۲۲۸۱۴۲
۱۲۸۲۵
۱۲۸۲۵

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

این روزها خرید انواع کتاب های رنگ آمیزی برای بزرگسالان مد شده و محققان بارها مزایای رنگ آمیزی را بر روحیه افراد مورد بررسی قرار داده‌اند. اگر در دوران بارداری حوصله‌تان سر می‌رود یا استرس دارید؛ می‌توانید از این کتاب‌های سرگرم‌کننده بخرید و از مزایای آن بر روح و روان خود بهره‌مند شوید.

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

انواع کتاب های رنگ آمیزی برای بزرگسالان در فروشگاه‌های لوازم التحریر و کتاب‌فروشی‌ها عرضه می‌شوند؛ شاید از خودتان بپرسید هدف از خرید کتاب رنگ آمیزی چیست؟ آیا برای گذراندن وقت، باید مثل بچه‌ها مداد رنگی دست بگیریم؟ واقعیت این است که کتاب‌های رنگ آمیزی تاثیر روانشناسی مشهودی بر بزرگسالان دارند؛ استرس آنها را کم می‌کنند و سبب برقراری آرامش در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد می‌شوند.
لازم نیست تعجب کنید. حالا دیگر کتاب‌های رنگ‌آمیزی فقط مختص کودکان نیست، بلکه بزرگسالان هم کتاب‌های رنگ‌آمیزی مخصوص به خودشان را دارند. کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان در سال‌های 2012 و 2013 میلادی وارد بازار شدند. آن‌ها فقط سرگرمی نیستند، بلکه برای مدیتیشن و آرامش نیز کاربرد دارند.
با این مقدمه، بیاید ببینیم آیا می‌توان استرس‌های این 9 ماهه آغازین مادری را با رنگ‌آمیزی نقوش کتاب، کاهش داد؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • انواع کتاب رنگ آمیزی برای بزرگسالان
 • بهترین کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان کدام است؟
 • ویژگی‌های کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان چیست؟
 • ایده کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان از کجا آمد؟
 • مزایای کتاب‌ های رنگ آمیزی برای بزرگسالان را بهتر بشناسید
 • خرید کتاب رنگ آمیزی برای بزرگسالان

مطلب پیشنهادی: سرگرمی در خانه برای روزهای قرنطینه!

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

انواع کتاب رنگ آمیزی برای بزرگسالان

کتاب‌های رنگ آمیزی درست مانند کتابچه‌های رنگ آمیزی بچه‌ها، مجموعه از نقاشی‌هایی هستند که صاحب کتاب، باید با حوصله آنها را به سلیقه خودش رنگ‌آمیزی کند. از خط بیرون نزند و برای ترکیب رنگ‌ها کنار هم خلاقیت و نظم به خرج دهد. دسته بندی نقوش این کتاب‌ها در رده سنی بزرگسال از این قرار است:

 1. مناظر طبیعت
 2. چهره
 3. افراد
 4. جانوران
 5. طرح ماندالا
 6. بناهای تاریخی
 7. جواهرات
 8. لباس و فشن

مطلب پیشنهادی: تاثیر بازی درمانی در کودکان چیست؟

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

بهترین کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان کدام است؟

انواع طرح‌های رنگ آمیزی بزرگسالان جذابیت‌های خاص خود را دارند اما در این میان برخی پرفروش‌تراند. شاید بزرگسالان ایجاد منظره را با رنگ‌های نقاشی بچگانه بدانند و بیشتر سراغ طرح‌های بزرگانه بروند. انواع پرطرفدار این کتاب‌ها اینها هستند:

 1. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان ماندالا
 2. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان باغ مخفی
 3. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان طبیعت
 4. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان باغ اسرار آمیز
 5. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان جنگل سحر آمیز
 6. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان هری پاتر
 7. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان دخترانه
 8. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان فانتزی

مطلب پیشنهادی: پرورش خلاقیت در کودکان را چطور انجام دهیم؟

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

ویژگی‌های کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان چیست؟

 • کاغذ مرغوب دارند.
 • جوهر ماژیک و آبرنگ از پشت کاغذ معلوم نیست.
 • با انواع لوازم نقاشی مثل مداد رنگی، ماژیک، روان‌نویس، خودکار، مداد شمعی یا آبرنگ می‌توان آنها را رنگ کرد.

ایده کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان از کجا آمد؟

کتاب‌های رنگ آمیزی همیشه برای کودکان مطرح بود و تولد این کتب هنردرمانی، عمر زیادی ندارد. بنا به گزارش CNN اولین کتاب رنگ آمیزی دنیا در سال‌های ۲۰۱۲-۲۰۱۳ منتشر شد.
جالب اینجاست که بدانید یوانا بسفورد جز اولین هنرمندانی بود که با کتاب باغ اسرار آمیز، نقوشی را برای رنگ آمیزی بزرگسالان، به وجود آورد. نکته جالب‌تر این‌که تا کنون ۱۲ میلیون نسخه این کتاب در فروشگاه اینترنتی آمازون، به فروش رفته است.

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

کتاب رنگ آمیزی و هنر درمانی ماندالا

به اعتقاد یونگ (روانشناس و نظریه پرداز)، ماندالا یک تصویر کهن الگویی است که بیانگر تمامیتی از درون خود است. این تصویر هندسی مدور، نمایانگر کلیت زمینه روانی یا به تعبیر اسطوره‌ای ، الوهیت است که در انسان تجسم یافته است. از طرفی ریشه‌های الگوهای ماندلا در آیینن بودایی و هندو دیده شده است. این تصاویر هندسی دورانی که جزئیات فراوانی دارند، به تمرکز فرد کمک شایانی می‌کنند و سبب آرامش او می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: تاثیر هنر در رشد کودکان اثبات شد!

خودکاری کردن کاغذ موقع تماس تلفنی: حتما دیده‌اید که بعضی افراد وقتی با تلفن حرف می‌زنند یا مشغول فکراند با خودکار دایره‌هایی را روی کاغذ می‌کشند؛ این اثر هنری ساده، خودش نوعی ماندالا است. پس اگر در دوران بارداری از این خطوط زیاد رسم می‌کنید؛ نگران نباشید.
شما در حال هنر درمانی خودتان هستید؛ بروید یک کتاب حرفه‌ای رنگ آمیزی بزرگسالان بخرید و مشغول شوید.

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

مزایای استفاده از کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان در بارداری

در دوران بارداری مادران با سطح شدیدی از استرس مواجه‌اند زیرا هم نگران زندگی و مسئولیت‌های مادری هستند؛ همچنین مرتب واهمه سالم به دنیا آمدن بچه را دارند؛ از طرفی سطح نامتعادل هورمون‌های مادر، استرس را در او افزایش می‌دهد. بنابراین به کار بردن روش‌های کاهش استرس در این دوران، بسیار مفید است. رنگ آمیزی یا هنر درمانی، یکی از این روش‌های مقابله با فشارهای روحی حاملگی است:

 1. مغز با انجام فعالیت هنری تسکین می‌یابد.
 2. استرس و اضطراب کم می‌شود.
 3. با مثبت اندیشی، افکار منفی دفع می‌شوند.
 4. تمرکز بر زمان حال به مادر باردار کمک می کند تا ذهن هوشیاری داشته باشد.
 5. مادر از فضای دیجیتال موبایل دور می‌شود وبه آرامش می‌رسد.

مطلب پیشنهادی: استرس در دوران بارداری چه خطراتی دارد؟

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

مزایای کتاب‌ های رنگ آمیزی برای بزرگسالان را بهتر بشناسید

هنردرمانی یکی از روش‌های شناخته شده در علم روانشناسی است که به کمک آن فرد می‌تواند روی یک هنر به خصوص تمرکز کند و به این ترتیب ذهن را از گرداب‌های منفی نجات دهد. از مزایای هنردرمانی بزرگسالان به کمک کتاب رنگ آمیزی در ادامه بیشتر می‌گوییم:

1) استرس را از بین می برد و اضطراب را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده که فعالیت رنگ آمیزی و هنردرمانی بر قسمت آرامش آمیگدالا (مرکز ترس مغز) اثر می‌گذارد و همزمان باعث تحریک قسمت‌هایی از مغز می‌شود که مسئول خلاقیت و منطق هستند. رنگ آمیزی همچنین به عنوان نوعی مراقبه عمل می‌کند. بنا به مطالعه‌ای در سال 2005 ، رنگ آمیزی الگوهای هندسی یا فرم متقارن ماندالا فواید مراقبه‌ای دارد و می‌تواند اضطراب را تسکین دهد.

مطلب پیشنهادی: در نقاشی کودکان هر شکلی چه معنی‌ای داره؟

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

2) مغز را تمرین می‌دهد

در دوران بارداری بعضی‌ها تمرکز خود را از دست می‌دهند و فکر می‌کنند خنگ شده‌اند اما رنگ آمیزی قسمت‌هایی از مغز را که مسئول خلاقیت و منطق هستند فعال می‌کند. هنگام رنگ آمیزی، از هر دو نیمکره مغز خود استفاده می‌کنید . این تمرین مهارت‌های حرکتی را بهبود می‌بخشد.

 1. قسمت منطقی مغز در انتخاب رنگ‌ها و الگوها فعال است.
 2. قسمت احساسی مغز روی اختلاط و تطبیق رنگ‌ها متمرکز است.

از این رو‌، دو ناحیه قشر مغز که مهارت‌های حرکتی و بینایی را کنترل می‌کنند با هم هماهنگ می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: رفتار حرفه‌ای والدین با نقاشی کودک را یاد بگیرید.

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

3) به شما کمک می کند خواب بهتری داشته باشید

رنگ آمیزی نمی تواند به طور مستقیم با بهبود کیفیت خواب مرتبط باشد ، اما کمک می کند. تعویض تلفن های همراه با کتاب های رنگ آمیزی می تواند از جغد شب بودن شما جلوگیری کند.

مطلب پیشنهادی: چرا بچه‌ها روی دیوار نقاشی می‌کشند؟

مغز را برای تمرکز آموزش می دهد

خواه یک فیل گنده را رنگ آمیزی کنید خواه یک طرح ماندالا؛ مغز شما می داند که باید در خطوط طرح نقاشی بماند و از خطوط بیرون نزند. بنابراین وقتی در خطوط یک الگو می‌مانید؛ مغز شما یاد می گیرد که خودش را برای تمرکز آموزش دهد.

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

4) مهارت‌های اجتماعی‌تان را تقویت می‌کند

این روزها همه روابط اجتماعی را در دنیای مجازی تامین می‌کنند. ممکن است 2000 فالوئر داشته باشید اما اصلا نام همسایه‌تان را ندانید. بنابراین می‌توانید از همان اینستاگرام، دوست‌هایی پیدا کنید و با هم قرار بگذارید تا کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان را به اتمام برسانید و در هر تصویر را با هم به اشتراک بگذارید.
در دوران بارداری هم نه تنها دوست و هم صحبت جدید پیدا می‌کنید؛ بلکه همین هدف رنگ آمیزی موضوع صحبتی با دیگر مادران باردار می‌شود.

مطلب پیشنهادی: مداد درست گرفتن را به بچه یاد بدهید.

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

5) خواب‌تان تنطیم می‌شود

هنگامی که عادت کنید قبل از خواب با گوشی سرگرم باشید، هر صدای نوتیفیکیشن که بیاید؛ حواس‌تان پرت می‌شود هم چنین نور موبایل نمی‌گذارد وارد چرخه‌های خواب شوید.
این روند خواب کافی و سالم را در دوران بارداری مختل می‌کند. بنابراین هورمون ملاتونین در بدن به میزان کافی ترشح نمی‌شود و به مرور استرس بارداری‌تان افزایش می‌یابد. با رنگ آمیزی کتاب قبل از خواب و کنار گذاشتن گوشی، چرخه خواب‎‎‌تان را تنظیم کنید.

مطلب پیشنهادی: چطور ترس کودک از شخصیت‌های کارتونی را از بین ببریم.

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

6. استعداد هنری خود را پرورش می‌دهید

همه دوست دارند یک سرگرمی داشته باشند؛ تا در خلوت خود به نوعی آرامش برسند. اگر از دوران کودکی سرگرمی نداشته‌اید یا هنری را نیاموخته‌اید اما همیشه دوست داشتید که شما هم با دستان‌تان، چیزی خلق کنید؛ همین کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان، بهترین روش برای پرورش استعداد هنری هستند.
خصوصا اگر باردارید؛ حتما ساعات زیادی را در مرخصی به سر می‌برید یا در خانه تنها هستید؛ به این ترتیب حوصله‌تان هم سر نمی‌رود.

مطلب پیشنهادی: با بچه‌های بی حوصله چه رفتاری داشته باشیم؟

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

7) به شما امکان می‌دهد دنیایی از خود بسازید

در کتاب رنگ آمیزی کسی به شما نمی‌گوید درخت را سبز کن یا روبان را قرمز! هر دنیایی که دوست دارید را می‌توانید در آن با خلاقیت و رنگ‌های‌تان ایجاد کنید. گاهی مهارت‌تان این قدر زیاد می‌شود که خودتان هم می‌توانید در یک دفتر طرح‌هایی خلاقانه رسم کنید و سپس به رنگ آمیزی‌اش بپردازید. شاید هم یک مجموعه از طرح‌های زیبا برای کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان خلق و منتشر کردید! همین یک دستاورد خوب برای دوران بارداری می‌شود!

قیمت کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان
اگر درباره قیمت کتاب رنگ آمیزی، نگرانی دارید باید بگوییم که این نگرانی کاملا بی‌مورد است. قیمت این محصول از حدود ۱۶هزار تومان آغاز می‌شود و حداکثر 40هزار تومان است.
پس اگر احساس می‌کنید که مضطرب هستید، یا دنبال ایده‌ای برای خلاقیت می‌گردید، دست به کار شوید و یکی از این کتاب‌های رنگ آمیزی را بخرید. ضمن این‌که می‌توانید آن را به کسی هم هدیه بدهید. کتاب رنگ آمیزی در کنار یک بسته مداد رنگی 12 یا 24 رنگه، هر کسی را خوشحال می‌کند.

مطلب پیشنهادی: چطور خلاقیت کودک را پرورش دهیم؟

کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان، ۷ فایده برای آرامش بارداری

خرید کتاب رنگ آمیزی برای بزرگسالان

کتاب‌ های رنگ آمیزی بزرگسالان را باید از کتاب فروشی‌های معتبر شهرتان بخرید؛ همچنین فروشگاهای اینترنتی هم انواع آنها را دارند و برای‌تان پست می‌کنند. در پایان یادتان باشد استرس بارداری تا حدی عادی است؛ اگر این اضطراب زیاد است از متخصص زنان معالج‌تان کمک بخواهید یک روانپزشک خوب به شما معرفی کند.
مشاوران ما نیز در کلینیک نی‌نی‌بان آماده کمک به شما هستند.

منبع: oprahmag

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.