۲۲۸۰۲۰
۱۱۲۸۵
۱۱۲۸۵

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند و هم‌چنین پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت دندان است. روی این مقاله کلیک کنید تا با مراحل ایمپلنت دندان آشنا شوید.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

مراحل ایمپلنت دندان به نوعی طراحی شده که این ایمپلنت‌ها شباهت بسیار زیادی با دندان‌های حقیقی انسان‌ها داشته باشند. هر ایمپلنت دندان دارای سه بخش فیکسچر، اباتمنت و پروتز یا روکش است که معمولاً طی ۳ الی ۹ ماه انجام می‌شود. دانستن مراحل انجام ایمپلنت دندان به شما کمک می‌کند که درک بهتری از این روش داشته باشید و بتوانید با آگاهی بیشتری تصمیم‌گیری کنید.


بیشتر بخوانید: کاشت ایمپلنت دندان | ایمپلنت ۳ دقیقه‌ای


در این مقاله می‌خوانید:

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندان، قطعاتی از جنس آلیاژهای آلومینیومی هستند که برای کاشت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع جراحی که برای پشتیبانی از پروتز و پل دندان استفاده می‌شود، می‌تواند جای خالی دندان‌های از دست رفته شما را پر کند.
در واقع، ایمپلنت‌های دندانی به نوعی طراحی شده‌اند که به خوبی می‌توانند نقش یک دندان حقیقی را برای انسان ایفا کنند و قرار گرفتن پیچی به نام فیکسچر به عنوان پایه ایمپلنت سبب می‌شود که این پیچ همانند ریشه‌ای قوی دندان را نگه داشته و از آن محافظت نماید.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

 

 

آدرس: خیابان امام خمینی (سپه سابق)، بین رودکی و پل نواب، کوچه خبازان، پلاک ۲


بیشتر بخوانید: ایمپلنت دیجیتال چیست و چه مزایا، عوارض و هزینه ای دارد؟


آمادگی برای انجام مراحل ایمپلنت دندان

اولین قدم از مراحل ایمپلنت دندان، معاینه بالینی دقیق توسط دندانپزشک است که طی آن، تمام دندان‌های شما تحت بررسی قرار گرفته و وضعیت استخوان زیرین شما ارزیابی می‌شود. در این مرحله ممکن است چند تصویربرداری اشعه ایکس نیز از دندان‌ها و استخوان فک شما به عمل بیاید. این به دندانپزشک شما این امکان را می‌دهد که یک برنامه درمانی سفارشی تهیه کند و تعداد و مکان دقیق ایمپلنت‌های مورد نیاز برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته شما را با جزئیات شرح دهد. کارهایی که باید قبل از ایمپلنت دندان انجام دهید، عبارتند از:

 • بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و هر روز دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • برای سلامتی و بهبودی مطلوب از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید.
 • سیگار کشیدن را کنار بگذارید، زیرا می‌تواند در روند بهبودی پس از جراحی اختلال ایجاد کند.
 • از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید که در روز انجام ایمپلنت همراه شما باشد.
 • به تمام توصیه‌های دندانپزشک خود گوش دهید و درباره داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید صادق باشید.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟


بیشتر بخوانید: مرکز ایمپلنت در تهران، ۸ ویژگی مهم که هنگام انتخاب باید به آن‌ها توجه کنید


مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

مراحل انجام ایمپلنت دندان عبارتند از:

اولین قدم از مراحل ایمپلنت دندان: بی حسی موضعی

اولین مرحله از انجام ایمپلنت دندان، تزریق داروی بی حسی موضعی است. به همین دلیل، شما دردی را در طول عمل خود احساس نخواهید کرد و نیازی نیست که از این نظر نگرانی داشته باشید. البته بعضی از افراد ممکن است به بعضی از مواد بی حسی حساسیت داشته باشند که این مورد، قبل از انجام عمل توسط دندانپزشک شما بررسی می‌شود.


بیشتر بخوانید: چطور بدون جراحی دندان های خود را ایمپلنت کنیم؟


دومین قدم از مراحل ایمپلنت دندان: قرار دادن فیکسچر

بعد از این‌که استخوان فک و لثه شما به صورت کامل بی حس شد، پیچی از جنس تیتانیوم در داخل استخوان فک شما قرار می‌گیرد که به آن فیکسچر می‌گویند. لازم است که فیکسچر به مدت ۱۲ الی ۲۴ هفته داخل فک شما بماند تا به خوبی با استخوان فک جوش بخورد و مقاومت آن با ریشه دندان‌ها برابری کند. البته در طی این زمان، معمولاً پروتزی موقتی روی فیکسچر قرار می‌گیرد تا امکان غذا خوردن و تکلم برای شما وجود داشته باشد.


بیشتر بخوانید: ایمپلنت با لیزر چیست و چه مزایایی دارد؟


سومین قدم از مراحل ایمپلنت دندان: قرار دادن پروتز یا روکش دندانی

قدم بعدی در مراحل کاشت ایمپلنت دندان مربوط به زمانی است که فیکسچر به خوبی با استخوان فک جوش خورده باشد. در این مرحله، لازم است که قطعه اباتمنت روی آن قرار بگیرد. در واقع، اباتمنت واسط میان فیکسچر و پروتز دندانی است و پس از قرار دادن اباتمنت، در مرحله آخر، روکش یا پروتز روی ایمپلنت دندانی قرار می‌گیرد و کار ایمپلنت دندان خاتمه می‌یابد.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟


بیشتر بخوانید: ایمپلنت کره ای بهتر است یا آمریکایی؟


مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

تا این‌جا دریافتیم که قرار دادن واقعی ایمپلنت دندان یک روش جراحی است. در واقع، ایمپلنت دندان باید در استخوان فک و زیر خط لثه قرار بگیرد که این عمل ممکن است برای هر ایمپلنت، بین یکی دو ساعت طول بکشد. با این حال، کل پروسه ایمپلنت کردن دندان طولانی‌تر است و به طور متوسط می‌تواند چندین ماه (از 3 تا 9 ماه) طول بکشد. البته ایمپلنت فوری دندان با روکش‌های موقت را می‌توان یک روزه انجام داد و مراحل آن را کامل کرد!


بیشتر بخوانید: ایمپلنت اقساطی در تهران با بهترین شرایط!


مراحل ایمپلنت فوری دندان

مراحل ایمپلنت فوری فرق چندانی با مراحل ایمپلنت دندان به طور سنتی و عادی ندارد. در واقع، تنها تفاوت بزرگ این است که پروتز موقت در همان روزی که ایمپلنت فوری گذاشته می‌شود، روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و دیگر نیازی به منتظر ماندن نیست. این تکنیک اغلب برای ایمپلنت‌ دندان‌های جلویی استفاده می‌شود که زیبایی شناسی در آن‌ها یک نگرانی عمده است و بیمار نیاز دارد که در اسرع وقت، طرح لبخند خود را اصلاح کند.
پس می‌توان گفت که این روش، مزیت زیبایی فوری دارد و تعداد مراجعه به دندانپزشک را کاهش می‌دهد. با این حال، ایمپلنت فوری برای همه افراد مناسب نیست و همه چیز به کیفیت استخوان و چند عامل دیگر بستگی دارد که دندانپزشک شما تمام آن‌ها را بررسی می‌کند.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟


بیشتر بخوانید: علائم پس زدن ایمپلنت، بررسی نشانه ها و روش های درمان آن


عوارض ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به طور کلی یک روش ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما مانند هر مداخله جراحی، خطرات و عوارض احتمالی خاصی را به همراه دارد. به عنوان مثال، در طول مراحل کاشت ایمپلنت دندان، بیمار ممکن است در معرض خطراتی مانند خونریزی بیش از حد قرار بگیرد که البته معمولاً به خوبی کنترل می‌شود. هم‌چنین خطر آسیب عصبی وجود دارد که می‌تواند منجر به بی‌حسی یا درد شود که اگرچه این مورد نیز نادر است.
خطر عفونت در اطراف ایمپلنت نیز نوعی عارضه است که امکان دارد بعد از عمل اتفاق بیفتد و معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می‌شود. استئواینتگراسیون ناموفق نیز زمانی رخ می‌دهد که ایمپلنت دندان نتواند به درستی با استخوان فک ادغام شود. تمام این عوارض نسبتاً نادر هستند و اغلب می‌توانند به طور مؤثر توسط دندانپزشک یا جراح تحت کنترل قرار بگیرند. ایمپلنت‌های دندانی درصد موفقیت بالایی دارند و می‌توانند راه حلی بادوام و رضایت بخش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته ارائه دهند.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟


بیشتر بخوانید: عمر ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟


مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

درست مانند دندان‌های طبیعی، ایمپلنت‌های دندانی نیز برای ماندگاری بیشتر نیاز به مراقبت و توجه منظم از دهان و دندان دارند. اصول مراقبتی بعد از انجام مراحل ایمپلنت دندان عبارتند از:

 • دو بار در روز مسواک بزنید.
 • هر روز نخ دندان بکشید.
 • به طور منظم از دهانشویه ضد باکتریایی استفاده کنید.
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • مراقب رژیم غذایی خود باشید.
 • از مصرف غذاهای چسبناک و ترد در دوره بهبودی اولیه که می‌تواند چند روز طول بکشد خودداری کنید.
 • از تحمیل هرگونه فشار غیرضروری روی ایمپلنت‌های دندانی خود اجتناب کنید.
 • سیگار نکشید و مصرف الکل را کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید: نکات مهمی که قبل و بعد از ایمپلنت دندان باید بدانید!


کلام آخر

کاشت دندان یک روش درمانی متحول کننده است که راه حلی بادوام و قابل اعتماد برای دندان‌های از دست رفته ارائه می‌دهد. با این حال، پروسه و مراحل ایمپلنت دندان می‌تواند چندین ماه طول بکشد که ممکن است برای بعضی از افراد خسته کننده به نظر برسد. البته این چیزی از محبوبیت این روش کم نمی‌کند، چرا که نتایج ایمپلنت دندان واقعاً طبیعی هستند و ارزش انتظار کشیدن را دارند.

 به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: bodyexpert

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.