۵۳۵۵۲
۴ نظر
۱۴۰۲۷
۴ نظر
۱۴۰۲۷

از باردار شدنم خوشحال نیستم

تقریبا بخش زیادی از دخترها با این رویا بزرگ می‌شوند که بارداری یکی از بزرگ‌ترین نقطه‌های اوج زندگی آن‌ها خواهد بود. اما چطور می‌شود که برخی از خانم‌ها از باردار شدن خوشحال نیستند؟ دلایل احتمالی را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

از باردار شدنم خوشحال نیستم

تقریبا بخش زیادی از دخترها با این رویا بزرگ می‌شوند که بارداری یکی از بزرگ‌ترین نقطه‌های اوج زندگی آن‌ها خواهد بود. اما چطور می‌شود که برخی از خانم‌ها از باردار شدن خوشحال نیستند؟ دلایل احتمالی را در این مقاله بررسی می‌کنیم.
واقعیت این است که بسیاری از زنان فقط در ماه‌های اولیه بارداری احساس خوبی ندارند. برخی از زنان تا موعد مقرر زایمان، هفته‌های خوب و هفته‌های بدی دارند و سلامت جسمی و روانی آن‌ها ممکن است تغییر کند.

از باردار شدنم خوشحال نیستم، هفت دلیل رایج
اگر در مورد بارداری احساس خوبی ندارید، نگران نباشید! شما تنها نیستید! در ادامه هفت دلیل را برایتان نام می‌بریم که ممکن است باعث شود از بارداری خوشحال نباشید.

بیشتر بخوانید: در طول بارداری چند سونوگرافی لازم است؟

۱- ناامید هستید

شاید یک دختر می‌خواستید و فهمیدید که نوزادتان پسر است، یا برعکس. ناامیدی جنسیتی می‌تواند منبع غم و اندوه و اضطراب برخی از مادران باشد.

شاید شدیدا یک دختر می‌خواستید و فهمیدید که نوزادتان پسر است، یا برعکس.

ناامیدی جنسیتی می‌تواند منبع غم و اندوه و اضطراب برخی از مادران باشد، حتی زمانی که آن‌ها می‌دانند مهم‌ترین چیز سلامتی نوزاد است.
یا شاید از این‌که منتظر یک فرزند بودید، اما متوجه شده‌اید که نه یک نوزاد، بلکه دو (یا حتی بیشتر!) را حامله هستید.
بسیاری از خانواده‌هایی که سابقه دوقلوزایی ندارند، اغلب از ضربان قلب دوم در اولین سونوگرافی شوکه می‌شوند.
برای برخی از خانواده‌ها معمولا حتی با IVF یا سایر درمان‌های باروری هم داشتن دوقلو غیرمنتظره و ترسناک است.
علاوه بر شوک اولیه، چالش‌ها و ناراحتی‌های فیزیکی بیشتری در هنگام حمل چند قلو وجود دارد، نگرانی‌های مالی هم هست.


از باردار شدنم خوشحال نیستم
۲- فوق‌العاده مضطرب هستید
اضطراب می‌تواند در دوران بارداری به‌خصوص اگر برای اولین‌بار در انتظار بارداری هستید یا در دسته پرخطر قرار می‌گیرید، ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: تست ادینبورگ، به شما می گوید که افسردگی دارید یا نه

۳- محدود شده‌اید
به طور خلاصه، وقتی باردار هستید، کارهای زیادی وجود دارد که قرار نیست انجام دهید. برای برخی افراد، این موضوع می‌تواند هیجان تجربه باردار شدن را محدود کند و حتی باعث ایجاد عصبانیت شود. کاملا منطقی و طبیعی است!


از باردار شدنم خوشحال نیستم
۴- چیزی برای پوشیدن ندارید
گران و طاقت‌فرسا است که یک کمد لباس کاملا جدید برای بدنی جدید بخرید، به‌خصوص وقتی کمد شما پر از چیزهای زیبایی است که شخصیت شما را بیان می‌کند، اما دیگر مناسب نیستند.

5- مردم می‌توانند بدجنس باشند
چه چیزی در یک زن باردار باعث می‌شود مردم آداب معاشرت را فراموش کنند؟ شاید دیگران درباره اندامتان، این‌که چاق شده‌اید، شادابی خود را از دست داده‌اید، یا ورم کرده‌اید نظر بدهند. این موضوع می‌تواند باعث ناراحتی شما شود.

بیشتر بخوانید: آیا دستبند ضد تهوع بارداری موثر است؟

از باردار شدنم خوشحال نیستم

6- عوارض جانبی بارداری
اگر مدام احساس تهوع داشته باشید، لذت بردن از بارداری سخت است. فراتر از آن، بارداری با هزاران درد و علائم ناآشنا همراه است.
گاز معده، یبوست ، کمردرد، ورم دست و پا ، رفلاکس اسید معده، نیاز دائمی به ادرار کردن، همه این‌ها شما را ناراحت می‌کند. البته کودک کاملا ارزشش را دارد، اما این موضوع از دشواری بارداری کم نمی‌کند.

پیشنهاد ویژه: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان در کلینیک نی نی بان

از باردار شدنم خوشحال نیستم

7- تغییرات خلقی دیوانه‌کننده
هورمون‌های بارداری می‌توانند طیف وسیعی از احساس را تحریک کنند.
البته اگر واقعا در مورد بارداری خود احساس ناراحتی می‌کنید، حتما احساس خود را با پزشک در میان بگذارید. ممکن است از افسردگی قبل از زایمان رنج ببرید.

بروز اختلالات خلقی در بارداری بسیار زیاد است و ممکن است به هورمون‌ها مرتبط باشد یا نباشد .
بارداری تنها وضعیت طبیعی انسان است که با درد و ناراحتی مشخص می‌شود و ماه‌ها طول می‌کشد.
گر چه در باردار بودن چیزهای زیادی برای جشن گرفتن وجود دارد، اما زنان می‌توانند در مورد تغییرات خانگی و شخصی که پس از زایمان رخ می‌دهد مضطرب شوند.
به خودتان استراحت بدهید! از تنهایی دوری و اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که به شما اجازه می‌دهند حس‌هایتان را بیان کنید، افرادی که به شما کمک می‌کنند تا شاداب باشید.

پیشنهاد ویژه: آشنایی با پزشکان متخصص روانشناسی در کلینیک نی نی بان

از باردار شدنم خوشحال نیستم

پرسش و پاسخ نی نی بان درباره خوشحال نبودن در بارداری
سئوال مخاطب نی‌نی‌بان: من ۳۰ ساله هستم و قصد حاملگی دوم را داشتم. ولی خیلی زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردم باردار شدم. الان با اینکه در هفته ششم بارداری هستم ولی احساس خیلی خوبی ندارم.
بچه اولم 7 سالش است ولی فکر می‌کنم آزادی‌هایم ازم گرفته می‌شود. و در کل احساس افسردگی می‌کنم . لطفا بگویید چکار کنم که روحیه‌ام بهتر بشود.


از باردار شدنم خوشحال نیستم
دکتر محمدرضا پایدار، روان شناس:
من توصیه می‌کنم نزد روانپزشک بروید و چک کنید آیا افسردگی دارید و آیا باید درمان دارویی داشته باشید یا خیر.

به زندگی صفر و بیستی نگاه نکنید که اگر بچه دوم نبود، زندگی‌تان بیست بود و حالا که بچه دوم هست همه چیز تمام شده.

ما مشکلی به نام افسردگی پس از زایمان داریم. این حالت‌های شما می‌تواند مقدمه‌ای برای افسردگی پس از زایمان باشد که از همان ابتدای حاملگی بروز کرده است.
ضمن این کار سعی کنید باورهایتان را تغییر بدهید. با تولد فرزند دوم آزادی‌های شما کمی محدودتر می‌شود ولی از بین نمی‌رود. درست است که بچه دوم کمی فشار و سختی به همراه می‌آورد، ولی شما می‌توانید به تفریحاتتان برسید.
با ورود بچه دوم همه چیز از بین نمی‌رود. به زندگی صفر و بیستی نگاه نکنید که اگر بچه دوم نبود، زندگی‌تان بیست بود و حالا که بچه دوم هست همه چیز تمام شده و دنیا روی سرتان خراب شده است.

در افسردگی یک سری باورهای غلط به کار می‌افتند که اگر شما نیاز به درمان دارویی داشته باشید شاید با این حرف‌ها مجاب نشوید، بنابراین مراجعه به روانپزشک برایتان ضرورت دارد.

فرزند دوم ممکن است سبب شادی بیشتری برای شما بشود. نباید اینقدر مساله را سیاه ببینید چون در دنیا هزاران رنگ وجود دارد، بنابراین منفی نگر نباشد.
یادتان باشد که شما می‌توانید پس از تولد فرزند دوم‌تان دقایقی را هم برای خودتان داشته باشید و هم به بچه برسید. یعنی به طور کامل محدود نمی‌شوید و تنها باید زمان را مدیریت کنید.
اختلاف سنی فرزند اولتان هم با فرزند دوم خیلی مناسب است. بچه اول دیگر خیلی کوچک نیست که زیاد حسادت کند، پس لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید. البته در افسردگی یک سری باورهای غلط به کار می‌افتند که اگر شما نیاز به درمان دارویی داشته باشید شاید با این حرف‌ها مجاب نشوید، بنابراین مراجعه به روانپزشک برایتان ضرورت دارد.

بیشتر بخوانید: افسردگی بعد از زایمان، اندوه مادرانه را تجربه کرده‌اید؟

از باردار شدنم خوشحال نیستم
این نکته را هم در نظر داشته باشید که در حال حاضر فرزند اول شما از آب و گل در آمده است. پس به او آمدن بچه دوم را اطلاع داده و اطمینان بدهید که با آمدن فرزند دوم او جایگاهش را حفظ خواهد کرد و احساس شما و پدر نسبت به او عوض نخواهد شد.
اگر شما خودتان بخواهید با داشتن 2 فرزند می‌توانید باز هم برای خودتان وقت بگذارید. در امور منفی مبالغه نکنید. احتمالا با آمدن بچه دوم دنیا برایتان شیرین‌تر و شادتر می‌شود و تنها باید وقت خود را مدیریت کنید.
باز هم تاکید می‌کنم که حتما به روانپزشک مراجعه کنید. اگر میزان افسردگی‌تان شدید باشد شاید نیاز به مصرف دارو داشته باشید و در غیر این صورت باید تحت روان‌درمانی قرار بگیرید.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: Parents

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • Sara
   درباره از باردار شدنم خوشحال نیستم

   سلام من متوجه شدم که باردارم ولی خوشحال نشدم چون یک پسر 5 ساله و یک دختر 1ساله دارم نمیدونم چطوری بخوام از یک بچه دیگه مراقبت کنم اصلا میتونم بهش برسم حس میکنم کلا باید خونه نشین بشم و بچه هام قراره سوهان اعصاب باشن.لطفا یک مشاوره بهم بدین یکم انگیزه و روحیه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

   • چ

    قسمتت اینه چون اگه خدا بخواد همون میشه من خودم یه پسر ۶ساله دارم والان باردارم نمیدونم باید چیکار کنم زعفرون یه بار خوردم که سقط بشه ولی نشد امروز گفتم دارچین بخورم نمیدونم چیکار کنم از یه طرف میگم کار خداست یا سهل انگاری ما؟

  • مامان یزدان
   درباره از باردار شدنم خوشحال نیستم

   سلام منم ی پسر ۴سال و ۱۰ ماهه دارم ک هنوز همه کاراش خودم انجام میدم الان دو ماهه باردارم واز روزی ک فهمیدم همش استرس دارم اصلا آمادگی دوباره مادر شدن رو ندارم حتی خوابم هم بهم ریخته درک این موضوع وکنار اومدن برام خیلی سخته واقعا دیگه از بس ک همش ذهنم مشغوله دارم عذاب میکشم..

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.