۴۳۹۸۳
۲۶ نظر
۸۹۳۸۵۷
۲۶ نظر
۸۹۳۸۵۷

هفته بیست و یکم بارداری

وزنتان که بالا رفته است. خیلی از قیافه خودتان راضی نیستید. اما چه اهمیتی دارد مهم این است که جنینتان در بهترین وضعیت باشد که هست.

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری نقطه عطف مهمی در سفر مادران باردار و نوزادان در حال رشد آنها است. با پیشرفت سه ماهه دوم، پیوند بین مادر و کودک با افزایش تغییرات فیزیکی و احساس لذت بخش حرکات کودک عمیق تر می شود. این هفته، کودک که اکنون به اندازه یک موز بزرگ است، جهش رشدی قابل توجه و حرکات هماهنگ تری را نشان می دهد. مادران ممکن است ترکیبی از هیجان و علائم جدید را در این دوره تجربه کنند از لذت احساس اولین لگدهای بال بال زدن گرفته تا ظاهر شدن علائم کشش جنین در شکم آن‌ها که تجربه جدیدی برای مادران است. آنچه در همه هفته های بارداری مهم است این است که جنینتان در بهترین وضعیت باشد که هست. از وضعیت جنین و تغییراتی که خودتان در این هفته احساس می کنید می توانید در ادامه مطلب با خبر شوید.
در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: بارداری پوچ، چگونه درمان کنیم؟


وضعیت جنین در هفته بیست و یکم بارداری

این هفته دیگر خبری از پوست نازک جنین نیست. گلبول‌های سفید یعنی مهم‌ترین سلولهای دفاعی بدن جنین در حال تولیدشدن هستند. این سلول‌ها در برابر بیماری و عفونت‌ها خودی نشان می‌دهند و اجازه نمی‌دهند عفونت به بدن جنین نفوذ کند. او از این هفته در شکم شما مدام حرف می‌زند. زبانش در این هفته کامل درآمده است. یادتان باشد شما هر چه بخورید او هم مزه مزه می‌کند. محققان می‌گویند چشایی کودکان از دوران جنینی شروع می‌شود. این حس چشایی به دلیل غددی است که روی زبانش قرار گرفته است. سیستم گوارش جنین کارش را با سرعت آغاز کرده و جنین مایع آمینون را می‌بلعد و اسید معده و آنزیم‌های سیستم گوارشی آب و قند موجود در این مایع را جذب کرده و مواد زائد را از طریق سیستم روده دفع می‌کنند. جنین در این هفته قدی به اندازه 27.1 سانتی متر و وزنی در حدود 365 گرم دارد. جنین شما حالا ابروهم دارد. تا پیش از این کبد و طحال جنین مسوول تولید سلول‌های خونی بودند اما با رشد فضای بین مغز استخوانی وظیفه اصلی را این عضو برعهده می‌گیرد. مراقب صداهای اطراف خود باشید جنین به هر صدایی واکنش نشان می‌دهد و ممکن است او را اذیت کند. او خیلی خوب دست و پاهایش را تکان می‌دهد.
قد: ۲۷.۱ سانتی متر
وزن: 365 گر

هفته بیست و یکم بارداری

وضعیت مادر در هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بهتر است اضافه وزنی معادل 5/4 تا 3/6 کیلوگرم داشته باشید. در این هفته تقریبا همه متوجه می‌شوند که شما باردار هستید، خط کمرتان کاملا محو می‌شود. با بزرگ شدن رحم احتمالا سایر اعضای بدن شما نیز متورم می‌شود. تورم پاها در دوران بارداری به دلیل مایع اضافی بدن، فشار رحم در حال رشد و ایستادن‌های طولانی ایجاد می‌شود. در بیشتر زنان این دوران با احساس بهتری همراه است چرا که فشارهای اوایل بارداری کمتر شده و در این زمان بیشتر می‌توانید از زندگی دو نفره با همسر و جنین در شکمتان لذت ببرید.

تغییرات فیزیکی و احساسی

در این هفته چشم انداز فیزیکی بدن مادر دستخوش تغییرات قابل توجهی می شود. برآمدگی شکم بارزتر است و به یک منحنی ملایم تبدیل می شود که نشان دهنده رشد زندگی در درون است. این فقط شکم نیست که رشد می کند. بسیاری از مادران گزارش می‌دهند که حرکات کودک خود را واضح‌تر احساس می‌کنند، به طوری که لگد زدن و بال زدن به بخشی منظم از زندگی روزانه آنها تبدیل شده است. با این حال، این رشد همچنین می تواند باعث ناراحتی شود. بسیاری از زنان به دلیل تغییر مرکز ثقل، کمردرد را تجربه می کنند. پوست کشیده می شود و ممکن است خارش داشته باشد که منجر به ظاهر شدن علائم کشش می شود. برخی از مادران ممکن است متوجه ظهور وریدهای واریسی شوند که شاهدی بر افزایش حجم خون مورد نیاز برای حمایت از دو زندگی در یک بدن است.

تغییرات علائم بارداری

علائمی مانند انقباضات براکستون هیکس ممکن است در این هفته شروع شود و به عنوان تمرینی برای زایمان آینده عمل کند. این دردهای کاذب زایمان بخشی طبیعی از بارداری هستند و نشان می دهند که بدن برای زایمان آماده می شود. سفر احساسی در این دوره به همان اندازه عمیق است. نوسانات هورمونی می توانند منجر به نوسانات خلقی شوند از شادی تا اضطراب، همان طور که واقعیت مادر شدن قریب الوقوع آغاز می شود. این زمانی است که بسیاری از زنان شروع به پیوند با فرزند متولد نشده خود می کنند و آینده و شخصیت کوچکی را که به زودی ملاقات خواهند کرد را تصور می کنند.

نقاط عطف پزشکی

از نظر پزشکی، هفته بیست و یکم قابل توجه است. این زمانی است که پزشکان ممکن است آزمایش ژنتیکی را برای غربالگری شرایط خاص پیشنهاد کنند و اطمینان حاصل کنند که هر گونه نگرانی بالقوه در اوایل رسیدگی می شود. معاینات منظم سلامت مادر را کنترل می کند، فشار خون، افزایش وزن و سایر علائم حیاتی را ردیابی می کند تا از رشد او و جنین اطمینان حاصل شود.

هفته بیست و یکم بارداری


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


مراقبت های بارداری در هفته بیست و یکم بارداری

 • این روزها باید حواستان به خورد و خوراکتان باشد.
 • بهتر است قبل از شروع حرکات ورزشی با پزشک مشورت کنید. شما همچنین می‌توانید در کلاسهای آمادگی زایمان ثبت نام کنید. احتمالا پزشک شما می‌تواند در معرفی این کلاسها به شما کمک کند.
 • معمولا والدین در ماه‌های ۶ تا ۷ بارداری خود در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند. این کلاسها معمولا ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد. کارشناسان در این کلاس‌ها اطلاعات مفیدی را درباره زایمان و تکنیک‌های نفس کشیدن در اختیارتان قرار خواهند داد.
 • این روزها ممکن است پاهایتان ورم کند. برای برطرف کردن این مشکل مقطعی، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:
 • درطول روز از ایستادن‌های طولانی مدت اجتناب کنید.
 • حرکات کششی را در زمان نشستن فراموش نکنید.
 • هنگام نشستن پاها را روی هم نیندازید.
 • در معرض هوای گرم قرار نگیرید.
 • از کمپرس آب سرد روی بخش‌هایی که ورم کرده استفاده کنید.

نکات تغذیه‌ای در هفته بیست و یکم بارداری

در هفته 21 بارداری کودک شما در حال تولید سلول‌های قرمز خونی است، به همین دلیل مصرف 27 میلی گرم آهن در روز برای شما واجب است و شما را از ابتلا به کم خونی نجات می‌دهد.

 • چربی یکی از مهم‌ترین مواد برای رشد مغزو سیستم عصبی است. حالا زمان مناسبی برای اجتناب از خوردن رژیم غذایی بدون چربی نیست. آواکادو منبع خوبی است. روغن زیتون داخل سالاد و پنیر نیز مواد خوبی هستند.
 • -کلسیم یکی دیگر از مواد غذایی مهم برای دوران بارداری است. شیر و ماست منبع خوبی هستند اما در مصرف بستنی و پنیر احتیاط کنید. بستنی‌هایی انتخاب کنید که شکرو شکلات کمتری دارد.
 • آب میوه (به اضافه مقدار زیادی آب) منبع خوبی از فولات است. زمانی که تشنه از خواب بیدار می‌شوید، یک لیوان آب به همراه مقدار آب میوه می‌تواند انرژی شما را افزایش و به شما احساس بهتری دهد. از آب میوه‌های طبیعی و بدون شکر استفاده کنید.

نکات مهمی که در هفته بیست و یکم بارداری باید بدانید

هفته بیست و یکم بارداری

شیر مادر و اولین واکسن

مادرانی که زایمان طبیعی دارند در شیردهی به ویژه دادن آغوز به نوزاد خود موفق‌تر هستند و نوزاد راحت‌تر می‌تواند اولین واکسن خود را از مادر دریافت کند. نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند، دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر هستند. بعد از زایمان طبیعی، تماس پوست به پوست در مادر و نوزاد رخ می‌دهد. این تماس دارای فواید روانی بسیاری برای نوزاد است از جمله: رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیرمادر. 

رژیم نگیرید

در دوران بارداری دور رژیم گرفتن و کم خوری‌های غیر علمی را خط قرمز بکشید. شاید دچار اضافه وزن، چاقی باشید اما برطرف کردن این مشکل‌ها در دوران بارداری کار اشتباهی است. اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید یا حتی کمبود وزن دارید و از سوءتغذیه رنج می‌برید، قبل از باردار شدن به متخصص تغذیه مراجعه کنید و با درمان مناسب و وزن متعادل وارد این مرحله حساس شوید تا جنینتان دچار کم وزنی یا وزن زیاد نشود. گرسنگی طولانی مدت باعث تولید ماده‌ای به نام کتون یا استون در بدن می‌شود. این ماده به خصوص در ۳ ماهه اول بارداری اثر سوئی روی مغز جنین می‌گذارد. به همین دلیل خانم‌های باردار باید سعی کنند حتی در حالت ویار و تهوع گرسنه نمانند و از وعده‌های کوچک غذا یا انواع میوه و بیسکویت در فواصل کوتاه استفاده و از تولید کتون در بدنشان جلوگیری کنند. 

قبل از شنا مشورت کنید

اگر سفر شما دریایی است و خیلی دوست دارید در آب دریا شنا کنید، حتما قبل از هر کاری به پزشکتان زنگ بزنید و با او مشورت کنید. مراقب آب سرد و مکان‌های عمیق باشید. هرگز آنقدر شنا نکنید که خیلی خسته شوید. مراقب ضربه‌های آب هم باشید چون ممکن است باعث جدا شدن جفت شود. رفتن به سونا و جکوزی در سفر را فراموش کنید. استخرهای شلوغ هم مکان مناسبی برای شنا کردن نیستند. در استخرهای شلوغ امکان اینکه به شکم شما ضربه بخورد خیلی زیاد است پس بهتر است ازخیر شنا در مسافرت و البته استخرهای شلوغ بگذرید. 

تختخواب و سیسمونی

مهم‌ترین وسیله اتاق نوزاد تخت خواب و وسایل جانبی آن است. اگر اتاق جداگانه‌ای برای نوزادتان ندارید بهتر است از ننو یا گهواره‌هایی که جای کمتری می‌گیرند استفاده کنید. اگر تصمیمتان خرید تخت خواب است بهتر است به این نکات توجه کنید؛ تخت خواب نوزاد باید از چوب یا نئوپان ساخته شده باشد. تخت چوبی، بهترین انتخاب برای سرویس خواب نوزاد است. بعد از آن، MDF یا نئوپان بهترین گزینه‌ها برای کودک هستند. نکته بسیار مهم در باره وسایل چوبی اتاق کودک، که شاید هنگام خرید به آن توجه نکنید مواد اولیه ساخت MDF است. رزین یکی از مواد اولیه ساخت نئوپان یا همان MDF است، درواقع، همان چسبی است که خرده چوب‌ها را درکنار هم و به صورت متراکم در می‌آورد؛ بنابراین، بخش اعظمی از چوب را تشکیل می‌دهد. اگر رزین استفاده شده از نوع رزین اوره فرمآلدیید باشد، در صورت قرار گرفتن وسایل در گرما برای تنفس کودک شما مضر است.

هفته بیست و یکم بارداری

انتخاب اسم عجیب و غریب نباشد

قبل از انتخاب یک اسم به این موضوع فکر کنید که قرار است این اسم هویت فرزند شما باشد. درست است اسمهای غیر تکراری و با معنی بیشتر به یاد می مانند اما این اسم نباید عجیب و غریب و بی معنی باشد. بعضی از پدر ومادرها دلشان می خواهد اسمی روی فرزندشان بگذارند که تا حالا کسی نشنیده است . فرزند شما با این اسم قراراست در جامعه حضور داشته باشد، به مدرسه برود و در دنیای پر شر و شور بچه ها ی دیگر بزرگ شود، به دانشگاه برود و پدر و یا مادر شود. کاری نکنید که نام فرزند شما بیش از حد جلب توجه کند، طوری که وقتی به مدرسه رفته همکلاسی هایش نام او را مسخره کنند. در متفاوت و خاص بودن بودن نام باید حد اعتدال را رعایت کنید. بعضی از اسمهای عجیب و غریب و ناشناخته به شکلی است که گاهی نمی توان فهمید که نام یک پسر است یا دختر. قرار است فرزند شما درهمه عمرش اسمش را همراه داشته باشد. به این نکته توجه کنید که اسمهای خاص همیشه زیبا نیستند. 

شاد باشید

به فکر روحیه و حال و احوالتان باشید. به همین دلیل به هیچ وجه سراغ رنگهای تیره و خنثی نروید. در انتخاب رنگ لباس بارداری شاد باشید. بعضی‌ها معتقدند برای پنهان کردن چاقی و تغییر شکل بدن هنگام بارداری، باید از رنگ‌های تیره‌ای مثل مشکی، قهوه‌ای و خاکی استفاده کنید اما این انتخاب با توجه به حال و احوال و روحیه شما به خاطر تغییرات هورمونی و شکل بدن اصلا پیشنهاد نمی‌شود. رنگهای قرمز،صورتی، زرد، سبز، سفید و آبی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. 

به پوزیشن های جنسی توجه کنید

درد در حین آمیزش عمیق یکی از عوارض شایع رابطه زناشویی در سه ماهه دوم بارداری است. این درد می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری؛ عدم لغزندگی واژن یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم باشد. بنابراین دلایل اولیه باید بررسی شوند. در سه ماهه دوم بارداری، بدن زن باردار ویژگیهای حاملگی را بیشتر نشان داده و شکم بزرگتر می شود. در این دوران باید به وضعیتها و پوزیشن های رابطه زناشویی توجه کنید. پوزیشن رو در رو که مرد در بالا قرار می گیرد؛ می تواند باعث بروز نارحتی در زنان شود، ایجاد هر فشاری بر سینه ها و شکم دردناک است. بنابراین می توانید ازوضعیتهایی استفاده کنید که ، که فشار کمتری بر روی سینه و شکم شما وارد بیاورند. قرار گرفتن در وضعیت پهلو، وضعیت بهتری برای این دوره از بارداری است. 

دکوراسیون اتاق کودک

تختخواب ایمن زمان خرید تختخواب برای کودکان، شرایط سنی فرزندتان را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید برای نوزادتان تختخواب تهیه کنید، بهتر است نوعی را انتخاب کنید که فاصله بین نرده‌های محافظش حداکثر 6 سانتی‌متر باشد تا نوزاد از هر نظر ایمن باشد. این نرده‌های محافظ باید به اندازه‌ای بالا بیایند که نوزاد نتواند به راحتی از تخت خارج شود. زمان خرید تخت نوزاد آن را بو کنید. بوی چسب، بوی مشتقات چوب، بوی رنگ به هیچ وجه نباید از آن استشمام شود. زمان خرید حتما تخت را خوب بررسی کنید و دقت کنید هیچ کدام از میله‌ها ترک خورده و شکسته نباشند. تخت لبه تیز یا دندانه دار نداشته باشد، زیرا به بدن کودک آسیب می‌زند. تخت هیچ گونه دستگیره یا برآمدگی که لباس یا بدن کودک به آن گیرکند نباید داشته باشد. پیچ و مهره‌های تخت باید مخفی باشند تا مبادا دست یا سر کودک به آن گیر کند. بست‌های تخت یا قسمت‌هایی که روی هم سوار می‌شوند را خوب بررسی کنید که شل نباشند و از هم باز نشوند. فضای زیر تخت اتاق نوزاد باید حتما کشو داشته باشد، در غیر این صورت روی زمین زیر تخت وسیله‌ای قرار ندهید، مگر اینکه لااقل هفته‌ای سه بار زیر تخت را تمیز کنید. نباید هیچ گرد و غباری زیر تخت باشد. 

کلیدهای رفتار با کودک یک ساله

فرزند یک ساله شما دیگر نوزاد نیست اما آنقدر هم سن و سال ندارد که یک کودک کامل باشد. یک کودک یکساله برای استقلال تلاش می کند، اما هنوز برای برآورده شدن همه نیازهایش به مادر وابستگی شدیدی دارد. به همین دلیل خیلی از مادرها در برخورد با این رفتارها دچار اشتباه می شوند. اما کتاب« کلیدهای رفتار با کودک یک ساله» می تواند به عنوان یک مرجع بزرگ همه نکات کلیدی را به شما آموزش بدهد. دراین کتاب مطالب متنوعی درباره جنبه های متعدد تغییر کود در طول این یک سال می آموزید. کتاب در سه بخش تدیون شده است. بخش اول درباره چگونگی رشد و تغییرات کودک یک ساله است. بخش دوم به چگونگی خلق و خوی کودک می پردازد. بخش سوم درباره نمونه رفتارهای درست و نادرست کودک و تمام مواردی است که یکساله ها به مقابله با قدرت تحمل و بردباری، مهربانی و محبت والدینشان بر می خیزند. این کتاب دارای کلیدهایی است که شما را با نحوه مهار وکنترل کودک نوپا آشنا می کند. این کتاب نوشته مگ زوبیک با ترجمه زهرا جعفری و از انتشارات صابرین است. 

هفته بیست و یکم بارداری

رابطه با همسر

ممکن است در این دوران متوجه تغییراتی در میل جنسی همسرتان شوید. احساس‌های متضاد درباره مسئولیت‌های جدید، نگرانی‌های مالی یا حسادت از دلایل کاهش میل جنسی مردان است. خیلی از خانمها از این تغییرات تعجب می کنند اما به گفته کارشناسان این موضوع طبیعی است. اما این شما هستید که می توانید برای بهبود رابطۀ جنسی قدمهای مثبتی بردارید و البته حواستان به همسرتان در این دوران باشد. بهترین راه‌حل این است که در باره احساس‌ها، خواسته‌ها و نیازهایتان با همسرتان صحبت کنید. بعضی ازخانمهای باردار فکر می کنند علاقه همسرشان به آنها کمتر از قبل شده و کلی استرس و نگرانی را تحمل می کنند. پس قبل از هر پیش داوری با همسرتان صحبت کنید و به فکر راه چاره باشید. 

در دسترس باشید

همیشه در دسترس باشید و شب‌ها کمی زودتر به خانه برگردید. تلفنتان را هیچ وقت خاموش نکنید. در روز چند بار به همسرتان زنگ بزنید و حالش را بپرسید. با همسرتان به خرید بروید. بهتراست در خرید سیمونی شریک باشید. آخر هفته‌ها را به خرید لباس و وسایل نوزادتان اختصاص دهید تا همسرتان مطمئن شود شما هم به اندازه او شوق و ذوق دارید. البته بهتر است به نظر همسرتان خیلی اهمیت بدهید. اگر حرف حرف خودتان باشد این همراهی هیچ فایده‌ای ندارد.

گفت‌وگو با یک مادر در هفته بیست و یکم

آیا دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ دلم برای تنهایی خودم تنگ شده است.
این هفته چه احساسی دارید؟ با اینکه هنوز استرس دارم اما واقعا خوشحالم.
منتظر چه چیزی هستید؟ اینکه شکمم به حالت اول خود برگردد.
تا حالا چقدر اضافه وزن داشته‌اید؟ 3.60کیلوگرم.
لباس بارداری هم می‌پوشید؟ بله. لباس‌های گشاد، مثل این تی شرتی که تنم است.
شکمتان هم ترک خورده؟ نه هنوز.
از وضعیت خوابتان راضی هستید؟ خیلی نرمال نیست اما به تازگی یک بالش بارداری خریده‌ام که خیلی به خوابم کمک می‌کند.
حرکات جنینتان را حس می‌کنید؟ بله.
ویار هم دارید؟ بله دلم می‌خواهد فقط انگور و ماکارونی بخورم.
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع دارید؟ بله به قهوه و دسر
سوراخ نافتان داخل است یا خارج؟ داخل
حلقه ازدواج هنوز در انگشتان هست؟ بله. همه چیز طبیعی است.

هفته بیست و یکم بارداری

کلام آخر

با پایان یافتن هفته بیست و یکم بارداری، مادران آینده تحول باورنکردنی را مشاهده می‌کنند که بدنشان برای پرورش و حمایت از رشد کودکشان تجربه کرده است. هر روز که می گذرد، انتظار ملاقات با کودکشان قوی تر می شود، در حالی که کودک همچنان به تمرین مهارت های ضروری برای زندگی خارج از رحم ادامه می دهد. این زمان آماده‌سازی، دوره حساس و ارزشمندی است زیرا هم مادر و هم نوزاد برای سفر پیش رو آماده می‌شوند. استقبال از تغییرات، جشن گرفتن نقاط عطف و چشم انتظاری به آینده، جوهره این مرحله زیبا از بارداری است.

هفته بیست و یکم بارداری
هفته بیست و یکم بارداری


در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته بیست و یکم بارداری
منبع: flo.health

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • انجیلا
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   در هفته 21 بارداری وزن طفل ام 1650 گرام است لطفا برایم توضیحی بدهید ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • کاربرناشناس

    خواهر هفته ۲۱ بچت ۱کیلو و نیمه ؟؟؟اصل باید ۴۶۰ گرم باشه

   • کاربرناشناس

    مگه میشه؟؟؟

   • مهنا

    من بیست هفته۲۹۰گرم بودچطوراینقدروزن جنینتون زیاده !!شاید اشتباه گفته!

   • رویا

    سلام من هفته ۲۰ هستم و بچه ام ۴۵۰ گرم
    بود وزنش خوبه؟؟؟؟

   • الی

    دیابت بارداری ندارید؟؟

   • سحر

    اینایی که میان نظر میدن درمورد این سوال یه نگاه به تاریخش بکنید بعد جواب بدید طرف بچه اش ۵ساله شده سال دیگه میخواد بره مدرسه شما تازه جواب میدید هر جواب دوسال دوسال طول کشیده

  • گمنام
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   باسلام.بسیارمفید وخوب

  • ملیکا
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   سلام ممنون عالیه مفید بود

  • ملیکا
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   سلام ممنون عالیه مفید بود

  • زهرا
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   با سلام و تشکر از مطالب مفید سپاسگزارم

  • لیلا
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   باتشکر از مطالب خوبتون ،، ممنون از راهنمایتون درمورد تغذیه،

  • مامان بهاره
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   سلام.مطالبتون عالی و مفید بود.من روز اول هفته 21 ام هستم.جنین خیلی حرکت داره ولی من لکه بینی و خونریزی دارم با وجود استراحت مطلق و شیاف و قرص دوفستون.نمیدونم چکار کنم.مرتب هم دکتر میرم.کسی مثله من بوده..جنینم پسر هست

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • مهسا

    عزیزم منم تو ماه 3 بودم که این اتفاق برام افتاد اصلا نگران نباش ایشاله که چیزی نیست فقط استراحت کن

   • مامان ایلیا

    خوش بحالتون منم توی هفته بیست ویکم ودوروز هستم هیچ تکونی حس نمیکنم

   • کاربرناشناس

    بسپار بخدا هیچی نمیشه زن عموی منو گفتن بچه مشگل داره عقب مونده ذهنی میشه ازاین حرفا الان کلاس اوله خیلیم هم باهوشه خیلییی

   • مینا

    نگران نباش استراحت کن درست میشه

   • مامان فسقل

    چجور میشه منم سوال بزارم

  • بدون نام
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   سلام.من هفته21بارداریم.خداروهزاران بارشکر همه چی عالیه نه دیار داشتم نه سردردوورم پا.منو همسرم بی صبرانه منتظر بدنیا آومدن دخترقشنگمون هستیم.ایشاله بحق بزرگیش هرکی منتظربچه دارشدنه نا امید نشه.آمین

   پاسخ ها

   • ثنا

    انشالله سلامت باشن

   • زهرا

    خب درسته دیگه .. من از اول پنج ماهگی حرکات جنین رو احساس کردم الانم که وارد ۲۱ هفته کی شدم حرکات جنینم خدارو شکر عالیه و فعاله

  • بدون نام
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   من هفته بیست ویک بارداری هستم ولی حرکت جنین را حس میکنم

  • ستاره 68
   درباره هفته بیست و یکم بارداری

   سلام من امروز رفتم توو 21هفته. امروز حرکات دخترنازم نسبت به روزای قبل کمتر شده نگرانم نیاز هست برم دکتر؟راهنمایی کنید.ممنون از مطالب زیباتون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.