۹۷۸۸۰
۲ نظر
۳۷۱۷۲۵
۲ نظر
۳۷۱۷۲۵

درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری

بهترین زمان برای درمان ترک های شکمی در اسرع وقت و به محض مشاهده آنهاست، زمانی که اولین ترک‌ها را در بارداری روی شکم خود مشاهده می‌کنید و یا حتی به نظر برخی دیگر، پیش از ایجاد و رؤیت ترک‌ها باید دست به کار شد.

درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری
بهترین زمان برای درمان ترک های شکمی در اسرع وقت و به محض مشاهده آنهاست، زمانی که اولین ترک‌ها را در بارداری روی شکم خود مشاهده می‌کنید و یا حتی به نظر برخی دیگر، پیش از ایجاد و رؤیت ترک‌ها باید دست به کار شد.
بارداری یکی از شادترین دوران زندگی یک زن است اما ترک های شکمی و پوستی که در این شرایط ایجاد می شود می تواند ظاهر آزاردهنده ای برای افراد داشته باشد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • ساختار ترک های شکمی
 • ترک های شکمی، کدام مادران مستعد آن هستند؟
 • ترک های شکمی، دانستنی‌ها
 • درمان ترک‌های شکمی ، شکیبایی به خرج دهید
 • پیشگیری بهتر است یا درمان؟
 • دیگر توصیه‌های مفید درباره درمان ترک های شکمی
 • درمان ترک های شکمی با لیزر

برخی تغییرات فیزیکی بعد از زایمان واقعا ناراحت کننده هستند. ترک هایی که روی شکمتان مانده، یکی از این موارد به شمار می رود که دوست دارید هر چه زودتر از بین برود.

ترک های پوستی زمانی رخ می دهد که بدن به طور ناگهانی وزن اضافی به دست می آورد یا وزن از دست می دهد. در طول بارداری، با رشد جنین در داخل رحم، پوست بیشتر از ظرفیتی که دارد کشیده می شود و همین امر به ایجاد ترک های پوستی منجر می شود.
دلایل زیادی برای ایجاد این ترک ها وجود دارد که از میان آنها می توان به تغییرات هورمونی، کاهش چربی در ناحیه شکم پس از زایمان، انعطاف کم پوست، و ... اشاره کرد. در نواحی مختلف بدن به دلیل تجمع چربی خط هایی ایجاد می شوند. این خط ها معمولاً در ناحیه شکم، سینه، ران ها، باسن، پشت بازوها قابل رؤیت هستند.
درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری

ساختار ترک های شکمی

 • اگر سرعت رشد بدن سریع‌تر از آن باشد که پوست بتواند خود را با آن تطبیق دهد، فیبرهای کشسان زیر سطح پوست متلاشی می‌شود و در نتیجه ترک‌های پوستی پیدا می‌شود.
 • وزن مادر در دوران نه ماهه بارداری حدود ۱۳.۷ کیلوگرم (۳۰ پوند) اضافه می‌شود. این میزان اضافه وزن و رشد سریع بدن به صورت ترک‌های پوستی روی بدن به ویژه روی شکم و سینه‌ها یعنی دو ناحیه‌ای نمود می‌یابد که بیشترین رشد را دارند.
  برای پیشگیری و درمان ترک های شکمی باید پوست را مرطوب نگه داشت و از خشک شدن آن جلوگیری کرد. هر چه پوستتان نرم تر و منعطف تر باشد، ترک های کمتری ممکن است روی پوست شما پدیدار شود.
 • ترک‌های پوستی بارداری روی ران، باسن و بالای بازوها نیز دیده می‌شود.
 • ترک‌های پوستی غالباً در ابتدا به رنگ بنفش یا مایل به قرمز است، اما رنگ آن پس از زایمان به تدریج محو می‌شود و به رنگ سفید یا خاکستری درمی‌آید.
  بانوانی که قبل از بارداری وزن سالم دارند، وزن‌شان در این دوران 11 تا 16 کیلوگرم اضافه می‌شود.
 • به مادران آینده توصیه می‌کنیم که سعی کنند علاوه بر نگه داشتن اضافه وزن در این بازه، روند افزایشی آهسته و پیوسته نه سریع و ناگهانی داشته باشند. به عبارت دیگر زمانی که صحبت ترک پوستی دوران بارداری در میان است، سرعت افزایش وزن به اندازه میزان افزایش وزن مهم است.

ترک های شکمی، کدام مادران مستعد آن هستند؟
حدود 90 درصد از مادران پس از ماه ششم یا هفتم بارداری با ترک‌های پوستی شکم روبرو می‌شوند. اگر مادرتان در دوران بارداری با این عارضه مواجه شده باشد، ازآنجایی که ژنتیک یکی از عامل‌های ایجاد ترک‌های پوستی است و به عبارتی این عارضه ارثی است، شما نیز به احتمال زیاد با این ترک‌های پوشکمی ناخوشایند روبرو خواهید شد.
مادران با پوست روشن‌تر نیز بیشتر مستعد ترک‌های پوستی صورتی رنگ هستند. بانوان با پوست تیره‌تر معمولاً با ترک‌هایی روشن‌تر از رنگ پوست خود روبرو می‌شوند.

مراقبت از پوست را از همان هفته‌های اول با استفاده از کرم حاوی ویتامین E یا A شروع کنید. کرم‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) از عصاره‌های گیاهی تهیه می‌شود و بسیار مفید است. استفاده مداوم از همان هفته‌های اول باعث حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و در نتیجه کاهش اثر ترک‌های پوستی می‌شود.

ترک‌های شکمی، دانستنی‌ها
از آنجایی که هیچ روش تایید شده‌ای برای درمان یا متوقف کردن ترک‌های شکمی وجود ندارد، بهتر است نهایت سعی خود را برای پیشگیری از ترک‌های پوستی بکنید.
خوشبختانه این ترک‌ها همیشه وضوح دوران بارداری را ندارند، معمولاً پس از زایمان نامشخص‌تر می‌شوند ، به رنگ خاکستری مایل به نقره‌ای درمی‌آیند و به راحتی می‌توان آنها را پوشاند. در این بین نیز می‌توان نشانه‌های مادر شدن را با لذت و افتخار لمس و مشاهده کرد.

درمان ترک های شکمی، شکیبایی به خرج دهید

 • محصولات آرایش بهداشتی زیادی از قبیل کرم ها و لوسیون ها در داروخانه ها برای رفع این ترک ها وجود دارند.
 • عمل های جراحی زیبایی نیز در این زمینه صورت می گیرند که هم هزینه آن زیاد است و هم ممکن است نتیجه اش آنطور که انتظارش را دارید از آب در نیاید.
 • بهتر است بدانید که ترک های پوستی به سرعت و به طور کامل از بین نمی روند. اما می توان اثر آنها را کمتر کرد.
 • بهترین زمان برای درمان ترک های پوستی در اسرع وقت و به محض مشاهده آنهاست، زمانی که اولین ترک ها را در بارداری روی شکم خود مشاهده می کنید و یا حتی به نظر برخی دیگر پیش از ایجاد و رؤیت ترک ها باید دست به کار شد.
 • برای پیشگیری و رفع ترک ها باید پوست را مرطوب نگه داشت و از خشک شدن آن جلوگیری کرد. هر چه پوستتان نرم تر و منعطف تر باشد، ترک های کمتری ممکن است روی پوست شما پدیدار شود.


درمان ترک های شکمی، پیشگیری بهتر است یا درمان؟
ایجاد شدن یا نشدن ترک‌های پوستی معمولاً از عامل‌های ژنتیکی نشأت می‌گیرد، با این حال روش‌های متعددی برای جلوگیری از ترک شکم در بارداری یا حداقل کاهش سرعت ایجاد آنها وجود دارد:

مقدار زیادی از خوراکی‌های سرشار از ویتامین ث را در برنامه غذایی دوران بارداری بگنجانید تا تون پوستی حفظ شود و احتمال ایجاد ترک‌های پوستی کمتر شود.
 • پوست را از داخل تغذیه کنید
  مقدار زیادی از خوراکی‌های سرشار از ویتامین ث را در برنامه غذایی دوران بارداری بگنجانید تا تون پوستی حفظ شود و احتمال ایجاد ترک‌های پوستی کمتر شود.

 • مراقب وزن خود باشید
  در دوران بارداری چشم از ترازو برندارید و سعی کنید وزن‌تان به آهستگی و به تدریج اضافه شود. به خاطر داشته باشید که تامین غذای دو نفر به این معنا نیست که باید دو برابر معمول غذا بخورید. بنابراین بهتر است توصیه‌های عمومی درباره مقدار مصرف کالری در دوران بارداری را با مشورت پزشک رعایت کنید.
درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری

رژیم غذایی سالم داشته باشید
هر روز پوست را با مرطوب کننده یا دستکش مخصوص ماساژ دهید تا گردش خون و در نتیجه رشد بافت جدید را بهبود دهید. رعایت یک رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین‌ها، به ویژه ویتامین E، C، روی (زینک) و سیلیکا به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند.

برای درمان ترک های شکم، هر روز پوست را با مرطوب کننده یا دستکش مخصوص ماساژ دهید تا گردش خون و در نتیجه رشد بافت جدید را بهبود دهید.

نوشیدن آب فراوان در دوران بارداری مزایای متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به مرطوب نگه داشتن پوست اشاره کرد.

از کرم و مرطوب کننده استفاده کنید

 • مراقبت از پوست را از همان هفته‌های اول با استفاده از کرم حاوی ویتامین E یا A شروع کنید.

 • کرم‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) از عصاره‌های گیاهی تهیه می‌شود و بسیار مفید است.

 • البته دلتان را به وعده‌های تبلیغی خوش نکنید، چون تاثیر کرم در پیشگیری از ترک‌های پوستی تاکنون اثبات نشده است، با این حال استفاده مداوم از همان هفته‌های اول باعث حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و در نتیجه کاهش اثر ترک‌های پوستی می‌شود.

 • به علاوه عمل مالیدن کرم روی پوست گردش خون را بهتر می‌کند.
  اگر نگران ایجاد ترک‌های پوستی هستید، می‌توانید از درمان‌های جایگزین بهره بگیرید، البته باید تا زمان زایمان و به دنیا آوردن نوزاد و همچنین اتمام دوره شیردهی صبر کنید.


 • نسل‌های متمادی از مادران ما از مخلوط دو به یکی از روغن بادام و روغن جوانه گندم تهیه شده به روش پرس سرد استفاده کرده‌اند، البته امروزه کرم‌های ترکیبی آماده‌ای در بازار وجود دارد که بسیاری از بانوان معتقداند دست‌کم به اندازه ترکیب‌های قدیمی سودمندند، بدون آن که تمام بدن را چرب و روغنی کنند.

 • کرم کره کاکائو سرشار از ویتامین E و گزینه‌ای ارزان است که در عین حال بسیار مفید و تاثیرگذار است.

 • اگر نگران ایجاد ترک‌های پوستی هستید، می‌توانید از درمان‌های جایگزین بهره بگیرید، البته باید تا زمان زایمان و به دنیا آوردن نوزاد و همچنین اتمام دوره شیردهی صبر کنید.

 • کرم‌های رتین آ یا ترتینوئین از مشتقات ویتامین آ تهیه می‌شوند.
  ماساژ منظم نواحی شکم، ران ها، سینه، باسن، و ... با روغن ها به نرم شدن پوست شما کمک می کند و می تواند از ایجاد ترک های پوستی جلوگیری کند.


 • برای خرید این کرم‌ها نیاز به نسخه پزشک دارید، بنابراین از متخصص یا پزشک عمومی بخواهید که این کرم‌ها را برایتان تجویز کنند.

 • روغن درمانی
  ماساژ منظم نواحی شکم، ران ها، سینه، باسن، و ... با روغن ها به نرم شدن پوست شما کمک می کند و می تواند از ایجاد ترک های پوستی جلوگیری کند. روغن های رایجی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر هستند.


درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری

 • روغن زیتون
  یکی از پر طرفدارترین روغن ها در دوران بارداری برای جلوگیری و رفع ترک های پوستی روغن زیتون است. مقداری روغن زیتون کف دستان خود بریزید و ناحیه شکم، و دور ناف و پهلوهای خود را به طور منظم ماساژ دهید. بلافاصله پس از مالیدن روغن روی ترک های پوستی حمام کنید. ممکن است این کار یک فرآیند زمان بر باشد، اما ارزشش را دارد.
  مقداری روغن زیتون کف دستان خود بریزید و ناحیه شکم، و دور ناف و پهلوهای خود را به طور منظم ماساژ دهید.

  همچنین می توانید روغن زیتون را با آب و سرکه مخلوط کنید و به عنوان کرم شب از آن استفاده کنید. استفاده از روغن زیتون باعث لایه برداری و رطوبت پوست می شود.

 • ویتامین E
  روغن ویتامین E را با مرطوب کننده مورد علاقه خود ترکیب کنید و به طور منظم روی ترک های پوستی بمالید.

 • سایر روغن ها
  شما همچنین می توانید از سایر روغن ها مانند روغن بادام ، روغن نارگیل، روغن کرچک ، روغن آواکادو، و روغن ویتامین E استفاده کنید. می توانید همه این روغن ها را با هم و به نسبت یکسان ترکیب کنید، یا فقط یکی از آنها را روی پوست خود ماساژ دهید.
  می توانید از سایر روغن ها مانند روغن بادام، روغن نارگیل، روغن کرچک، روغن آواکادو، و روغن ویتامین E استفاده کنید. می توانید همه این روغن ها را با هم و به نسبت یکسان ترکیب کنید


 • ماساژ با روغن های معطر
  این روش یکی از مؤثرترین درمان های خانگی است.
  شما می توانید به روغن هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، مانند روغن نارگیل و روغن بادام، چند قطره از روغن های معطر نظیر روغن اسطوخودوس، رز، ژرمانیوم، و سایر روغن های معطر اضافه کنید.
  با این کار روغن بادام و نارگیل رقیق تر می شوند و به راحتی تمامی مناطق مورد نظر را ماساژ دهید.

 • روغن کرچک
  روغن کرچک را روی ترک های پوستی بمالید. سپس روی آن را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید. حال یک بطری حاوی آب داغ روی آن بگذارید. 30 تا 40 دقیقه به همین وضع باشید این کار به درمان ترک های پوستی کمک می کند. گرما باعث می شود منافذ پوست باز شوند و جذب روغن راحت تر انجام شود.

 • ژل آلوئه ورا
  این گیاه پر طرفدار به از بین برنده ترک های پوستی معروف است. می توانید ژل آلوئه ورا را از داروخانه یا به طور طبیعی و تازه از خود گیاه بدست آورید. ژل را از گیاه تازه آلوئه ورا خارج کنید و به طور روزانه روی نواحی مورد نظر بمالید. این ژل باعث التیام و نرمی پوست شما می شود.


درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری

 • سفیده تخم مرغ
  سفیده تخم مرغ منبع غنی از پروتئین است و استفاده از آن روی ترک های پوستی یک راه حل درمانی مؤثر به شمار می رود. این باور وجود دارد که پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ باعث جوان سازی پوست می شود . سفیده تخم مرغ را به طور منظم روی ترک های پوستی بمالید و تأثیرش را مشاهده کنید.

 • کره شیا یا کره کاکائو
  همانند روغن درمانی، می توانید از کره درمانی هم بهره ببرید. استفاده از کره کاکائو یا کره شیا به عنوان یک روش درمانی پر طرفدار برای ترک های پوستی به شمار می رود. استفاده از کره روی ترک های پوستی انعطاف پوست را افزایش داده و از خشکی آن جلوگیری می کند.
  کره شیا یا کره کاکائو را مستقیماً و به طور منظم روی ترک ها بمالید و پس از استعمال کره روی نواحی مورد نظر، آن را بشویید.
درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری
 • آب
  بدن خود را کاملاً هیدراته نگه دارید. هر روز ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید. هیدراته و مرطوب نگه داشتن پوست از بسیاری از مشکلات پوستی از جمله ترک های پوستی جلوگیری می کند.
  همچنین توصیه می شود که میزان مصرف قهوه، چای و نوشابه را کاهش دهید . زیرا این مواد باعث کم شدن آب بدن می شوند.
 • آب لیمو ترش
  آب لیمو اسیدی است و می تواند باعث بهبود و یا کاهش ترک های پوستی شود. روی ترک های پوستی آبلیمو بمالید . بگذارید آبلیمو جذب پوستتان شود. سپس با آب سرد آب بکشید. این کار را هر روز انجام دهید تا نتیجه دلخواه را ببینید.

 • آب سیب زمینی
  یک سیب زمینی سایز متوسط را از وسط به ۲ قسمت تقسیم کنید. یک تکه را بردارید و روی ترک های پوستی بمالید. بگذارید آب سیب زمینی جذب پوستتان شود. سپس ناحیه مورد نظر را با آب بشویید.

 • اسکراب شکر
  اسکراب شکر یک درمان دیگر برای ترک های پوستی است. 1 قاشق غذاخوری شکر را با چند قطره لیمو ترش و مقدار کمی روغن بادام به خوبی مخلوط کنید. حال این مخلوط را روی ترک های پوستی بمالید.
  این اسکراب باعث لایه برداری پوست های مرده می شود. هر روز پیش از حمام این کار را انجام دهید و شاهد کاهش ترک های پوستی باشید.

دیگر توصیه‌های مفید درباره درمان ترک های شکمی

 • اگر چه بعضی ترک‌های پوستی به طور طبیعی محو و کمرنگ و به خطوط نقره‌ای رنگ تبدیل می‌شوند، اما بعضی از آنها تیره و مشخص باقی می‌مانند.

 • بهترین زمان برای درمان ترک‌های پوستی هنگامی است که هنوز قرمز رنگ هستند.

 • ژل‌های تهیه شده از مخلوطی از عصاره پیاز و اسید هیالورونیک برای درمان ترک‌ها به کار برده می‌شود. بر اساس نتیجه یک پژوهش جدید ترک‌های پوستی پس از 12 هفته مصرف روزانه ژل محو می‌شود.
  لیزر درمانی رشد کلاژن را بهبود می‌دهد و رگ‌های خونی گشاد شده را منقبض می‌کند. البته چند جلسه درمان باید انجام شود تا نتیجه مطلوب به دست آید.


 • روش دیگر مصرف رتینوئید با تجویز پزشک است. این دارو تبدیل سلولی را تسریع و رشد کلاژن جدید را تحریک می‌کند. در نتیجه پوست سالم‌تر و پرتر می‌شود. البته مصرف رتینوئید در دوران بارداری یا شیردهی ممنوع است.

 • لیزردرمانی روش دیگری است که در کلینیک توسط متخصص به منظور گرم کردن پوست انجام می‌شود.

 • لیزر درمانی رشد کلاژن را بهبود می‌دهد و رگ‌های خونی گشاد شده را منقبض می‌کند. البته چند جلسه درمان باید انجام شود تا نتیجه مطلوب به دست آید.

 • درمان‌های ملایم‌تری مانند درم ابریژن نیز به منظور بازسازی پوست انجام می‌شود، البته این روش‌های ملایم تغییر چشمگیری را ایجاد نمی‌کند.

 • برخی بانوان پوست خود را با ترک‌های یادگار دوران بارداری می‌پذیرند و با این وضعیت کنار می‌آیند.

 • این گروه از مادران می‌دانند که هیچ روش معجزه‌آسایی برای از بین بردن این ترک‌ها وجود ندارد، بنابراین با پذیرش انحناهای جدید بدن، شکل تازه بدن و البته پوستی متفاوت به استقبال مرحله جدید و هیجان‌انگیزی از زندگی‌شان می‌روند.
درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری

درمان ترک های شکمی با لیزر
ما از نور لیزر CO۲ توسط دستگاه مونالیزاتاچ برای دستیابی به عمق زیر سطح پوست و از بین بردن استرچ مارک‌ها برای درمان استریای بارداری استفاده می‌کنیم. نور لیزر، سیستم ایمنی را برای تولید سلول‌های پوستی جدیدی که استرچ مارک‌های موجود را از بین می‌برد، تحریک می‌کند.
با تولید بافت‌های جدید، استرچ مارک‌ها به‌صورت طبیعی احیا می‌شوند و بدون آسیب به پوست پیرامون خود، از بین می‌روند. درمان استرچ مارک با لیزر برای اکثر انواع پوست‌ها، بی‌خطر است.
بسته به نوع پوست بیمار، معمولا سه تا پنج جلسه درمانی برای دستیابی به بهترین نتیجه، توصیه می‌شود. بیماران ممکن است ناراحتی بسیار کمی در حال کار با لیزر، احساس کنند ولی یک کرم خنک‌کننده می‌تواند برای تسکین پوست، استفاده شود. اکثر افراد، می‌توانند بلافاصله پس از درمان، زندگی عادی خود را ازسر بگیرند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره درمان ترک های شکمی، راهکارهای طبیعی در بارداری

   از توضيحات سود مند شما كمال تشكر را دارم. خداى بزرگ پشتيبا نتان.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.