۸۶۵۳۲
۱۰ نظر
۱۵۸۰۹۸
۱۰ نظر
۱۵۸۰۹۸

سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

در سونوگرافی NT بررسی ناهنجاری های اصلی انجام نمی شود ولی بدین منظور غربالگری سه ماهه دوم بین ۱۸ الی ۲۲ هفتگی توصیه می شود.

سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج
 
می‌دانید سونوگرافی ان تی چیست؟ این روش غربالگری که در سه ماهه اول بارداری انجام می‌شود؛ برای زنانی است که می‌خواهند برخی بیماری‌های مادرزادی مانند سندروم داون را با غربالگری بررسی کنند. آیا سونوگرافی nt و تعیین جنسیت ممکن است؟ در ادامه تمام نکاتی که درباره لزوم این سونوگرافی نیاز دارید؛ را بیان کرده‌ایم؛ با ما همراه باشید.
 
در این مقاله می‌خوانید:
 

 

سونوگرافی ان تی چیست؟

شفافیت نوکال  یا سونوگرافی ان تی، نوعی تست غربالگری است /کهمیزان مایع پشت گردن فرزند شما را در سه ماهه اول بارداری اندازه گیری می کند. این ماده، مقدار کمی مایع طبیعی است و اندازه گیری مقدار مایعات می تواند به محاسبه شانس کودک شما برای داشتن یک نوع کروموزومی یا ژنتیکی کمک کند. یادتان باشد که سونوگرافی NT یک آزمایش غربالگری است - یعنی بیماری را تشخیص نمی دهد. این سونگرافی به پزشک متخصص زنان و زایمان، تا تشخیص دهد که آیا کودک شما در معرض خطر است؛ یا باید آزمایش‌های بیشتری تجویز کند..

سونوگرافی ان تی برای چیست؟

یک سونوگرافی ان تی به فضای پشت گردن کودک شما به نام چین گردن نگاه می کند. همه نوزادان در پشت گردن خود مایع دارند. ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی دریافته‌اند که وقتی نوزاد دارای شرایط کروموزومی یا ژنتیکی است، مایع بیشتری در پایین گردن جمع می‌شود. مایع بیشتر در این ناحیه می تواند نشان دهنده ابتلای کودک شما به بیماری هایی مانند سندرم داون (تریزومی ۲۱)، سندرم پاتاو (تریزومی ۱۳) یا سندرم ادواردز (تریزومی ۱۸) باشد. اندازه گیری NT بالاتر همچنین ممکن است نشان دهنده افزایش خطر بیماری های مادرزادی قلب باشد. نتایج اسکن NT می تواند تعیین کند که آیا کودک شما احتمالاً یا بعید است که این شرایط را داشته باشد. در زمان شفافیت نوکال، سونوگرافی برخی از ساختارهای اصلی تشریحی جنین (جنین) را نیز بررسی می کند. سایر ناهنجاری های شناسایی شده در زمان NT ممکن است خطر شرایط ژنتیکی یا ساختاری را افزایش دهد.

زمان انجام سونوگرافی ان تی 

پزشک شما اسکن NT را زمانی انجام می دهد که کودک شما بین هفته های 11 تا 13 بارداری است یا زمانی که کودک شما بین 45 میلی متر تا 84 میلی متر از تاج (بالای سر) تا کفل (پایین تنه) فاصله دارد. این به این دلیل است که مایع پشت گردن کودک پس از هفته ۱۴ بارداری مجدداً توسط بدن جذب می شود. این باعث می شود اندازه گیری در اواخر بارداری دشوارتر شود. آزمایشات NT اغلب به عنوان بخشی از آزمایش غربالگری سه ماهه اول انجام می شود.

سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

 

تست غربالگری سه ماهه اول با سونوگرافی ان تی 

غربالگری سه ماهه اول (یا غربالگری متوالی ترکیبی) شانس ابتلای کودک شما به بیماری های مادرزادی مانند سندرم داون را تعیین می کند. علاوه بر اسکن NT، غربالگری سه ماهه اول از آزمایش خون برای کمک به تعیین اینکه آیا کودک شما در معرض خطر بیماری های مادرزادی است یا خیر، استفاده می کند. ترکیب آزمایش خون و اسکن NT دقیق تر از اسکن NT به تنهایی است.

سونوگرافی ان تی برای چه کسانی است؟

هر کسی تا زمانی که بین هفته 11 تا 13 بارداری باشد می تواند غربالگری شفافیت گردن انجام دهد. سونوگرافی برای همه افرادی که باردار هستند اختیاری است. باپزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که متوجه شده اید هر آزمایش به دنبال چه چیزی است.

 

سونوگرافی NT چگونه است؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما از سونوگرافی شکم (یا گاهی اوقات، سونوگرافی واژینال) برای آزمایش شفافیت گردن استفاده می‌کند. ابتدا ژل اولتراسوند را روی معده شما پخش می کنند. سپس، آنها یک مبدل (یک گرز دستی) را روی شکم شما حرکت می دهند. تصاویر کودک شما روی صفحه نمایش ظاهر می شود. فضای پر از مایع پشت گردن کودک شما اندازه گیری می شود. سطح سیال بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود.

سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

نتیجه سونوگرافی ان تی

نتایج اسکن NT شما معمولاً به تنهایی محاسبه نمی شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما معمولاً یافته‌های همه غربالگری‌های سه ماهه اول بارداری را ترکیب می‌کند تا خطر کلی بیماری مادرزادی کودک شما را محاسبه کند. در بیشتر موارد، برای بهبود دقت غربالگری، آزمایش خون همراه با اسکن NT به شما پیشنهاد می شود. در صورت عدم انجام آزمایش خون، سن شما و استخوان بینی کودک شما نیز می تواند عواملی باشد.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نتایج شما را از اسکن NT با غربالگری سه ماهه اول یا متوالی به عنوان یک خطر ریاضی به اشتراک می گذارد. مقدار طبیعی مایعات به این معنی است که شانس کودک شما برای یک بیماری مادرزادی کمتر است. افزایش مقدار مایعات به این معنی است که احتمال وجود یک بیماری مادرزادی یا ژنتیکی وجود دارد. به عنوان مثال، نتیجه شما ممکن است شانس 1 در 300 را نشان دهد. این به این معنی است که از هر 300 نوزاد با اندازه گیری مایعات کودک شما، تنها یکی از آنها بیماری مادرزادی داشته است.

 توجه داشته باشید کهپزشک شما یک بیماری را بر اساس اسکن NT تشخیص نمی دهد. اسکن های NT غربالگری هستند و فقط برای تعیین احتمال ابتلا به بیماری انجام می شوند. اگر NT افزایش یابد، پزشک یا مشاور ژنتیک گزینه‌های آزمایش اضافی، از جمله نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی (CVS) را مورد بحث قرار می‌دهد. اغلب اوقات، افزایش NT به یک بیماری کروموزومی یا ژنتیکی مربوط نمی شود، بنابراین آزمایشات اضافی همیشه توصیه می شود.

سونوگرافی ان تی چقدر دقیق است؟

غربالگری NT به تنهایی می تواند حدود 70 درصد از تریزومی 21 یا موارد سندرم داون را تشخیص دهد. بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یک سونوگرافی معمولی NT را با غربالگری خون ترکیب می کنند. دقت پیش بینی شرایط زمانی که با آزمایش خون در سه ماهه اول ترکیب شود تا حدود 95 درصد افزایش می یابد.

سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

آیا سونوگرافی ان تی خطراتی دارد؟

خیر، شفافیت نوکال یک غربالگری کم خطر است.

تست غیرطبیعی شفافیت نوکال به چه معناست؟

غربالگری های NT فقط خطر ابتلای کودک شما به این بیماری را نشان می دهد. اگر غربالگری شما غیرطبیعی باشد،پزشک شما می تواند از آزمایشی مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) یا آمنیوسنتز (در اواخر بارداری) برای تشخیص این بیماری استفاده کند.

CVS زمانی است که بافت از جفت شما گرفته می شود و از نظر شرایط ژنتیکی آزمایش می شود. آمنیوسنتز زمانی است که از یک سوزن برای بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک از رحم استفاده می شود. این مایع حاوی سلول هایی است که حاوی اطلاعات ژنتیکی برای تشخیص ناهنجاری ها یا شرایط عفونی هستند.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بخواهد با اکوکاردیوگرام جنین به قلب کودک شما نگاه دقیق تری داشته باشد. اسکن غیرطبیعی NT نیز با نقص قلب جنین همراه است.

سعی کنید وحشت نکنید. فقط به این دلیل که نتایج شما نامنظم است به این معنی نیست که کودک شما مشکلی دارد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی آزمایش‌های بیشتری را انجام می‌دهد یا به دنبال نشانه‌های دیگر مشکل در سونوگرافی یا آزمایش خون شما می‌گردد. آنها ممکن است شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهند تا شرایط و خطرات مرتبط با آنها را بهتر درک کنند.

اندازه گیری شفافیت نوکال معمولی چیست؟

مقدار مایع در گردن کودک با سن حاملگی افزایش می یابد. سازمان‌های مختلف بریدگی‌های کمی متفاوتی دارند که در آن آزمایش‌های اضافی را توصیه می‌کنند. اینها بر اساس NT و همچنین سن حاملگی هستند. برای اکثر بارداری ها، NT بالای 3 میلی متر بحث مشاوره ژنتیک و آزمایش های اضافی را به همراه دارد.

آیا یک اسکن غیرطبیعی شفافیت گردن به این معنی است که کودک من سندرم داون دارد؟

خیر، یک اسکن غیرطبیعی شفافیت گردن به این معنی نیست که کودک شما دارای سندرم داون یا هر سندرم مادرزادی دیگری است. ممکن است به این معنی باشد که کودک شما در معرض خطر بیشتری است یا شانس بیشتری برای ابتلا به این شرایط دارد. اگر NT طبیعی باشد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ترجیح می دهند از آزمایش خون علاوه بر اسکن NT استفاده کنند، زیرا این ارزیابی دقیق تری از شانس شما است. در برخی موارد، آزمایشات قبل از تولد بیشتر برای تعیین شانس تولد نوزاد با یک بیماری ژنتیکی مورد نیاز است.

سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

مدت جوابدهی سونوگرافی ان تی

اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند سونوگرافی NT را در همان روز تفسیر کنند. خون گیری از غربالگری سه ماهه اول حداقل چند روز یا چند هفته طول می کشد تا بازگردد. اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی منتظر می مانند تا همه نتایج را برای محاسبه اینکه آیا کودک شما در معرض خطر است یا خیر.

جمع‌بندی 

اسکن شفافیت نوکال (NT) می تواند به تعیین میزان احتمال ابتلای کودک شما به یک بیماری مادرزادی یا ژنتیکی کمک کند. اگر نتیجه نامنظم داشتید، وحشت نکنید. آزمایش‌های NT غربالگری هستند و آزمایش‌های غیرطبیعی به معنای نیاز به آزمایش‌های بیشتری است. هنوز این احتمال وجود دارد که شما یک کودک سالم داشته باشید. با پزشک خود در مورد معنای نتایج آزمایش و آنچه در مرحله بعد توصیه می کند صحبت کنید. همچنین ممکن است در مورد گزینه های خود با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید و در مورد خطرات و مزایای آزمایش بیشتر صحبت کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • شمیم
   درباره سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

   سلام این نشانه down syndrome intermediater riskدر آزمایش غربالگری چیست؟ چه اقدامی باید صورت بگیرد؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • سام
   درباره سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

   سلام
   در سونو انجام شده مقدار nt. 3.8 است و طول nb 2.4 است و سن حاملگی 12 هفته و 4 روز با فرض اینکه آزمایشان دبل مارکر موردی نداشته باشدآیا نگرانی در مورد سندروم وجود دارد؟؟؟ممنون از توجهتون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ask.niniban.com/

  • بدون نام
   درباره سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

   سلام در ۱۲ هفتگی طول جنین۶۵ مسلیمتر اس و nt 1.95 میلیمتر.ایا nt بیشتر از حد مجاز است؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام
    و ممنون از توجهتون

    برای
    طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

  • بدون نام
   درباره سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

   سلام من سونو nt رفتم ولی بچه م همش خواب بود و نتونستن برام انجام بدن .٦ ساعت نشستم ولی بیدار نشد .خطرناکه بنظرتون ؟ خیلی نگرانم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • دلوین
   درباره سونوگرافی ان تی، همه سوالات رایج

   سلام
   جنین من ۱۲ هفته و ۵ روز بود و مقدار nt ۱.۴۸ هست. مشکلی داره ؟ کم نیست؟ لطفا بهم بگید نگرانم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.