۲۲۶۴۳۵
۱۳۲۲
۱۳۲۲

القای زایمان طبیعی، آیا اشکال دارد؟

ماندن نوزاد در رحم نشانه آن است که شما یک مکان امن و عالی برای رشد او فراهم کرده ‌اید.

موعد مقرر زایمان به طور حیرت انگیزی غیردقیق است. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که تنها ۴ درصد از مادران در موعد مقرر خود زایمان می‌کنند. بانوانی که موعد مقرر خود را به عنوان تاریخ دقیق زایمان در نظر می‌گیرند، زمانی که زایمان شروع نمی‌شود دچار وحشت می‌شوند و می پرسند که چیکار کنم زودتر زایمان کنم؟ چیکار کنم زودتر زایمان طبیعی کنم؟ درنتیجه بلافاصله در جستجوی راه‌هایی برای القای زایمان هستند. اما آیا واقعا القای زایمان اشکالی ندارد؟ چه راه های برای القای زایمان هست؟

چیکار کنم زودتر زایمان کنم؟
بیشتر مادران بین هفته‌ های ۳۷ تا ۴۲ زایمان می ‌کنند. ماندن نوزاد در رحم نشانه آن است که شما یک مکان امن و عالی برای رشد او فراهم کرده ‌اید. کارشناسان توصیه می‌کنند از در نظر گرفتن موعد مقرر به عنوان یک زمان دقیق برای زایمان پرهیز کنید و آن را یک اندازه‌ گیری غیردقیق برای درمان و بررسی سلامت خود توسط پزشک بدانید. زمانی که مرکز بهداشتی شما می‌داند چه مدت از بارداری‌تان می‌گذرد، می‌تواند آزمایشات و مراقبت مناسب را برای اطمینان از سلامتی شما و کودک‌تان ارائه دهد. اما اگر می خواهید بدانید که چیکار کنم که زود زایمان کنم، راه هایی برای القای زایمان وجود دارد که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

آیا القای زایمان اشکالی ندارد؟
هر چقدر هم که انتظار کشیدن سخت باشد، اکثر پزشکان و ماماها القای زایمان را توصیه نمی‌کنند، مگر اینکه حداقل دو هفته از تاریخ موعد مقرر شما گذشته باشد. پس از گذشت دو هفته از این تاریخ، یا بیشتر از ۴۲ هفته بارداری، خطر ابتلا به عوارض افزایش می‌یابد. در این مرحله شما به احتمال زیاد گزینه القاء پزشکی را در اختیار خواهید داشت. برای مادرانی که موعد مقرر خود را سپری کرده‌اند و می‌خواهند به نوزاد خود در به دنیا آمدن کمک کنند، در صورتی که از بارداری آنان حداقل ۳۹ هفته گذشته باشد، انجام تکنیک‌هایی برای القای طبیعی زایمان مضر نیستند. استفاده از روش‌های قدرتمندتر بدون نظارت پزشک متخصص از این قاعده مستثنی هستند.

چیکار کنم زودتر زایمان کنم؟ چگونه می ‌توان زایمان را به طور طبیعی القاء کرد؟
ما می‌خواهیم همه مادران احساس قدرت کنند! همانطور که روش های محبوب القاء طبیعی زایمان را بررسی می‌کنیم، نکاتی درباره نحوه استفاده از آنها نیز به شما ارائه می‌شود.
چیکار کنم زودتر زایمان کنم؟ رابطه جنسی داشته باشید
بگذارید با بحث برانگیزترین روش طبیعی القا زایمان، یعنی رابطه جنسی شروع کنیم. شاید از خود بپرسید که آیا رابطه جنسی اصلا امکان پذیر هست؟ بله، پاسخ مثبت است و ممکن است این همان چیزی باشد که شما برای به دنیا آمدن نوزادتان به آن نیاز داشته باشید.
دلایل بسیاری وجود دارد که افراد به تأثیر رابطه جنسی بر القای زایمان اعتقاد پیدا کنند. علاوه بر شواهد موجود، نظریه های زیر نیز وجود دارند:
انزال: اسپرم و سایر اجزای بیولوژیکی موجود در انزال حاوی پروستاگلاندبن ها هستند. پروستاگلاندبن ها موجب تحریک دهانه رحم می شوند و‌ممکن است انقباضات رحم را ایجاد کنند.
ارگاسم: رحم در طی ارگاسم تحریک می شود و برخی معتقدند این می تواند به شروع انقباضات کمک کند.
اکسی توسین: در هنگام برقراری رابطه جنسی، ماده شیمیایی اکسی توسین در بالاترین حد خود قرار دارد. اکسی توسین به عنوان ماده مؤثر در ایجاد انقباضات شناخته شده است.
بر روی کاغذ، این نظریه ها بسیار منطقی هستند و بسیاری از مادران به عنوان راهی برای القا زایمان به آن اعتقاد دارند. شما می توانید برای تسریع در روند القا زایمان از این روش بهره مند شوید! با این حال، شواهد محکم اندکی برای اثبات نقش رابطه جنسی در القا زایمان وجود دارد. آیا این بدان معنی است که اگر موعد مقرر زایمان شما گذشته باشد، مجاز به رابطه جنسی نیستید؟ ابدا چنین نیست! اکثر کارشناسان عقیده دارند که شما می توانید از رابطه جنسی خود لذت ببرید.

چگونه برای القا زایمان رابطه جنسی داشته باشیم؟
ارتباط جنسی در کل دوران بارداری تا زمان پاره شدن کیسه آب، بی خطر است و زوجین باید تلاش کنند که روابط صمیمانه خود را ادامه دهند. داشتن رابطه جنسی بسیار اهمیت دارد، اما به عنوان یک مادر باردار مهم است که محدودیت های خود را بشناسید، حتی اگر امیدوار هستید که با رابطه جنسی بتوانید به روند تولد نوزاد خود که مدت ها در انتظار آن بوده اید، سرعت ببخشید.
اگرچه تأثیر رابطه جنسی در القا زایمان اثبات نشده است، اما اکثر پزشکان و ماماها بر این عقیده هستند که امتحان کردن آن ضرری ندارد. بعلاوه، هورمون های خوبی که در حین رابطه جنسی آزاد می شوند، می توانند استرسی که مادران در سه ماهه سوم بارداری با آن روبرو هستند را تسکین دهد.

چیکار کنم زودتر زایمان کنم؟ ورزش کنید
از بین تمام روش‌های موجود در این لیست، ممکن است تمرینات ورزشی روشی باشند که شما می‌خواهید بدون در نظر گرفتن تاریخ مقرر خود به آن بپردازید. به هر حال ورزش می‌تواند به سلامت شما در طول بارداری و بعد از آن کمک کند!
برخی شواهد علمی برای حمایت از ورزش به عنوان یک روش القای زایمان وجود دارند. در یک مطالعه، ۳۲ درصد از بانوان فعالیت بدنی را عامل تحریک زایمان خود اعلام کردند. همچنین نشان داده شده مادرانی که در دوران بارداری به طور مداوم ورزش می‌کنند، زودتر زایمان می‌کنند و در کل زایمان کوتاه‌تری دارند.

نحوه استفاده از ورزش برای القای زایمان
فعالیت های ورزشی متعددی وجود دارند که می‌توانید برای شروع زایمان آنها را امتحان کنید. در اینجا سه مورد ارائه می‌شود:
پیاده روی: اگر بپرسید چیکار کنم زودتر زایمان کنم؟ من میگویم پیاده روی و پیاده روی!!! این ورزش کم تحرک و کم خطر، نه تنها ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد (که می‌تواند انقباضات زایمان را پشتیبانی کند)، بلکه نیروی جاذبه را نیز برای پایین آمدن نوزاد در لگن به کار می‌گیرد.
حرکت اسکوات: اسکوات نه تنها به پایین آمدن جنین کمک می‌کند، بلکه پاها، ران‌ها و عضلات لگن را نیز تقویت می‌کند. این امر می‌تواند در کل زمان زایمان و تولد به شما کمک کند.
توپ زایمان: با استفاده از یک توپ زایمان، لگن را باز کنید و جریان خون را به نیمه پایین بدن افزایش دهید. این یک گزینه خوب برای مادرانی است که به دلیل درد یا ناراحتی نمی‌توانند حرکت کنند.
ورزش یک روش تضمینی برای شروع زایمان نیست، اما دارای برخی پشتوانه‌های علمی و مزایای بسیار دیگر، هم برای شما و هم برای فرزند شما است. ما قطعاً پیشنهاد می‌کنیم ورزش را در کل برنامه بارداری خود بگنجانید.
اطمینان حاصل کنید که ابتدا هر برنامه ورزشی جدیدی را با پزشک یا ماما در میان بگذارید.

چیکار کنم زودتر زایمان کنم؟ ماساژ دادن
زایمان خود را با ماساژ شروع کنید! همانطور که طب سوزنی می‌تواند اعصاب شما را تحریک کرده و هورمون‌های لازم برای شروع زایمان را آزاد کند، فشار مداوم روی نقاط مناسب نیز می‌تواند همین کار را انجام دهد.
ثابت شده است که در بسیاری از مشکلات بارداری ماساژ درمانی موثر واقع می‌شود و می‌تواند به مادران کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشند. سوای اینکه این کار آرامش بخش است، اما آیا به شروع زایمان کمک می‌کند؟ در حالی که مطالعات نشان می‌دهند ماساژ می‌تواند به کوتاه شدن روند زایمان و تسکین درد کمک کند، اما اطلاعات در مورد ماساژ و القاء زایمان بسیار اندک است.

نحوه استفاده از ماساژ برای القاء زایمان
به یک متخصص ماساژ مراجعه کنید یا از همسر خود بخواهید که نحوه ماساژ دادن در خانه را یاد بگیرد.
از آنجا که ماساژ در هفته‌های پایانی بارداری برای مادران باردار فواید زیادی دارد، از شما می‌خواهیم آن را امتحان کنید. هیچ چیزی مانند ماساژ استرس را تسکین نمی‌دهد و کدام مادر باردار پس از یک ماساژ آرامش بخش احساس بهتری پیدا نمی‌کند. با این حال اگر به طور مشخص قصد دارید از ماساژ به منظور القاء کردن زایمان استفاده کنید، ابتدا با پزشک یا ماما مشورت کنید.
هر مادر باردار با دیگری متفاوت است. هرگز کاری را که به سلامتی شما مربوط می‌شود بدون مشورت با پزشک متخصص تان شروع نکنید، زیرا او شما را می‌شناسد و هر مرحله از بارداری شما را تحت نظر داشته‌ است. بنابراین قبل از امتحان هر یک از روش‌های این لیست در مورد آنها با پزشک‌تان صحبت کنید. حتی اگر وی شک و تردید داشته باشد می‌تواند به شما اطمینان دهد آنچه را که امتحان می کنید برای شما و جنین‌تان خطری نخواهد داشت.

شما از چه روشی برای القا زایمان استفاده می کنید؟
هفته‌ها و حتی روزهای آخر بارداری می‌توانند ناامید کننده و آزاردهنده باشند. طبیعی است که مادران بخواهند تمام تلاش خود را انجام دهند تا نوزادشان به دنیا بیاید، به خصوص اگر کمی دیر شده باشد. در حالی که روش‌های طبیعی موثری برای پیشبرد زایمان وجود دارند، برخی از روش‌ها تنها افسانه و حتی کمی هم خطرناک هستند.
وقتی می پرسید چیکار کنم زودتر زایمان کنم؟ انتخاب استفاده از هر یک از این تکنیک‌ها به شما بستگی دارد، اما اگر تصمیم به استفاده از روش‌های خانگی برای زایمان سریع‌تر دارید، توصیه می‌شود با مرکز بهداشتی خود مشورت کنید.

آیا القای زایمان اشکالی ندارد؟
هر چقدر هم که انتظار کشیدن سخت باشد، اکثر پزشکان و ماماها القای زایمان را توصیه نمی‌کنند، مگر اینکه حداقل دو هفته از تاریخ موعد مقرر شما گذشته باشد. پس از گذشت دو هفته از این تاریخ، یا بیشتر از ۴۲ هفته بارداری، خطر ابتلا به عوارض افزایش می‌یابد. در این مرحله شما به احتمال زیاد گزینه القاء پزشکی را در اختیار خواهید داشت. برای مادرانی که موعد مقرر خود را سپری کرده‌اند و می‌خواهند به نوزاد خود در به دنیا آمدن کمک کنند، در صورتی که از بارداری آنان حداقل ۳۹ هفته گذشته باشد، انجام تکنیک‌هایی برای القای طبیعی زایمان مضر نیستند. استفاده از روش‌های قدرتمندتر بدون نظارت پزشک متخصص از این قاعده مستثنی هستند.

آیا رابطه جنسی به شروع درد زایمان کمکی می کند؟
بله. اسپرم و سایر اجزای بیولوژیکی موجود در انزال حاوی پروستاگلاندبن ها هستند. پروستاگلاندبن ها موجب تحریک دهانه رحم می شوند و‌ممکن است انقباضات رحم را ایجاد کنند. رحم در طی ارگاسم تحریک می شود و برخی معتقدند این می تواند به شروع انقباضات کمک کند. در هنگام برقراری رابطه جنسی، ماده شیمیایی اکسی توسین در بالاترین حد خود قرار دارد. اکسی توسین به عنوان ماده مؤثر در ایجاد انقباضات شناخته شده است.

چگونه برای القا زایمان رابطه جنسی داشته باشیم؟
ارتباط جنسی در کل دوران بارداری تا زمان پاره شدن کیسه آب، بی خطر است و زوجین باید تلاش کنند که روابط صمیمانه خود را ادامه دهند. داشتن رابطه جنسی بسیاراهمیت دارد، اما به عنوان یک مادر باردار مهم است که محدودیت های خود را بشناسید، حتی اگر امیدوار هستید که با رابطه جنسی بتوانید به روند تولد نوزاد خود که مدت ها در انتظار آن بوده اید، سرعت ببخشید.

کدام ورزش ها به شروع درد زایمان کمک می کند؟
پیاده روی: این ورزش کم تحرک و کم خطر، نه تنها ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد (که می‌تواند انقباضات زایمان را پشتیبانی کند)، بلکه نیروی جاذبه را نیز برای پایین آمدن نوزاد در لگن به کار می‌گیرد.• حرکت اسکوات: اسکوات نه تنها به پایین آمدن جنین کمک می‌کند، بلکه پاها، ران‌ها و عضلات لگن را نیز تقویت می‌کند. این امر می‌تواند در کل زمان زایمان و تولد به شما کمک کند.• توپ زایمان: با استفاده از یک توپ زایمان، لگن را باز کنید و جریان خون را به نیمه پایین بدن افزایش دهید. این یک گزینه خوب برای مادرانی است که به دلیل درد یا ناراحتی نمی‌توانند حرکت کنند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.