری پیدا می‌کند بخرید و مدام این نکته را به او یادآور شوید که با این شکل و قیافه هم به چشم شما زیبا و خواستنی است. 

هفته چهاردهم بارداری
لوله اندازون در شیراز

یکی از مراسم دوران بارداری در شیراز که قدمت زیادی هم دارد مراسم لوله اندازون است. این مراسم در پنج ماهگی زن باردار برگزار می شود. در این مراسم که بیشتر در روز دوشنبه یا جمعه برگزار می شود همه اقوام مرد و زن حضور دارند. در مراسم لوله اندازون مادر زن لوله کوچکی که از طلا یا فولاد است و یا لوله طلایی که تو خالی است روی ظرف پر از نقلی گذاشته و دستمال نقره دوز و یا پولک دوزی شده و یا توری نازک و خوش رنگی را روی آن می اندازند و برای عروس می فرستند. بعد تمام میهمانان پذیرایی می شوند . در این مراسم خانمهای مجلس برای عروس این ترانه را به صورت دسته جمعی می خوانند:
ای حریر نرم و نازک کی خریده؟ شوهرت
خانم عروس، بی بی عروس، ای چی چیه در برت

هفته چهاردهم بارداری


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

هفته چهاردهم بارداری
هفته چهاردهم بارداری


در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته چهاردهم بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته چهاردهم
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته چهاردهم بارداری

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بهار
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   خیلی کامل بود، ممنون از سایت خوبتون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام. خوشحالیم شما رضایت دارین. از توجهتون ممنونیم

  • مینا
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   خیلی کامل و مفید بود
   سپاسگزارم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    از توجهتان ممنونیم

  • sahar
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبتون من 19 سال دارم تجربه اول بارداریمه الان وارد هفته 14شدم ولی هنوز حالت تهوه دارم وهنوز وزن اضافه نکردم به خاطر همین خیلی میترسم بچه ضعیف بشه ممنون میشم کمکم کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونشما می توانید برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • Maryam

    سلام عزیزم اصلا نترس تو ی میوه ی کوچیک هم بخوری اثرشو میبخشه ب بچت منم تا سه ماه حالت تهوع داشتم و فقط میتونستم میوه بخورم بعضی وقتا ولی بچم همه چیش نرمال بود

   • کاربرناشناس

    عزیزم نترس به خاطر لانه گزینیه

  • اکرم
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   سلام مطالبتون بسیار اموزنده ومفید است ممنون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    ممنون از توجهتون

  • ایین
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   سلام مرسی از سایت خوبتون

  • فاطمه
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   عالی بود

  • نفس
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   سلام ممنون از تون واسه گفته هاتون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلامممنون از توجه لطف شما :)

  • زینب
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   مطالبتون عالیه

  • مرضیه
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   عزیزم خدا همه نوزادا و ماماناشون والبته باباهای مهربونو برای هم حفظ کنه

   پاسخ ها

   • بی نام

    انشا الله

   • مامان قلقلی

    آمین

  • مهرافزا سیدی
   درباره هفته چهاردهم بارداری

   تشکر ازمطالب آموزنده ومفید تان به امید نوفقیت های بیشتر تان

   پاسخ ها

   • کاربرناشناس

    خیلی عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.