۱۱۱۳۷۳
۷۵۵۸۲
۷۵۵۸۲

سزارین با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟

بعضی‌ها معتقدند بیهوشی باعث ریزش مو می‌شود در حالی‌ که این موضوع بار علمی ندارد و قابل‌ پذیرش نیست.

سزارین با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟

برای انجام سزارین باید بی هوشی انجام داد یا بی حسی؟ این سوال را بسیاری از زنانی که فرزند تو راهی دارند؛ می‌پرسند. چراکه گروهی می‌گویند عوارض بی هوشی بیشتر است و عده‌ای می‌گویند بی حسی موضعی برای سلامت زنان عوارض زیادی دارد و سبب آسیب به اعصاب آنها خواهد شد. برای این‌که این مساله بیشتر مشخص شود؛ در ادامه به تمام مزایا و معایب این دو اشاره خواهیم کرد. 

در این مقاله می‌خوانید:

 
سزارین با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟

سزارین با بی هوشی چگونه است؟

پس از آماده شدن در بلوک زایمان ، به اتاق عمل انتقال داده می‌شوید. شما با کمک پرستار بیهوشی وارد اتاق عمل شـده ، روی تخت عمل قرارگرفته و به مانیتور (دستگاه چک علائم حیاتی) وصل می‌شوید. نبض، تنفس و نـوار قلبتان بـه کمـک دستگاه‌ها کنترل‌شده، یکـی از رگ‌هایتان برای تزریق سرم و داروهای بیهوشـی بـاز نگه‌داشته می‌شود. سـر و گـردن، دهـان، بینـی و دندان‌های لق چک شـده و اکسـیژن از طریـق یـک ماسک وارد ریه‌هایتان می‌شود. سپس بـا تزریق داروهای بیهوشی از طریق رگ، شما تقریباً" پس از 30 ثانیه بی‌هوش می‌شوید. ضمن بیهوشی راه هوایی شما با روش‌های مناسـب باز نگه‌داشته می‌شود (گذاشتن لوله در دردهان ) و تنفس شما تـا پایـان عمـل بـا دستگاه بیهوشی کنترل می‌شود.

مزایای سزارین با بی هوشی 

بیهوشی تا پایان عمل ادامـه دارد و ضـمن عمـل شما دردی احساس نخواهید کرد. پس از اتمام عمل کمکم بیدار می‌شوید و صـدای پزشـک بیهوشـی را می‌شنوید، در این حالت او به شـما می‌گوید کـه عمل تمام‌شده و از شما می‌خواهد آب دهانتـان را بلعیده و خوب نفس بکشید. در تمام این مدت علائم شما تحت کنترل است. تا بیداری کامل در اتاق ریکاوری می‌مانید، درصورتی‌که حالت تهوع و استفراغ داشتید، سر خود را با کمک پرستار بیهوشی به یک‌طرف برگردانـده و محتویـات دهانتـان را خـالی کنیـد. در ضـمن اگـر مشـکل دیگــری داشــتید ( احســاس دفــع ادرار، درد شدید و... ) به مسئول اتاق ریکاوری بگویید. شما بعد از ریکاوری بـه بخـش خـود منتقـل می‌شوید، تا زمان لازم در آنجا ناشتا می‌مانید و درصورتی‌که سرفه داشتید برای پیشگیری از درد، دسـت خود را روی محل عمل گذاشته و آرام سرفه‌کنید.

عوارض سزارین با بی هوشی 

 احتمال ایجاد تهوع و استفراغ بیشتر است

 • - احتمال برگشت محتویات معده و ورود آن‌ها به ریه (آسپیراسیون)
 • - درد بلافاصله بعد از عمل (به‌محض به هوش آمدن ، اوج درد را حس می‌کنید . اما در روش‌های بی‌حسی ، بی‌حسی کم‌کم از بین می‌رود)
 • - گیجی و منگی و حالت خاص پس از بیهوشی و عدم امکان ارتباط فوری با نوزاد
 • - احتمال رسیدن بلافاصله برخی از داروهای بیهوشی به جنین و بی‌حال متولد شدن جنین
 • - احتمال اشکال و عدم موفقیت در لوله‌گذاری و عوارض ناشی از آن
 • - احتمال آسیب‌های دندانی و چشمی و اندام‌ها در بیهوشی عمومی( گر چه این عوارض شیوع کمتری دارند)
 • - عدم امکان رؤیت بلافاصله نوزاد
 • - حساسیت به مواد بیهوشی

سزارین با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟سزارین با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟

سزارین با بی حسی چگونه است؟

بی‌حسی نخاعی برای زنانی که به روش سزارین زایمان می‌کنند مناسب‌تر است و خطر فلج شدن و مشکلات بعدی را به همراه نخواهد داشت. بیهوشی عمومی فرد را آرام ساخته، درد را از بین می‌برد و همچنین ممکن است موجب فراموشی شود بی‌حسی نخاعی برای بیمارانی به کار برده می‌شود که به اعمال جراحی داخل شکم، اعمال جراحی رحم، کیسه صفرا، سزارین و اعمال جراحی پاها و اندام تحتانی نیازمند هستند. بیماران بر حسب بیماری زمینه‌ای مانند بیماران قلبی که دارند انتخاب می‌شوند و سپس بسته به مدت زمان و نوع عمل نحوه بیهوشی مشخص می‌شود. در این روش بیهوشی با استفاده از دوز دارویی بسیار کم، سطح بی حسی بسیار خوبی برای جراحی‌های کمتر از پنح ساعت برای بیمار فراهم می‌کند.

مادر می‌تواند در طی عمل بیدار باشد و یا نباشد (با داروهای وریدی خوابانده شود.مثل بنزودیازپین ها ،مخدرها.و ..)

در این روش مادر صدای گریه نوزاد خود را شنیده، تماس پوستی بین مادر و نوزاد وی برقرار می‌شود.این مسئله به ایجاد و تقویت ارتباط عاطفی در طول زندگی بین مادر و فرزند کمک می‌کند.

 

مزایای سزارین با بی حسی 

مادر در وضعیت نشسته یا خوابیده به پهلو قرارگرفته، سر را به سمت شکم خم می‌کند. متخصص بیهوشی، ابتدا پوست ناحیه کمر را با بتادین ضدعفونی می‌کند. پس‌ازآن یک سوزن ظریف مخصوص را در ناحیه کمر وارد پوست‌کرده،پس از اطمینان از محل صحیح سوزن و مشاهده مایع نخاعی،داروی بی‌حس‌کننده موضعی را تزریق می‌کند.

مادر سریعاً به وضعیت خوابیده به پشت(طاق‌باز) برمی‌گردد. سپس احساس تغییر دما به‌ویژه گرم شدن،بی‌حسی و کرختی در پاها، شکم و نهایتاً قسمت پایینی قفسه سینه شروع می‌شود. مطمئن باشید جراح شما قبل از ایجاد اولین برش حتماً بی‌حس شدن شما را چک کرده و پس از اطمینان از بی‌حسی کافی، شروع به کار می‌کند. شما بی‌حس هستید. اما حرکات را حس می‌کنید. درواقع فقط "درد " ندارید. مثل زمانی که اعمال دندانپزشکی انجام می‌دهید.

عوارض سزارین با بی حسی 

 در برخی از افراد ممکن است برخی از علائم زیر مشاهده شود : احساس بی‌قراری، تغییرات کوتاه‌مدت فشارخون و ضربان قلب، تهوع استفراغ و ...

نگران نباشید. تقریباً در تمام موارد این عوارض قابل‌کنترل است.

شایع‌ترین عارضه پس از بی‌حسی سردرد وضعیتی است. این سردرد با دراز کشیدن کمتر می‌شود اما با نشستن و ایستادن افزایش می‌یابد. برای کاهش شدت سردرد توصیه می‌شود: مایعات به مقدار کافی و فراوان استفاده کنید ( ترجیحاً آبمیوه شکر دار و صنعتی نباشد چون بیشتر ادرار را زیاد کرده و آب بدن را کم می‌کند). قهوه و نسکافه در کاهش سردرد مؤثر است. بی‌حرکت ماندن مادر پس از عمل به کاهش سردرد کمک می‌کند.

در صورت ادامه سردرد یا شدت یافتن آن ، و یا بروز علائمی چون علائم حسی و حرکتی، استفراغ، تاری دید، تب، سفتی گردن، خواب‌آلودگی غیرعادی لازم است به پزشک مراجعه شود.(ترجیحاً متخصص بیهوشی خودتان) . کمردرد می‌تواند ناشی از تغییرات بارداری، وضعیت خوابیدن بیمار روی تخت و نقل‌وانتقال بیمار و خود زایمان ....باشد. ایجاد کمردرد به خاطر ورود سوزن باریک به ناحیه ، خیلی نادر است.

بیماران معمولاً از ورود سوزن و از ایجاد فلج دائم می‌ترسند.

سزارین با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟سزارین با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟


تفاوت بی‌حسی اسپاینال با اپیدورال 

محل تزریق : بی‌حسی نخاعی تزریق داروی بی‌حسی در فضای ساب آراکنوئید است .
بی‌حسی اپیدورال: تزریق محلول بی‌حسی در فضای اپیدورال است .که در روی ساک دورمر قرار دارد. اپیدورال در تمام سطوح ولی اسپینال فقط در کمر صورت می‌گیرد.
اسپینال: سریع‌تر انجام می‌شود ، آزار کمتری می‌دهد.دوز کمتر دارو می‌خواهد.بلوک حسی وموتور قوی‌تری می‌دهد.
اپیدرال: سردرد نمی‌دهد.مگر دورمر پاره شود .افت فشار کمتر می‌دهد.کنترل بهتر قدرت بلوک حسی وموتور داریم .می‌توان کاتتر گذاشت و بلوک را محدود یا طولانی نمود مثل زمان زایمان .

دانستنی‌های سزارین با بی‌حسی از کمرسزارین با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟

 
 
آیا بیهوشی در سزارین باعث ریزش مو می‌شود؟ 
متأسفانه در عامه مردم تصورات غلطی در مورد بیهوشی وجود دارد و شاید متأسفانه بعضی از همکاران پزشک هم به آن دامن می‌زنند. برای مثال بعضی‌ها معتقدند بیهوشی باعث ریزش مو می‌شود درحالی‌که این موضوع بار علمی ندارد و قابل‌پذیرش نیست. شاید فقط بتوان یک اصطلاح کلی را قبول کرد و آن‌هم این است که به‌هرحال بیمار طی عمل جراحی و بیهوشی از شرایط فیزیولوژیک خارج می‌شود و بعد مجدداً بهبود پیدا می‌کند. این موضوع ممکن است روی سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و مختل شدن سیستم ایمنی بدن حتی به‌صورت موقت می‌تواند باعث ایجاد عوارض شود که یکی از آن‌ها شاید ریزش مو باشد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.