۸۳۲۳۶
۵۷۸۲۹
۵۷۸۲۹

مصرف گوجه سبز در بارداری ضرر دارد؟

مدت دو ماه از بارداری همسرم میگذرد. مصرف بادام و گردو و پسته آیا ضرر دارد؟

پرسش: مدت دو ماه از بارداری همسرم میگذرد.می خواستیم ببینیم مصرف بادام و گردو و پسته آیا ضرر دارد یا نه؟و میوه های کال مثل گوجه سبز مشکلی دارد؟

پاسخ: مصرف متعادل هیچ کدام از موارد ذکر شده ضرر ندارد، مگر این که به آن ماده ی غذایی خاص حساسیت داشته باشد.
در مورد گوجه سبز هم باید دقت شود که کاملا شسته شده باشد.
در زیر غذاهای ممنوعه در بارداری را ذکر خواهم کرد:
زنان باردار می ‌توانند از خوردن خیلی از غذاها لذت ببرند اما برخی غذاها باید در این دوران با احتیاط مصرف شوند یا از خوردن‌ آن ها پرهیز شود.

جگر و سایر امعاء و احشاء گوسفند و گاو
اگر چه جگر و مواد تهیه شده از احشاء حیوانات، دارای آهن و فولات هستند این مواد همچنین حاوی غلظت زیادی از ویتامین A هستند. هر ۱۰۰ گرم از این مواد حاوی ۱۳ هزار تا ۴۰ هزار واحد بین المللی ویتامین A است که بیش از ۱۵ برابر نیاز زن باردار است.
مصرف مقادیر زیاد ویتامین A برای جنین در حال رشد در سه ماهه ی اول بارداری مُضر است. در نتیجه همه زنان باردار و زنانی که در حال برنامه ‌ریزی برای بارداری هستند باید از مصرف این غذاها یا غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین A هستند مثل جگر، روغن‌ هایی که از کبد حیوانات تهیه می ‌شود و سایر امعاء و احشاء حیوانات پرهیز کنند.
البته لازم نیست که از سایر غذاها که دارای ویتامین A است خودداری کرد مثل شیر، پنیر، ماهی چرب، تخم‌ مرغ و غذاهایی با بتاکاروتن مثل هویج، میوه‌ های قرمز و نارنجی و سبزیجات و سبزیجات برگ ‌سبز.

مغز حیوانات
از همه ی انواع مغزهای حیوانات در دوران بارداری باید پرهیز شود چرا که این مواد ممکن است حاوی باکتری‌ های مُضری چون لیستریا باشد که عامل ابتلا به بیماری لیستریوز است.
اگر چه لیستریوز تنها دارای علامتی شبیه به آنفلوآنزا در مادر می ‌شود، این بیماری می ‌تواند به شدت جنین در حال رشد را تحت تاثیر قرار داده و سبب سقط، مرده‌ زایی یا بیماری ‌های شدید در نوزاد متولد شده، شود.

مصرف گوجه سبز در بارداری ضرر دارد؟
تخم‌ مرغ خام یا عسلی
تخم ‌مرغ کاملا نپخته (عسلی) یا خام یا غذاهایی که حاوی تخم‌ مرغ نپخته هستند مثل سُس مایونز خانگی و بستنی ‌های غیر پاستوریزه نباید در دوران بارداری مصرف شود چرا که ممکن است حاوی باکتری سامونلا باشد که می ‌تواند سبب مسمومیت غذایی شود.

غذاهای نپخته یا سرد
بسیار مهم است که مطمئن شوید غذاها کاملا پخته ‌اند و سپس مصرف شوند، غذاهای سرد باید مجددا کاملا گرم شوند طوری که بخار از آن ها خارج شود.

گوشت و مرغ خام
توکسوپلاسموزیس بیماری نادری است که توسط نوعی انگل که در گوشت خام وجود دارد ایجاد می‌ شود. این می‌ تواند برای جنین مُضر باشد و در بسیاری مواقع سبب نابینایی و مشکلات ذهنی و عقب ‌افتادگی در جنین شود.
بنابراین زنان باردار باید از خوردن گوشت خام و نپخته پرهیز کنند.
توکسوپلاسموز ممکن است همچنین در مدفوع گربه نیز وجود داشته باشد بنابراین به زنان بارداری که از حیوانات نگهداری می ‌کنند توصیه می ‌شود که هنگام خالی کردن مدفوع گربه حتما دست ‌کش بپوشند.
پختن خوب و کامل گوشت و مرغ می ‌تواند خطر سالمونلا را نیز کاهش دهد.

بادام ‌زمینی
اگر در یک خانواده اعم از مادر کودک، پدر یا خواهر و برادر سابقه ی حساسیت به بادام ‌زمینی دارند یا تاریخچه تب یونجه، آسم، اگزما یا سایر آلرژی ‌ها را دارند، برای کاهش خطر استعداد کودک در حال رشد به حساسیت به بادام ‌زمینی بهتر است مادر از مصرف بادام‌ زمینی و محصولات حاوی بادام‌ زمینی در دوران بارداری و شیردهی پرهیز کند.

شیر غیر پاستوریزه
مادر باردار باید از خوردن همه شیرهای غیر پاستوریزه اعم از شیر گاو، بُز و شیر شتر خودداری کند، شیر بُز هم می ‌تواند عاملی برای افزایش خطر توکسوپلاسموز باشد.

الکل
احتیاجی به ذکر این مورد نیست که مادر باردار باید به طور کامل از مصرف الکل در دوران بارداری بپرهیزد، مخصوصا در اوایل بارداری.

کافئین
اگر چه لازم نیست به طور کلی از مواد غذایی حاوی کافئین خودداری کرد اما به زنان باردار توصیه می ‌شود مصرف کافئین در آن ها بیشتر از ۳۰۰ میلی ‌گرم در روز نباشد. مصرف کافئین به میزان زیاد سبب کاهش وزن نوزاد و گاهی سقط می ‌شود.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
غذاهای غیر قابل مصرف در بارداری کدام ها هستند؟ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

مصرف گوجه سبز در بارداری ضرر دارد؟
تیرامیسو خانگی
بسیاری از دسرهای خانگی مانند موس و تیرامیسو حاوی تخم مرغ خام هستند.

ماهی دارای جیوه
برخی ماهی ها حاوی سطوح بالایی از جیوه هستند که می تواند به رشد نوزاد متولد نشده آسیب وارد کند. پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که از خوردن کوسه ماهی و اره ماهی اجتناب ورزند، و خوردن تن ماهی را به ۴ قوطی با سایز متوسط در هر هفته یا نه بیش از ۲ استیک ماهی تن (حدوداً ۱۴۰ گرم پخته/۱۷۰گرم خام)، محدود نمایند.
همچنین نباید بیش از 2 تکه ماهی روغنی (مثلاً سالمون، ماهی خال خالی و ساردین) در هر هفته مصرف کنند.
قبل از مصرف روغن ماهی یا هرگونه مکمل دیگر در دوران بارداری با پزشکتان مشورت نمایید.

میوه ها و سبزیجات نشسته
بارداری زمانی نیست که در مصرف میوه و سبزیجات تازه، کوتاهی کنید. فقط باید مطمین شوید که آنها را بطور کامل زیر آب ولرم جریان دار شسته باشید. یک انگل به نام توکسوپلاسما می تواند در میوه و سبزیجات زندگی کند.
این منجر به ایجاد یک بیماری به نام توکسوپلاسموزیس است که می تواند بسیار برای جنین خطرناک باشد. از صابون برای شستن این محصولات استفاده نکنید. به جای آن، سطح آنها را با یک برس سبزیجات تمیز نمایید.
مناطق سیاه را دوراندازید زیرا آنها ممکن است مکان زندگی باکتری ها باشند.

جوانه لوبیای خام
سالمونلا و E.coli در جوانه می تواند منجر به مسمویت غذایی شود. تمامی جوانه ها باید به طور کامل، پخته شوند.

جوانه‌های خام
جوانه‌های خام مانند جوانه‌های یونجه، شبدر، تربچه و لوبیا سبز می‌توانند با سالمونلا آلوده شوند. محیط مرطوبی که برای رشد جوانه‌ها مناسب است، برای رشد باکتری‌ها نیز محیط مناسبی فراهم می‌کند.
به همین دلیل، به زنان باردار توصیه می‌شود که از مصرف جوانه خام اجتناب کنند. باپختن جوانه‌ها باکتری‌های آن‌ها از بین می‌رود و برای خوردن مناسب می‌شوند.

مصرف گوجه سبز در بارداری ضرر دارد؟
شیر غیر پاستوریزه
شیر تازه جمع آوری شده که هنوز تحت فرآیند پاستوریزاسیون قرار نگرفته، حاوی باکتری لیستریا می باشد. شیر، پنیر یا محصولات لبنی را پاستوریزه مصرف کنید.

خمیر بیسکویت خام
هنگامی که شما درحال درست کردن بیسکویت هستید، ممکن است تکه ای از خمیر خام را در دهانتان مزه مزه کنید. اما حتی یک چشیدن کم می تواند درصورتی که این خمیر حاوی تخم مرغ خام باشد، خطرساز باشد.
پزشکان توصیه می کنند از خوردن غذاهایی که حاوی تخم مرغ خام یا نپخته است، احتناب ورزید و مطمین شوید که تخم مرغ بطور کامل پخته و زرده آن سفت شده باشد. پس برای ایمن ماندن از خطرات، از چشیدن خمیر نپخته، کره یا غذایی که حس می کنید دارای تخم مرغ خام است، خودداری کنید.
به یاد داشته باشید که تخم مرغ خام در سس خانگی و چاشنی هایی نظیر سس سالاد سزار، سس هلندی و مایونز نیز استفاده می شود.
زنان باردار باید از سس های فروشگاهی استفاده کنند که با تخم مرغ پاستوریزه تهیه می گردند.

خداحافظی با پنیرهای نرم در دوران بارداری
خوردن پنیرهای قالبی نرم (پنیر بری، پنیر درست شده با شیر بز، پنیر کاممبر، گروگونزالا) در دوران بارداری ممکن است خطرساز باشد. این پنیرها می توانند مکانی برای زندگی باکتری های لیستریا باشند که این باکتری های با سقط جنین ، زایمان زودرس و مرگ نوزاد در ارتباط هستند.
شما می تواند از پنیرهای سفت مانند چدار، پارمسان استفاده کنید زیرا پنیرهای سخت حاوی آب کمتر و باکتری لیستریا کمتر هستند که با احتمال کمتری تکثیر می یابند. پنیرهای دیگر مانند فتا و موزارلا به دلیل اینکه از شیر پاستوریزه تهیه می شوند، برای مصرف مناسب ترند.
اگر دچار شک شدید یا در بیرون غذا می خورید، حتما سوال کنید.

غذا‌های فرآوری شده
بارداری زمان رشد سریع جنین است؛ بنابراین زنان باردار نیاز به مصرف مواد مغذی ضروری مانند پروتئین، فولات و آهن دارند. رژیم غذایی بارداری مطلوب باید مواد غذایی مغذی باشد تا بتواند نیاز‌های مادر و جنین را فراهم کند..
غذا‌های فرآوری شده معمولا دارای مواد مغذی کم، کالری، قند و چربی زیاد هستند. علاوه بر این، شکر افزوده شده به این مواد موجب افزایش چشمگیر خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف، از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی می‌شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.