۴۴۰۰۰
۲۹ نظر
۸۹۹۹۰۸
۲۹ نظر
۸۹۹۹۰۸

هفته سی و یکم بارداری

این هفته جنین از روزهای قبل بزرگتر و کاملتر است. سرش را هم به راحتی به راست و چپ می چرخاند و چه خبری بهتر از این؟

هفته سی و یکم بارداری نی‌نی‌بان: حالتان چطور است؟ کارهایتان را کرده اید؟ اتاق فرزندتان را چیده اید؟ اسمش را انتخاب کرده اید؟ چیزی نمانده حواستان باشد که هول هولکی کاری نکنید. خبر خوب این هفته تغییراتی است که در سینه هایتان مشاهده می کنید. در این هفته ممکن است شاهد ترشح آغوز یا پیش شیر باشید. این هفته جنین از روزهای قبل بزرگتر و کاملتر است. سرش را هم به راحتی به راست و چپ می چرخاند و چه خبری بهتر از این؟ البته هم مادر و هم جنین تغییرات بیشتری در این هفته دارند که در ادامه مطلب می توانید بخوانید.


هفته سی و یکم بارداری
از این هفته جنین شما بیشتر می‌خوابد. پس لطفا سکوت را رعایت کنید تا به خوبی استراحت کند. دلیل زیاد تکان نخوردن جنین هم همین است. او حالا دستهایش را زیرچانه‌اش می‌گذارد و پاهایش را داخل قفسه سینه جمع می‌کند و چرت می‌زند. جایش کوچک شده و او ترجیح می‌دهد بخوابد. موهای کرکی در حال محو شدن است و ابرو، مژه و موهای سرش هم رشد کرده‌اند. او فقط آماده بیرون آمدن از شکم مادر است.
قد: 41.1 سانتی متر
وزن: ۱۵۱۹ گرم
هفته سی و یکم بارداری
هفته سی و یکم بارداری
این هفته باز هم با شکم بزرگ و اضافه وزن درگیر هستید. شکم شما آن‌قدر بزرگ شده که دچار تنگی نفس شده‌اید و احساس می‌کنید با چند قدمی که بر می‌دارید نفستان می‌گیرد و مجبور هستید بنشینید و استراحت کنید. رحم شما اکنون ۱۱ سانتی متر بالاتر از ناف قرارگرفته و در مقایسه با هفته دوازدهم رحم کل فضای شکم شما را در برگرفته است. در این هفته افزایش وزنتان در حدود ۵/۹ تا ۱۲ کیلو می‌شود.


هفته سی و یکم بارداری
در دوران بارداری فشار خون برخی از زنان باردار بالا می‌رود، این درحالی است که فرد هیچ‌گونه سابقه فشار خونی نداشته است. هنگام اندازه‌گیری فشار خون دو عدد ثبت می‌شود. عدد اول «فشار سیستولیک» و عدد دوم «فشار دیاستولیک» است که اولی فشار خون شریان‌ها را در زمان انقباض قلب و دومی فشار خون شریان‌ها را در هنگام انبساط قلب می‌سنجد. در یک فرد طبیعی فشار خون ۱۲۰ به روی ۷۰ میلی‌متر جیوه است که در اصطلاح به آن ۱۲ روی ۷ می‌گویند. اگر فشار خون زن بارداری از ۱۴۰ میلی‌تر بیشتر باشد یا اینکه فشار سیستولیک (فشار خون پایین) نسبت به دوره قبل از بارداری ۳۰ میلمتر افزایش داشته باشد به معنای وجود مشکلی در بدن مادراست. اگر زن باردار قبل از بارداری فشارخون ۶۰ روی ۱۰۰ داشت و حالا در دوران بارداری فشار خون ۹۰ روی ۱۳۰ است این خانم باردار دچار افزایش فشارخون شده است. اگر بیمار بعد از هفته بیستم بارداری دچار افزایش فشار خون ولی بدون دفع پروتئین در ادرار باشد، افزایش فشار خون به علت بارداری است. اگر زن بارداری بعد از نیمه اول بارداری دچار افزایش فشارخون و دفع پروتئین در ادرار شود این نشانه پره اکلامپسی است. ابتلا به افزایش فشار خون بارداری خطرات دیگری از‌ جمله عقب افتادن رشد در داخل رحم، زایمان زودرس، جداشدگی جفت و مرده‌زایی را به دنبال دارد. مهم‌ترین نکته در فشار خون تشخیص به موقع آن است و اینکه جزء کدام گروه است به تشخیص به موقع بستگی دارد. معاینه های دوران بارداری هر ماه تا ۲۸ هفتگی سپس هر دو هفته تا ۳۶ هفتگی و بعد از آن به صورت هفتگی تا زمان زایمان است.
هفته سی و یکم بارداری
هفته سی و یکم بارداری
در دوران بارداری باید مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر از قبل کنید.

-مقداری کلم خرد شده را با سس سالاد مخلوط کنید، سپس سیب و آناناس خرد شده را به آن اضافه کنید.
-هویج رنده شده و کدو تنبل را با سس اسپاگتی مخلوط کنید.
-گلابی له شده را با آواکادو مخلوط کنید. این کار باعث می‌شود که مواد مغذی آن بدون تغییر طعم و مواد تشکیل دهنده، بیشتر شود.
-گوجه فرنگی خرد شده و تازه را به همراه گشنیز به سس مایونزاضافه کنید.
-مقداری بلوبری، انگور یا توت فرنگی یخ زده را به‌عنوان میان وعده مصرف کنید.
-روی حبوبات را با توت تازه یا آلوی خشک شده تزیین کنید.
هفته سی و یکم بارداری
شیرین نشوید
زنان باردار به دلیل ترشح هورمون‌های متعدد، در مرز ابتلا به دیابت قرار دارند بنابراین توصیه می‌شود خوردن مواد شیرین به خصوص انواع شیرینی‌ها، نوشابه‌های گازدار و... را محدود کنید. بعضی از زنان باردار عاشق خوردن شکلات و شیرینی خامه‌ای هستند. بهتر است در این دوران مصرف شکلات و شیرینی‌های خامه‌ای را به حداقل برسانید. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید


هفته سی و یکم بارداری
سوتین شیردهی فراموش نشود
مادران بعد از زایمان با پدیده مهم و ویژه شیر دادن به فرزندشان روبرو هستند به همین دلیل با پدیده‌هایی روبرو می‌شوید که شاید غافلگیرتان کند. کارشناسان پیشنهاد می کنند حتما در ساک مخصوص لوازم مادر، پد مخصوص شیردهی، کرم لانولین (مخصوص زخم پستان مادران) و سوتین مخصوص شیردهی همراه داشته باشید. حوله صورت خشک کن، سوتین مخصوص شیردهی و لایی برای روی سینه هایتان که چکه نکند نیز فراموش نکنید. اگر از وسایل مخصوص ماساژ استفاده می کردید، فراموش نکنید که روغن ها و وسایل مخصوص این کار را نیز همراه داشته باشید. شانه، مسواک، خمیر دندان دستمال کاغذی، صابون، لیوان دمپائی، بشقاب و قاشق و چنگال هم اگر دوست دارید وسایلتان کاملا شخص باشد، بهتر است انتخابهای بعدی شما باشند. شورتهای یک بار مصرف گیپوری یا یک بار مصرف برای مادر پس از زایمان را فراموش نکنید. برای مشاهده مطلب کامل بستن ساک زایمان اینجا را کلیک کنید.


هفته سی و یکم بارداری
حضور همسر در اتاق زایمان
بعضی از زنان باردار دوست دارند هنگام زایمان همسرشان را در کنار خود ببینند. بعضی از بیمارستان‌ها برای حفظ آرامش مادر، اجازه می‌دهند همسر یا یکی از بستگان مادر در کنار او حضور داشته باشد. فیلمبرداری از زایمان یا بریدن بندناف توسط همسر از دیگر امکانات برخی بیمارستان‌هاست. اگر این موارد برای شما مهم است بهتر است در انتخاب بیمارستان به آنها توجه کنید و قبل از تصمیم نهایی همه هماهنگی‌ها را انجام بدهید
هفته سی و یکم بارداری
ساک نوزاد
ساک وسایل کودک و نوزاد، وقتی نوزادتان را با خود بیرون می‌برید باید حتما وسایل مورد نیازش را همراهتان داشته باشید. پوشک، لباس اضافه شیشه شیر و... چیزهایی است که باید داخل ساک بگذارید. یک کیف سبک و جادار با جیب‌های بزرگ که بتوانید شیشه شیر را در آن بگذارید. دقت کنید کیف نوزاد بهتر است عایق باشد و آب و مایعات آن را خیس نکند. برای مشاهده مطلب خرید سیسمونی نوزاد اینجا را کلیک کنید.


هفته سی و یکم بارداری
زیرپوش نخی بخرید
پزشکان معتقدند در دوران بارداری چین زیرپستان، زیربغل و کشاله ران مستعد عفونت‌های قارچی است. برای پیشگیری باید چین‌ها را خشک نگه ‌داشت. از آنجا که فعالیت غدد عرق نیز در بارداری افزایش بیشترمی شود به هیچ وجه لباسهای بافت و با الیاف مصنوعی را بدون زیر پوش نخی نپوشید. تماس مستقیم الیاف مصنوعی با بدن مشکلاتی به وجود می‌آورد که ممکن است آزار دهنده باشد. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته سی و یکم بارداری
گل و گیاه ممنوع
نوزدان تا قبل از دو سالگی نیازی به گل و گیاه ندارند. هر چند وقت یک بار می‌توانید گلهای توی باغچه یا پارک را نشانش بدهید. پس بهتر است در اتاق نوزاد گل و گیاه قرار ندهید. رایحه گل و بعضی از گیاهان آپارتمانی ممکن است برای یک کودک تازه متولد شده آزار‌دهنده و آلرزی زا باشد. اجازه بدهید وقتی بزرگتر شد برایش گل وگیاه بخرید و اتاقش را زیباتر از قبل کنید. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.


هفته سی و یکم بارداری
کتاب همه کودکان سالم اند اگر ...
بچه داری کار راحتی نیست به خصوص اگر تجربه نداشته باشید این کار سخت تر هم می شود. به همین دلیل بهتر است با مطالعه کمی این استرس و نگرانی را کمتر کنید. حالا و در این دوران که وقت کافی برای مطالعه دارید بهتر است نکته های مفید این کتاب را مطالعه کنید.کتاب « کتاب همه کودکان سالم اند اگر ...» این کتاب اثر برنارد والمن و ترجمه امیر صادقی بابلان از انتشارات دانش ایران است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا بدانید که هنگام مشاهده علائم بیماری در کودک خود، همچون تب یا استفراغ و غیره چه باید بکنید: مثلا در چه مواقعی باید آمبولانس خبر کرد؟در چه مواقعی باید فورا با پزشک تماس گرفت؟ در چه مواقعی ظرف 24 ساعت باید به پزشک مراجعه کرد؟ در چه مواقعی باید وقت مراجعه پزشک گرفت؟ برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.


هفته سی و یکم بارداری
ما باشید!
در روزهایی که همسرتان حامله است باید به هر کلمه‌ای که به زبان می‌آورید دقت کنید. او این روزها بسیار حساس است. سعی کنید بیشتر از کلمه «ما» استفاده کنید تا او خود را بیش از پیش کنارتان احساس کند. این احساس ویژه با حس امنیت همراه خواهد بود. برای مشاهده مطلب وظایفه همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته سی و یکم بارداری
کردستان
اولین جشن تولد نوزاد در کردستان «گویزه وانه » نام دارد. گویزه وانه مژدگانی گرفتن از پدر نوزاد است هر کس زودتر از بقیه بتواند خبر به دنیا آمن و جنسیت نوازد را به پدرش خبر بدهد مژدگانی خوبی دریافت می کند. خانواده زوجه چند ماه پیش از تولد نوزاد، گهواره، لباس و هدایایی برای نوزاد تهیه می کنند و در ماه هفتم و قبل از به دنیا آمدن فرزند به خانه ی دختر خود می برند. در کنار هدایایی که برای نوزاد تهیه می کنند به شکلهای مختلف جعبه یا کیسه هایی تزیینی درست کرده و در آن قاووت می ریزند. این بسته های تزیینی را در هنگام آمدن میهمانانی که به قصد عیادت و یا دیدن از زن زائو می آیند ، هدیه می دهند. این سنت زیبا هنوز هم در شهر ها و روستاهای کردستان به قوت خود باقی است و کیسه های کوچک قاووت به شکل هنرمندانه و زیبا و گاه به شکل عروسکهای کوچک توسط کدبانوهای خوش سلیقه تولید شده و در بازار به فروش می رسد. رسم است بانوان و یا افراد نزدیک فامیل به مدت یک هفته خود را ملزم می دانند تا به دیدن زن زائو و نوزاد تازه متولد شده بروند. این میهمانی و دیدن را در اصطلاح محلی " کورانه" می گویند. برای مشاهده مطلب آداب و رسوم زایمان در ایران اینجا را کلیک کنید.


گفت وگو با یک مادر در هفته سی و یکم
این روزها از وضعیت خوابتان راضی هستید؟ من هر روز صبح، زودتر از روز قبل از خواب بیدار می‌شوم. کمردرد امانم را بریده است.
این هفته لحظه ماندگاری داشتید؟ تغییر دکوراسیون اتاق فزندم مرا خوشحال می‌کند.
آیا دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ بله دلم برای قدم زدن راحت تنگ شده است. دوست دارم هر روز قدم بزنم بدون اینکه مجبور باشم شکم سنگینم را با خودم حمل کنم.
حرکات جنین چطور است؟ مثل همیشه زیاد است. فرزند من خیلی بازیگوش است.
ویار هم دارید؟ بیشتر دلم می‌‌‌خواهد شیرینی بخورم. به خصوص صبحها دلم می‌خواهد شیرینی و کیک بخورم.
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع دارید؟ نه دیگر فکر می‌کنم با تمام این حال و احوال خداحافظی کرده ام.
هنوز هم دلتان نمی‌خواهد بدانید جنسیت فرزندتان چیست؟ نه دوست دارم سوپرایز شوم.
نشانه‌های زایمان چی خبری از آنها نیست؟ نه هنوز.
منتظر چه چیزی هستید؟ به سفر و رفتن به جاهای خوب فکر می‌کنم.

هفته سی و یکم بارداری
هفته سی و یکم بارداری
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته سی و یکم بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته سی و یکم
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته سی و یکم بارداری

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • نسیم
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   سلام منم هفته ۳۱ هستم رفتم سونو دور سر ۳۲ هغته دور شکم ۳۱ هفته طول ران ۲۹ هفته
   دکتر هم گفت قد جنین کوتاهه خیلی نگرانم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • کاربرناشناس

    ن

   • ...

    منم عفونت بارداری داشتم البته کم بود. دکترم گفتن محلول آب و جوش شیرین درست کنم و با دستمال از بالا به پایین بکشم.

   • راحله ره دوزهی

    منم تروهیددارم

   • سمیه

    منم هفته 31هستم دکتر گفته لب مرزه کم خونیت چکار کنم

   • کاربرناشناس

    منم همین مشکلو دارم خیلی نگرانم .منتظرم دنیا بیاد ببینم چی میشه

   • کاربرناشناس

    مشکلی نیست بچه داره بزرگ میشه برای خودش جا درست میکنه

   • نیکان

    من همین هفته رفتم تو ٧ ماهگی بری بهتر از همه جوانب وزن و قد و حالت قرارگرفتنش خیالت راحت میشه

   • مامانِ سید حسین

    نگران نباش فقط چیزای شیرین و قندهای مصنوعی نخور مامانایی که دیابت بارداری دارن وزن بچشون زیاد میشه

  • فرزاد
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   مر30 از راهنمایی های مفید این سایت

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • الميرا
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   ممنون از سايت خوبتون

  • فاطمه
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   سلام وخسته نباشیدخدمت شما

  • مهدیس طهماسبی
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   سلام هفته 31هستم.بنظرتون کی برم سونوی وزن جنین هفته چندم خوب نشون میده وزنشو

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com/

   • کاربرناشناس

    نی نیات پسریا دخترن خداحفظشون کنه واست

   • مریم شهبازی

    من ۲۸هفته طبق تجویز پزشکم رفتم
    هر چی که پزشکت تشخیص بده تا ۳۳هفته وقت داری

   • پریسا رمضانی

    منم هفته ۳۱ رفتم

  • مامان ارسلان
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   منم رفتم تو هفته سی و یک .دارم روز شماری میکنم تا پسرمو بغل بگیرم .من هنگام راه رفتن کمر و دلم تیر میکشه که باعث اذیت میشن,هفته دیگه هم باید برم سونو و خیلی خوشحالم که کوچولومو میبینم

   پاسخ ها

   • پریسا

    سلام من هفته سی بارداری وزن جنینم1578گرم بود،وزنش مناسبه؟

  • مامان دو قلوها
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   سلام منم امروز وارد۳۱هفته شدم و لحظه شماری میکنم واس دیدن نی نیام هفته بعدی هم سونو دارم

   پاسخ ها

   • سحر

    سلام منم الان هفته سیو یکم سنو تو سیو دو انجام میشه

  • ط سعیدی
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   سلام
   من دچار کم خونی شدید شدم
   طوری که میگن ممکنه احتیاج به انتقال خون داشته باشم موقع زایمان
   کسی هست اینطوری شده باشه؟؟؟
   قبلا سقط یا خونریزی شدید موقع عادت نداشتم
   چه کار باید کرد؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • سارا

    سلام
    بعداز زایمان اولم اینجور شدم و دو واحد بهم خون تزریق کردن

  • مامان دوقلو
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   منم هفته ۳۱بارداری هستم و پس فردا سونو دارم
   برام دعا کنید که حال ووزن بچهام خوب باشه

  • سحر
   درباره هفته سی و یکم بارداری

   سنو اخر تو سیو دو؟؟

   پاسخ ها

   • مریم شهبازی

    سونوگرافی اخر توی ۳۶،۳۷هفته

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.