۲۲۶۶۵۶
۷۹۶۲
۷۹۶۲

آیا چای سبز در دوران شیردهی مضر است؟

وقتی در دوران شیردهی هستید، باید توجه زیادی به رژیم غذایی خود داشته باشید.

وقتی شیردهی انجام می دهید، باید توجه زیادی به رژیم غذایی خود داشته باشید.
چیزهایی که می خورید و می نوشید از طریق شیر شما به کودک شما منتقل می شود. به خانمهایی که شیر می دهند توصیه می شود از مصرف الکل ، کافئین و برخی داروهای خاص خودداری کنند.
یک فنجان چای سبز سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است که می تواند منافع زیادی برای بدن شما داشته باشد. اما ، هنگام شیردهی ، هر آنچه که می خورید یا می نوشید از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل می شود.
احتمالاً شنیده اید که چای نسبت به قهوه کافئین کمتری دارد ، و چای سبز به دلیل آنتی اکسیدان های آن سالم است.اما سوال اینجاست آیا نوشیدن چای سبز در حین شیردهی ایمن است؟ می توان آن را جایگزین چای سیاه و یا قهوه کرد؟

تغذیه با شیر مادر و کافئین
پزشکان توصیه نمی کنند که به کودکان خردسال کافئین بدهید و همین مسئله در مورد نوزادان نیز صدق می کند. اگرچه تحقیقات نشان نداده اند عوارض جانبی دائمی یا تهدید کننده زندگی از نوشیدن کافئین در دوران شیردهی ، قطعاً می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. نوزادانی که در معرض کافئین از طریق شیر مادر قرار دارند ممکن است تحریک پذیرتر باشند یا در خواب مشکل داشته باشند.
کافئین می تواند پنج تا 20 ساعت در بدن شما بماند. اگر دارو مصرف می کنید ، چربی بیشتری در بدن دارید یا سایر مشکلات پزشکی ممکن است این ماندگاری طولانی تر شود.
کافئین می تواند در سیستم نوزادان بسیار طولانی تر از سیستم بزرگسالان بماند ، بنابراین می توانید مدتی با مشکلات سرسختی و خواب روبرو شوید.
چای سبز و کافئین
مطمئناً چای سبز به اندازه قهوه کافئین ندارد و حتی می توانید انواع عاری از کافئین را نیز دریافت کنید. یک وعده ۸ میلی لیتری چای سبز معمولی حدود ۲۴ تا ۴۵ میلی گرم دارد ، در مقایسه با ۹۵ تا ۲۰۰ میلی گرم قهوه دم کرده.

آیا نوشیدن چای سبز هنگام تغذیه با شیر مادر ایمن است؟
شیر مادر تنها شش ماه اول تغذیه اصلی کودک شماست. بنابراین ، رژیم غذایی مادر باید مواد مغذی لازم را تأمین کند و عوارض جانبی نداشته باشد.
چای سبز هنگام مصرف در مقدار محدودی ، تأثیر منفی بر روی نوزادان نخواهد گذاشت. در حقیقت ، چای سبز حاوی مواد مغذی ضروری مانند ویتامین B ، اسید فولات ، منگنز ، منیزیم و سایر آنتی اکسیدان ها است که در تغذیه کودک و مادر به طور یکسان کمک می کند. به گفته این ، میزان کافئین موجود در چای سبز می تواند برخی از نوزادان را تحت تأثیر قرار دهد.
با خیال راحت می توانید چای سبز ساده ای که مقدار کافی کافئین دارد ، مصرف کنید.

چقدر می توانید چای سبز در حین شیردهی بنوشید؟
فقط دو فنجان در روز ، با هر فنجان حدود ۲۳۷ میلی لیتر ، بی خطر است. چای سبز سرشار از چندین آنتی اکسیدان است ، اما حاوی کافئین می باشد. در هر فنجان حدود ۲۹ میلی گرم کافئین در یک فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) وجود دارد ، در حالی که میزان دریافت کافئین روزانه (از تمام نوشیدنی ها) در طول شیردهی نباید بیش از ۷۰۰mg باشد. کارشناسان پیشنهاد می کنند مصرف هر نوشیدنی کافئین دار (از جمله چای سبز) را به دو فنجان در روز محدود کنید
به خاطر داشته باشید اگر از غذاهای کافئین دار دیگری مانند شکلات ، قهوه و نوشابه استفاده کنید. بنابراین ، شما مجبور هستید میزان مصرف چای سبز خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که کل دریافت کافئین از منابع متعدد از حد مجاز تجاوز نکند.
در مصرف روزانه کافئین دقت داشته باشید. قهوه ، نوشیدنی های گازدار و شکلات حاوی کافئین نیز هستند.
از مصرف چای سبز با غذاهای غنی از آهن مانند سبزیجات برگدار خودداری کنید.

چه چیزی ایمن است؟
به طور کلی ، شما می توانید روزانه یک تا سه فنجان چای سبز بنوشید و هیچ اثر مضر برای نوزادتان نداشته باشد.توصیه می شود در صورت شیردهی بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید.
شیر مادر حاوی کمتر از 1 درصد کافئین است که توسط مادر گرفته می شود. اگر بیش از سه فنجان نمی نوشید ، نمی تواند مشکلی ایجاد کند.
باید در نظر داشته باشید که شکلات و سودا حاوی کافئین نیز هستند. ترکیب این موارد با نوشیدن چای باعث افزایش مصرف کافئین می شود.
جایگزین گزینه ها
اگر نگران دریافت کافئین زیاد از طریق چای هستید ، چای سبز مدل های بدون کافئین دارد. برخی چایهای سیاه نیز به طور طبیعی حاوی کافئین کمتری نسبت به چایهای سبز هستند. اگرچه حتی محصولات بدون کافئین هنوز هم مقادیر کمی کافئین دارند ، اما به میزان قابل توجهی کمتر خواهند بود.
برخی دیگر از چای های حاوی کافئین که به مقدار کافی کافئین دارند و برای نوشیدن در هنگام شیردهی ایمن نیستند عبارتند از:
چای سفید
چای بابونه
چای زنجبیلی
چای نعنا
قاصدک
گل رز

اثرات جانبی چای سبز بر مادران شیرده
هیچ پشتوانه علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد که چای سبز عوارض جانبی مستقیمی برای مادران شیرده داشته باشد. فقط ۱٪ از کل مصرف کافئین وارد شیر مادر می شود. در صورت مصرف مقادیر زیاد ، چای سبز هیچ گونه عارضه جانبی بر روی مادر ندارد.

آیا تانین موجود در چای سبز بر شیردهی تأثیر می گذارد؟
هیچ مدرک علمی برای اثبات یا اثرات منفی یا مثبت تانین بر تغذیه با شیر مادر وجود ندارد. تانین نوعی اسید آمینه غیر ضروری است که به وفور در برگهای چای سبز یافت می شود.

آیا چای سبز شیر را کاهش می دهد؟
هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه چای سبز تولید شیر مادر را کاهش می دهد یا آن را کاملاً خشک می کند وجود ندارد. با این حال ، یک ماده شیمیایی به نام تانن که به طور طبیعی در چای یافت می شود ممکن است در جذب آهن در بدن اختلال ایجاد کند. هنگامی رخ می دهد که چای سبز اضافی با غذاهای غنی از آهن مانند سبزیجات دارای برگ سبز مصرف شود. در هنگام مصرف با غذاهای مبتنی بر آهن مانند گوشت هیچ تأثیری ندارد. اما برای اینکه ایمن باشد از نوشیدن چای سبز با وعده های غذایی خودداری کنید و بین یک وعده غذایی و چای سبز سه ساعت فاصله برقرار کنید.

اگر چای سبز بیش از حد مصرف شود چه اتفاقی می افتد؟
هنگامی که بیش از حد تجویز شده روزانه باشد ، چای سبز می تواند منجر به علائم زیر در نوزادان شود:
حرکات مکرر روده
اسهال
خواب آشفته و مشکل در خوابیدن
تحریک پذیری و سرخوردگی
کولیک نوزادی

آیا چای سبز قهوه ای بی خطر است؟
چای سبز بدون کافئین کاملاً فاقد کافئین است. این ماده حاوی ۲-۵ میلی گرم کافئین در هر فنجان ۲۳۷ میلی لیتر چای سبز است. از آنجا که هر سازنده چای دارای استانداردهای مختلفی برای از بین بردن کافئین است ، قبل از خرید برچسب محصول را بخوانید.

آیا قرص های چای سبز گزینه خوبی هستند؟
نه واقعا. با قرص های چای سبز ، به طور تصادفی ممکن است هر روز کافئین بیشتری از حد مجاز مصرف کنید. این ممکن است کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد. (بعضی از قرص ها حاوی استروئیدهای مخفی نیز هستند)

چرا چای سبز انقدر طرفدار دارد؟
برای اینکه جواب این سوال را بدانید بهتر است از خواص چای سبز آگاهی داشته باشید.در زیر چند خاصیت چای سبز را بیان می کنیم و خودتان متوجه علت پرطرفداریه این چای می شوید.
حاوی ترکیبات فعال زیستی سالم است
چای سبز چیزی بیش از یک نوشیدنی آبرسان است.
گیاه چای سبز حاوی مجموعه ای از ترکیبات سالم است که آن را به نوشیدنی نهایی تبدیل می کند.
چای سرشار از پلی فنول است که ترکیبات طبیعی دارای فواید سلامتی مانند کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان هستند.
چای سبز حاوی یک کاتچین به نام اپی گالوکاتچین -3-گالات (EGCG) است. کاتچین ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنند و از مزایای دیگر آن استفاده می کنند.
این مواد می توانند تشکیل رادیکالهای آزاد در بدن را کاهش داده و سلولها و مولکولها را از آسیب محافظت کنند. این رادیکالهای آزاد در پیری و انواع بسیاری از بیماری ها نقش دارند.
چای سبز همچنین مقادیر کمی از مواد معدنی دارد که می تواند برای سلامتی شما مفید باشد.
سعی کنید یک برند چای سبز با کیفیت بالاتر انتخاب کنید ، زیرا برخی از مارک های با کیفیت پایین می توانند حاوی مقادیر زیادی فلوراید باشند .
چای سبز با آنتی اکسیدان های پلی فنول از جمله کاتچین به نام EGCG پر شده است. این آنتی اکسیدان ها می توانند اثرات مفیدی بر سلامتی داشته باشند.
عملکرد مغز را بهبود می بخشد
چای سبز بیشتر از آنکه موجب هوشیاری شود ، می تواند به تقویت عملکرد مغز نیز کمک کند.
ماده فعال اصلی کافئین است که یک محرک شناخته شده است.مثل قهوه حاوی مقادیر زیاد کافیین نیست اما می تواند نیاز بدن را پاسخ دهد.
کافئین با مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی مهاری به نام آدنوزین روی مغز تأثیر می گذارد. به این ترتیب ، شلیک نورون ها و غلظت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین افزایش می یابد.
تحقیقات به طور مداوم نشان داده اند که کافئین می تواند جنبه های مختلف عملکرد مغز از جمله خلق و خوی ، هوشیاری ، زمان واکنش و حافظه را بهبود بخشد .
با این حال ، کافئین تنها ترکیب تقویت کننده مغز در چای سبز نیست. همچنین حاوی اسید آمینه L-theanine است ، که می تواند از سد خونی مغزی عبور کند .
L-theanine فعالیت انتقال دهنده عصبی مهاری GABA را افزایش می دهد که دارای اثرات ضد اضطرابی است. همچنین باعث افزایش دوپامین و تولید امواج آلفا در مغز می شود .
مطالعات نشان می دهد که کافئین و L-theanine می توانند اثر هم افزایی داشته باشند. این بدان معنی است که ترکیبی از این دو می تواند تأثیرات ویژه ای در بهبود عملکرد مغز داشته باشد.
بسیاری از افراد از داشتن انرژی پایدار و بسیار پربار هنگام نوشیدن چای سبز در مقایسه با قهوه خبر می دهند.
چای سبز حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است اما برای ایجاد اثر کافی است. این ماده همچنین حاوی اسید آمینه L-theanine است که می تواند به طور هم افزایی با کافئین کار کند تا عملکرد مغز را بهبود بخشد.
چربی سوزی را افزایش می دهد
اگر لیست مواد تشکیل دهنده هر نوع مکمل چربی سوزی را مشاهده کنید ، احتمال آن وجود دارد که چای سبز در آنجا باشد.
این امر به این دلیل است که طبق تحقیقات ، چای سبز می تواند چربی سوزی را افزایش داده و میزان متابولیسم را تقویت کند .
در یک مطالعه شامل 10 مرد سالم ، مصرف عصاره چای سبز میزان کالری سوخته را 4٪ افزایش داده است. در یکی مطالعه ی دیگر از 12 مرد سالم ، عصاره چای سبز میزان اکسیداسیون چربی را 17 درصد افزایش داده است ، در مقایسه با افرادی که دارو مصرف می کنند .
با این حال ، برخی از مطالعات در مورد چای سبز هیچ افزایش متابولیکی را نشان نمی دهند ، بنابراین ممکن است اثرات آن به فرد و چگونگی تنظیم این مطالعه بستگی داشته باشد .
کافئین ممکن است با بسیج اسیدهای چرب از بافت چربی و در دسترس قرار دادن آنها برای استفاده به عنوان انرژی ، عملکرد بدنی را بهبود بخشد .
دو مطالعه مروری مجزا گزارش کردند که کافئین ممکن است عملکرد بدنی را تقریباً ۱۱ تا ۱۲٪ افزایش دهدوقتی شیردهی انجام می دهید ، باید توجه زیادی به رژیم غذایی خود داشته باشید.
چیزهایی که می خورید و می نوشید از طریق شیر شما به کودک شما منتقل می شود. به خانمهایی که شیر می دهند توصیه می شود از مصرف الکل ، کافئین و برخی داروهای خاص خودداری کنند.
یک فنجان چای سبز سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است که می تواند منافع زیادی برای بدن شما داشته باشد. اما ، هنگام شیردهی ، هر آنچه که می خورید یا می نوشید از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل می شود.
احتمالاً شنیده اید که چای نسبت به قهوه کافئین کمتری دارد ، و چای سبز به دلیل آنتی اکسیدان های آن سالم است.اما سوال اینجاست آیا نوشیدن چای سبز در حین شیردهی ایمن است؟ می توان آن را جایگزین چای سیاه و یا قهوه کرد؟
پزشکان توصیه نمی کنند که به کودکان خردسال کافئین بدهید و همین مسئله در مورد نوزادان نیز صدق می کند. اگرچه تحقیقات نشان نداده اند عوارض جانبی دائمی یا تهدید کننده زندگی از نوشیدن کافئین در دوران شیردهی ، قطعاً می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. نوزادانی که در معرض کافئین از طریق شیر مادر قرار دارند ممکن است تحریک پذیرتر باشند یا در خواب مشکل داشته باشند.
کافئین می تواند پنج تا 20 ساعت در بدن شما بماند. اگر دارو مصرف می کنید ، چربی بیشتری در بدن دارید یا سایر مشکلات پزشکی ممکن است این ماندگاری طولانی تر شود.
کافئین می تواند در سیستم نوزادان بسیار طولانی تر از سیستم بزرگسالان بماند ، بنابراین می توانید مدتی با مشکلات سرسختی و خواب روبرو شوید.
مطمئناً چای سبز به اندازه قهوه کافئین ندارد و حتی می توانید انواع عاری از کافئین را نیز دریافت کنید. یک وعده 8 میلی لیتری چای سبز معمولی حدود 24 تا 45 میلی گرم دارد ، در مقایسه با 95 تا 200 میلی گرم قهوه دم کرده.

آیا نوشیدن چای سبز هنگام تغذیه با شیر مادر ایمن است؟
شیر مادر تنها شش ماه اول تغذیه اصلی کودک شماست. بنابراین ، رژیم غذایی مادر باید مواد مغذی لازم را تأمین کند و عوارض جانبی نداشته باشد.
چای سبز هنگام مصرف در مقدار محدودی ، تأثیر منفی بر روی نوزادان نخواهد گذاشت. در حقیقت ، چای سبز حاوی مواد مغذی ضروری مانند ویتامین B ، اسید فولات ، منگنز ، منیزیم و سایر آنتی اکسیدان ها است که در تغذیه کودک و مادر به طور یکسان کمک می کند. به گفته این ، میزان کافئین موجود در چای سبز می تواند برخی از نوزادان را تحت تأثیر قرار دهد.
با خیال راحت می توانید چای سبز ساده ای که مقدار کافی کافئین دارد ، مصرف کنید.

چقدر می توانید چای سبز در حین شیردهی بنوشید؟
فقط دو فنجان در روز ، با هر فنجان حدود ۲۳۷ میلی لیتر ، بی خطر است. چای سبز سرشار از چندین آنتی اکسیدان است ، اما حاوی کافئین می باشد. در هر فنجان حدود ۲۹ میلی گرم کافئین در یک فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) وجود دارد ، در حالی که میزان دریافت کافئین روزانه (از تمام نوشیدنی ها) در طول شیردهی نباید بیش از ۷۰۰mg باشد. کارشناسان پیشنهاد می کنند مصرف هر نوشیدنی کافئین دار (از جمله چای سبز) را به دو فنجان در روز محدود کنید
به خاطر داشته باشید اگر از غذاهای کافئین دار دیگری مانند شکلات ، قهوه و نوشابه استفاده کنید. بنابراین ، شما مجبور هستید میزان مصرف چای سبز خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که کل دریافت کافئین از منابع متعدد از حد مجاز تجاوز نکند.
در مصرف روزانه کافئین دقت داشته باشید. قهوه ، نوشیدنی های گازدار و شکلات حاوی کافئین نیز هستند.
از مصرف چای سبز با غذاهای غنی از آهن مانند سبزیجات برگدار خودداری کنید.

چه چیزی ایمن است؟
به طور کلی ، شما می توانید روزانه یک تا سه فنجان چای سبز بنوشید و هیچ اثر مضر برای نوزادتان نداشته باشد.توصیه می شود در صورت شیردهی بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید.
شیر مادر حاوی کمتر از 1 درصد کافئین است که توسط مادر گرفته می شود. اگر بیش از سه فنجان نمی نوشید ، نمی تواند مشکلی ایجاد کند.
باید در نظر داشته باشید که شکلات و سودا حاوی کافئین نیز هستند. ترکیب این موارد با نوشیدن چای باعث افزایش مصرف کافئین می شود.
جایگزین گزینه ها
اگر نگران دریافت کافئین زیاد از طریق چای هستید ، چای سبز مدل های بدون کافئین دارد. برخی چایهای سیاه نیز به طور طبیعی حاوی کافئین کمتری نسبت به چایهای سبز هستند. اگرچه حتی محصولات بدون کافئین هنوز هم مقادیر کمی کافئین دارند ، اما به میزان قابل توجهی کمتر خواهند بود.
برخی دیگر از چای های حاوی کافئین که به مقدار کافی کافئین دارند و برای نوشیدن در هنگام شیردهی ایمن نیستند عبارتند از:
چای سفید
چای بابونه
چای زنجبیلی
چای نعنا
قاصدک
گل رز

اثرات جانبی چای سبز بر مادران شیرده
هیچ پشتوانه علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد که چای سبز عوارض جانبی مستقیمی برای مادران شیرده داشته باشد. فقط ۱٪ از کل مصرف کافئین وارد شیر مادر می شود. در صورت مصرف مقادیر زیاد ، چای سبز هیچ گونه عارضه جانبی بر روی مادر ندارد.

آیا تانین موجود در چای سبز بر شیردهی تأثیر می گذارد؟
هیچ مدرک علمی برای اثبات یا اثرات منفی یا مثبت تانین بر تغذیه با شیر مادر وجود ندارد. تانین نوعی اسید آمینه غیر ضروری است که به وفور در برگهای چای سبز یافت می شود.

آیا چای سبز شیر را کاهش می دهد؟
هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه چای سبز تولید شیر مادر را کاهش می دهد یا آن را کاملاً خشک می کند وجود ندارد. با این حال ، یک ماده شیمیایی به نام تانن که به طور طبیعی در چای یافت می شود ممکن است در جذب آهن در بدن اختلال ایجاد کند. هنگامی رخ می دهد که چای سبز اضافی با غذاهای غنی از آهن مانند سبزیجات دارای برگ سبز مصرف شود. در هنگام مصرف با غذاهای مبتنی بر آهن مانند گوشت هیچ تأثیری ندارد. اما برای اینکه ایمن باشد از نوشیدن چای سبز با وعده های غذایی خودداری کنید و بین یک وعده غذایی و چای سبز سه ساعت فاصله برقرار کنید.

اگر چای سبز بیش از حد مصرف شود چه اتفاقی می افتد؟
هنگامی که بیش از حد تجویز شده روزانه باشد ، چای سبز می تواند منجر به علائم زیر در نوزادان شود:
حرکات مکرر روده
اسهال
خواب آشفته و مشکل در خوابیدن
تحریک پذیری و سرخوردگی
کولیک نوزادی

آیا چای سبز قهوه ای بی خطر است؟
چای سبز بدون کافئین کاملاً فاقد کافئین است. این ماده حاوی ۲-۵ میلی گرم کافئین در هر فنجان ۲۳۷ میلی لیتر چای سبز است. از آنجا که هر سازنده چای دارای استانداردهای مختلفی برای از بین بردن کافئین است ، قبل از خرید برچسب محصول را بخوانید.

آیا قرص های چای سبز گزینه خوبی هستند؟
نه واقعا. با قرص های چای سبز ، به طور تصادفی ممکن است هر روز کافئین بیشتری از حد مجاز مصرف کنید. این ممکن است کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد. (بعضی از قرص ها حاوی استروئیدهای مخفی نیز هستند)

چرا چای سبز انقدر طرفدار دارد؟
برای اینکه جواب این سوال را بدانید بهتر است از خواص چای سبز آگاهی داشته باشید.در زیر چند خاصیت چای سبز را بیان می کنیم و خودتان متوجه علت پرطرفداریه این چای می شوید.
حاوی ترکیبات فعال زیستی سالم است
چای سبز چیزی بیش از یک نوشیدنی آبرسان است.
گیاه چای سبز حاوی مجموعه ای از ترکیبات سالم است که آن را به نوشیدنی نهایی تبدیل می کند.
چای سرشار از پلی فنول است که ترکیبات طبیعی دارای فواید سلامتی مانند کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان هستند.
چای سبز حاوی یک کاتچین به نام اپی گالوکاتچین -3-گالات (EGCG) است. کاتچین ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنند و از مزایای دیگر آن استفاده می کنند.
این مواد می توانند تشکیل رادیکالهای آزاد در بدن را کاهش داده و سلولها و مولکولها را از آسیب محافظت کنند. این رادیکالهای آزاد در پیری و انواع بسیاری از بیماری ها نقش دارند.
چای سبز همچنین مقادیر کمی از مواد معدنی دارد که می تواند برای سلامتی شما مفید باشد.
سعی کنید یک برند چای سبز با کیفیت بالاتر انتخاب کنید ، زیرا برخی از مارک های با کیفیت پایین می توانند حاوی مقادیر زیادی فلوراید باشند .
چای سبز با آنتی اکسیدان های پلی فنول از جمله کاتچین به نام EGCG پر شده است. این آنتی اکسیدان ها می توانند اثرات مفیدی بر سلامتی داشته باشند.
عملکرد مغز را بهبود می بخشد
چای سبز بیشتر از آنکه موجب هوشیاری شود ، می تواند به تقویت عملکرد مغز نیز کمک کند.
ماده فعال اصلی کافئین است که یک محرک شناخته شده است.مثل قهوه حاوی مقادیر زیاد کافیین نیست اما می تواند نیاز بدن را پاسخ دهد.
کافئین با مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی مهاری به نام آدنوزین روی مغز تأثیر می گذارد. به این ترتیب ، شلیک نورون ها و غلظت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین افزایش می یابد.
تحقیقات به طور مداوم نشان داده اند که کافئین می تواند جنبه های مختلف عملکرد مغز از جمله خلق و خوی ، هوشیاری ، زمان واکنش و حافظه را بهبود بخشد .
با این حال ، کافئین تنها ترکیب تقویت کننده مغز در چای سبز نیست. همچنین حاوی اسید آمینه L-theanine است ، که می تواند از سد خونی مغزی عبور کند .
L-theanine فعالیت انتقال دهنده عصبی مهاری GABA را افزایش می دهد که دارای اثرات ضد اضطرابی است. همچنین باعث افزایش دوپامین و تولید امواج آلفا در مغز می شود .
مطالعات نشان می دهد که کافئین و L-theanine می توانند اثر هم افزایی داشته باشند. این بدان معنی است که ترکیبی از این دو می تواند تأثیرات ویژه ای در بهبود عملکرد مغز داشته باشد.
بسیاری از افراد از داشتن انرژی پایدار و بسیار پربار هنگام نوشیدن چای سبز در مقایسه با قهوه خبر می دهند.
چای سبز حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است اما برای ایجاد اثر کافی است. این ماده همچنین حاوی اسید آمینه L-theanine است که می تواند به طور هم افزایی با کافئین کار کند تا عملکرد مغز را بهبود بخشد.
چربی سوزی را افزایش می دهد
اگر لیست مواد تشکیل دهنده هر نوع مکمل چربی سوزی را مشاهده کنید ، احتمال آن وجود دارد که چای سبز در آنجا باشد.
این امر به این دلیل است که طبق تحقیقات ، چای سبز می تواند چربی سوزی را افزایش داده و میزان متابولیسم را تقویت کند .
در یک مطالعه شامل 10 مرد سالم ، مصرف عصاره چای سبز میزان کالری سوخته را 4٪ افزایش داده است. در یکی مطالعه ی دیگر از 12 مرد سالم ، عصاره چای سبز میزان اکسیداسیون چربی را 17 درصد افزایش داده است ، در مقایسه با افرادی که دارو مصرف می کنند .
با این حال ، برخی از مطالعات در مورد چای سبز هیچ افزایش متابولیکی را نشان نمی دهند ، بنابراین ممکن است اثرات آن به فرد و چگونگی تنظیم این مطالعه بستگی داشته باشد .
کافئین ممکن است با بسیج اسیدهای چرب از بافت چربی و در دسترس قرار دادن آنها برای استفاده به عنوان انرژی ، عملکرد بدنی را بهبود بخشد .
دو مطالعه مروری مجزا گزارش کردند که کافئین ممکن است عملکرد بدنی را تقریباً ۱۱ تا ۱۲٪ افزایش دهد

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.